Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 16 από 16
  1. Απάντηση #1
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1996
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.291

Προεπιλογή Laptop με πρόβλημα σε WiFi HP 6710b...

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα..
    Κόλλησα σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετώπισα με ένα laptop που έχω και παλεύω να το φτιάξω εδώ και μέρες και θα ήθελα λίγη βοήθεια, αν γίνεται!
    Αρχικά, δεν έπαιρνε από...λόγια (ούτε λογισμικό εννοώ..)!
    Μετά κόπων και βασάνων και λίγης βοήθειας από το Βαγγέλη εδώ στο φόρουμ, φόρμαρα το δίσκο και έπειτα από επίπονες προσωπικές προσπάθειες και δημιουργία
    dvd's με τα 8-άρια, κατάφερα να εγκαταστήσω τα Windows 8 και να το κάνω λειτουργικό και..πετάει!!!
    Κι εκεί που αισθάνθηκα "αστέρι" της τεχνολογίας, διαπίστωσα ότι παρόλο που βρέθηκε ακριβώς το module του wi-fi της Broadcom και είναι ενεργό και που μάλιστα
    ΔΕΝ έχει υποτίθεται πρόβλημα, εκεί ακριβώς έρχονται τα 8-άρια και αρνούνται πεισματικά να ενεργοποιήσουν το wi-fi!!!
    Κι έχω πελαγώσει, επειδή συνήθως με μιά κλασσική απεγκατάσταση - επανεγκατάσταση, όλα επανέρχονται στη "θέση" τους και δουλεύουν ρολόϊ... Αλλά μάλλον αυτό
    γινόταν στα ΧΡ και στα 7-άρια..
    Δυστυχώς εδώ, δεν έγινε έτσι.. Έκανα ότι ήξερα κι έμαθα μέχρι σήμερα, σχετικά με κάτι που δεν δουλεύει σ'ένα PC, αλλά χωρίς αποτέλεσμα..
    Οπότε, όποιος έχει καμιά καλή και "ειδήμονος" ιδέα, ας την πει μπας και πάψω να περιφέρομαι γύρω από την καρέκλα, με το καλώδιο στο ρούτερ!!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

2. Απάντηση #2
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.189

Προεπιλογή

επειδη το προβλημα σου δειχνει να επείγει
    και επειδη ειναι πολυ περιεργο... δοκιμασε Ακριβως την παρακατω λυση:

Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

αναμενουμε αποτελεσματα

3. Απάντηση #3
    mobnspy
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

Προεπιλογή

Μ'αρέσει που δεν ήθελα να σ'ενοχλήσω περισσότερο!!!
    Anyway! Δεν ήταν αυτό...γιατί αυτό το είχα ήδη τσεκάρει! Όχι μέσω του internet, αλλά επειδή ως εκεί, ξέρω κι εγώ..
    Το παράξενο είναι ότι πατώντας αυτό το touch διακόπτη πάνω από το F4 μπουτόν, ενεργοποιεί-απενεργοποιεί το bluetooth μόνο (!!) κι όχι το wi-fi!!
    Και δεν θα έπρεπε νομίζω, επειδή το σήμα που δείχνει είναι του wi-fi (γενικότερα ασύρματου δικτύου..) κι όχι του bluetooth! Λες να μπερδεύει τις λειτουργίες?
    Και δεν δέχεται διπλό κλικ κλπ... Το πατάς, ανοίγει το bluetooth.. Το πατάς ξανά, κλείνει!!
    Ίσως να βάλω στο bios την ενεργοποίηση Lan/Wan switch, μπας και κάνει κάτι διαφορετικό..? Αν κι αυτό είναι υποτίθεται για να επιλέγεις σταθερό-ασύρματο δίκτυο..!
    Θα δοκιμάσω και κανένα-δυό ακόμη που σκέφτηκα μόλις τώρα!!
    Κι ο Θεός βοηθός!!!!

4. Απάντηση #4
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

αυτα τα προσεξες ?

• Go to System Configuration.
    • Then go to Built-In Device Options.
    • Make sure the ‘Embedded WLAN Device Radio’ option is enabled.
    • And make sure the ‘LAN/WLAN Swithcing’ option is disabled.

5. Απάντηση #5
    mobnspy
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

Προεπιλογή

Εννοείται!
    Ήταν ήδη ενεργοποιημένα, αλλά όπως προείπα, αυτά τα ήξερα κι από πριν! Είχα τσεκάρει ήδη, όταν τελικά κατάφερα να περάσω τα 8-άρια και είδα ότι δεν εκκινούσε το wi-fi!!!
    Κι επεδή δεν έβγαλα άκρη (..και δεν ήξερα και τι άλλο να ψάξω), είπα να ρωτήσω!!
    Ότι θυμάστε, δεκτό!!

6. Απάντηση #6
    revox
    Ο χρήστης revox είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1836
    Κώστας
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 206

Προεπιλογή

Χρήστο δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω δεν θα βρεις λύση.
    Γνώμη μου να τρέξεις 7.
    Που να δεις τι γίνεται με κάρτες γραφικών και ήχου στα 8αρια, είναι απίστευτο.

7. Απάντηση #7
    mobnspy
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

Προεπιλογή

Αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να βρω Vista ίσως, επειδή είναι λίγο παλιό μοντέλο μάλλον.. Για να θέλει net framework 2.0 ή 3.5 για να τρέξει κάποια δικά του προγράμματα
    βοήθειας και ελέγχου, ενώ έχει ήδη από τα 8-άρια το net framework 4.0, μάλλον πρέπει να γίνει...down grade!!
    Άντε να βρω τώρα σ-Vista!! Και μετά, ξαναπέρασμα τα 8-άρια..? Έλεος!
    Θα το πάω Φοινικούδες, να το...φάνε τα ψάρια!!
    Αυτό που μου κινεί υποψίες, είναι γιατί το πλήκτρο του wi-fi, επιδρά στο bluetooth και όχι και στο wi-fi! Το οποίο είναι μεν αποσυνδεμένο, αλλά δεν απενεργοποιείται όπως το
    bluetooth μέσω του touch διακόπτη!!

8. Απάντηση #8
    revox
    Κώστας

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> mobnspy
    Αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να βρω Vista ίσως, επειδή είναι λίγο παλιό μοντέλο μάλλον.. Για να θέλει net framework 2.0 ή 3.5 για να τρέξει κάποια δικά του προγράμματα
    βοήθειας και ελέγχου, ενώ έχει ήδη από τα 8-άρια το net framework 4.0, μάλλον πρέπει να γίνει...down grade!!
    Άντε να βρω τώρα σ-Vista!! Και μετά, ξαναπέρασμα τα 8-άρια..? Έλεος!
    Θα το πάω Φοινικούδες, να το...φάνε τα ψάρια!!
    Αυτό που μου κινεί υποψίες, είναι γιατί το πλήκτρο του wi-fi, επιδρά στο bluetooth και όχι και στο wi-fi! Το οποίο είναι μεν αποσυνδεμένο, αλλά δεν απενεργοποιείται όπως το
    bluetooth μέσω του touch διακόπτη!!
    Γιατί επιμένεις στα 8αρια? Από ότι θυμάμε έτρεχε XP και VISTA νομίζω αν τρέξεις 7αρια θα είσαι οκ.

9. Απάντηση #9
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 16
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.098

Προεπιλογή

Δοκίμασε να ξετσεκάρεις το IPV6, εαν λειτουργήσει τότε θα χρειαστεί και από την registry
    (κι αυτό γιατί θα τσεκαριστεί και πάλι από μόνο του).
    Άλλη φάση πιθανότατα να χρειαστεί να γίνει reset το TCP/IP

Θεωρώ ότι το κουμπάκι δεν ενεργοποιεί το wifi γιατί δεν έχει αναγνωριστεί σωστά.
    Επίσης κάτι πιο ακραίο, δες τις ρυθμίσεις (εξοικονόμησης ενέργειας) εάν το έχει απενεργοποιημένο για κάποιο λόγο.

10. Απάντηση #10
    revox
    Κώστας

Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα καινούργιο σύγχρονο υποτίθεται λειτουργικό θα πρέπει να ανατρέχω στην registry για να λειτουργήσει το ίδιο σωστά.
    Και καλά να πούμε να πούμε ότι το HP 6710b έχει πρόβλημα συμβατότητας, αυτή τη στιγμή έχω Asus M5A99X EVO R2.0 που είναι Windows 8 Ready με κάρτα γραφικών Asus Radeon HD 7870 DC2-2GD5-V2 2GB και για να παίζουν και τα 4 ηχεία μου 4-κάναλο στέρεο όπως έπαιζαν με win 7 έπρεπε να κάνω ολόκληρη πατέντα πειράζοντας την registry ώστε να βλέπει το βύσμα των πίσω ηχείων σαν βύσμα μπροστινών. Οι εναλλακτικές που μου έδινε το πρόγραμμα της κάρτας ήχου με κάτι περιβάλλοντα ή με το dts έκανε τα πίσω ηχεία να παίζουν αλλά με χαμηλότερη ένταση.
    Τελικά δεν μπορώ ακόμα να αξιολογήσω τι μας προσφέρουν με πολυδιαφιμηζόμενα 8αρια. Όσο για τους drivers και και την εκπληκτική ταχύτητα τους ε.... δεν ανακάλυψαν τώρα την Αμερική τα είχαν τα linux πριν γεννηθώ.
    Έχω την εντύπωση ότι θα πάνε μαζί με τα svista.(θα αναφερθώ και σε άλλα κουσούρια)

11. Απάντηση #11
    mobnspy
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> revox
    Γιατί επιμένεις στα 8αρια? Από ότι θυμάμε έτρεχε XP και VISTA νομίζω αν τρέξεις 7αρια θα είσαι οκ.
    Απλά ήθελα να περάσω μιά και καλή τα 8, επειδή άκουσα κι από άλλους ότι έχουν περισσότερους drivers από κάθε άλλη έκδοση windows και "βολεύουν" ακόμη και παλαιότερες
    συσκευές!
    Κι επίσης, δεν θυμάμαι καθόλου που έχω βάλει τα 7-άρια!! Όταν μετακόμισα Κύπρο, δεν ξέρω αν τα πήρα μαζί μου! Είχα ένα back up από το Vaio της γυναίκας μου, αλλά όταν
    πήγα να τα εγκαταστήσω, μου έβγαζε μονίμως memory error, μπλε οθόνη και τέλος με πέταγε έξω!
    Οπότε, αφού είχα εύκαιρα τα 8-άρια, είπα να δοκιμάσω! Πάντως, εκτός απο κάτι τρελά που έκανε στην αρχή, τελικά τα βρήκε όντως όλα και δουλεύει άψογα! Με εξαίρεση βέβαια
    το wi-fi!!

Αρχική απάντηση -> Palmer
    Δοκίμασε να ξετσεκάρεις το IPV6, εαν λειτουργήσει τότε θα χρειαστεί και από την registry
    (κι αυτό γιατί θα τσεκαριστεί και πάλι από μόνο του).
    Άλλη φάση πιθανότατα να χρειαστεί να γίνει reset το TCP/IP

Θεωρώ ότι το κουμπάκι δεν ενεργοποιεί το wifi γιατί δεν έχει αναγνωριστεί σωστά.
    Επίσης κάτι πιο ακραίο, δες τις ρυθμίσεις (εξοικονόμησης ενέργειας) εάν το έχει απενεργοποιημένο για κάποιο λόγο.
    Θα το δω ξανά, αν και νομίζω ότι είναι στο αυτόματο.. Δεν χρειάστηκε για κάποιο λόγο να παρέμβω στην IP, επειδή δεν είχε wi-fi, οπότε δεν είχα και λόγο να το πειράξω!
    Θα το ξανακάνω κόσκινο όμως, μπας και πέσω πάνω στο πρόβλημα!

Αρχική απάντηση -> revox
    Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα καινούργιο σύγχρονο υποτίθεται λειτουργικό θα πρέπει να ανατρέχω στην registry για να λειτουργήσει το ίδιο σωστά.
    Και καλά να πούμε να πούμε ότι το HP 6710b έχει πρόβλημα συμβατότητας, αυτή τη στιγμή έχω Asus M5A99X EVO R2.0 που είναι Windows 8 Ready με κάρτα γραφικών Asus Radeon HD 7870 DC2-2GD5-V2 2GB και για να παίζουν και τα 4 ηχεία μου 4-κάναλο στέρεο όπως έπαιζαν με win 7 έπρεπε να κάνω ολόκληρη πατέντα πειράζοντας την registry ώστε να βλέπει το βύσμα των πίσω ηχείων σαν βύσμα μπροστινών. Οι εναλλακτικές που μου έδινε το πρόγραμμα της κάρτας ήχου με κάτι περιβάλλοντα ή με το dts έκανε τα πίσω ηχεία να παίζουν αλλά με χαμηλότερη ένταση.
    Τελικά δεν μπορώ ακόμα να αξιολογήσω τι μας προσφέρουν με πολυδιαφιμηζόμενα 8αρια. Όσο για τους drivers και και την εκπληκτική ταχύτητα τους ε.... δεν ανακάλυψαν τώρα την Αμερική τα είχαν τα linux πριν γεννηθώ.
    Έχω την εντύπωση ότι θα πάνε μαζί με τα svista.(θα αναφερθώ και σε άλλα κουσούρια)
    Έτσι ακριβώς! Θα έπρεπε πιστεύω να είναι όντως ποιό "κορυφαία" σε σχέση με ότι προγενέστερο! Αλλά νομίζω ότι τελικά τα 7-άρια είναι από τα καλύτερα που έχουν βγάλει..
    Θα κοιτάξω να τα βρω και να γυρίσω σε αυτά μάλλον.. Αλλά είναι αμαρτία φίλε μου, να έχεις την πηγή και να μην μπορείς να πιεις, μόνο και μόνο για ένα wi-fi!!!

12. Απάντηση #12
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

εκτος απο drivers.. κατεβασες αυτο?
    Σύνδεσμος:

σε πολλα λαπτοπ χρειαζεται να εγκατασταθει ενας μανατζερ των ασυρματων συνδεσεων
    υποθετω οτι εκει οφειλεται το γεγονος οτι δεν μπορει να γυρισει απο bluetooth σε wifi.

επειδη ειναι για XP , δοκιμασε ολους τους τροπους εγκαταστασης.. συμβατοτητες με vista-7-8

13. Απάντηση #13
    mobnspy
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> Vagelis
    εκτος απο drivers.. κατεβασες αυτο?
    Σύνδεσμος:

σε πολλα λαπτοπ χρειαζεται να εγκατασταθει ενας μανατζερ των ασυρματων συνδεσεων
    υποθετω οτι εκει οφειλεται το γεγονος οτι δεν μπορει να γυρισει απο bluetooth σε wifi.

επειδη ειναι για XP , δοκιμασε ολους τους τροπους εγκαταστασης.. συμβατοτητες με vista-7-8
    Βαγγέλη, σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!! Θα το ψάξω σήμερα..

(edit) τελικά, μάλλον το είχα κατεβάσει αλλά δεν ξέρω αν εγκαταστάθηκε σωστά και που είναι.. αλλά για παν ενδεχόμενο το ξανακατεβάζω, για να δω αν θα το πάρει!
    αν θυμάμαι καλά, δεν ολοκλκήρωσε την εγκ/ση, επειδή κάτι ασύμβατο υπήρχε! ίσως τώρα που "ηρέμησε" και δουλεύει κανονικά, να δεχτεί εκ νέου την εγκ/ση!
    όπως και νά'χει, ευχαριστώ πολύ και πάλι!!

14. Απάντηση #14
    mobnspy
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

Προεπιλογή

Εύρηκα!! Έπειτα από κόπους και βάσανα, επιτέλους δούλεψε!!!!!
    Βρήκα επιτέλους το HP wireless assistant και τον εγκατέστησα, αλλά και πάλι τα ίδια...αρχικά τουλάχιστο. Για την ιστορία, ενεργοποιούσε πλέον τα bluetooth και wi-fi με το
    πάτημα του κουμπιού, αλλά και πάλι το wi-fi ήταν ανενεργό!! Φρίκη!! Κι έκανα τελικά, για μία ακόμη φορά, απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση όλου του λογισμικού (drivers)
    για το wi-fi, έκανα επανεκκίνηση (μετά την απεγκατάταση-διαγραφή) και όλα εγκαταστάθηκαν μόνα τους από την αρχή..
    Και βουαλά (voila) που λεν κι οι Γάλλοι!! ΔΟΥΛΕΨΕΕΕ!!!

memo:
    Υπολογιστής: laptop HP 6710b - 15,6" - 3GB memory - wi-fi, bluetooth capability..
    Λογισμικό (OS): Windows 8 Pro (2013) with updates..

Χρειάστηκαν 2-3 μέρες προσπαθειών, αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι όλα έχουν καλώς, τα πάντα δουλεύουν σωστά, η οθόνη, η ασύρματη επικοινωνία κλπ, τα πάντα!! Γι'αυτό δεν
    εγκαταλείπουμε ποτέ τις προσπάθειες!! Με λίγο "χειρουργείο" όσον αφορά το σκληρό δίσκο που χρειάστηκε Low Level Format και με τη βοήθεια και τις ιδέες μερικών φίλων από
    το φόρουμ, όλα πήγαν κατ'ευχήν!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΥ, ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Το θέμα επιλύθηκε!!

15. Απάντηση #15
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> mobnspy
    Εύρηκα!! Έπειτα από κόπους και βάσανα, επιτέλους δούλεψε!!!!!
    Βρήκα επιτέλους το HP wireless assistant και τον εγκατέστησα
    πιστευα οτι για εναν προχωρημενο χρηστη, το πρωτο βημα θα ηταν να κατεβασει απο τον κατασκευαστη
    ολα τα απαραιτητα utilities

Το θέμα επιλύθηκε!!
    κρατα σημειωσεις ..
    σιγουρα θα χρειαστουν στο μελλον.

ολα καλα τελικα !!!

16. Απάντηση #16
    mobnspy
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

Προεπιλογή

Ναι φίλε Βαγγέλη... Όλα καλά! Το κουβαδάκι, έγινε υπολογιστής με...αξιώσεις!! Χαχαχαχα!!
    Αλλά όπως προείπα και παραπάνω, κάποια από αυτά τα προγράμματα της HP, δεν τα έπαιρνε επειδή έλεγε αρχικά ότι δεν είναι για αυτό το λειτουργικό και τέτοια!
    Κατέβασα διάφορα (καμιά 7 updates περίπου, sp3xxx, sp4xxx κλπ..) από τη ΗΡ και εντέλει, μετά και τη σημερινή προσπάθεια, όλα έλαβαν ένα αίσιο τέλος!
    Ευχαριστω για τις πολύτιμες συμβουλές και το χρόνο σου.. Ξέρω ότι ήσουν πιεσμένος και το εκτιμώ!

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ