Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
 Αποτελέσματα 1 έως 20 από 34
  1. Απάντηση #1
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 16
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.098

Buffalo Windows 8 - προτερήματα και μειονεκτήματα

Το τελευταίο διάστημα ακούω και διαβάζω πολλά, πότε θετικά και πότε αρνητικά για τα πολυσυζητημένα windows 8.
    Έτσι αποφάσισα να τα περάσω και εγώ, πρώτη εντύπωση μετά την εγκατάσταση με το που εμφανίστηκε η επιφάνεια εργασίας
    (ποια επιφάνεια δηλαδή), "Αμάν μας την πέσανε" Τώρα που πατάμε;;, ένα σωρό εικονίδια και συντομεύσεις... :))

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	win8.jpg 
Προβολές: 90 
Μέγεθος: 35,4 KB 
ID: 1328

Καλά πάντα έτσι δεν κάνουμε! σε κάτι διαφορετικό, η ουσία είναι αν τελικά είναι προς το καλύτερο η προς το χειρότερο
    Όπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει, και για να είμαι ειλικρινής μετά από καμιά ώρα ψαξίματος, είπα "τέλος τα 7αρια"

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, ίσως επειδή δεν είχα κάποιο πρόβλημα από αυτά που διαβάζω στα αρνητικά του
    Πολύ γρήγορο, αρκετά προσαρμόσιμο στις ανάγκες μου, τώρα εάν κάποιες λειτουργίες που υπήρχαν σε προγενέστερα λειτουργικά
    είναι διαφορετικές η δεν υπάρχουν η τις έχουν με διαφορετικό τρόπο, ε!!! τι θα έπρεπε να γίνει... άλλωστε είναι windows 8 και όχι seven - vista - xp

* Όποιος φίλος τα έχει περάσει και θέλει, ας πει τα θετικά και τα αρνητικά του... γιατί θεωρώ εκτός από κάποια προβλήματα που ίσως
    να φταίει και κάτι άλλο η μπορεί να διορθωθεί στην πορεία με αναβαθμίσεις , ο καθένας μας βλέπει κάποια πράγματα με τα δικά του πρότυπα
    και κάποια θετικά δικά μου είναι αρνητικά σε άλλον και το αντίστροφο.

2. Απάντηση #2
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.291

Προεπιλογή

Ένα δίκιο τό'χεις!
    Δεν είναι και το τέλος του κόσμου...απλά είναι κάτι πρωτόγνωρο και διαφορετικό!! Δεν μπορώ να πω ότι κατενθουσιάστηκα αλλά ούτε κι ότι απογοητεύτηκα και τόσο!
    Βέβαια, εγώ αναβάθμισα από 7 σε 8 και...ανέβηκα ένα σκαλί! Κάποιοι άλλοι που έκαναν "καθαρή" εγκ/ση από την αρχή, θα είναι πιστεύω ποιό αντικειμενικοί! Εγώ ούτως ή άλλως,
    κάτω από τα 8 δουλεύω στην ουσία τα 7, αφού η επιφάνεια εργασίας είναι η παλιά - καλή - κλασσική () επιφάνεια των 7, με όλα τα προεγκατεστημένα προγράμματα σε πρώτη θέση!
    Δεν είχα ούτε το χρόνο αλλά ούτε και ήθελα να ξαναπεράσω όλα τα αρχεία, κωδικούς κλπ από την αρχή! Κι έτσι, δεν ξέρω πόσο αντικειμενικός μπορώ να είμαι! Για την ώρα, δεν έχω
    χάσει κανέναν driver, τρέχουν όλα, εκτυπώνω, γράφω κ.α. πολλά, όπως και πριν!!
    Είναι σαν να έχω 2 λειτουργικά σε ένα, ταυτόχρονα! Δεν εκκινούν και τόσο γρήγορα όπως είπαν μερικοί, κι αυτό επειδή δεν διέγραψα ή δεν απεγκατέστησα κανένα από τα προγράμματά
    μου, πέραν του PC tools-Registry mechanic, το οποίο δεν ήταν συμβατό και ΔΕΝ γινόταν εγκ/ση, αν δεν το απομάκρυνα (τόση κακία βρε παιδί μου??!!!)...
    Άρα λοιπόν, κατ'εμέ, πρόκειται για ένα νέο παιχνίδι, το οποίο σε πάει θέλοντας και μη προς τα εκεί, αφού ήδη τα XΡ δεν θα έχουν πλέον υποστήριξη, τα sVista είναι παρωχημένα, τα 7-άρια είναι ένα βήμα παρακάτω και τα 8 είναι το...μέλλον!

Το laptop μου είναι ένα Fujitsu Siemens με: 2 x HDD των 500GB, 6GB μνήμη, οθόνη 17 ιντσών και i7 στα 2,7GHz...

Τα υπόλοιπα σε άλλο πόστ!

3. Απάντηση #3
    LiliTh
    Ο χρήστης LiliTh είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 33
    Τάνια
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 615

Προεπιλογή

Η εγκατάσταση των windows 8 γίνεται πολύ γρήγορα και το κυριότερο δεν χρειάζεται να περάσεις drivers.
    Είναι ένα εντελώς καινούριο περιβάλλον που δεν μοιάζει καθόλου με ότι έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα από
    τα windows xp, vista, 7.
    Μπορείς να τα προσαρμόσεις ανάλογα με τα γούστα σου και τις ανάγκες σου, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο μια
    και πολλά χαρακτηριστικά ανανεώθηκαν, ενώ άλλα αντικαταστάθηκαν ή αφαιρέθηκαν.
    Είναι πολύ γρήγορα σαν λειτουργικό και ανοίγουν και κλείνουν αμέσως.
    Τις αλλαγές τους τις βρήκα ευχάριστες και παρόλο που τα πέρασα ως δεύτερο λειτουργικό μαζί με τα 7,
    θα τα προτιμήσω τελικά.
    Αρνητικό δεν βρήκα τίποτα.
    Απλά είναι τέλεια!

4. Απάντηση #4
    revox
    Ο χρήστης revox είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1836
    Κώστας
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 206

Προεπιλογή

Για μένα που κάνω καθαρές εγκαταστάσεις οι αξιολογήσεις είναι διαφορετικές.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα καινούργιο σύγχρονο υποτίθεται λειτουργικό θα πρέπει να ανατρέχω στην registry για να λειτουργήσει το ίδιο σωστά.
    Και καλά να πούμε να πούμε ότι το HP 6710b έχει πρόβλημα συμβατότητας, αυτή τη στιγμή έχω Asus M5A99X EVO R2.0 που είναι Windows 8 Ready με κάρτα γραφικών Asus Radeon HD 7870 DC2-2GD5-V2 2GB και για να παίζουν και τα 4 ηχεία μου 4-κάναλο στέρεο όπως έπαιζαν με win 7 έπρεπε να κάνω ολόκληρη πατέντα πειράζοντας την registry ώστε να βλέπει το βύσμα των πίσω ηχείων σαν βύσμα μπροστινών. Οι εναλλακτικές που μου έδινε το πρόγραμμα της κάρτας ήχου με κάτι περιβάλλοντα ή με το dts έκανε τα πίσω ηχεία να παίζουν αλλά με χαμηλότερη ένταση.
    Τελικά δεν μπορώ ακόμα να αξιολογήσω τι μας προσφέρουν τα πολυδιαφιμηζόμενα 8αρια. Όσο για τους drivers και και την εκπληκτική ταχύτητα τους ε.... δεν ανακάλυψαν τώρα την Αμερική τα είχαν τα linux πριν γεννηθώ.
    Έχω την εντύπωση ότι θα πάνε μαζί με τα svista.
    Αν θέλετε και άλλα απόλυτου στιγμής? Εγκατάσταση πολυμηχανήματος HP ALL IN ΟNE και αφού ολοκληρώνει την εγκατάσταση βρίσκει την συσκευή εκτός λειτουργίας παρόλο που λειτουργεί. Μπορώ να αναφέρω και πολλά άλλα έχει ουσία?

5. Απάντηση #5
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Κατά πρώτον, κουβέντα να γίνεται...
    Κατά δεύτερο, γιατί όχι? Ίσως κάποιοι που τυγχάνει να έχουν ίδια ή παραπλήσια μηχανήματα, να πάρουν κάποιες ιδέες και γνώμες και να μην προχωρήσουν σε αναβάθμιση..
    Ή και το αντίθετο! Κι εγώ που αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με ένα HP laptop, δεν δίστασα να τα εγκαταστήσω, ακόμη κι αν είχα πολλές αμφιβολίες σχετικά με το αν θα πάνε
    όλα καλά!!
    Ακόμη...τραβάω τα λίγα μου μαλλιά αλλά είναι ένα ελαφρύ και εύκολο λειτουργικό, επειδή ακριβώς θυμίζει touch tablet ή Lumia Nokia..!
    Κι αν αντιμετώπισες κι άλλα περίεργα φίλε μου revox, καλό θα ήταν (αν έχεις χρόνο και διάθεση..), να τα ποστάρεις μπας και βοηθηθεί και κανένας άλλος...
    Εγώ έχω κι έναν Epson 600 wi-fi ο οποίος δεν έχει θέμα και αναγνωρίστηκε κανονικά.. Επομένως με θέμα εκτύπωσης, όλα καλά.

Ξαναθυμίζω ότι τα εγκατέστησα σε Fujitsu Siemens 2-ετίας με άριστα αποτελέσματα, καθώς και σε HP 6710b με "θέμα" στο wi-fi μόνο, το οποίο ακόμη παλεύω να λύσω..!
    Για οποιαδήποτε απορρία σχετικά με αυτά τα laptop, θα χαρώ να παράσχω περισσότερες λεπτομέρειες..

6. Απάντηση #6
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.189

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> revox
    Για μένα που κάνω καθαρές εγκαταστάσεις οι αξιολογήσεις είναι διαφορετικές.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα καινούργιο σύγχρονο υποτίθεται λειτουργικό θα πρέπει να ανατρέχω στην registry για να λειτουργήσει το ίδιο σωστά.
    Και καλά να πούμε να πούμε ότι το HP 6710b έχει πρόβλημα συμβατότητας, αυτή τη στιγμή έχω Asus M5A99X EVO R2.0 που είναι Windows 8 Ready με κάρτα γραφικών Asus Radeon HD 7870 DC2-2GD5-V2 2GB και για να παίζουν και τα 4 ηχεία μου 4-κάναλο στέρεο όπως έπαιζαν με win 7 έπρεπε να κάνω ολόκληρη πατέντα πειράζοντας την registry ώστε να βλέπει το βύσμα των πίσω ηχείων σαν βύσμα μπροστινών. Οι εναλλακτικές που μου έδινε το πρόγραμμα της κάρτας ήχου με κάτι περιβάλλοντα ή με το dts έκανε τα πίσω ηχεία να παίζουν αλλά με χαμηλότερη ένταση.
    Τελικά δεν μπορώ ακόμα να αξιολογήσω τι μας προσφέρουν τα πολυδιαφιμηζόμενα 8αρια. Όσο για τους drivers και και την εκπληκτική ταχύτητα τους ε.... δεν ανακάλυψαν τώρα την Αμερική τα είχαν τα linux πριν γεννηθώ.
    Έχω την εντύπωση ότι θα πάνε μαζί με τα svista.
    Αν θέλετε και άλλα απόλυτου στιγμής? Εγκατάσταση πολυμηχανήματος HP ALL IN ΟNE και αφού ολοκληρώνει την εγκατάσταση βρίσκει την συσκευή εκτός λειτουργίας παρόλο που λειτουργεί. Μπορώ να αναφέρω και πολλά άλλα έχει ουσία?
    τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο..
    ειμαι ακριβως αυτης της αποψης.
    καθε μερα που περναει εντοπίζω ακομα περισσοτερα σημεια , στα οποια εχω ενστασεις.
    τελευταιο ... ασυμβατοτητα με τα Angry Birds HD του 2012.

7. Απάντηση #7
    Veyron
    Ο χρήστης Veyron είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 98
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 908

Προεπιλογή

Δεν έχω την εμπειρία χρήσης Windows 8, αλλά και δεν βιάζομαι να την αποκτήσω.
    Πιστεύω ο,τι είναι ένα λειτουργικό που δημιουργήθηκε περισσότερο για Tablet και όχι για σταθερό υπολογιστή.

Πολύ γρήγορα θα πρέπει να βγάλουν ένα Service Pack που να διορθώνει κάποια από τα προαναφερθέντα ή και να προσθέτει κάποιες περισσότερες ευκολίες.
    Το μερίδιο τους στην αγορά από την ημερομηνία κυκλοφορίας του σε σχέση με το αντίστοιχο της κυκλοφορίας των Windows 7 είναι πιο μικρό.
    Το μερίδιο των XP ασχέτως με τον τερματισμό της υποστήριξης τους, είναι ακόμα πολύ μεγάλο. Αυτό οφείλετε κυρίως σε εταιρείες, όπου εκεί οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες και δεν θέλουν να μπλέξουν
    σε ιστορίες αμαρτωλές, με την αλλαγή λειτουργικού. Τρανό παράδειγμα τα Vista.

Η παγκόσμια βάση χρήσης των Windows λειτουργικών συστημάτων σήμερα με σειρά κυκλοφορίας, έχει ως εξής:

Windows XP: 39,5%
    Windows Vista: 5,24%
    Windows 7: 44,48%
    Windows 8: 2,26%

8. Απάντηση #8
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> Veyron
    Δεν έχω την εμπειρία χρήσης Windows 8, αλλά και δεν βιάζομαι να την αποκτήσω.
    Πιστεύω ο,τι είναι ένα λειτουργικό που δημιουργήθηκε περισσότερο για Tablet και όχι για σταθερό υπολογιστή.
    κι εδω ερχεται το ερωτημα:
    Αν ΔΕΝ προοριζοταν για desktop/laptop , τοτε γιατι το διεθεσαν γι'αυτα ?
    Ας εβγαζαν , δλδ, ενα λειτουργικο μονο για ταμπλετες.

Πολύ γρήγορα θα πρέπει να βγάλουν ένα Service Pack που να διορθώνει κάποια από τα προαναφερθέντα ή και να προσθέτει κάποιες περισσότερες ευκολίες.
    αυτο , τεχνικα, μαλλον δε γινεται.
    δε νομιζω οτι μπορουν μεσα απο service pack μπορει να προσθεσει λειτουργιες.
    Μπορει ομως να διορθωσει ανοητες ασυμβατοτητες.

Επισης, πιστευω οτι τα 8 ΔΕΝ αντικαθιστουν τα τοσο φρεσκα 7
    απλα θα συνεχισουν να κινουνται παραλληλα.

9. Απάντηση #9
    Veyron
    Ο χρήστης Veyron είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 98
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 908

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> Vagelis
    κι εδω ερχεται το ερωτημα:
    Αν ΔΕΝ προοριζοταν για desktop/laptop , τοτε γιατι το διεθεσαν γι'αυτα ?
    Ας εβγαζαν , δλδ, ενα λειτουργικο μονο για ταμπλετες.
    Ο Steve Balmer όταν κυκλοφόρησε το πρώτο iPhone, το θεώρησε καταδικασμένο από την στιγμή που δεν είχε πληκτρολόγιο.
    Αυτό δεν φάνηκε να ενοχλεί και να περιορίζει κανέναν τελικά.
    Με τον ερχομό του iPad και των υπολοίπων μετά από αυτό Tablet, ξεκίνησε και η πτώση των πωλήσεων PC.

Με καθυστέρηση λοιπόν αποφάσισαν ότι έπρεπε να βγάλουν ένα Tablet με λειτουργικό και interface που να μοιάζει σαν αυτό της Apple.
    Θεώρησαν δε σωστό να το περάσουν και στους σταθερούς υπολογιστές αυτό, αλλά όπως φαίνεται δεν τους έχει βγει και δεν θα τους βγει.

Αρχική απάντηση -> Vagelis
    Επισης, πιστευω οτι τα 8 ΔΕΝ αντικαθιστουν τα τοσο φρεσκα 7
    απλα θα συνεχισουν να κινουνται παραλληλα.
    Δεν θα κινηθούν παράλληλα και δεν είναι και αυτό που θέλουν στο Redmond.
    Είναι μία ιστορία που επαναλαμβάνετε όπως XP-VISTA.
    Το να είναι απλά γρήγορο, δεν λέει κάτι από μόνο του.
    Περιμένουμε το λοιπόν να μας διδάξει και πάλι η ιστορία, για το αν είναι λάθος ή όχι.

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	downgradetowindows7.jpg 
Προβολές: 49 
Μέγεθος: 43,8 KB 
ID: 1453

10. Απάντηση #10
    LiliTh
    Τάνια

Προεπιλογή

Στην αρχή και εγώ αυτό είπα: Γιατί τα δίνουν και για desktop/laptop ενώ στην ουσία είναι για ταμπλέτες.
    Αλλά όταν τα έβαλα είδα οτι άνετα μπορεις να τα χειριστείς και από desktop.
    Aπλά θέλει ψάξιμο να δεις πως, γιατί είναι εντελώς διαφορετικά από οτι έχουμε δει μέχρι τωρα
    γι αυτό ακριβώς το λόγο γιατί προορίζονται και για ταμπλέτες.
    Το μόνο πρόβλημα που μου δημιούργησαν είναι οτι δεν βρίσκει drivers για την καμερά μου
    και από οτι είδα δεν υπάρχουν για 8 ούτε στην σελίδα της κατασκευάστριας εταιρίας.

11. Απάντηση #11
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> LiliTh
    Το μόνο πρόβλημα που μου δημιούργησαν είναι οτι δεν βρίσκει drivers για την καμερά μου
    και από οτι είδα δεν υπάρχουν για 8 ούτε στην σελίδα της κατασκευάστριας εταιρίας.
    Εντάξει, αυτό με την κάμερα το είχα κι εγώ, όταν έφερα από Ολλανδία μιά κάμερα Sony και η οποία έτρεχε μέχρι τα XP! Η ίδια η εταιρία δεν ενδιαφέρθηκε να
    αναβαθμίσει στα επόμενα Vista ή πόσο στα 7-άρια! Αναγκαστικά, αγοράζεις ένα πρόγραμμα όπως το Pinnacle ή το Nero και κάνεις τη δουλειά σου από εκεί!
    Εγώ αυτό έκανα...που σημαίνει βέβαια, έξτρα κόστος κλπ, για τον καθημερινό χρήστη!

12. Απάντηση #12
    LiliTh
    Τάνια

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> mobnspy
    Εντάξει, αυτό με την κάμερα το είχα κι εγώ, όταν έφερα από Ολλανδία μιά κάμερα Sony και η οποία έτρεχε μέχρι τα XP! Η ίδια η εταιρία δεν ενδιαφέρθηκε να
    αναβαθμίσει στα επόμενα Vista ή πόσο στα 7-άρια! Αναγκαστικά, αγοράζεις ένα πρόγραμμα όπως το Pinnacle ή το Nero και κάνεις τη δουλειά σου από εκεί!
    Εγώ αυτό έκανα...που σημαίνει βέβαια, έξτρα κόστος κλπ, για τον καθημερινό χρήστη!
    Ναι η κάμερα είναι παλιά και εγώ με xp την είχα, δεν έχω την απαίτηση να ενδιαφερθούν για drivers για 8, καλά που βγάλαν και για 7.

13. Απάντηση #13
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> LiliTh
    Στην αρχή και εγώ αυτό είπα: Γιατί τα δίνουν και για desktop/laptop ενώ στην ουσία είναι για ταμπλέτες.
    Αλλά όταν τα έβαλα είδα οτι άνετα μπορεις να τα χειριστείς και από desktop.
    Aπλά θέλει ψάξιμο να δεις πως, γιατί είναι εντελώς διαφορετικά από οτι έχουμε δει μέχρι τωρα
    γι αυτό ακριβώς το λόγο γιατί προορίζονται και για ταμπλέτες.
    μη βιάζεσαι να χαρεις...
    δεν εχουν ολοι οι χρηστες τις ιδιες απαιτησεις , αρα δεν ανακαλυπτουν ολοι τα ιδια προβληματα.
    οταν θα πεσεις πανω στις ασυμβατοτητες που θα σου κανουν ''τη ζωη δυσκολη'' , θα αλλαξεις γνωμη.

ολοι μας , πιστευω , περιμεναμε με μια σχετικη ανυπομονησία τα 8
    απλα οσοι απογοητευθηκαν , ειναι επειδη τα 8 τους εδωσαν το δικαιωμα.

δεν ειναι δυνατον λαπτοπ που επαιζαν μια χαρα στα 7 , να εχουν ''θεμα'' στα 8
    παιχνιδια που επαιζαν στα 7 , να μην παιζουν στα 8
    και ολα αυτα εχοντας περασει μολις 3 περιπου χρονια απο την κυκλοφορια του πιο συγχρονου λειτουργικου της MS.

επιμενω στην αποψη , οτι τα 8 ειναι εντυπωσιακα, αλλα δεν μπορουν να αντικαταστησουν τα 7..
    ειναι , προς το παρον , ''λιγα'' μπροστα στην αρτιότητα των 7

14. Απάντηση #14
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα που αφορούν τις ασυμβατότητες, αλλά όπως είπες κι εσύ, δεν έχουν όλοι οι χρήστες τις ίδιες απαιτήσεις..
    Κι ας μην ξεχνάμε τα ατελείωτα updates των XP, Vista και W7 που έπρεπε να εγκαθιστάς κατά μικρά διαστήματα, για να είσαι up-to-date!
    Φαντάζομαι ότι, όπως με τα προγενέστερα, θα γίνουν κι εδώ αλλαγές στα ίδια τα 8-άρια με updates, αλλά και οι εταιρίες θα βγάλουν όπως ανέκαθεν,
    drivers κ.α. για την υποστήριξη των συσκευών τους..
    Το σύνηθες εκνευριστικό είναι ότι, έχοντας έναν εκτυπωτή π.χ. της HP και είναι 5-ετίας, δεν υπάρχει ανανέωση από κανέναν!! Ούτε τα Windows τον
    υποστηρίζουν, αλλά ούτε και η HP βγάζει αναβαθμίσεις! Πάρε άλλον σου λέει! Εμείς κλέφτες θα γίνουμε?? Οπότε έχω κι εγώ στο σπίτι, κάτι μουσειακά
    μοντέλα, τα οποία αν τα βάλεις στα ΧΡ, παίζουν μιά χαρά!!
    Κι όπως είπε κι η Lilith, ούτε οι κάμερες είναι πλέον συμβατές, ούτε τα scanners, ούτε τα παιχνίδια...άστα!!
    Στο κάτω-κάτω, κάνεις μιά δοκιμή κι αν δεν σου αρέσει, τα βγάζεις και γυρίζεις στα παλιά-καλά 7-άρια σου (λέμε τώρα..)!!
    Κι όπως είπε κι ο γιός μου, όταν του είπα για την προσφορά της αναβάθμισης με 29,99€, μου είπε: θα τα βάλω σε κανένα 6-μηνο, όταν θα έχουν επιλυθεί
    τα περισσότερα προβλήματα!!

15. Απάντηση #15
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> mobnspy
    Θα συμφωνήσω στα περισσότερα που αφορούν τις ασυμβατότητες, αλλά όπως είπες κι εσύ, δεν έχουν όλοι οι χρήστες τις ίδιες απαιτήσεις..
    Κι ας μην ξεχνάμε τα ατελείωτα updates των XP, Vista και W7 που έπρεπε να εγκαθιστάς κατά μικρά διαστήματα, για να είσαι up-to-date!
    εννοεις οτι τα 8 δε θα εχουν αναγκη τη συχνη ενημερωση ?
    οσο ο κοσμος εξελισσεται , και οι ιοι και οι χακερς πολλαπλασιαζονται, τοσο θα υπαρχει αναγκη για νεα updates.

Φαντάζομαι ότι, όπως με τα προγενέστερα, θα γίνουν κι εδώ αλλαγές στα ίδια τα 8-άρια με updates, αλλά και οι εταιρίες θα βγάλουν όπως ανέκαθεν,
    drivers κ.α. για την υποστήριξη των συσκευών τους..
    οπως εχω ηδη απαντησει πιο πανω...
    αλλαγες στον τροπο λειτουργιας και στησιματος των 8 , δεν μπορει να υπαρξει.
    αναβαθμισεις για drivers μπορει, οσο και αναβαθμισεις για κλεισιμο κενων ασφαλειας.

Το σύνηθες εκνευριστικό είναι ότι, έχοντας έναν εκτυπωτή π.χ. της HP και είναι 5-ετίας, δεν υπάρχει ανανέωση από κανέναν!! Ούτε τα Windows τον
    υποστηρίζουν, αλλά ούτε και η HP βγάζει αναβαθμίσεις! Πάρε άλλον σου λέει! Εμείς κλέφτες θα γίνουμε?? Οπότε έχω κι εγώ στο σπίτι, κάτι μουσειακά
    μοντέλα, τα οποία αν τα βάλεις στα ΧΡ, παίζουν μιά χαρά!!
    Κι όπως είπε κι η Lilith, ούτε οι κάμερες είναι πλέον συμβατές, ούτε τα scanners, ούτε τα παιχνίδια...άστα!!
    Στο κάτω-κάτω, κάνεις μιά δοκιμή κι αν δεν σου αρέσει, τα βγάζεις και γυρίζεις στα παλιά-καλά 7-άρια σου (λέμε τώρα..)!!
    παγια πολιτικη.. ''το αγορασες - παλιωσε - πεταξε το''

Κι όπως είπε κι ο γιός μου, όταν του είπα για την προσφορά της αναβάθμισης με 29,99€, μου είπε: θα τα βάλω σε κανένα 6-μηνο, όταν θα έχουν επιλυθεί
    τα περισσότερα προβλήματα!!
    ευτυχως , τα παιδια μας ειναι πιο εξυπνα απο εμας..... ευτυχως , ξαναλεω
    τις ιδιες απαντησεις λαμβανω καθημερινα

16. Απάντηση #16
    Palmer
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στέλιος

Προεπιλογή

Για σταθείτε φίλοι μου, το θέμα μας ποιο είναι γιατί εκεί που προσπαθώ να το πιάσω εκεί το χάνω, άλλο να συζητάμε γιατί και αν θα έπρεπε να τα περάσουμε η όχι
    και άλλο να λέει ο καθένας τα θετικά του και τα αρνητικά του από την δική του οπτική γωνιά, σύμφωνα με το πόσο προχωρημένος είναι και απαιτήσεις που έχει αποτυπώνοντας έστω αυτά τα λίγα από την στιγμή που τα εγκατέστησε.

Τα έχω εγκαταστήσει σε 3 υπολογιστές, και είμαι χρήστης 3 ταχυτήτων
    1. Σε ένα I 7 Εδώ είμαι προχωρημένος χρήστης κατά μια έννοια, κανένα πρόβλημα με κάρτα γραφικών, με ήχο, με εξωτερικές συσκευές όπως εκτυπωτή, σκάνερ ξεχωριστό, κάμερα, φωτογραφική μηχανή
    κινητό Android, και άλλα 2 κλασικά GPS όπως και ένα μοντιούλ για PLC. (Αν και τα περιφερειακά που έχουν σχέση με drivers δεν θα ήθελα να τα αναφέρω)
    Έχω εγκαταστήσει όλα τα Προγράμματα που κάνω χρήση από τα πιο απλά μέχρι και τα πιο εξειδικευμένα για debugging, emulators και πολλά άλλα.
    κανένα πρόβλημα, απλά ζήτησε να εγκαταστήσει κάποια updates και τελείωσε το θέμα.(και εδώ είμαι της άποψης η κάθε εταιρία θα πρέπει να φροντίσει για το κάθε πρόγραμμα
    της να έχει συμβατότητα και όχι τα windows 8. )

2. Σε ένα Laptop Toshiba 4 ετών, εδώ είμαι μέτριος χρήστης, κάνω χρήση τα βασικά προγράμματα ...να γράφω βίντεο να ακούω και να επεξεργάζομαι μουσική να επεξεργάζομαι φωτογραφίες και να σερφάρω στο διαδίκτυο. κανένα πρόβλημα, όλα δουλεύουν άψογα, ευτυχώς δεν έχω θέμα με το wifi.

3. Σε ένα πολύ παλιό υπολογιστή KT4 V10A, στο καπάκι πάνω από τα XP, εδώ είμαι αρχάριος, για σερφάρισμα μόνο να κατεβάζω κάνα βίντεο από το youtube, και να ακούω κάτι τραγούδια που έχω μέσα. Εδώ στην εγκατάστασή δεν είχα κάποιο θέμα, αλλά δεν το έψαξα περαιτέρω για να δω εάν όλα είναι οκ

Με λίγα λόγια τα δικά μου θετικά και αρνητικά σχόλια είναι:
    Θετικά:
    * Πολύ γρήγορο άνοιγμα και κλείσιμο των windows, και στις τρεις συσκευές
    * Πριν ολοκληρωθεί η έναρξη των windows, ήδη υπάρχει το ίντερνετ, κάτι που δεν έχω δει σε κάποιο άλλο λειτουργικό
    * Το Store όπου μπορείς να κατεβάσεις διάφορα προγράμματά και καλούδια
    * Πολύ καλό και προσαρμόσιμο interface.
    Αρνητικά:
    Κανένα

Ωπ!! ξέχασα δεν δουλεύει το κουμπάκι της αριθμομηχανής του πληκτρολογίου (αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί στα αρνητικά του)
    Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να σας ξεσκίσω έναν έναν με τα σχόλια σας, αλλά είπα ότι θα βγω εκτός θέματος οπότε την γλιτώσατε την γλίτωσα και εγώ.

Υ.Γ. Όποιος φίλος ενδιαφέρετε να τα εγκαταστήσει ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα διαβάζοντας τα σχόλια μας, ευελπιστώ και εγώ να διαβάσω κάποια θετικά η αρνητικά
    και όχι ότι έχει να κάνει με τους οδηγούς των συσκευών, και το τι άκουσα και διάβασα (όχι θα σας άφηνα)

17. Απάντηση #17
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> Palmer
    Ωπ!! ξέχασα δεν δουλεύει το κουμπάκι της αριθμομηχανής του πληκτρολογίου (αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί στα αρνητικά του)
    Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να σας ξεσκίσω έναν έναν με τα σχόλια σας, αλλά είπα ότι θα βγω εκτός θέματος οπότε την γλιτώσατε την γλίτωσα και εγώ.

Υ.Γ. Όποιος φίλος ενδιαφέρετε να τα εγκαταστήσει ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα διαβάζοντας τα σχόλια μας, ευελπιστώ και εγώ να διαβάσω κάποια θετικά η αρνητικά
    και όχι ότι έχει να κάνει με τους οδηγούς των συσκευών, και το τι άκουσα και διάβασα (όχι θα σας άφηνα)
    Εγώ συγκρατήθηκα όσο μπορούσα, αλλά επειδή μου έβγαλαν το λάδι σε ένα HP laptop σχετικά παλιό, είπα να κάνω και...λίγη κριτική! Αλλά απ'όσο είδες δεν είμαι και πολύ αντίθετος..
    Σε γενικές γραμμές όλα καλά! Έχω 2 υπολογιστές στους 3, με 8-άρια! Κι όπως ξαναείπα και πριν, κάποια πράγματα θα διέφεραν σίγουρα..

18. Απάντηση #18
    revox
    Ο χρήστης revox είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1836
    Κώστας
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 206

Προεπιλογή

Δεν είπε κανείς ότι σε όλες τις περιπτώσεις έχουν πρόβλημα. Προσωπική μου εμπειρία με περισσότερες από 40 εγκαταστάσεις σε διάφορα συστήματα έχω ποσοστό προβλημάτων 25%.
    Κάτι επίσης πολύ σημαντικό κατά την άποψη μου είναι ότι η ΜΣ τα δίνει για αναβάθμιση των XP τα οποία λόγω ηλικίας είναι λογικό να λειτουργούν και σε συστήματα παλαιότερης τεχνολογίας (Physical Address Extension (PAE), NX, και SSE2).
    Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν σου πετάει ένα error 0x0000005D και τέλος, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που μπορεί να παίζει καμιά αναβάθμιση bios και τα γνωστά, την στιγμή που τα seven τρέχουν άψογα αντιστοίχως.
    Αναρωτιέται λοιπόν κανείς γιατί ο δύσμοιρος πελάτης να ταλαιπωρείται είτε πλήρωσε είτε όχι για το προϊόν?
    Και κάτι ακόμα μια και παύω να ασχολούμαι άλλο μαζί τους. ΤΕΣΤ στο ίδιο σύστημα με τον ίδιο ssd χρονομετρημένα ίδιος χρόνος απόκρισης σε όλες τις λειτουργίες 7 και 8!!!!!!!

19. Απάντηση #19
    Palmer
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στέλιος

Προεπιλογή

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, κάναμε μια εγκατάστασή ενός πακέτου και θα θέλαμε
    να γνωρίζουμε τις εμπειρίες του καθενός ως προς τα θετικά και αρνητικά, όπως πολύ σωστά παραθέτεις την ατομική σου σύγκριση μεταξύ των 7 και 8.
    Παρατηρώ μια περίεργη τσατίλα στα σχόλια όσων είναι αντίθετοι στο αν είναι καλά τα 8αρια, και δεν αναφέρομαι για εσένα η για τους δικούς μας συμφορουμίτες
    για να μην παρεξηγηθώ αλλά γενικότερα διαβάζοντας τους αρνητικούς σχολιασμούς στο διαδίκτυο, όπου είναι και το βασικό που ενδιαφέρει εμένα, και προφανώς θα μπορούσε να ενδιαφέρει
    και κάποια άλλα μέλη στο να αποφασίσουν να τα αγοράσουνε η όχι. Λες και μας ενδιαφέρει ποιος Μαιντανός τα έκανε και αν το έδιωξαν η τον κρατήσανε , ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ λέμε στο χωριό μου

20. Απάντηση #20
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> Palmer
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, κάναμε μια εγκατάστασή ενός πακέτου και θα θέλαμε
    να γνωρίζουμε τις εμπειρίες του καθενός ως προς τα θετικά και αρνητικά, όπως πολύ σωστά παραθέτεις την ατομική σου σύγκριση μεταξύ των 7 και 8.
    Παρατηρώ μια περίεργη τσατίλα στα σχόλια όσων είναι αντίθετοι στο αν είναι καλά τα 8αρια, και δεν αναφέρομαι για εσένα η για τους δικούς μας συμφορουμίτες
    για να μην παρεξηγηθώ αλλά γενικότερα διαβάζοντας τους αρνητικούς σχολιασμούς στο διαδίκτυο, όπου είναι και το βασικό που ενδιαφέρει εμένα, και προφανώς θα μπορούσε να ενδιαφέρει
    και κάποια άλλα μέλη στο να αποφασίσουν να τα αγοράσουνε η όχι. Λες και μας ενδιαφέρει ποιος Μαιντανός τα έκανε και αν το έδιωξαν η τον κρατήσανε , ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ λέμε στο χωριό μου
    Το παρατήρησες κι εσύ έτσι? Ναι, υπάρχει μιά μικρή "ένταση" στην όλη συζήτηση, λες και έχει να κάνει με ποδόσφαιρο ή με πολιτική, τον καιρό της μεταπολίτευσης!
    Ίσως επειδή σε κάποιους "κόστισε" χρονικά και ψυχικά η όλη διαδικασία...και λόγω του αντικειμένου ενασχόλησης αλλά και των διαφόρων δυσκολιών γενικότερα.. Γι'αυτό και η όποια
    ένταση στο λόγο τους και τις παρατηρήσεις τους.. Κι εμένα μου έφαγε 3 μέρες από τη ζωή μου και "όχλησα" κι άλλους για να με βοηθήσουν, αλλά δεν έκανα κι έτσι!

Το ίδιο παρατήρησα και σε άλλη ανάρτηση που έκανα προσωπικά εγώ και δέχτηκα κάποιες "παρατηρήσεις" που δεν θέλησα να τις εκλάβω ως τέτοιες.. Συζήτηση κάνουμε
    και μάλιστα γενικού ενδιαφέροντος παιδιά.. Λίγη ηρεμία δεν βλάπτει κανέναν νομίζω..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας: