Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10
  1. Απάντηση #1
    ntinosbr
    Ο χρήστης ntinosbr είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1391
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Ντίνος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 208

Προεπιλογή Μενού για Mio 320b

Καλησπέρα Filsteve ...Διάβασα τη συζήτηση που είχες με το φίλο parrys σχετικα με το πρόγραμμα menu και με ενδιαφέρει .
    Στη δική μου συσκευή (mio 320b) έχω εγκατεστημένο το skyLight_v1_MBv62_SWFBv11 και με αυτό ανοίγω το igo primo αντιγράφοντας την εφαρμογή και μετα επικαλλώντας τη στην επιφάνεια εργασίας σαν συντόμευση.
    Αν περάσω το προγραμματάκι σου (menu-filsteve) θα έχω αποτέλεσμα? ή θα πρέπει να κανω κατι παραπάνω

2. Απάντηση #2
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 3
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.945

Προεπιλογή Απάντηση: Μενού για Mio 320b

Ναι, φυσικα και γινεται
    Ταιριαζει σε πολλες συσκευες με αναλυση 480 x 272 και η δικη σου ειναι μια απο αυτες.
    Δεν θυμαμαι στο συγκεκριμενο μοντελο αν το δοκιμασαμε, αλλα αν θελησεις το βλεπουμε.

Ειναι κατι απλο, δεν ειναι κατι που γινεται εγκατασταση, βαζεις το μενου και με καποιες ρυθμισεις σε 2 αρχεια .ini τρεχει το μενου.
    Θα πρεπει ομως να γνωριζουμε καποια στοιχεια για την συσκευη, οπως ονομασια εσωτερικης και εξωτερικης μνημης(Storage Card) αν εχεις.
    Τα προγραμματα πλοηγησης που κανεις χρηση, γενικα καποιες λεπτομεριες που θα χρειαστουν στην πορεια...

Ολα αυτα μετα τις 15 Αυγουστου, γιατι θα

3. Απάντηση #3
    ntinosbr
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ντίνος

ok. καλες διακοπες και καλες καταδυσεις

4. Απάντηση #4
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Να σαι καλα

Δωσε ομως και καποιες πληροφοριες σε αυτα που αναφερω στο πρωτο ποστ
    για επιβεβαιωση σε οσα θυμαμαι και για τα υπολοιπα μελη που τυχον θα διαβασουν το θεμα

5. Απάντηση #5
    ntinosbr
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ντίνος

Οπως είπα και προηγουμένως η συσκευή μου είναι μία mio 320b
    Εγκατέστησα το παραπάνω πρόγραμμα για να ξεκλειδώσω τη συσκευή, στην οποία χρησιμοποιώ κάρτα SD(storage card) 4GB και στην εσωρερική μνήμη (flash disk) 512 mb υπάρχουν μόνο τα default αρχεια της mio device συνολικού μεγέθους 8,64 mb (my audio ,audio player κ.λ.π.),o αρχικός χάρτης αφαιρέθηκε.
    Στην storage card εχω αποθηκευμένο το igo primo 2
    Για το πρόγραμμα που προανέφερα πιθανόν να μην επιτρέπεται να πώ περισσότερα, πάντως λειτουργεί άψογα .
    Παρ'όλα αυτά με εντυπωσίασε το πρόγραμματάκι σου filsteve σχετικά με το menu λειτουργίας της συσκευής, διαβάζοντας τη συζήτηση σου με το φίλο parrys και κάποια στιγμή να το θέσουμε σε εφαρμογή
    Στη συγκεκριμένη συσκευή δεν επιχειρήσαμε κατι τέτοιο (είμαι νέο μέλος στο forum), δεν ξέρω αν έγινε κατι παρόμοιο σε συσκευή άλλου φίλου.

6. Απάντηση #6
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Δεν εννοουσα για σενα αν καναμε καποια δοκιμη, αλλα γενικα. Μπορεις να δοκιμασεις αν τρεχει το μενου και αργοτερα βλεπουμε για παρακατω
    Χωρις να πειραξεις τα ηδη υπαρχον αρχεια σου και το ξεκλειδωμα που εχεις...

Κατεβασε το μενου απο εδω
    https://www.elgreko.gr/showthread.ph...00-Unlock-Menu

Επειδη μαλλον δεν μου λες σωστα τις ονομασιες, και αυτο θα ειναι προβλημα γενικοτερα, η εσωτερικη μνημη σου πρεπει να λεγεται My Flash Disk
    και οχι οπως την εχεις πιο πανω. Αυτο θα χρειαστει αργοτερα για μια ρυθμιση που θα χρειαστει να κανεις.

Αποσυμπιεσε, και μεσα θα δεις ενα φακελο FilSteve, βαλτο μεσα στην storage card
    Το αρχειο που πρεπει να τρεξει για την εμφανιση του μενου ειναι το UpdateMe.exe που ειναι χυμα μεσα στον φακελο FilSteve

Αρα μπορεις να το δοκιμασεις και να το τρεξεις με τον ιδιο τροπο που κανεις και στα προγραμματα πλοηγησης, και μετα την επιστροφη μου βλεπουμε
    πως θα το κανουμε αυτονομο..

Πληροφοριακα προς το παρον:
    Μεσα στον φακελο FilSteve θα δεις ενα αρχειο Skin.ini, αυτο ειναι το αρχειο που κανονιζει ποιο προγραμμα θα τρεχει
    αναλογα ποιο κουμπακι παταμε απο το μενου, εαν το ανοιξεις με επεξεργαστη κειμενου θα δεις καποιες ομαδες εντολων οπως την παρακατω

ICONXPBUTTON
    x = 415
    y = 177
    Command = SDMMC\iGO8\iGO.exe
    SizeNormal = 100
    SizePushed = 100
    IconNormal = Icons\Igo_Button.ico
    IconPushed = Icons\Igo_Button.ico

Αυτο σημαινει οτι αν απο το μενου πατησουμε το Igo_Button.ico και αλλαξουμε βαζοντας την σωστη διαδρομη που εχεις παραδειγμα το primo
    στις πιο πανω εντολες και τις κανουμε ετσι
    ICONXPBUTTON
    x = 415
    y = 177
    Command =
    storage card\primo\primo.exe
    SizeNormal = 100
    SizePushed = 100
    IconNormal = Icons\Igo_Button.ico
    IconPushed = Icons\Igo_Button.ico

Υπ οψιν πρεπει να βαλεις τις σωστες ονομασιες της καρτας, του φακελου primo και του exe που τρεχεις το primo
    Command = storage card\primo\primo.exe <<<<< Αν εδω τα βαλεις σωστα ετσι οπως το εχεις στην καρτα σου, πατωντας
    το κουμπι Igo_Button.ico θα τρεξει το προγραμμα, ετσι ειναι και για τα υπολοιπα προγραμματα πλοηγησης

Κανε μια δοκιμη

7. Απάντηση #7
    ntinosbr
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ντίνος

Οντως My Flash Disk λέγεται ...ολα καλά, τρέχει το πρόγραμμα απο το Igo_Button.ico ,όπως επίσης και το ρολοι -αλαρμ,η ένταση του ήχου ,γενικά όλα τα μικρά κουμπιά δουλεύουν.
    μένει μόνο η αυτονόμηση ... καλα μπάνια και καλά να περνάς

8. Απάντηση #8
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Ωραια, εφοσον τρεχει σωστα..
    Τωρα παμε στα πιο δυσκολα για σενα και για μενα, μιας και δεν ασχοληθηκα με το συγκεκριμενο σπαστηρι skyLight_v1_MBv62_SWFBv11, στην ουσια πρεπει να ειναι ενα patch
    οπου ξεκλειδωσε την συσκευη σου με καποιο κυριο αρχειο MioAutoRun.exe

Αυτο που θελω να μου πεις ειναι...
    *Εαν εκανες απλα μια συντομευση και τρεχεις το μενου FilSteve με αυτο τον τροπο.
    *Επισης εαν μπορεις να μου στειλεις το Patch αυτο για να δω το περιεχομενο του, να το ανεβασεις σε καποιο fileshare δλδ
    *Να μου πεις περιπου τι διαδικασια κανεις και τρεχεις τα προγραμματα...οταν ανοιγεις την συσκευη σου εμφανιζει καποιο μενου
    και μετα πατωντας το σε παει σε περιβαλλον windows?

9. Απάντηση #9
    ntinosbr
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ντίνος

Καλώς ήρθες φίλε filsteve...
    Aπαντώντας κατ'άρχήν να σου ζητήσω να μου δείξεις πως μπορώ να μεταφέρω αρχεία ή οτιδήποτε άλλο απο τον υπολογιστή μου για παρ'αδειγμα μεσα στο ποστ του forum.
    Τα αρχεία του προγράμματος τα εχω ρίξει χύμα μεσα στην κάρτα SD (storage card) .ανοίγοντας τη συσκευή τη πρώτη φορά πρέπει να εχω πατημένο το on/off μέχρι να κάνει επανεκκίνηση (καμμια φορα βοηθάει το βάλε -βγάλε της SD)και τότε αναβοσβήνει η οθόνη (κατι σαν τρεμοπαίξημο) και σε βγάζει σε περβάλον windows , οπου εκει υπάρχουν εικονίδια του προγράμματος (όπως οι υπολογιστές ας πούμε) και στο κάτω μέρος της οθόνης υπάρχει μια λευκή γραμμή απ'όπου μπαίνεις (με κλικ γραφίδα π.χ) και βλέπεις όλους τους φακέλους και τα αρχεία που έχεις μέσα .
    Απο τη storage card όπου βλέπω το primo κάνω αντιγραφή επικόληση του exe στη επιφάνεια εργασίας ,μετά κλικ στο εικονίδιο και ξεκινάει το πρόγραμμα.
    Το δικό σου αρχείο menu το εχω ρίξει και αυτο στην κάρτα μνήμης SD και το τρέχω ή με συντόμευση (όπως λες) στην επιφάνεια εργασίας ή απο το φάκελο μέσα.
    Σωστά τα όσα αναφέρεις στη πρώτη παράγραφο σχετικα με το MioAuto Run.exe .

10. Απάντηση #10
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

χαχαχαχαχα...

Οκ στο τσατ θα τα πουμε για να σου πω πως θα ανεβασεις το αρχειο. οποτε τελειωνει το θεμα μας απο εδω

Ετικέτες

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X