Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
 Αποτελέσματα 1 έως 20 από 23
  1. Απάντηση #1
    kostaspd
    Ο χρήστης kostaspd είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 2011
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Κώστας
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 112

Προεπιλογή Μετατροπέας τάσης ρεύματος αυτοκινήτου για laptop

Τα φώτα σας...Πρώτη προσπάθεια...Αγόρασα από το Πλαίσιο inverter που μετατρέπει τα 12volt σε 220volt.Το έβαλα στον αναπτήρα του ταξί μου και δεν φόρτωνε με τίποτα το λειτουργικό ενώ το led της φόρτισης στο laptop άναβε κανονικά.

Μου αντικατέστησαν το inverter με άλλο ίδιο και πάλι τα ίδια...

Δεύτερη προσπάθεια στα Μultirama...Αγόρασα το hama που υποστηρίζει maximum 375W.Πάλι τα ιδια...Με την μηχανή του ταξί αναμένη το λειτουργικό φορτώνει κανονικά...Με την μηχανή σβηστή ούτε για αστείο...

Στην συνέχεια το δοκιμάζω στην Mercedes του πατέρα μου φόρτωσε το λειτουργικό αλλά μας έβγαλε σφάλμα στους αερόσακους...Μόλις αποσύνδεσα το inverter από το Mercedes κανένα σφάλμα με τους αερόσακους...

Τι λέτε?Το laptop μου είναι το HP pavilion g6-2160 sv...

2. Απάντηση #2
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.197

Προεπιλογή

δωσε σε παρακαλω περισσοτερα στοιχεια για τα προϊοντα που αγορασες.
    και για το τροφοδοτικο του λαπτοπ (ταση (v) και ενταση (a) ή καταναλωση (w))

3. Απάντηση #3
    kostaspd
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Κώστας

Προεπιλογή

Το πρώτο προιόν που δοκίμασα από το Πλαίσιο ήταν αυτό
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

Αυτό που έχω στην κατοχή μου τώρα από τα Multirama είναι αυτό
    Σύνδεσμος:

Τώρα για το laptop δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω...

4. Απάντηση #4
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> kostaspd
    Το πρώτο προιόν που δοκίμασα από το Πλαίσιο ήταν αυτό
    Σύνδεσμος:

Αυτό που έχω στην κατοχή μου τώρα από τα Multirama είναι αυτό
    Σύνδεσμος:

Τώρα για το laptop δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω...
    μια ερωτηση , πριν παω παρακατω:
    το ταξι , ως πετρελαιο , ειναι 12βολτο ή 24βολτο ?

5. Απάντηση #5
    kostaspd
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Κώστας

Προεπιλογή

12βολτο!!!

6. Απάντηση #6
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

12βολτο!!!
    οκ...
    αρα εχουμε στον αναπτηρα , μια αναμενομενη ταση εισοδου 12volts
    και μια αναμενομενη ταση εξοδου 220volts στην εξοδο του inverter.

απαραιτητο , να κανεις καποιες μετρησεις πριν πας παρακατω:
    1. μια μετρηση συνεχους τασης (DC) στον αναπτηρα , χωρις συνδεδεμενο το inverter
    2. μια μετρηση συνεχους τασης (DC) στον αναπτηρα , με συνδεδεμενο και αναμμενο το inverter , χωρις το τροφοδοτικο του λαπτοπ
    3. μια μετρηση συνεχους τασης (DC) στον αναπτηρα , με συνδεδεμενο και αναμμενο το inverter , με το τροφοδοτικο του λαπτοπ , χωρις το λαπτοπ
    4. μια μετρηση εναλλασσομενης τασης (AC) στην εξοδο του inverter , χωρις συνδεδεμενο το τροφοδοτικο του λαπτοπ

για ολες τις μετρησεις χρειαζεται πολυμετρο.
    σε ολες τις μετρησεις (1-2-3), οι ενδειξεις δεν πρεπει να ειναι κατω απο 12,5 volts με σβηστο οχημα.
    στη μετρηση 4. δεν πρεπει να δεις ενδειξεις κατω απο 180volts περιπου .
    Προειδοποίηση  Π Ρ Ο Ε Ι Δ Ο Π Ο Ι Η Σ Η
    για τη μετρηση στο βημα 4. χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη ή χειρισμο απο ατομο με γνωσεις
    κι αυτο γιατι μιλαμε πια για ταση σε επικινδυνα επιπεδα (220v)
    αν δεν εισαι σε θεση να κανεις με ασφαλεια αυτη τη μετρηση
    ζητα βοηθεια απο εξειδικευμενο τεχνικο !!!

*** ειναι πολυ πιθανο να ειναι θεμα μη επαρκους τασης εισοδου (τα αναμενομενα 12volts)

7. Απάντηση #7
    kostaspd
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Κώστας

Προεπιλογή

Να συμπληρώσω κάτι!Βρήκα αυτό το στοιχείο για το laptop μου,φοράει τροφοδοτικό AC 90W

Ευχαριστώ για την απάντηση σου...Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω το post μου...

8. Απάντηση #8
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Να συμπληρώσω κάτι!Βρήκα αυτό το στοιχείο για το laptop μου,φοράει τροφοδοτικό AC 90W
    Κωστα, αν οι μετρησεις σου αποδειχθουν σωστες
    τοτε απλα το inverter ειναι μικρο για το ρευμα εκκινησης του λαπτοπ, παρε μεγαλυτερο.

9. Απάντηση #9
    kostaspd
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Κώστας

Προεπιλογή

Θα σε ενημερώσω...Ευχαριστώ όπως και να 'χει...

10. Απάντηση #10
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.290

Προεπιλογή

Τα φώτα σας...Πρώτη προσπάθεια...Αγόρασα από το Πλαίσιο inverter που μετατρέπει τα 12volt σε 220volt.Το έβαλα στον αναπτήρα του ταξί μου και δεν φόρτωνε με τίποτα το λειτουργικό ενώ το led της φόρτισης στο laptop άναβε κανονικά.

Μου αντικατέστησαν το inverter με άλλο ίδιο και πάλι τα ίδια...

Δεύτερη προσπάθεια στα Μultirama...Αγόρασα το hama που υποστηρίζει maximum 375W.Πάλι τα ιδια...Με την μηχανή του ταξί αναμένη το λειτουργικό φορτώνει κανονικά...Με την μηχανή σβηστή ούτε για αστείο...

Στην συνέχεια το δοκιμάζω στην Mercedes του πατέρα μου φόρτωσε το λειτουργικό αλλά μας έβγαλε σφάλμα στους αερόσακους...Μόλις αποσύνδεσα το inverter από το Mercedes κανένα σφάλμα με τους αερόσακους...

Τι λέτε?Το laptop μου είναι το HP pavilion g6-2160 sv...
    Μιά μικρή υπόνοια που έχω φίλε μου, είναι ότι το εκάστοτε inverter, δεν βγάζει ακριβώς ημιτονοειδή καμπύλη τάσης 220V, αλλά τραπεζοειδή (άστα, μην το ψάχνεις..)!! Αυτό γίνεται επειδή ο εσωτερικός ταλαντωτής του inverter, δεν είναι και τόσο ποιοτικός και συνήθως κάνει για TV, μικρά ψυγειάκια, λάμπες 220V κλπ. Οι νέες συσκευές, χρειάζονται οπωσδήποτε σωστή ανόρθωση τάσης (εξομάλυνση παρασίτων δικτύου) και αυτά τα μηχανάκια δεν το προσφέρουν αυτό! Έπρεπε να το καταλάβεις αυτό, όταν σου έβγαλε πρόβλημα στους αερόσακους!! Πέρασε αρκετό παράσιτο (θόρυβος..) στα κυκλώματα του οχήματος, από διάφορες συχνότητες που "τρέχουν" ανεξέλεγκτες από το inverter! Δεν συστήνονται κανονικά για τέτοιες συσκευές (laptop κλπ). Μπορείς να βάλεις φορτιστή μπαταρίας, αλλά όχι το ίδιο το laptop. "Μπερδεύει" το ίδιο το τροφοδοτικό του laptop και δεν μπορούν να ανταποκριθούν, ούτε ο δίσκος σωστά αλλά ούτε και η μνήμη και τα άλλα μέρη του laptop!
    Εννίοτε, κάποιοι κατασκευαστές, αναφέρουν στα τεχν. χαρακτηριστικά, ότι ΔΕΝ είναι 100% ημιτονοειδής η τάση εξόδου αλλά τραπεζοειδής ή αρκετά "ψαλιδισμένη"... Κουβέντα βέβαια για τυχόν ασυμβατότητες! Άμα το "καταπιείς", το κατάπιες.. Αν όχι, απλά το πας πίσω και...παίρνεις κάτι άλλο! Ψάξε λίγο καλύτερα.. Θα βρεις (με λίγη δυσκολία..), τροφοδοτικό που παίρνει 12V και βγάζει 17-22V περίπου και ισχύ έως 120W, αλλά "καταπίνει" τη μπαταρία όπως και τα inverter! Είναι όμως ιδανικό για τέτοιες δουλιές..
    Καλή τύχη εύχομαι και καλό ξεμπέρδεμα..

11. Απάντηση #11
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> mobnspy
    Μιά μικρή υπόνοια που έχω φίλε μου, είναι ότι το εκάστοτε inverter, δεν βγάζει ακριβώς ημιτονοειδή καμπύλη τάσης 220V, αλλά τραπεζοειδή (άστα, μην το ψάχνεις..)!! Αυτό γίνεται επειδή ο εσωτερικός ταλαντωτής του inverter, δεν είναι και τόσο ποιοτικός και συνήθως κάνει για TV, μικρά ψυγειάκια, λάμπες 220V κλπ. Οι νέες συσκευές, χρειάζονται οπωσδήποτε σωστή ανόρθωση τάσης (εξομάλυνση παρασίτων δικτύου) και αυτά τα μηχανάκια δεν το προσφέρουν αυτό! Έπρεπε να το καταλάβεις αυτό, όταν σου έβγαλε πρόβλημα στους αερόσακους!! Πέρασε αρκετό παράσιτο (θόρυβος..) στα κυκλώματα του οχήματος, από διάφορες συχνότητες που "τρέχουν" ανεξέλεγκτες από το inverter! Δεν συστήνονται κανονικά για τέτοιες συσκευές (laptop κλπ). Μπορείς να βάλεις φορτιστή μπαταρίας, αλλά όχι το ίδιο το laptop. "Μπερδεύει" το ίδιο το τροφοδοτικό του laptop και δεν μπορούν να ανταποκριθούν, ούτε ο δίσκος σωστά αλλά ούτε και η μνήμη και τα άλλα μέρη του laptop!
    Εννίοτε, κάποιοι κατασκευαστές, αναφέρουν στα τεχν. χαρακτηριστικά, ότι ΔΕΝ είναι 100% ημιτονοειδής η τάση εξόδου αλλά τραπεζοειδής ή αρκετά "ψαλιδισμένη"... Κουβέντα βέβαια για τυχόν ασυμβατότητες! Άμα το "καταπιείς", το κατάπιες.. Αν όχι, απλά το πας πίσω και...παίρνεις κάτι άλλο! Ψάξε λίγο καλύτερα.. Θα βρεις (με λίγη δυσκολία..), τροφοδοτικό που παίρνει 12V και βγάζει 17-22V περίπου και ισχύ έως 120W, αλλά "καταπίνει" τη μπαταρία όπως και τα inverter! Είναι όμως ιδανικό για τέτοιες δουλιές..
    Καλή τύχη εύχομαι και καλό ξεμπέρδεμα..
    συμφωνω με τα περισσοτερα που γραφεις... ετσι ειναι,
    σχετικα ομως με το συνδιασμο inverter & λαπτοπ εδω λεει άλλα:
    Σύνδεσμος:

12. Απάντηση #12
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Βαγγέλη, ξέρω τι λέγεται.. Το θέμα είναι τι πραγματικά αγοράζεις! Τώρα μόλις διάβασα για το Hama και αναφέρει ΡΗΤΑ στα χαρακτηριστικά, ότι έχει 150W ισχύ με max τα 375W (στιγμιαία βέβαια) και έχει ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ημίτονο!! Δεν είναι καμπύλη αλλά τραπέζιο, το οποίο απλώς έχει 220-230V λόγω της ταλάντωσης! Αν πας σε πολύ ακριβές λύσεις, όπως υπάρχουν κάποια inverters ετός ενισχυτών ισχύος αυτ/των, τότε μιλάμε ΓΙΑ το κόστος! Καλύτερα να πας σε ένα taxi-καφέ και να βρεις μιά φτωχή πλην τίμια πριζούλα και να κάνεις τη δουλειά σου (χαχαχα)!! Και βλέπεις και κάνα-δυό συναδέλφους να πεις και τον πόνο σου!

13. Απάντηση #13
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Βαγγέλη, ξέρω τι λέγεται.. Το θέμα είναι τι πραγματικά αγοράζεις! Τώρα μόλις διάβασα για το Hama και αναφέρει ΡΗΤΑ στα χαρακτηριστικά, ότι έχει 150W ισχύ με max τα 375W (στιγμιαία βέβαια) και έχει ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ημίτονο!! Δεν είναι καμπύλη αλλά τραπέζιο, το οποίο απλώς έχει 220-230V λόγω της ταλάντωσης! Αν πας σε πολύ ακριβές λύσεις, όπως υπάρχουν κάποια inverters ετός ενισχυτών ισχύος αυτ/των, τότε μιλάμε ΓΙΑ το κόστος! Καλύτερα να πας σε ένα taxi-καφέ και να βρεις μιά φτωχή πλην τίμια πριζούλα και να κάνεις τη δουλειά σου (χαχαχα)!! Και βλέπεις και κάνα-δυό συναδέλφους να πεις και τον πόνο σου!
    ετσι.. αυτα ειναι τα οσα συμφωνω..

ομως δεν μπορω να μην εξαντλησω τα περιθωρια ,
    αφου με αναμμενο το αμαξι ολα δουλευουν ρολοϊ.

αυτο με εκανε να στραφω σε αναζητηση σωστων τασεων.

14. Απάντηση #14
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Ναι, αυτό είναι αυτονόητο.. Αν η τάση της μπαταρίας πέσει κάτω από τα 11,8-11,5V, τότε πάει περίπατο η τάση των "12" που χρειάζεται η είσοδος, για να δώσει τα 210-230V. Αλλά αν προσέξεις στο άρθρο που μου πρότεινες να δω, θα διαβάσεις ότι ΔΕΝ χρησιμοποιούνται αυτές οι "φθηνές" λύσεις σε ενισχυτικά συστήματα, επειδή υπάρχει πολύς θόρυβος (χαμηλές συχνότητες από την ταλάντωση..), ο οποίος περνάει με το έτσι θέλω μέσα στα κυκλώματα! Και τον ακούς και στα ηχεία! Αν όντως ήταν κάποιο inverter με class D κύκλωμα ενίσχυσης /ταλάντωσης, τότε το θέμα θα είχε λυθεί, αλλά όπως προείπα, το κόστος είναι μεγάλο! Και πάμε πάλι στη φτωχή πλην τίμια πριζούλα (για να σπάσουμε και λίγο τον πάγο της "άτυχης αγοράς" και να γελάσουμε και λίγο..)!! Πιθανολογώ, χωρίς να έχω όμως αποδείξεις γι αυτό (για την ώρα..), ότι επειδή το κατώφλι εισόδου γίνεται 14V περίπου όταν δουλεύει ο κινητήρας, ίσως να αλλάζει λίγο η καμπύλη και να μην είναι double square wave αλλά κάτι αναπάντεχα καλύτερο! Πάντως μία λύση για το φίλο μας, είναι να φορτίζει το laptop στο αμάξι (κλειστό δεν θα έχει πρόβλημα λειτουργείας και η μπαταρία θα φορτιστεί..) και να το χρησιμοποιεί αμέσως αφού το βγάλει από τη φόρτιση!
    Ποντιακό αλλά καλό (χαχαχα)!!
    Αυτά...

15. Απάντηση #15
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Πιθανολογώ, χωρίς να έχω όμως αποδείξεις γι αυτό (για την ώρα..), ότι επειδή το κατώφλι εισόδου γίνεται 14V περίπου όταν δουλεύει ο κινητήρας, ίσως να αλλάζει λίγο η καμπύλη και να μην είναι double square wave αλλά κάτι αναπάντεχα καλύτερο!
    ισως εδω ειναι ολο το ζουμι..
    θα δουμε ..
    σιγουρα η φθηνες λυσεις υστερουν σε ποιοτητα αποτελεσματος..
    με αλλα λογια ''οτι πληρωσεις παιρνεις''.

16. Απάντηση #16
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Μάλλον εδώ ισχύει όντως αυτό.. Τώρα κοιτούσα αυτό που σου (σας) έλεγα πριν... Converters από 12 σε 17V (DC/DC converter) με έξοδο 15Α (δηλ. 260Watt περίπου) και σε φιλικές τιμές! Αλλά πρέπει να ξέρεις από κολλητήρι, από +/- τροφοδοσίας και να κάτσεις να το κάνεις μόνος σου! Τους κατασκευάζουν οι ΚΙνέζοι, οι Κορεάτες κ.α.! Αλλά είναι κάπως χρονοβόρα διαδικασία! Και ένα λάθος, θα σου κοστίσει!! Άσε που σου έρχεται και σε vintage συσκευασία με την ψύκτρα να σου χαμογελάει!!! Αν βρω κάτι αξιολόγο από Ελλάδα (έτοιμη κατασκευή), θα το αναρτήσω εδώ, για να το δει κι ο φίλος μας!!

17. Απάντηση #17
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Δες αυτό που περιγράφω παραπάνω.. Είναι στην απλούστερή του μορφή, αλλά για κάποιον που ξέρει...?!
    Σύνδεσμος:

18. Απάντηση #18
    Vagelis
    Βαγγέλης

Προεπιλογή

Δες αυτό που περιγράφω παραπάνω.. Είναι στην απλούστερή του μορφή, αλλά για κάποιον που ξέρει...?!
    Σύνδεσμος:
    ναι το ειδα προσφατα στο ebay αναζητωντας υλικα για να φτιαξω ενα τροφοδοτικο για μενα.
    δες κι αυτο:
    Σύνδεσμος:

εισοδος 10-32v
    εξοδος ρυθμιζομενη 12-35v

19. Απάντηση #19
    mobnspy
    Χρήστος

Προεπιλογή

Αρχική απάντηση -> Vagelis
    ναι το ειδα προσφατα στο ebay αναζητωντας υλικα για να φτιαξω ενα τροφοδοτικο για μενα.
    δες κι αυτο:
    Σύνδεσμος:

εισοδος 10-32v
    εξοδος ρυθμιζομενη 12-35v
    Καλό φαίνεται, αν και δεν έχει καθόλου προστασίες In/Out και πολικότητας, αλλά για κάποιον που ξερει, αυτά είναι "παιχνιδάκι"... Κι αν λένε αλήθεια, έχει μόνο 2% αρμονική παραμόρφωση.. Δεν θα το καταλάβει καν το laptop μάλλον... Και σε ηρεμία, κατανάλωση μόλις 25mA!! Καλό φαίνεται..
    Αλλά στο θέμα του Κώστα, αυτό μάλλον "φαντάζει" μακρυνή λύση.. Τελικά πρέπει να ξέρεις και να κάνεις απ'όλα σήμερα, να πάρει η ευχή! Αλλιώς σου πασσάρουν το Hama (που είναι Halia) κι από εδώ παν κι οι άλλοι!!!! Και κοστίζει και 70€!!

20. Απάντηση #20
    La_Mogio
    Ο χρήστης La_Mogio είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1788
    Τάκης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 169

Προεπιλογή

με ενδιαφερει κι εμενα το ζητημα.
    περιμενω τις απαντησεις σας για να ενημερωθω σχετικα
    μιας και αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως θεμα και δε θελω να αγορασω κατι που δε θα δουλευει σωστα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας: