Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 19 από 19
  1. Απάντηση #1
    geodramb
    Ο χρήστης geodramb είναι αποσυνδεδεμένος
    G
    id Μέλους Μέλος: 2308
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Γιώργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 4

Προεπιλογή iGO 8.3.4 - Κτίρια και δρόμοι

Έχω το Mio Moov 500 και χρησιμοποιώ το iGO 8.3.4.10680.

Οι ερωτήσεις μου είναι δυο:

1) Γιατί ΔΕΝ βλέπω κτίρια παρά μόνο γραμμές οδών με τα ονόματά τους;
    2) Γιατί η φωνή ΔΕΝ αναφέρεται στα ονόματα των οδών αλλά λέει «στην επόμενη», κ.λπ.;

Το system.ini είναι:

ΠΑΤΗΣΤΕ Εμφάνιση περιεχομένου

sys:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

Περιεχόμενα φακέλων:

Building: Greece_NQ_2012.Q3.3dc

Lang: Lang_Greek_Pda_pappoulis.zip
    Lang_Greek_Pna_pappoulis.zip

Map: Greece_R3_NQ_2012.Q3.fbl
    Greece_R3_NQ_2012.Q3.fdaΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

2. Απάντηση #2
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 3
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.967

Προεπιλογή Απάντηση: iGO 8.3.4 - Κτίρια και δρόμοι

1) Τα κτιρια δεν τα βλεπουμε παντου ειναι στη πολη της Αθηνας και στο κεντρο της Θεσσαλονικης, δεν ξερω για που αναφερεσε (περιοχη και τα σχετικα)
    Υπάρχει και ρυθμιση απο το μενου, στο αν θα πρεπει να τα δειχνει η οχι.
    Τα παρακατω αρχεια ειναι απαραιτητα:
    Building
    Greece.3dl
    Greece .3dc
    Στο Sys αρχειο η παρακατω εντολη
    sys:

Και για το αναγλυφο εδαφους το αρχειο μεσα στο DEM φακελο.

2) Δεν ακουγεται η ανακοινωση οδων γιατι απλα δεν εχεις το πακετο με τους ηχους TTS... ή γενικοτερα δεν ειναι συμπληρωμενη σωστα ή ειναι ελλειπη η δομη του iGO

Το sys αρχειο σου ειναι παρα πολυ φτωχο...

3. Απάντηση #3
    kostas234
    Ο χρήστης kostas234 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1927
    Κώστας
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 38

Αρχική απάντηση -> FilSteve
    1) Τα κτιρια δεν τα βλεπουμε παντου ειναι στη πολη της Αθηνας και στο κεντρο της Θεσσαλονικης, δεν ξερω για που αναφερεσε (περιοχη και τα σχετικα)
    Υπάρχει και ρυθμιση απο το μενου, στο αν θα πρεπει να τα δειχνει η οχι.
    Τα παρακατω αρχεια ειναι απαραιτητα:
    Building
    Greece.3dl
    Greece .3dc
    Στο Sys αρχειο η παρακατω εντολη
    sys:

Και για το αναγλυφο εδαφους το αρχειο μεσα στο DEM φακελο.

2) Δεν ακουγεται η ανακοινωση οδων γιατι απλα δεν εχεις το πακετο με τους ηχους TTS... ή γενικοτερα δεν ειναι συμπληρωμενη σωστα ή ειναι ελλειπη η δομη του iGO

Το sys αρχειο σου ειναι παρα πολυ φτωχο...

Φίλε καλημέρα αυτό το αρχείο το sys το δικό μου igo 8 8.3.4.117940 δεν το έχει μπορείς να με βοηθήσεις το πώς το περνάω

4. Απάντηση #4
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Αρχική απάντηση -> kostas234
    Φίλε καλημέρα αυτό το αρχείο το sys το δικό μου igo 8 8.3.4.117940 δεν το έχει μπορείς να με βοηθήσεις το πώς το περνάω
    Να ξεκαθαρισουμε καποια βασικα που εχει να κανει με το sys αρχειο. Οι εντολες που υπαρχουν σε αυτο ειναι σχετικες για το καθε πακετο προγραμματος iGO (δομη αρχειων και τα σχετικα)
    Το 30% των εντολων ειναι σε ετοιμοτητα σε περιπτωση που εισαγουμε διαφορετικο σκιν απο το προκαθορισμενο, η γενικοτερα αλλαζοντας το data.zip και διαφορα αλλα παραμετροποιημενα αρχεια,
    ετσι αναλογως αυτα τα αρχεια λαμβανουν υποψιν ανα πασα στιγμη αυτες τις εντολες, τωρα οσο αναφορα την δικη σου περιπτωση θα μπορουσες να εχεις την εντολη ειτε γινεται χρηση ειτε οχι.

Οδηγιες παραμετροποιησης αρχειου sys
    * Εφοσον συνδεσεις την συσκευη σου με το PC, κανεις αντιγραφή επικολληση το αρχειο στην επιφανεια εργασιας του υπολογιστη.
    * Κάνεις 2 φορες κλίκ στο αρχειο και αν ανοιξει εχει καλως, εαν οχι κανεις δεξι κλικ επανω του και επιλεγεις ανοιγμα με επεξεργαστη κειμενου
    * Στην περιπτωση σου ψαχνεις την κεντρικη ονομασια της ομαδας εντολων [debug], εαν την εχει βαζεις και το enable_buildings=1 σε ποια σειρα θα μπει δεν εχει σημασια,
    αρκει να υπαρχει η κεντρικη ονομασια ειδος εντολης( [debug] ). Εαν δεν υπαρχει καθολου η κεντρικη τοτε σε καποιο κενο και στο τελος απο καποιες εντολες κανεις επικολληση ολο το παρακατω:
    [debug]
    enable_buildings=1

* Το σωζεις και το κανεις αντιγραφη επικολληση στο iGO της συσκευης σου με αντικατατασταση του παλαιου.

5. Απάντηση #5
    danos42
    Ο χρήστης danos42 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 254
    Ιορδάνης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 47

Καλημέρα, FilSteve. Μήπως υπάρχει τρόπος να μεγαλώσουμε το μέγεθος των κτιρίων με κάποια εντολή στο αρχείο sys ή αυτό εξαρτάται από τα αρχεία Greece.3dl και Greece .3dc που έχουμε στο φάκελο Building; Ευχαριστώ.

6. Απάντηση #6
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.290

Αρχική απάντηση -> danos42
    Καλημέρα, FilSteve. Μήπως υπάρχει τρόπος να μεγαλώσουμε το μέγεθος των κτιρίων με κάποια εντολή στο αρχείο sys ή αυτό εξαρτάται από τα αρχεία Greece.3dl και Greece .3dc που έχουμε στο φάκελο Building; Ευχαριστώ.
    Μιλάμε για κλασσική συσκευή GPS ή Android κινητό?
    Αν πρόκειται για GPS, τότε θα βρεις ρύθμιση μέσα στο μενού, στο οποίο μπορείς να ορίσεις την ορατότητα σε "ψηλά", "κοντά", "μέτρια" κλπ, ώστε να σου δίνει περισσότερες λεπτομέρειες απεικόνισης..
    Βέβαια, όλα αυτά, αν έχεις ορατά τα κτίρια και υπάρχουν στην περιοχή σου (Αθήνα, Θεσ/νίκη κλπ)..

7. Απάντηση #7
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

απ οτι ξερω οχι, αυτο ομως εχει να κανει και με τις ρυθμισεις του καθε πακετου σε συσχετηση με το ΖΟΟΜ, εαν παραδειγμα το ζοομ ειναι σε τετοια κατασταση
    που βλεπεις τον κερσορα η το αυτοκινητακι μικρο οπως και την απεικονιση του δρομου σε φαρδος στενη ειναι λογικο να ειναι μικρα σε αναλογια και τα κτηρια.
    Οσο περισσοτερο ζοομ τοσο μεγαλυτερα και τα κτηρια.

Υ.Γ. Σε πραγματικη πλοηγηση και σε περιοχες με εντονη απεικονιση κτηριων ειναι προβλημα για τις περισσοτερες συσκευες, (θα σου λεει στριψε δεξια και εσυ θα εχεις ηδη περασει)
    Παιζει βεβαια ρολο και η ταχυτητα του οχηματος, Για μενα προσωπικα, κανουμε χρηση την εμφανιση κτηριων μονο οταν η συσκευη μας εχει 128ΜΒ μνημη και οχι 64 η 32.
    και στην περιπτωση που απλα βλεπουμε το που οδηγουμαστε, και οχι να του εχουμε δωσει εντολη να μας παει αυτο, (ειναι πολλες οι διεργασιες και θα τρωει καθυστερησεις)

και εαν κινητο οπως λεει ο φιλος, τοτε αλλαζουνε τα δεδομενα, αλλα τα μισα ισχυουν και γι αυτα (με τις ρυθμισεις του Ζοομ εισαι οκ)

8. Απάντηση #8
    mobnspy
    Χρήστος

Αρχική απάντηση -> FilSteve

Υ.Γ. Σε πραγματικη πλοηγηση και σε περιοχες με εντονη απεικονιση κτηριων ειναι προβλημα για τις περισσοτερες συσκευες, (θα σου λεει στριψε δεξια και εσυ θα εχεις ηδη περασει)
    Παιζει βεβαια ρολο και η ταχυτητα του οχηματος, Για μενα προσωπικα, κανουμε χρηση την εμφανιση κτηριων μονο οταν η συσκευη μας εχει 128ΜΒ μνημη και οχι 64 η 32.
    και στην περιπτωση που απλα βλεπουμε το που οδηγουμαστε, και οχι να του εχουμε δωσει εντολη να μας παει αυτο, (ειναι πολλες οι διεργασιες και θα τρωει καθυστερησεις)

και εαν ειναι κινητο οπως λεει ο φιλος, τοτε αλλαζουνε τα δεδομενα, αλλα τα μισα ισχυουν και γι αυτα (με τις ρυθμισεις του Ζοομ εισαι οκ)
    Ακριβώς! Χρειάζεται πολύ καλή συσκευή για να μην έχεις θέμα!! Όπως και όταν έχεις πολλά poi's ενεργά μονίμως και ζητάς από τη συσκευή να σε ποηγήσει ταυτόχρονα, το ίδιο και
    χειρότερα είναι με τα κτίρια! Καλό είναι να μην έχεις πολλά πράγματα ενεργά ταυτόχρονα.
    Αν βέβαια η συσκευή σου έχει αρκετή μνήμη, δοκιμάζεις και βλέπεις στην πράξη!!

9. Απάντηση #9
    ntinosbr
    Ο χρήστης ntinosbr είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1391
    Ντίνος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 208

Φίλε geodramb δώσε βάση στα όσα σχολίασαν πιο πάνω ο chris και ο steve
    Η δική σου συσκευή απ'ότι ξέρω έχει 64mb μνήμη ram και αυτόματα έχεις περιορισμένο μνημιακό χώρο για να δουλέψεις όλα τα ¨καλούδια¨που σου παρέχει το igo.
    Στη δική μου συσκευή (mio320b) δουλεύω το igo primo και για να έχω αξιόπιστη και αβασάνιστη πλοήγηση έχω σε λειτουργία μόνο μιά ομάδα poi's της αρεσκείας μου ,απενεργοποιημένα τα κτίρια (αλλωστε μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη υπάρχουν και μόνο για εφφε είναι) και σκέφτομαι να βγάλω και το dem
    Αν τα κάνεις όλα αυτά που σου λέω και σε συνδιασμό με τα όσα είπαν πιο πάνω οι φίλοι, δεν πρόκειται ποτέ να σου κρασάρει το μηχάνημα και θα έχεις αξιόπιστες και ακριβείς πλοηγήσεις.

10. Απάντηση #10
    danos42
    Ιορδάνης

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το μηχάνημα που έχω είναι ένα κινέζικο GPS με 600άρι επεξεργαστή και 128 ram και δεν μου έχει κολήσει ποτέ. Όσο για τα pois έχω ενεργοποιημένη μόνο μία ομάδα (τα πρατήρια autogas). Κτίρια στην περιοχή μου (Κομοτηνή) υπάρχουν μόνο τα ιστορικά (νομίζω είναι το αρχείο Greece.3dl) αλλά εμφανίζονται πολύ μικρά και δεν έχουν καμία σχέση με αντιστοιχα κτιρια που έχω δεί σε φωτογραφίες στο internet για το Primo, ενώ το αυτοκινητάκι που δείχνει την κατεύθυνση είναι κανονικό καθώς επίσης και οι δρόμοι.

11. Απάντηση #11
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Danos, το ποσο μικρα ειναι σχετικο, δες κατι που μολις τραβηξα απο την συσκευη μου, βεβαια παιζουν και αλλοι παραμετροι, η αληθεια ειναι οτι ειναι κατι που δεν με απασχολησε
    ποτε, σιγουρα θα μπορουσαμε να δουμε τι διαφορες παιζουν καποια αλλα αρχεια building αλλης εταιριας η και καποιες αλλες ρυθμισεις.

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	buildings.jpg 
Προβολές: 419 
Μέγεθος: 54,4 KB 
ID: 1351

Οσο το που εχεις 128 ram, ετσι ακριβως δεν θα εχεις καποιο προβλημα, αρκει να ειναι πραγματικα, στο οποιο ειναι μια αλλη ιστορια.
    Για του λογου το αληθες, και δεν θελω να αναφερθω στην συσκευη μου ,, αλλα ειμαι Ιταλια στο κεντρο της Ρωμης με συνεφεια στο φουλ..
    και εχει κλειδωμενους απο 10-11 δορυφορους μονο 6,,,, καποια στιγμη εκει που βρισκομαι μεσα στην κινηση με θεορατα κτηρια και αξιοθεατα...
    ξαφνικα αρχισε να σκορτσαρει η πλοηγηση με αποτελεσμα.... καταλαβαινεις, εκει που επρεπε να στριψω το ειχα ηδη περασει, κατι πρωτογνωρο γιατι
    δεν ειχα ποτε μου τετοια αναλογη εμπειρια,,,
    Αν και το θεμα μας δεν ειναι αυτο...
    Συμπερασμα οσο πιο πολλες πληροφοριες οπως αναφερθηκε πιο πανω τοσο πιο δυσκολα, οταν η διαδρομη που κανουμε ειναι φτωχη απο πληροφοριες
    ειναι και λογικο να μην εχουμε προβλημα, οταν συμβαινει το αντιθετο και σε συνδιασμο με καποια αλλα γινεται το αναπαντεχο.

Υ.Γ. καποια στιγμη θα το κοιταξω να δω τι παιζει με τα κτηρια γενικοτερα

12. Απάντηση #12
    CAPTAINXIF
    Ο χρήστης CAPTAINXIF είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 2436
    Γιώργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 82

Ελαφρώς εκτος θεματος θα μου πειτε... αλλα βρε παιδια.. ποιοι χαρτες για IGO υποστηριζουν δακτύλιο??

AAA... και επισης σημαντικο!! Το Mio moov 500 ... εχει 64αρα μνημη.... αν θελεις να εχεις TTS, POIS και 3D κτηρια... μαλλον θα πρεπει να το ξεχασεις !!!
    Κινδυνευεις να "φορτώσεις" τοσο το μηχάνημα, που η ανταποκριση του κατα την οδήγηση να ειναι απογοητευτική. Βαλε οσο λιγοτερες παραμετρους μπορεις !!!

13. Απάντηση #13
    mobnspy
    Χρήστος

Αρχική απάντηση -> CAPTAINXIF
    Ελαφρώς εκτος θεματος θα μου πειτε... αλλα βρε παιδια.. ποιοι χαρτες για IGO υποστηριζουν δακτύλιο??
    Έχω την εντύπωση ότι κανένας! Αλλά ο Στήβ νομίζω ότι ξέρει καλύτερα!! Εγώ τόσα χρόνια που πηγαινοερχόμουνα Αθήνα, δεν θυμάμαι να βρήκα ποτέ
    κάποια ρύθμιση για δακτύλιο κλπ!
    Πάντως, χωρίς παρεξήγηση...γέλασα με την ψυχή μου όταν είδα την ερώτησή σου!
    Όχι ότι κι εμείς είμαστε στη γραμμή, μιάς και ο φίλος μας ρώτησε πως μπορεί να μεγεθύνει την "άποψη" των κτιρίων,
    αλλά τουλάχιστο κρατάμε μιά σειρά!! Προσπαθούμε να τον κάνουμε να...τα αφαιρέσει!

Αν δεν έχει πάντως κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις στο μενού, σχετικά με το ζουμ, δεν θα γίνει τίποτα.. Μπορεί να είναι ρυθμισμένο και "μαγειρεμένο" από πριν,
    οπότε και η ρύθμιση να είναι "κρυφή" και να φαίνεται μόνο αν δεις στο sys αρχείο!

14. Απάντηση #14
    danos42
    Ιορδάνης

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η ram είναι 113,7 MB (το είδα με WR-Tools ResInfo). Θα το προσπαθήσω κι εγώ με τις ρυθμίσεις στο sys. Αν συγκρίνω με τη φωτογραφία του Στηβ τα δικά μου κτίρια είνα πολύ μικρότερα. Με το Ζοομ που αναφέρθηκε παραπάνω, θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου εξηγησει κάποιος τις ρυθμίσεις (όχι πως γίνονται αλλά τις τιμές που βάζετε και τι αντιπροσωπεύουν αυτές) γιατί εγώ προς το παρόν το έχω απενεργοποιημένο.

15. Απάντηση #15
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Αν συγκρίνω με τη φωτογραφία του Στηβ τα δικά μου κτίρια είνα πολύ μικρότερα
    Εαν κανουμε οπτικα συγκριση ενα κτηριο με το αυτοκινητο παραδειγμα, θα δουμε οτι το κτηριο ειναι 3-4 φορες μεγαλυτερο
    Εαν γινει ακομα μεγαλυτερο τοτε πως θα γινει να βλεπεις τον δρομο και το αυτοκινητο ταυτοχρονα σε σωστες αναλογιες.
    Δηλαδη θα εχεις μια λεπτη γραμμη χιλιοστων για να απεικονιζει τον δρομο και ενα τεραστιο κτηριο.... που αναμεσα
    του θα κανει πλοηγηση ενα αυτοκινητο η κερσορας. Δεν ξερω πως το φανταζεσαι, αλλα ολα αυτα πρεπει να εχουν μια συμμετρια.
    Οσο για το ζοοομ ειναι θεμα γουστου, αναλυσης, και τι πακετο iGO πλοηγου εχει ο καθενας.

16. Απάντηση #16
    danos42
    Ιορδάνης

Καλημέρα Στηβ, δυστυχώς στο δικό μου τα κτίρια είνα ίδια ή και μικρότερα από το αυτοκίνητο το οποίο όταν κάνει πλοήγηση είναι λίγο πιο στενό από τον δρόμο (αρκετά μικρότερο από το δικό σου στη φωτογραφία)

17. Απάντηση #17
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Πολυ παραξενο danos42 στο οτι τελικα ειναι τοσο μικρα, ακομα και απο το αυτοκινητακι(κερσορα).
    Μου κανει φοβερη εντυπωση, με πιανεις αδιαβαστο, δεν ετυχε τοσα χρονια να ακουσω κατι αναλογο.
    Βεβαια θα ηταν καλο να μας εβαζες καποια εικονα απο αυτο που βλεπεις εσυ, εαν ειναι εφικτο...

Θα το κοιταξω απο περιεργια με το που θα βρω καποιο χρονο, θα βοηθουσε πολυ να μου εγραφες ποια επ ακριβως
    βερσιον iGO κανεις χρηση? και να μου γραψεις τι εχει μεσα το αρχειο SYS.

18. Απάντηση #18
    danos42
    Ιορδάνης

Η έκδοση είναι : ''IGO Primo 2.0 - 9.6.2.209584 - Oct 12.2011'' και το sys όπως παρακάτω :

ΠΑΤΗΣΤΕ Εμφάνιση περιεχομένου

sys:

Φωτογραφία θα πρέπει να βγάλω (εύκολο) και να προσπαθήσω να την ανεβάσω όπως εσύ (αρκετά δύσκολο για μένα)

19. Απάντηση #19
    danos42
    Ιορδάνης

Αυτές είναι οι φωτογραφίες.

Ονομασία:	Κτίρια και δρόμοι_a.jpg 
Προβολές: 385 
Μέγεθος: 85,4 KB 
ID: 1370 Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	Κτίρια και δρόμοι_b.jpg 
Προβολές: 385 
Μέγεθος: 94,1 KB 
ID: 1371

Ονομασία:	Κτίρια και δρόμοι_c.jpg 
Προβολές: 384 
Μέγεθος: 97,3 KB 
ID: 1372

Τελικά διαπίστωσα ότι αν κάνεις πλοήγηση και ο δρόμος περνά ακριβώς δίπλα από τα κτίρια τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Συγνώμη για την ταλαιπωρία και ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις.

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ