Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 13 από 13
  1. Απάντηση #1
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 3
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.967

Προεπιλογή Navteq 2012.Q3 Greek map

Navteq Q3.2012 - iGO8.3 - Amigo - Primo

Ηρθε και η ωρα του χαρτη της Navteq 2012.Q3

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	ntg-2012.q3.jpg 
Προβολές: 2318 
Μέγεθος: 38,1 KB 
ID: 1131

Ειχε καποιες ελλειψεις ο προηγουμενος, για να δουμε τι θα παιχτει με αυτον

2. Απάντηση #2
    ntinosbr
    Ο χρήστης ntinosbr είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1391
    Ντίνος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 208

Προεπιλογή Απάντηση: Navteq 2012.Q3 Greek map

Καλημέρα
    Ο νέος χάρτης navteq 2012.Q3 μετα απο έρευνα που έκανα, δεν έχει να μας δείξει ιδιαίτερα σημαντικές βελτιώσεις ,που κατα την προσωπική μου άποψη, θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ τον 2012 Q2,αφου όπως παρατήρησα κατα την έρευνα μου σε κάποιες (οχι σε όλες) ονομασίες των οδών υπάχρουν και ορθογραφικά λάθη αλλα και αναφορές οδών με αγγλικά γράμματα μπερδεμένα με ελληνικά .
    Δεν θα με πείραζε ιδιαίτερα αυτό αν δεν επειρεαζόταν και η εκφώνηση του TTS (αφροδίτη), η ποία ακούγεται παραποιημένη κατα την πλοήγηση.
    Τα ίδια ισχύουν και στις ονομασίες των poi's.

3. Απάντηση #3
    FilSteve
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στράτος (Στηβ)

Ευχαριστουμε για τις επισημανσεις, θα μπορουσες να γινεις πιο συγκεκριμενος,
    να γραψεις δλδ καποια/ες ονομασιες, ειτε με τα ορθογραφικα λαθη η οτι αλλο..

4. Απάντηση #4
    ntinosbr
    Ντίνος

Καλησπέρα
    Επανέρχομαι για να κάνω κάποιες επισημάνσεις σχετικές με το χάρτη navteq 2012.Q3
    Οπως είχα προαναφέρει σε προηγούμενο σχόλιό μου με μια πρώτη ματιά στο χάρτη, εμφανίζονται σε μερικές ονομασίες των οδών με κάποιο αγγλικό γράμμα μέσα στη λέξη
    Θα αναφέρω μερικά παραδείγματα:
    Oδός Ιλιάδοσ την εμφανίζει Ιλιaδοσ
    Διογένουσ-Διογeνουσ
    Καραολή & Δημητρίου - Καραολi & Δημητρίου
    Ολύμπου - Ολyμπου
    Σέρρεσ- Σeρρεσ
    και πολλα άλλα τέτοια θα βρεί κανείς αν ψάξει . Δεν είναι τοσο πρόβλημα η εμφάνιση όσο η εκφώνηση των οδών απο το tts, που ακούγεται εντελως παραποιημένα και δεν καταλαβαίνεις τι λέει
    Επίσης στην εισαγωγή ονόματος πόλης ή οδού ,άν η λέξη εχει ξένο γράμμα μέσα θα πρέπει να γυρίσεις το λεξιλόγιο στα αγγλικά για να εισάγεις το γράμμα
    Τέτοια προβλήματα δεν εχει ο navteq 2012.Q2
    Να διορθώσω οτι ορθογραφικά λάθη τελικά δεν υπάρχουν σε οτι εχει να κάνει με τις κανονικές ελληνικές λέξεις.

5. Απάντηση #5
    FilSteve
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στράτος (Στηβ)

Οκ ntinosbr, το αποτυπωνουμε και με μια εικονα, για να δουμε τι παιζει

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	problem-navteq_2012.q3.jpg 
Προβολές: 2249 
Μέγεθος: 41,3 KB 
ID: 1147

6. Απάντηση #6
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.290

Παιδιά, κι ο δικός μου χάρτης του 2012 που έχω σε Android συσκευή και "τρέχει" στο IGO8, μου εμφανίζει τις ονομασίες με "σ" και όχι με "ς" στο τέλος, με αποτέλεσμα όντως να γράφει "Ακροπόλεωσ"..!
    Δεν ξέρω αν είναι θέμα χάρτη, γιατί το έχω ξανασυναντήσει και στο παρελθόν, σε άλλες εκδόσεις χαρτών και iGO8..!! Πάντως, η Γρυπάρη μοιάζει να ήρθε από τη Ρωσσία (χαχαχα - αστειάκι..)..
    Ευτυχώς δεν έχω τέτοια προβλήματα ακόμη εδώ στη Κύπρο. Με τα νούμερα στις οδούς έχω σοβαρότατο πρόβλημα, αλλά ας μην το κάνω θέμα, αφού έχω τουλάχιστο ένα πρόγραμμα που με πάει όσο το δυνατό εκεί που θέλω να πάω!!
    Μα να μην έχουν δώσει αρκετή σημασία στα poi's και σε άλλες λεπτομέρειες της Κύπρου..?! Κακό αυτό..

7. Απάντηση #7
    FilSteve
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Στράτος (Στηβ)

Αρχική απάντηση -> mobnspy
    Παιδιά, κι ο δικός μου χάρτης του 2012 που έχω σε Android συσκευή και "τρέχει" στο IGO8, μου εμφανίζει τις ονομασίες με "σ" και όχι με "ς" στο τέλος, με αποτέλεσμα όντως να γράφει "Ακροπόλεωσ"..!
    Δεν ξέρω αν είναι θέμα χάρτη, γιατί το έχω ξανασυναντήσει και στο παρελθόν, σε άλλες εκδόσεις χαρτών και iGO8..!! Πάντως, η Γρυπάρη μοιάζει να ήρθε από τη Ρωσσία (χαχαχα - αστειάκι..)..
    Ευτυχώς δεν έχω τέτοια προβλήματα ακόμη εδώ στη Κύπρο. Με τα νούμερα στις οδούς έχω σοβαρότατο πρόβλημα, αλλά ας μην το κάνω θέμα, αφού έχω τουλάχιστο ένα πρόγραμμα που με πάει όσο το δυνατό εκεί που θέλω να πάω!!
    Μα να μην έχουν δώσει αρκετή σημασία στα poi's και σε άλλες λεπτομέρειες της Κύπρου..?! Κακό αυτό..
    Βασικα εδω δεν συζηταμε το το "σ" που ειναι δεδομενο στους χαρτες της Navteq εδω και πολλα χρονια.(παιζει και κατι για την διορθωση του, αλλα..)

Όσο για τα poi (σημεια ενδιαφεροντος) της Κυπρου, βαζεις kml pois και εισαι τζετ
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

8. Απάντηση #8
    mobnspy
    Χρήστος

Ευχαριστώ Steve.. Όσο για την "παρέμβαση" του "σ", ήθελα απλά να πω "τον πόνο μου" κάπου (χαχα)!!
    Τι να κάνω ο καψερός.. Είναι λιγάκι αστείο να γίνονται τέτοια λάθη.. Είπαμε ότι το κάνουν εσκεμένα μερικές φορές, για την αποφυγή αντιγραφών, αλλά κάποια πράγματα είναι αρκετά παρατραβηγμένα!
    Είναι σαν να σου εγκαθιστώ εγώ ένα σύστημα συναγερμού στο σπίτι και να σου βάζω το ραντάρ στο..μπάνιο-wc, για αποφυγή αντιγραφής της δουλειάς μου! Χαχαχαχα!!

9. Απάντηση #9
    TakisB
    Ο χρήστης TakisB είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 2065
    Δημήτρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 8

Αυτό που παρατήρησα στον νέο χάρτη είναι ότι ο αγγλικός χαρακτήρας εμφανίζεται στα τονιζόμενα γράμματα. Αυτό κάνει σχεδόν αδύνατη την εύρεση στοιχείων που ξεκινούν απο τονισμένο γράμμα (πχ οδός έδεσσας) εκτός και αν αλλάξεις το πληκτρολόγιο σε αγγλικά. Επίσης στα στοιχεία του χαρτη βλέπω για πρώτη φορά την εμφάνιση της Geomatics Ltd. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι και άν έχει σχέση με το προηγούμενο πρόβλημα.

10. Απάντηση #10
    ntinosbr
    Ντίνος

Φιλε mobnspy εγω χρησιμοποιω το χάρτη της epsilon (cyprus _83_Epsilon_2012.07_120910.fbl) και εμφανίζει τα ονόματα των οδών και των pois με "ς" και επειδή πρόκειται σε δυο μέρες να είμαι στην Κύπρο θα έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα περί του χάρτη και φυσικα θα ενημερώσω και το forum.

11. Απάντηση #11
    mobnspy
    Χρήστος

Αρχική απάντηση -> ntinosbr
    Φιλε mobnspy εγω χρησιμοποιω το χάρτη της epsilon (cyprus _83_Epsilon_2012.07_120910.fbl) και εμφανίζει τα ονόματα των οδών και των pois με "ς" και επειδή πρόκειται σε δυο μέρες να είμαι στην Κύπρο θα έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα περί του χάρτη και φυσικα θα ενημερώσω και το forum.
    Οκ "γείτονα"... Αν θέλεις στείλε μου PM με λεπτομέρειες κλπ.. Θα δω κι εγώ τη version που έχει ο χάρτης, αν συμφωνεί με το δικό σου, μιάς κι εγώ έχω επίσης του 2012.

12. Απάντηση #12
    mobnspy
    Χρήστος

Τελικά χρησιμοποιούμε τον ίδιο χάρτη, αλλά σ'εμένα γράφει R3 κι όχι 83..! Μέγεθος αρχείου = 2.698Kb...
    Θα τον διαγράψω και θα τον ξαναπεράσω στην κάρτα.. Παρατήρησα ότι δεν το κάνει σε όλους τους δρόμους, αλλά σε κάποιους που αρχίζουν π.χ. από Δ..!
    Ίσως υπάρχει κάποιο μπέρδεμα όταν υπάρχουν πολλά Ελληνικά σύμβολα /γράμματα στη λέξη.. Ελπίζω να αλλάξει κάτι, όταν το ξαναπεράσω..

13. Απάντηση #13
    FOCUS1
    Ο χρήστης FOCUS1 είναι αποσυνδεδεμένος
    F
    id Μέλους Μέλος: 2450
    Σπύρος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2

Αρχική απάντηση -> ntinosbr
    Καλημέρα
    Ο νέος χάρτης navteq 2012.Q3 μετα απο έρευνα που έκανα, δεν έχει να μας δείξει ιδιαίτερα σημαντικές βελτιώσεις ,που κατα την προσωπική μου άποψη, θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ τον 2012 Q2,αφου όπως παρατήρησα κατα την έρευνα μου σε κάποιες (οχι σε όλες) ονομασίες των οδών υπάχρουν και ορθογραφικά λάθη αλλα και αναφορές οδών με αγγλικά γράμματα μπερδεμένα με ελληνικά .
    Δεν θα με πείραζε ιδιαίτερα αυτό αν δεν επειρεαζόταν και η εκφώνηση του TTS (αφροδίτη), η ποία ακούγεται παραποιημένη κατα την πλοήγηση.
    Τα ίδια ισχύουν και στις ονομασίες των poi's.
    Έχει πολλές αλλαγές πχ ΘΕΡΜΗ-ΚΑΛΟΧΩΡΙ –προέκταση ΕΥΟΣΜΟΥ – παρόδους μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης , κομμάτια νέων δρόμων (Λάρισας-Καρδίτσας) αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου στα λάθη με τις ονομασίες των δρόμων.
    Μόνο αν έχεις στο πρόγραμμα γλώσσα Αγγλικών τότε είναι εντάξει.

Και έγω προτιμώ τον 2012 Q2!

Ετικέτες

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας: