Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
 Αποτελέσματα 1 έως 20 από 30
  1. Απάντηση #1
    music_1896
    Ο χρήστης music_1896 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 819
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Στέργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 338

Προεπιλογή Πρόβλημα με Format

Kαλησπέρα.

Προσπαθώ να κάνω format σε ένα pc με windows XP.

To pc ειναι σε σχολείο που παίζουν μικρά παιδιά διάφορα παιχνίδια.

Το κατάστημα απο το οποίο τα προμηθέυτηκε το σχολείο εγκατέστησε ενα πρόγραμμα μάλλον και ότι και να κάνεις στο pc μόλις το κλείσεις ή το κάνεις επανεκίνηση δεν αποθηκεύει τίποτα και επανέρχεται στην αρχική του μορφή.

Εγώ έμαθα πρόσφατα να κάνω format.

Mπήκα στα ΒΙΟS και το ρύθμισα να κάνει first boot απο το dvd.
    Βγάζει κανονικά το μήνυμα ''πάτα οποιοδήποτε πλήκτρο για να διαβάσει απο το dvd'' αλλά ενώ πατάω κάποιο πλήκτρο αυτό συνεχίζει και μπαίνει στα windows.

Σε περιβάλλον windows τρέχω το dvd των windows αλλά εκεί βγάζει μήνυμα οτι πρέπει να είσαι administrator για να τρέξει αυτή η εφαρμογή.

Στα προγράμματα που κοίταξα δεν έχει κάποιο πρόγραμμα για να το απεγκαταστήσω.

Έχετε καμιά λύση ;

2. Απάντηση #2
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.290

Προεπιλογή

Δυστυχώς ή ευτυχώς (για την περίπτωση των σχολείων ευτυχώς!) τα PC των σχολείων, Τεχνικών Σχολών ή /και Λυκείων, δεν αποθηκεύουν για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα, αλλά και για να μην γεμίσουν οι δίσκοι, με άχρηστα πράγματα! Ασχολήθηκα με το θέμα πριν καιρό, όταν σπούδαζα στο ΤΕΕ, αλλά δεν παίρνω όρκο ότι αυτό που θα σου πω, είναι όντως έτσι...γιατί απλά δεν είμαι 100% σίγουρος! Οι εταιρίες που προμηθεύουν Η/Υ στα σχολεία, τους κάνουν έτσι, λόγω της υποχρέωσης που έχουν έναντι του Υπ. Παιδείας!!
    Το πρώτο που θυμάμαι είναι ότι πρέπει να βρεις τον κωδικό εισαγωγής στα Windows ως Administrator και όχι ως User! Ακόμη κι αν έχεις κάποιο κωδικό αλλά είναι για χρήστη user ή π.χ. για τη Γεωργία ή το Βασίλη ή π.χ. για το 1ο Δημοτικό κλπ, δεν είναι παρά είσοδος για προσωρινή χρήση! Κάνεις ότι κάνεις, παίζεις, αποθηκεύεις (υποτίθεται..) και μετά...ΠΟΥΦ! Πάνε όλα!!
    Σίγουρα αυτός που παρέδωσε το PC ξέρει τι ακριβώς έκανε, αλλά και η υπεύθυνη του σχολείου θα πρέπει να έχει κάπου τη σύμβαση και τους κωδικούς!! Όπως πρέπει να έχει παραλάβει και το γνήσιο αντίγραφο των Windows (XP στην περίπτωσή μας..)!
    Παρόλα αυτά, αν κάποιος θυμάται κάτι παραπάνω, ας ρίξει μιά ιδέα...

3. Απάντηση #3
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.197

Προεπιλογή

ΑΝ το ζητουμενο ειναι να καταφερει να κανει φορματ,
    εγω θα ξεκινουσα με ενα reset στο bios και επαναρυθμιση του first boot device.

εννοειται οτι το cd των windows θα πρεπει να ειναι καλογραμμενο και στην περιπτωση του σχολειου, το ΓΝΗΣΙΟ.
    ενας καθαρισμος του laser (ματακι) του CD-ROM , δεν εβλαψε ποτέ κανεναν.
    αφαιρεση καθε αλλης περιφερειακης συσκευης πανω απο το pc
    και αφηνεις πανω μονο πληκτρολογιο - ποντικι - οθονη - ηχεια.
    και ξαναπροσπαθεις.

*με το να τρεξεις το cd μεσα απο περιβαλλον windows μονο προβλημα δημιουργεις και τιποτε αλλο.

**διαβαζω dvd και σκεφτομαι οτι τα windows xp δεν χρειαζονται χωρο dvd
    αρα ισως κι εδω εχεις θεμα

4. Απάντηση #4
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Τώρα που το λες Βαγγέλη, ίσως τα XP που έχει, να είναι γραμμένα σε dvd αντί cd, οπότε και το cd/dvd player του PC, να μην το διαβάζει!! Αλλά και πάλι..! Αν έκανε 1st boot device το cd/dvd player, θα του έβγαζε τουλάχιστο ένα error, λέγοντάς του ότι έχει wrong media ή wrong system disk!! Ας μας πει ο φίλος μας, τι ακριβώς γίνεται, με κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες!!

5. Απάντηση #5
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Οχι Χρηστο..
    φανταζομαι οτι η μητρικη του περναει αυτοματα στην επομενη διαθεσιμη συσκευη
    η οποια ειναι ο σκληρος ... ετσι αναγκαστικά , αφου εκει εντοπιζει bootloader.. ξεκιναει

αλλα, οπως λες.. μερικες παραπανω πληροφοριες , ισως βοηθησουν

6. Απάντηση #6
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Ναι.., καλό θα ήταν να έχουμε κάποιες λεπτομέρειες!
    Δεν θα ήθελα να λέω άσκοπα ιδέες, οι οποίες θα μας μπερδέψουν όλους!! Είδωμεν...

7. Απάντηση #7
    music_1896
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στέργος

Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα οπως ζητησατε.

Για να μην βρουμε κανενα μπελα να πω οτι το σχολειο στο οποιο αναφερομαι εχει κλεισει εδω και δεκα χρονια λογω ελλειψης παιδιων γιατι βρισκεται σε μικρο χωριο.Το σχολειο χρησιμοποιειται σαν αιθουσα εκδηλωσεων του πολιτιστικου συλλογου και γενικοτερα του χωριου.Τα pc εχουν αγοραστει απο λεφτα του πολιτιστικου συλλογου και τα χρησιμοποιουν οσα μικρα παιδια μενουν εκει για να παιζουν παιχνιδια,internet κ.τ.λ δηλαδη απλα πραγματα.
    Το προγραμμα/ρυθμιση για να τα σβηνει ολα το εβαλαν επιτηδες για να μην κανουν ζημιες τα παιδια.

Αυτα για να μην νομιζετε οτι εχουμε να κανουμε με υπολογιστες ενος δημοσιου σχολειου με οτι αυτο συνεπαγεται.

Τωρα στα τεχνικα.

-Το laser θα το καθαρισω με ενα cd που εχω.
    -Τα windows ειναι σε cd οχι σε dvd.
    -Θα το ξαναγραψω σε ενα καινουργιο cd.
    -Με το ιδιο cd εκανα format ενα αλλο pc πριν μια εβδομαδα.
    -Στον πυργο ειναι συνδεμενα πληκτρολογιο usb και mouse usb αν παιζει ρολο αυτο και ηχεια απο τα οποια ενω λειτουργουν δεν βγαζει ηχο.Αυτο πιστευω να φτιαξει με το format.

To μονο που δεν θυμαμαι και θα κοιταξω αν ειναι το ROM DVD ή CD.

8. Απάντηση #8
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 16
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.157

Προεπιλογή

Μετά από όλα τα προαναφερθέντα να έχεις υπ όψιν και τις εντολές F8, F9, F12(αυτή για νεότερα PC) κάποια από όλες πρέπει να υποστηρίζει το bios (για να μην ρυθμίζεις)
    Με το που θα ξεκινήσει το Boot αν και γράφει προς τα κάτω ποια ενέργεια έχει το κάθε F έτσι ώστε να σου εμφανίσει το παράθυρο επιλογής Boot... πάτα συνεχόμενα ενα από όλα
    σε τρία Boot θα δεις εάν είναι το F8 τελικά

Επίσης εάν έχεις καμιά παλιά μητρική MS της ATX, παρουσιάζουν και τέτοια φαινόμενα,
    το πιθανότερο να φταίει κάτι από τα προαναφερθέντα

9. Απάντηση #9
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Τότε, κάνε μου μιά χάρη και δες μέσα στην "Έναρξη" ή στο φάκελο "Program Files" στο δίσκο C:, τι προγράματα υπάρχουν εγκατεστημένα..
    Σίγουρα θα βρεις κάποιο πρόγραμμα που "παγώνει" οποιαδήποτε εγκατάσταση ή αλλαγή, κάνοντας όλες τις ενέργειες εντός "δικού του" χώρου που έχει καταλάβει στο δίσκο, για το σκοπό αυτό!
    Και το ποιό γνωστό είναι αυτό με την "πολική αρκούδα" για σήμα κατατεθέν (δεν θυμάμαι τον τίτλο..!)
    Βέβαια, με παραξενεύει λίγο, το γεγονός ότι ΔΕΝ σε αφήνει να εκκινήσεις από το cd...και δεν νομίζω ότι απλώς θέλει καθάρισμα! Δοκίμασες να τρέξεις ένα cd με φωτό ή τραγούδια, να δεις αν το
    ίδιο το cd player, όταν είσαι ήδη στα ΧΡ, διαβάζει κανονικά? Αν δεν μπορεί να διαβάσει κανένα cd, θέλεις νέο drive.. Αν διαβάζει αρχεία κανονικά, χωρίς ιδιαίτερες καθυστερήσεις, τότε είναι κλειδωμένο
    μέχρι και το bios!!
    Ακριβώς για να μην μπορείς να πειράξεις τίποτα απολύτως!
    Πάντως, σε κάθε περίπτωση, ακόμη και το πρόγραμμα να βρούμε, χρειαζόμαστε τον κωδικό ασφαλείας, για να "ξεμπλοκάρουμε" το δίσκο και να κάνουμε (κάνεις..) format!!
    Μιά "έσχατη" και εύκολη λύση, είναι η πλήρης αλλαγή ενός σκληρού δίσκου, με έναν φτηνό στα 160-250GB.. Περνάς και τα ΧΡ και τέλος.. Αλλά αυτό άστο για το τέλος! Το "έριξα" ως ιδέα, έτσι για να υπάρχει!
    Περίπου η περιοχή σου?? Για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς! Κάτι μου θυμίζει αυτό με το σύλλογο.. Είναι λίγο έξω από Θεσσαλονίκη?? (αν θέλεις μου απαντάς..μπορεί και να γνωριζόμαστε!).

10. Απάντηση #10
    music_1896
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στέργος

Προεπιλογή

Αυτα για ποιο λογο πρεπει να τα κανω σε τι χρειαζονται ; Καθοτι ασχετος οπως ειπα πριν μια εβδομαδα εκανα το πρωτο μου format.

11. Απάντηση #11
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> music_1896
    Αυτα για ποιο λογο πρεπει να τα κανω σε τι χρειαζονται ; Καθοτι ασχετος οπως ειπα πριν μια εβδομαδα εκανα το πρωτο μου format.
    Εμένα ρωτάς ή τον Palmer?

12. Απάντηση #12
    music_1896
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στέργος

Προεπιλογή

Συγγνωμη φιλε τον Palmer !

13. Απάντηση #13
    music_1896
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στέργος

Προεπιλογή

Φιλε mobnspy θα κανω αυτα που προτεινεις και θα απαντησω.

Απ'οτι ειδα τωρα εχει μεσα ενα προγραμμα DEEP FREEZE το οποιο δεν φαινεται πουθενα στα Program Files και στην Εναρξη.
    Εχει ενα εικονιδιο κατω δεξια σαν αρκουδα που λες.

Εγω σκεφτομαι μηπως το πληκτρολογιο που χρησιμοποιω ειναι usb και οχι με καρφακια η motherboard δεν το διαβαζει πριν μπει στα windows και ετσι συνεχιζει και προχωραει.Γιατι η διαδικασια προχωραει μεχρι εκει που λεει ''Press any key to continue...''

Eγω βρισκομαι στη Ροδο !!!

Εγω βρισκομαι στη Ροδο !!!

14. Απάντηση #14
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

το προγραμμα που ΙΣΩΣ εχεις ειναι το DeepFreeze.
    ομως αποκλειω το να επιρρεαζει το clean format με boot απο cd.

το προγραμμα , χωρις τον κωδικο, οπως ειπε ο Χρηστος, δεν προκειται να το ξεφορτωθεις.
    Μονη λυση που βλεπω ειναι το φορματ.

προσωπικα βλεπω προβλημα στη μητρικη, οχι απαραιτητα αξεπεραστο.
    περισσοτερο για ιδιοτροπια το βλεπω και λιγοτερο για βλαβη.

ξαναλεω οτι θα ξεκινουσα με bios reset
    και ισως θα δοκιμαζα να bootαρω απο cd , χωρις σκληρο δικο πανω στο pc

15. Απάντηση #15
    music_1896
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στέργος

Προεπιλογή

Βαγγελη πες μου πως γινεται το BIOS RESET να το κανω.Αυτο δεν θα κανει καμια περαιτερω ζημια ετσι ;

Χωρις σκληρο δισκο εννοεις να τον κανω disabled ή να τον βγαλω τελειως ;

Με αυτο πως θα περασει τα windows σε δισκο ;

16. Απάντηση #16
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Οκ, άρα δεν είσαι το άτομο που γνωρίζω..δεν πειράζει.. Είπα μήπως είσαι γνωστός και αντί να τα λέμε από το τηλ., γράφουμε άσκοπα!!! Χαχαχα!!
    Ναι, αυτό είναι, το deep freeze με την αρκούδα!! Δοκίμασες να το κάνεις uninstall? Αν και δεν νομίζω να σε αφήσει να το απεγκαταστήσεις, αλλά κάνε μιά προσπάθεια!
    Επίσης, δοκίμασε να το τρέξεις και να δεις μήπως καταφέρεις να το απενεργοποιήσεις! Πιθανολογώ ότι ο κωδικός μπορεί να είναι "admin" ή "1234" ή πιθανόν να είναι κάτι
    δυσκολότερο, το οποίο έχει βάλει τρίτο άτομο, για να μην υπάρχει πρόσβαση από τα παιδιά!
    Κάτι που σκέφτομαι, είναι ότι ίσως (ίσως λέω, δεν νομίζω να πετύχει..), να μπορείς να μπεις στα προγράμματα που "τρέχουν" εκείνη τη στιγμή και να του κάνεις παύση...αλλά δεν
    ξέρω αν θα πιάσει, επειδή έχει κλειδωμένο ακόμη και το bios!!!!!! Πατώντας Ctrl-Alt-Del ταυτόχρονα, πας στις "διεργασίες" και βλέπεις αν μπορείς να κλείσεις το deep freeze, το οποίο
    θα εμφανίζεται σε σύντμηση και όχι όλο το όνομά του! Λιγάκι τραβηγμένο ίσως για σένα, που δεν έχεις μπει στα βαθειά μάλλον, αλλά αξίζει να κάνουμε μιά προσπάθεια!! Ενδέχεται
    βέβαια να πρέπει να κλείσουν παραπάνω από 1 tasks που σχετίζονται με το πρόγραμμα και ΕΔΩ είναι που δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σου πω! Δεν θυμάμαι μετά τόσο καιρό που το
    είχα χρησιμοποιήσει, τι ακριβώς τρέχει μαζί με την βασική διεργασία του deep freeze!! Αν κάποιος άλλος από το forum ξέρει και μπορεί, ας βάλει ΤΩΡΑ το χεράκι του!!!!
    Ειδάλως, πάμε για...δίσκο εσύ και για...ψάρεμα εγώ!!
    Φιλικά, Χρήστος..

17. Απάντηση #17
    music_1896
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στέργος

Προεπιλογή

Με Ctrl-Alt-Del το ειδα το deepfreeze αλλα ξεχασα να το γραψω.Στην προσθαφαιρεση προγραμματων δεν φαινεται καθολου.Θα το απενεργοποιησω απο τις διεργασιες αν και νομιζω οτι με την επανεκκινηση θα τη χασει τη ρυθμιση.

Το προβλημα δεν ειναι ο δισκος , το προβλημα ειναι οτι αν φταει το DeepFrezze αν θυμαμαι καλα ειναι περασμενο σε ολα τα pc του συλλογου !!

Αν κι εγω συμφωνω με το Βαγγελη οτι κατι αλλο ειναι.

18. Απάντηση #18
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Θα με συγχωρέσεις κι εσύ κι ο Βαγγέλης, αλλά ΔΕΝ θα συμφωνήσω μαζί σας, γιατί το έχω δοκιμάσει κι εγώ και είμαι 100% βέβαιος ότι είναι αυτό και ΜΟΝΟ αυτό!
    Βρες πληροφορίες στο internet σχετικά με το deep freeze και θα δεις ότι έχω δίκιο! Αν καταφέρεις και βρεις τον κωδικό κλειδώματος (μάλλον ξεκλειδώματος..), τότε
    θα φανεί η αλήθεια!!

Βαγγέλη, ελπίζω να μην με "πετάξεις" από το forum για αυτή την επιμονή μου!! Χαχα!!

Καλή ευκολία σου εύχομαι.. Είσαι σε καλά χέρια τώρα.. Πάω να βάψω τα...μαλλιά της γυναίκας μου τώρα! Τα λέμε αργότερα...
    Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά..

19. Απάντηση #19
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Since Deep Freeze ensures 100% workstation recovery with every restart, you can watch that mountain of support tickets shrink. Customers report an average reduction of 63%. You can also forget about disk protection, accidental configuration changes, malicious software, and operating system degradation. Now you and your IT staff can get more sleep, worry less, and maybe even leave the office on time once in a while.

Το βρήκα πριν λίγο, από το επίσημο site!!!!!!! Αχχχχ..κι αυτή τη φορά η πεθερά μου είχε δίκιο!!!! Χαχαχαχα!!!

Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

20. Απάντηση #20
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> music_1896
    Βαγγελη πες μου πως γινεται το BIOS RESET να το κανω.Αυτο δεν θα κανει καμια περαιτερω ζημια ετσι ;

Χωρις σκληρο δισκο εννοεις να τον κανω disabled ή να τον βγαλω τελειως ;

Με αυτο πως θα περασει τα windows σε δισκο ;
    ενα - ενα..

bios reset:
    ξεκινας κοβοντας το ρευμα και βγαζοντας εντελως το pc απο την πριζα.
    ανοιγεις το πλαϊνο του κουτιου και ψαχνεις για μια μπαταρια , σαν νομισμα του ενος €.
    την αφαιρεις, πατας μια-δυο φορες το κουμπι με το οποιο ξεκιναει το pc
    και επιστρεφεις ξανα μεσα, πανω στη μητρικη ψαχνοντας ενα jumper (βραχυκυκλωτηρας)
    που θα περιγραφεται ως clr cmos ή κατι αναλογο.
    του αλλαζεις θεση και τον βαζεις στη διπλανη θεση , βραχυκυκλωνοντας ετσι το μεσαιο pin με το αδειο ακριανο.
    τον επαναφερεις στη θεση που τον βρηκες.
    ΠΡΟΣΟΧΗ... το ξαναλεω .. τον επαναφερεις στη θεση που τον βρηκες.
    ξαναβαζεις πισω εκει που ηταν , τη μικρη μπαταρια.

εχεις κανει reset.

ρυθμισε τωρα το first boot device.

χωρις δισκο:
    ΑΝ αποτυχεις ξανα να εκκινησεις απο cd
    ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το cd ειναι αψογο (ως εγγραφη)
    τοτε , αφαιρεσαι απο το κουτι εντελως το σκληρο δισκο.

σκοπος εδω δεν ειναι να περασουμε τα windows, αλλα να εκκινησουμε απο cd
    ετσι θα ειμαστε σιγουροι οτι εχουμε αυτη τη δυνατοτητα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X