Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 14 από 14
  1. Απάντηση #1
    vasilios
    Ο χρήστης vasilios είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 2476
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Βασιλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 15

Προεπιλογή iGO android (primo 2)

Kαλησπερα και καλη χρονια.
    Εχω μπερδευτει αρκετα με τις βερσιον του γνωστο προγραμματος igo.
    απο οτι εχω καταλαβει η τελευταια που εχει βγει ειναι η primo 2 9.6.7xxx ή κανω λαθος?
    Ψαχνω για αναλυστη 480χ320 .Εχει καποιος υποψη του απο που μπορω να το 'αγορασω' ολοκληρο?
    εχω κατεβασει το μισο internet :) στον υπολογιστη μου ματαιω.δεν εχει ηχους .poi φωνες tts κλπ.
    Αν θυμαμαι καλα σαν παλιος χρηστης wm. υπηρχε καποιος χαρτης με τα poi του(αντιστοιχο αρχειο .poi) που ηταν πληρες.ετσι ειναι ακομα σημερα?
    Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

ΥΓ.μια δομη των αρχειων igo που βρηκα εδω,ειναι για android?τουλαχιστον να εχω καποιον οδηγο.

2. Απάντηση #2
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 16
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.157

Προεπιλογή Απάντηση: iGO android (primo 2)

για να εχουμε καλο ερωτημα, ποια ειναι η συσκευη που εχεις;;

3. Απάντηση #3
    vasilios
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βασιλης

αναλυση 480χ320.sony xperia miro st23i

4. Απάντηση #4
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 3
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.967

Ναι καπου εκει ειναι η βερσιον, δεν υπαρχει για αγορα ετσι οπως το θετεις...
    Η συνολικη δομη των αρχειων διαφερει αναλογα το πακετο που διαθετει ο καθε χρηστης στο διαδικτυο

Η βασικη ειναι:
    Primo(η οποια αλλη ονομασια)
    content - debug - license - save - ui_android - ux - branding.zip - data.zip - sys.txt

content

building - car - dem - global_cfg - histspeed - lang - map - phoneme - poi - raster - scheme - skin - speedcam - tmc - userdata - voice

Για να ενεργοποιηθουνε οι φωνες tts και εφοσον εχεις τα απαραιτητα αρχεια θα πρεπει να...
    Διαβασε το σχετικο αρθρο, και θα εξαρτηθει αν πρεπει να συνεχισω παρακατω..
    iGO primo v9.6.7 Αποριες προβληματα

5. Απάντηση #5
    vasilios
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βασιλης

σε ευχαριστω.θα τα κοιταξω να δω τι μου λειπει.Αυτο που πιστευω ομως ειναι οτι οσες εχω κατεβασει εχουν προβληματικα αρχεια πειραγμενα κλπ.
    Ασε τουλαχιστον να δω ποια αρχεια εχω ποια μου λειπουν και θα ξαναγραψω.

6. Απάντηση #6
    vasilios
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βασιλης

Καλησπερα
    Τελικα καταφερα και το δουλεψα.οχι ολοκληρο βεβαια.
    Αρχικα δεν βρισκω τα .poi .τωρα ειδα βεβαια οτι εχουν χαθει στην μεταφορα,ισως για αυτο δεν βρηκα και καμια ρυθμιση για αυτα?δηλαδη να φαινονται η οχι στην πορεια κλπ.
    Επισης ενω εχει μεσα στις φωνες γλωσσα με .tts και μπορω να την επιλεξω δεν λειτουργει.πρεπει να περασω το svox?
    Και ενα τριτο,απο οσο θυμαμαι τα upoi. Δεν μπορουσες να τα κανεις αναζητηση ,αυτο ισχυει ακομα?επισης απο αυτα δεν εμφανιζει εικονιδια,μονο ενα μπλε μπαλονακι.τα εικονιδια ειναι περασμενα μεσα με καταληξη .bmp και κατα την μεταφορα απο τον υπολογιστη στην καρτα με προετρεψε να τα μετατρεψω για να ειναι συμβατα.λες να ειναι αυτο η αιτια?

7. Απάντηση #7
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Αρχική απάντηση -> vasilios
    Καλησπερα
    Αρχικα δεν βρισκω τα .poi .τωρα ειδα βεβαια οτι εχουν χαθει στην μεταφορα,ισως για αυτο δεν βρηκα και καμια ρυθμιση για αυτα?δηλαδη να φαινονται η οχι στην πορεια κλπ.
    Τα .poi μπαινουν στον φακελο poi και συνοδευονται απο τον εκαστοτε χαρτη χωρας και ειναι απαραιτητα οπως το γνωριζεις.

Επισης ενω εχει μεσα στις φωνες γλωσσα με .tts και μπορω να την επιλεξω δεν λειτουργει.πρεπει να περασω το svox?
    Ναι αυτο ειπαμε, οταν θα κανεις την αγορα "Ελληνικά Ariadne" δεν θα τα παρατησεις, γιατι πολλοι κανουν λαθος και δεν κανουν σωστα την εγκατασταση
    και δεν τα καταφερνουν, μετα την εισαγωγη της φωνης σε κατασταση συνδεσης με wifi, σου δινει δωρεαν και το πακετο svox*** που ειναι απαραιτητο
    για να τρεξει η φωνη, μετα ρυθμιζοντας απο το κινητο επιλεγεις αυτη την γλωσαα, ετσι θα ακους κα τα tts του πλοηγου, η οποια αλλη εφαρμογη κανει χρηση
    τετοιου ειδος αρχεια...

Και ενα τριτο,απο οσο θυμαμαι τα upoi. Δεν μπορουσες να τα κανεις αναζητηση ,αυτο ισχυει ακομα?επισης απο αυτα δεν εμφανιζει εικονιδια,μονο ενα μπλε μπαλονακι.τα εικονιδια ειναι περασμενα μεσα με καταληξη .bmp και κατα την μεταφορα απο τον υπολογιστη στην καρτα με προετρεψε να τα μετατρεψω για να ειναι συμβατα.λες να ειναι αυτο η αιτια?
    Η αναζητηση γινεται, σε κατασταση ευρεσης κατα μηκος διαδρομης - πολης - προσαρμοσμενης, τα εικονια που εμφανιζονται (προφανως με μια υδρογιο) ειναι το προκαθορισμενο εικονιδιο
    Η δομη του Branding - Data σε πολλα πακετα που γνωριζω δινουν την δυνατοτητα να μπορεις να αλλαξεις το εικονιδιο πατωντας η επανω στην υδρογειο η διπλα,
    δεν θυμαμαι τωρα αυτη την στιγμη που ακριβως παντως αλλαζει... εαν οχι ειναι θεμα συνολου των προαναφερθεντων. Δες και το sys αρχειο σε αρκετες βοηθειες που εχουμε εδω στο φορουμ.

Τα αρχεια poi στο userdata πρεπει να ειναι .kml και τα αρχεια στο usericon .bmp
    Εαν ειναι σωστα ολα σε αυτα θα βλεπεις εξτρα εικονιδια, και ελαφρως πιο μικρα απο τα κανονικα poi του χαρτου και της επιλογης εικονιδιου τυπου υδρογειου

8. Απάντηση #8
    vasilios
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βασιλης

Δεν σε προλαβα να μην γραφεις τσαμπα.Τα εικονιδια τα ειχε στον φακελο poi.Για αυτο φαινεται δεν εδειχνε εικονιδια.Θα δοκιμασω.Με την Αριαδνη εχω προβλημα (ασχετο),οχι δεν εχουμε τσακωθει ,λογω του οτι αλλαξα τηλ. δεν ξανακανει εγκατασταση,εχω επικοινωνησει να δω τι γινεται.
    Για την εμφανιση .Poi θα το ξαναδω να σου πω σιγουρα.Τωρα για data kai branding.zip δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια .για το .sys θα το κοιταξω .
    ευχαριστω.

9. Απάντηση #9
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Τιποτα εδω μεσα δεν γραφεται ασκοπα, ολο και καποιος αλλος φιλος πιθανον να εχει κατι αναλογο.
    Οσο για το (ασχετο) με το θεμα εγκαταστασης που δεν κανει το κινητο σου, δες εαν ειναι ενεργοποιημενη η ρυθμιση "να επιτρεπει
    απο αγνωστες πηγες εγκατασταση" (επ αυτου δεν χρειαζεται να απαντησεις ,,, απλα δες το).

10. Απάντηση #10
    vasilios
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βασιλης

Βασικα εχω πληρωσει την εφαρμογη η οποια ειναι εφορου ζωης(ετσι τουλαχιστον θυμαμαι) και τωρα που αλλαξα κινητο δεν την περναει στο καινουργιο.
    Εβαλα προς το παρον την trial για δοκιμη.
    Αυτο που ειδα ειναι το εξης: δεν βλεπω πουθενα ρυθμιση για poi. δηλαδη αν θα φαινονται στον χαρτη ποσα μετρα πριν,αν θα εχω οπτικη η και ηχητικη ενδειξη κλπ.
    Περασα το αρχειο .poi (δεν ειμαι και σιγουρος αν καποια απο αυτα που βλεπω ειναι απο αυτο το αρχει η απο .kml-μονη πιθανοτητα να ειναι επειδη εχουν καταληξη με σ και μπερδεμενα φωνηεντα π.χ. νοταρa -)
    Αν οι ρυθμισεις επρεπε να ειναι στα αλλα-updates &extras μου βγαζει σφαλμα φορτωσης αρχειου i18n/480_272/naviextrascontent.xhtml

*δοκιμασα και τα tts.οχι σε πλοηγηση σε επιλογη τουλαχιστον ,αν και απαντησε: ειμαι η Αριαδνη και δεν ανακοινωνω ονοματα οδων

11. Απάντηση #11
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Ωραια εφοσον το εχεις αγορασει, ναι ετσι ειναι και εφοσον ακους την Αριαδνη σημαινει οτι ολα ειναι οκ.
    Απο εκει και περα θα πρεπει να εχεις τα σωστα αρχεια tts (με ανακοινωσιμες τις οδους) σε συναρτηση με καποιες εντολες στο αρχειο sys.
    (Εδω πιθανον να προχωρησω εαν δεν βρεις κατι).

Οσο για τα υπολοιπα που αναφερεις poi και τα σχετικα, ειναι αδυνατον να σου δωσω λυση απο την στιγμη που θα πρεπει να μπω
    σε παρανομες διαδικασιες και μη ξεροντας τι branding.zip - data.zip εχει το πακετο σου.
    Για την νοταρa εχει να κανει με τον χαρτη Navteq, βαλε της Epsilon η TomTom (παλια ονομαισα TeleAtlas)

Οπως και να εχει, μην τα μπερδευεις και να εστιασεις τις δοκιμες σου σε αυτο πλεον, παρα να δοκιμαζεις μια το ενα μια το αλλο.

*και ενα βασικο, οταν κανεις αλλαγες βασικων αρχειων να σβηνεις οτι εχει μεσα ο φακελος save για να μην λεμε (πότε πρεπει και ποτε οχι)

12. Απάντηση #12
    vasilios
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βασιλης

τελικα δεν ανακοινωνει οδους.ενω καταλαβαινω οτι μιλαει η Αριαδνη (συλλαβιζει καπως) δεν ανακοινωνει οδο.
    Επισης εχω επιλεξει σωστα απο 2-3 φωνες tts που εχει (venera-odytsak κλπ) .
    το sys me poio προγραμμα το σκαλιζουμε?

13. Απάντηση #13
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

τελικα δεν ανακοινωνει οδους.ενω καταλαβαινω οτι μιλαει η Αριαδνη (συλλαβιζει καπως) δεν ανακοινωνει οδο.
    Επισης εχω επιλεξει σωστα απο 2-3 φωνες tts που εχει (venera-odytsak κλπ)
    Το που συλλαβιζει ειναι η ρυθμιση απο το κινητο σου, ψαξε και ρυθμισε το pitch.
    Το να εχεις επιλεξει σωστα δεν εχει σημασια εαν δεν εχεις tts με ανακοινωσιμες οδους, tts δεν σημαινει οτι και καλα ανακοινωνει τις οδους
    σημαινει οτι κανει χρηση το engine voice αντι να υπαρχει φακελος audio με .wav αρχεια μεσα.
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

το sys me poio προγραμμα το σκαλιζουμε?
    Με επεξεργαστη κειμενου

Υ.Γ. ουδε ποτε θα κανω χρηση το Primo2 γιατι δεν θα εχω τελειωσει ποτε με το 1.2, αν το εχετε τελειωσει εσεις μπραβο σας
    Σας πληροφορω δεν υπαρχει πιο σταθερο μεχρι στιγμης, αρκει να ασχοληθει καποιος και οχι μολις βγαινει αλλη βερσιον τρεχουμε και παει λεγοντας

14. Απάντηση #14
    vasilios
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βασιλης

Καλημερα και χρονια πολλα.
    Οπως φανταζομαι θα εχεις καταλαβει σαν ασχετος που ειμαι τωρα μολις ξεκινησα να ασχολουμαι γιατι το παλιο μου κινητο δεν το ετρεχε καθολου.
    Το ειχα προ 5ετιας με wm και θυμαμαι οτι ηταν σουπερ.για αυτο επελεξα αυτο παλι.
    Θα ακολουθησω την συμβουλη σου, αλλωστε για να το λες εσυ κατι θα ξερεις.

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ