Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
 Αποτελέσματα 1 έως 20 από 44
  1. Απάντηση #1
    Αύξηση Γραμματοσειράς Μείωση Γραμματοσειράς

Γεννήθηκες κι εσύ πριν το 1985? Αφιερωμένο!!

H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε!!
    Ήμαστε μια γενιά σε αναμονή: περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας... Έπρεπε να περιμένουμε δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο ώρες μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές έπρεπε να μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε. Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν με την αναμονή...

Κάντε κλικ στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	tsantalina.jpg 
Εμφανίσεις: 229 
Μέγεθος: 36,7 KB 
ID: 1234

Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα ζωντανοί. Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης». Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια και μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά. Ανεβαίναμε στα ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ, καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα. Οι κούνιες ήταν φτιαγμένα από μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες.

Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια. Περνάγαμε ώρες κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε ανακαλύπταμε ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε «μακριά γαιδούρα» και κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση. Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει τα φώτα στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς βρει. Τότε δεν υπήρχαν κινητά! Σπάγαμε τα κόκκαλα και τα δόντια μας και δεν υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους». Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα. Δεν υπήρχε κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου. Είχαμε καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το ξεπερνάμε.

Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι. Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο. Μοιραζόμασταν μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα. Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν πλένοντάς μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι. Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 100 τηλεοπτικά κανάλια, βιντεοταινίες ή blu ray με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet.
    Εμείς είχαμε φίλους!!
    Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε. Καμιά φορά δεν κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί έφτανε η τεχνολογία. Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα και φυσοκάλαμα. Χάσαμε δεκάδες μπάλλες ποδοσφαίρου. Πίναμε νερό κατευθείαν από τη βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους πάνω στη βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με αεροβόλα στην εξοχή, παρά το ότι είμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν ενήλικοι για να μας επιβλέπουν. Θεέ μου!!
    Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε; Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση. Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν υπήρχαν ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι. Τι φρίκη! Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντιηλιακή κρέμα με δείκτη προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας,τένις ή γκολφ. Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια κυνηγώντας τα για να τους βάλουμε χέρι, όχι πιάνοντας κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ):D : P Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε.
    Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια!

Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί...

nfo:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

2. Απάντηση #2

Κι αληθεια ειναι , πες σε εναν εφηβο σημερα οτι δεν ειχαμε κινητα αλλα παντα βρισκομασταν με τους φιλους μας , κι αλλα πολλα θα μπορουσα να πω απο την αλλη ομως τοτε ειχαμε ολη την γειτονια να μας προσεχει και μεις τους φωναζαμε ολους τους γειτονες θειες και θειους .Μπορει να φευγαμε το πρωι και να γυρναγαμε το βραδυ αλλα κανενας δεν χρειαζοταν να μας ψαξει και κανενας δεν ανυσηχουσε μην τυχον μας εκλεψε κανενας .Ο κοσμος μας ολος ηταν η γειτονια μας και αν βγαιναμε απο κει και πηγαιναμε σε ''αγνωστα μερη ''δεν φοβομασταν ,τωρα και οι σημεροι γονεις αλλα και τα παιδια που να πανε και τι να κανουν που η εγκληματικοτητα εχει χτυπησει κοκκινο και καθε λογης εγκλημα που καποτε το βλεπαμε στις βιντεοταινιες και δεν πιστευαμε πολλες φορες οτι γινονται σημερα ειναι η καινουρια μας πραγματικοτητα ..........πρεπει να φυγω τωρα αλλα θα μπορουσα να γραφω ωρες γι αυτο το θεμα απο την αλλη ετσι ειναι και η ροη της ζωης οταν εμεις καποτε πηγαιναμε στις ντισκοτεκ (πες σε εναν εφηβο την λεξη μονο και θα σε κοιταζει σαν την γελαδα που βλεπει το τρενο να ρχαιτε) οι τοτε 40ρηδες μας ελεγαν καλα μωρε διασκεδαση ειναι αυτη που ειναι η δικη μας γενια με τις κανταδες μας και τις παρεες που μπορουσαμε να μιλησουμε και σεις κλεινεστε εκει μεσα δεν ακουτε τι λεει ο ενας στον αλλο και διασκεδαζεται ετσι;;; ................

3. Απάντηση #3
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1996

Έτσι..!
    Ακριβώς έτσι!!
    Ωραίες εποχές ρε φίλε όμως!! Με τα καλά της και τα στραβά της.. Αλλά όλοι είχαν τη δουλειά τους, τα παιδιά είχαν τους φίλους τους και δεν έπρεπε να πάνε από Μαλακάσα...Γλυφάδα για να διασκεδάσουν!! Κι είχαμε κι εκείνα τα παλμικά (pulse dial) τηλέφωνα του ΟΤΕ (χαχαχα..) που απλώς κουδούνιζαν με ένα και μόνο ring tone...!! Ντριιιιιιιιιιιιιιιν!!!! Κι ούτε master, ούτε diploma...ούτε καν δίπλωμα οδήγησης!!! Χαχαχαχα!!!
    Ας μην το τραβήξω άλλο όμως... Θυμήθηκα τότε που είχαμε τους πειρατικούς στα FM και συγκινήθηκα λίγο!! Ωραία χρόνια...και πίσω δεν γυρνάνε....

4. Απάντηση #4

ζησε την εποχη σου ως εχει ,παντα εκει που εχουμε τις αναμνησεις μας ειναι ωραια .Σιγουρα πιο ασφαλη και λιγοτερο καταναλωτικα και οπως το πες με τα μηχανακια χωρις διπλωμα να βαζουμε τις ανοιχτες εξατμισεις και να μας βρισουν οι γιαγιαδες της γειτονιας αλλα .........και με τους πειρατικους που πιαναν 3-4 στενα και νοιωθαμε ...........Μην ξεχνας το download της εποχης ,περναμε πιο μεγαλους πειρατικους και παραγγελναμε τα τραγουδια που θελαμε να γραψουμε στις κασετες ( τι ειπα τωρα!!!) και περιμεναμε πως και πως .Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ .

5. Απάντηση #5
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Αρχική απάντηση -> ninemia123
    ζησε την εποχη σου ως εχει ,παντα εκει που εχουμε τις αναμνησεις μας ειναι ωραια .Σιγουρα πιο ασφαλη και λιγοτερο καταναλωτικα και οπως το πες με τα μηχανακια χωρις διπλωμα να βαζουμε τις ανοιχτες εξατμισεις και να μας βρισουν οι γιαγιαδες της γειτονιας αλλα .........και με τους πειρατικους που πιαναν 3-4 στενα και νοιωθαμε ...........Μην ξεχνας το download της εποχης ,περναμε πιο μεγαλους πειρατικους και παραγγελναμε τα τραγουδια που θελαμε να γραψουμε στις κασετες ( τι ειπα τωρα!!!) και περιμεναμε πως και πως .Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ .
    Οκ, έχεις δίκιο!! Θα ξανανοίξω τον πειρατικό στα FM!!! Χαχαχαχαχαχα!!!! Και που να βρω EL504 τώρα?? Χαχαχαχα!!!!!

6. Απάντηση #6

Καθε εποχη εχει τα καλα της, αρκει να βρεις τον τροπο
    Τι αναπολειτε, αλλος εξατμησεις και μηχανακια, και αλλος πειρατικους σταθμους
    Ζηταει και EL504, θα βγει και κανενας αλλος να ζηταει και καμια 813

7. Απάντηση #7
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Αμέέέ!!!
    Μόνο που δενθυμάμαι πως είναι το σχέδιο για την 813 της RCA!!
    Την EL όμως, σου τη φτιάχνω και σε...σπιρτόκουτο!! Χαχαχαχαχα!!

8. Απάντηση #8

Αρχική απάντηση -> FilSteve
    Τι αναπολειτε, αλλος εξατμησεις και μηχανακια, και αλλος πειρατικους σταθμους
    Ζηταει και EL504, θα βγει και κανενας αλλος να ζηταει και καμια 813
    μην ξυνεις πληγες φιλε...
    μου θυμησες παρα πολλα !!!

9. Απάντηση #9
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Αν το θυμάμαι καλά, έτσι πρέπει να ήταν..!
    Αν και η varicap έδινε καλύτερη ποιότητα..Κάντε κλικ στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	EL504.jpg 
Εμφανίσεις: 234 
Μέγεθος: 9,7 KB 
ID: 1213
    Υ.Γ.: εντάξει, λείπει η κάθοδος...αλλά μας θυμίζει άλλα χρόνια!!!! Οκ..! Λείπει και ο αερόφυλλος!! Δεν είχα άλλα χρήματα!! Χαχαχαχα!!!

10. Απάντηση #10

Κρατώ μια 807 σαν ενθύμιο από την εποχή των μεσαίων.

11. Απάντηση #11
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Κι εγώ μία 504 και μία 4cx250 άθικτη!
    Δεν τόλμησα ποτέ να τη φτιάξω! Φοβήθηκα ότι θα λειώσει το δίπολο!!!

12. Απάντηση #12

ας επανελθουμε κυριοι ,εχουμε μπροστα μας τα καλυτερα .Αυτα ολα ηταν περασμενα μεγαλεια και τωρα αυτα που ζουμε ετσι θα γινουν σε λιγα χρονια ας τα χαρουμε

13. Απάντηση #13

Default Απάντηση: Γεννήθηκες κι εσύ πριν το 1985? Αφιερωμένο!!

....Περασμένες μου αγάπες... Δεκαετία του 80, οι πρώτες καφετέριες, ντισκοτέκ, ραδιοφωνική ερασιτεχνικοί σταθμοί, τραγούδια αθάνατα της δεκαετίας, φλερτ, ρομαντισμός, έρωτας,ποδόσφαιρο, ποδόσφαιρο, ποδόσφαιρο, μπίλιες, ....
    Καλοκαίρι όλη μέρα θάλασσα, κυνήγι από τον πεθερό και την πεθερά χαχα.Η δεκαετία που έζησα τα πάντα. Τα χρόνια ήσαν διαφορετικά, εκτός το ότι ήμουν παιδί και ίσως μέσα από τα μάτια μου να τα έβλεπα ρομαντικά, πράγματι όμως ήσαν αλλά χρόνια. Παιχνίδι έξω, πιο αθώα, πιο γνήσια.
    Καμάκι, όχι whatsapp, όχι Skype, άμεση επαφή, ποδήλατο, μηχανάκια, όντως χωρίς δίπλωμα,....

14. Απάντηση #14

Θέλω να προσθέσω και εγώ την πινελιά μου στη συζήτηση. Για την ακρίβεια δυο πινελιές. Μια για την μουσική και μια μια τις φωτογραφίες. Θυμάμαι τον εαυτό μου να τρώω ώρες ολόκληρες κάνοντας επιλογές απο τα βινύλια μου για να φτιάξω μια κασέτα 60 λεπτών. Μια συλλογή τώρα είναι θέμα λεπτών αλλά προσωπικά μου λείπει αυτή η γλυκιά ταλαιπωρία του επέλεξε τραγούδι και άκουσε το ολόκληρο για να το γράψεις. Το άλλο μου πάθος είναι οι φωτογραφίες. 36 καρέ σε κάθε φιλμ και αναμονή μέχρι την εμφάνιση για να δεις το αποτέλεσμα. Γλυκές αναμονές που κάναν τη ζωή ποιο όμορφη. Σε αυτό το σημείο θέλω να ζητήσω συγνώμη απο τα μέλη του ιστότοπου άνω του 1985 για τις άγνωστες λέξεις όπως βινύλιο κασέτα και φιλμ. Googlάρετε τα.

15. Απάντηση #15

καλημερα σας καθως και εγω γενηθηκα πριν το 1985 και πλεον στα 32 μου αναπολω και εγω τα παλια μου χρονια τα παιχνιδια τα μπουκετιδια με τα αλλα πιτσιρικια και τις ατελειωτες ωρες κρυφτου κτλ και μπαλας σας παραθετω το παρακατω τραγουδακι απο τον Μαζωνακη που μου αρεσει

Συμπληρωματική Απάντηση  
    Διαγράφηκε το βίντεο youtube, ήταν ανενεργό

16. Απάντηση #16

Εντάξει, το 87 είμαι εγώ, αλλά πιστεύω αφορά και εμάς σε μεγάλο βαθμό .

17. Απάντηση #17

Καθώς έχω τον μικρό μου αδερφό γεννημένο το 86 φίλε tsabasid, καμία σχεση με αυτά που προλάβαμε να ζήσουμε και να θυμόμαστε οι μεγαλύτεροι!

Και έτσι για να προσθέσω κι εγώ κατι...Το τζαμί το θυμαστε? Ποσα απογευματα να φαγαμε τοτε παιζοντας σε δρομους αδειους απο αυτοκινητα!!!

18. Απάντηση #18

Ωραίο πόστ.Γενιά του ¨83 εδώ. Αλάνες,παρέες,ποδόσφαιρο,ηλεκτρονικά..Πώ πώ αναμνήσεις!
    Θα συμφωνήσω οτι κάθε εποχή έχει τα καλά και τα κακά της αλλά η αλήθεια είναι οτι όσο πιο παλιά τόσο περισσότερο διατηρο΄υνται αγνές οι αξίες..
    Και σύμφωνα μ¨αυτην την λογική και τώρα (2015) υπάρχουν ακόμη κάποιες αξίες που δεν θα υπάρχουν κάποια χρόνια απο τώρα..

19. Απάντηση #19
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Με αυτά και με αυτά, μου θυμίσατε τα ποδοσφαιράκια που παίζαμε τότε και ήταν με 5-δραχμο ή 10-δραχμο, ανάλογα το μαγαζί!!! χαχαχαχα
    Τώρα, ακόμη και τα βελάκια (darts) είναι...ψηφιακά!! Έλεος! χαχαχαχαχαχα

20. Απάντηση #20

Αξέχαστα χρόνια

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας: