Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 9 από 9
  1. Απάντηση #1
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 180
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.184

Προεπιλογή Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή…

Η διαφορά σε απλά καθημερινά πράγματα στο πέρασμα του χρόνου. Η αντίληψη των πραγμάτων από μια γενιά που έζησε διαφορετικά.

Κ Α Π Ο Τ Ε…
    ΣΗΜΕΡΑ…
    ο χρόνος είχε τέσσερις εποχές έχει δύο
    δουλεύαμε οκτώ ώρες έχουμε χάσει το μέτρημα
    είχαμε χρόνο να πάμε για καφέ με τους φίλους μας τα λέμε μέσω MSN και Skype
    είχαμε τις πόρτες των σπιτιών ανοικτές, όπως και τις καρδιές μας κλειδαμπαρωνόμαστε, βάζουμε συναγερμούς και έχουμε και 5-6 λυκόσκυλα για να μην αφήσουμε κανέναν να μας πλησιάσει. Είτε είναι καλός, είτε κακός.
    πίναμε νερό της βρύσης και ήμασταν μια χαρά πίνουμε εμφιαλωμένο και…αρρωσταίνουμε
    παίζαμε με τους φίλους μας ποδόσφαιρο στις αλάνες παίζουμε ποδόσφαιρο στο Playstation
    είχαμε 2 τηλεοπτικά κανάλια και πάντα βρίσκαμε κάτι ενδιαφέρον να δούμε έχουμε 100 κανάλια και δεν μας αρέσει κανένα πρόγραμμα
    κυκλοφορούσαμε με ταπεινά αυτοκίνητα 1000 κυβικών και ήμασταν χαρούμενοι κυκλοφορούμε με τζιπ 2000 κυβικών και στεναχωριόμαστε που δεν έχουμε τζιπ… 3000 κυβικών
    είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας δεν έχουμε χρόνο για κανένα….
    η σκληρή δουλειά ήταν ιδανικό είναι ..κουταμάρα
    λέγαμε καλημέρα σε ένα περαστικό και τον ρωτούσαμε για την τάδε οδό μας τa λέει ο navigator
    ζούσαμε σε σπίτι 65 τετραγωνικών και…ήμασταν ευτυχισμένοι ζούμε σε σπίτια 120 τετραγωνικών και δεν χωράμε μέσα…
    είχαμε χρόνο να κοιτάξουμε τον ουρανό, να δούμε το χρώμα του, να ακούσουμε το κελάϊδισμα των πουλιών, να νιώσουμε την ευωδιά του βρεγμένου χώματος τα βλέπουμε στην τηλεόραση
    ζητάγαμε συγγνώμη από κοντά το λέμε και με SMS
    αγοράζαμε ένα παντελόνι και το είχαμε για δύο χρόνια τώρα το έχουμε δύο μήνες και μετά παίρνουμε άλλο
    τα περιοδικά έπαιρναν συνέντευξη από ανθρώπους σα το Σεφέρη παίρνουν από τον Καρβέλα
    ξυπνάγαμε πρωί πρωί την Κυριακή για να πάμε στην εκκλησία δεν πάμε γιατί είναι…μπανάλ και γιατί οι παπάδες γίνανε μεσίτες και επιχειρηματίες
    μαζευόμασταν όλη η οικογένεια γύρω από το κυριακάτικο τραπέζι και αισθανόμασταν ενωμένοι και ευτυχισμένοι. έχει ο καθένας το δικό του δωμάτιο και δεν βρισκόμαστε μαζί στο τραπέζι ποτέ…
    οι τραγουδίστριες τραγουδούσαν με τη φωνή τραγουδούν με κάτι άλλο.
    ντοκουμέντο ήταν μια επιστημονική ανακάλυψη ντοκουμέντο είναι ένα ερασιτεχνικό βίντεο που δείχνει δύο οπαδούς ομάδων να ανοίγουν ο ένας το κεφάλι του άλλου
    είχαμε το θάρρος και τη λεβεντιά να λέμε «Έκανα λάθος». Λέμε «Αυτός φταίει»…
    Τα παιδιά έβλέπαν στην τηλεόραση κινούμενα σχέδια με τον Μίκυ Μάους, τον Σεραφίνο, τον Τιραμόλα βλέπουν τους Power Rangers και τους Monsters με όπλα και χειροβομβίδες να σκοτώνουν και να ξεκοιλιάζουν…τους κακούς.
    νοιαζόμασταν για το γείτονα τσατιζόμαστε αν αγοράσει καλύτερη τηλεόραση από εμάς.
    Ζούσαμε με ένα μισθό ζούμε με τους μισθούς που ΘΑ πάρουμε
    Κάποτε περνάγαμε υπέροχα στο ταβερνάκι της γειτονιάς, με κρασάκι, τραγούδι και κουτσομπολιό μιζεριάζουμε σε ακριβά εστιατόρια..
    τα δανεικά τα έδινε ο αδελφός μας δανείζουν οι τράπεζες
    δουλεύαμε για να ζήσουμε ζούμε για να δουλεύουμε
    δεν είχαμε φράγκο στην τσέπη, μα ήμασταν τόσο, μα τόσο αισιόδοξοι, ακόμη κι ευτυχισμένοι! έχουμε τα πάντα και τρωγόμαστε με τα ρούχα μας…
    Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή….

nfo:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

2. Απάντηση #2
    Vagelis
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βαγγέλης

Προεπιλογή Απάντηση: Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή…

πόσα και πόσα δεν εχουν αλλαξει στη ζωη του καθενα μας.. απο ''τοτε'' ?
    απο τοτε που το ''καποτε'' ηταν το σημερα !!!

πόσα ζησαμε που σημερα εχουν χαθει ?!!
    πόσοι απο εμας ηταν οι τυχεροι που απολαυσαν τη ζεστασια της γειτονιας.. της παρεας ?

τροφη για σκεψη και αναμνησεις..
    ...καλημερα..

3. Απάντηση #3
    red
    Ο χρήστης red είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 669
    Λάκης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 410

καποτε , κλειναμε τον κεντρικο δρομο και ψηναμε πανω απο 20 αρνια το Πασχα.
    τωρα , μισο αρνι και στο φουρνο , τις πιο πολλες φορες..
    οι παρεες διαλυθηκαν , ανθρωποι ''φυγανε'' χωρις γυρισμο, τα λεφτα λιγοστεψαν και η ορεξη για χαβαλε εδωσε τη θεση της στην καταθλιψη.

καποτε γυρνουσαμε ωρες με τα ποδια μακρια απο το σπιτι μας κι ας ειμασταν παιδια δημοτικου.. μονοι μας..
    τωρα τα παιδια , σπιτι - φροντηστηριο - σπιτι και παντα με τη συνοδεια ενηλικα.. γιατι .. ''ποτε δεν ξερεις'' .

καποτε μιλαγες σε κοριτσι και ηξερες οτι εχεις λιγες πιθανοτητες να παρεις ''ΝΑΙ'' με τη μια..
    αυτο σε εκανε να προσπαθεις να γινεις καλυτερος ''κυνηγος''
    τωρα, δεν προλαβαινεις να σκεφτεις και εχεις βρεθει σε θεση ''θηραματος''.

καποτε ησουν ευχαριστημενος με τα λιγα , με τα απολυτως απαραιτητα
    τωρα νιωθεις ασχημα να ομολογησεις οτι σου γυαλισε κατι απο ''κινεζικο'' μαγαζι

4. Απάντηση #4
    trelanera
    Ο χρήστης trelanera είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 229
    Βλάσσης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 208

Ποσο δικιο εχει ολο αυτο ρε φιλαρακο....

Καποτε ηταν πιο απλη και συναμα πιο ομορφη η ζωη μας....
    Τωρα ειναι γεματη αγαθα αλλα αδεια απο αγαπη...
    Φτασαμε δυστυχως να λεμε..''Αχ και να γυρνουσε πισω ο χρονος...''
    Καθομουν προχθες και εβλεπα τον περιφημο Ζηκο και αναρρωτιομουν ποσα απο τα σημερινα παιδια ηλικιας απο 6-12 θα μεγαλωσουν και θα ξερουν ποιος ειναι Χατζηχρηστος ή ο Κωνστανταρας ή οποιος αλλος μεγαλος ηθοποιος που με τη συντροφια τους μεγαλωσαμε...
    Αλλαξαν οι εποχες και δυστυχως αλλαξε κι ο κοσμος...

5. Απάντηση #5
    morna
    Ο χρήστης morna είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 11
    Ματίνα
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 19

Εγω θα συμφωνησω και ταυτοχρονα θα διαφωνησω

Τα περισσοτερα ειναι στο χερι μας, γιατι θα πρεπε να αναπολουμε.
    Εγω εχω ενα αυτοκινητακι μικρο, και δεν με ενδιαφερε ποτε να εχω μεγαλυτερο, εσυ;
    Η πορτα του σπιτιου μου ειναι ανοιχτη για του φιλους, το δικο σου;
    Εχω μια δουλιτσα που βγαζω τα απαραιτητα, δεν θελω περισσοτερα, εσυ;
    Το σπιτι μου ειναι 72τμ και ειμαι ευχαριστημενη, το δικο σου;
    Παιδια δεν εχω προς το παρον, ειναι στο χερι μας και οχι στο χερι τους, τα παιδια δεν μεγαλωνουν με δικο τους τροπο
    τα μεγαλωνει ο καθενας με τον δικο του τροπο.
    Δεν απευθυνομαι προς θεου σε καποιον απο εσας, αλλα σε οποιον το διαβασει, ανταπαντηση δηλαδη
    Βεβαια με το μνημονιο εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα, δεν θα το λαβω υποψιν, γιατι το μνημονευσαμε εμεις οι ιδιοι

Καλο το αρθρο, χτυπαει στην ψυχολογια του καθε ανθρωπου, περναει ειτε εμμεσα - αμμεσα την ενοχή μεσα σου,
    αυτο κανουν παντα να απελπιστουμε, να το δεχτουμε, ναι ετσι ειναι ειμαστε αυτο που ειμαστε

Υ.Γ. Εγω το παλευω οσο μπορω, εσυ;

6. Απάντηση #6
    Vagelis
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βαγγέλης

Αρχική απάντηση -> morna
    Εγω εχω ενα αυτοκινητακι μικρο, και δεν με ενδιαφερε ποτε να εχω μεγαλυτερο, εσυ;
    - αν σκοπος του ανθρωπου ειναι η εξελιξη (σε ολα τα επιπεδα), τοτε μοιραιο ειναι και η αναβαθμιση του μεσου που μεταφερει εσενα και την οικογενεια σου.
    δεν ειναι υποχρεωτικο , αλλα οχι και απαγορευτικο , αν εχεις τη δυνατοτητα.

Η πορτα του σπιτιου μου ειναι ανοιχτη για του φιλους, το δικο σου;
    - απο τοτε που οι φιλοι λιγοστεψαν ή κλειστηκαν στις αυστηρα προσωπικες τους ζωες.. το σπιτι εγινε κλειστο και ανοιγει μονο σε ειδικες περιπτωσεις.

Εχω μια δουλιτσα που βγαζω τα απαραιτητα, δεν θελω περισσοτερα, εσυ;
    - η ζωη η ιδια και η αναγκη για εξελιξη (ξανα) , σε αναγκαζει να ζητας το καλυτερο .. οχι κατ'αναγκη για σενα, αλλα για οσους κουβαλας στους ωμους

Το σπιτι μου ειναι 72τμ και ειμαι ευχαριστημενη, το δικο σου;
    - το δικο μου ειναι 140τμ αλλα θα ημουν το ιδο ευχαριστημενος και με λιγοτερα , αν ηταν και παλι δικο μου δημιουργημα

Παιδια δεν εχω προς το παρον, ειναι στο χερι μας και οχι στο χερι τους, τα παιδια δεν μεγαλωνουν με δικο τους τροπο
    τα μεγαλωνει ο καθενας με τον δικο του τροπο.
    - Εχω δυο , στην αρχη ετσι ελεγα κι εγω.. βλεπεις ομως στην πορεια , οτι ΕΣΥ προσαρμοζεσαι στα παιδια και οχι τα παιδια σε σενα..
    δεν παραβλεπω φυσικα το γεγονος οτι η οικογενεια εχει τη βασικη ευθυνη για το τι θα γραψει στο αγραφο χαρτι που ειναι ο χαρακτηρας του παιδιου.

Δεν απευθυνομαι προς θεου σε καποιον απο εσας, αλλα σε οποιον το διαβασει, ανταπαντηση δηλαδη
    Βεβαια με το μνημονιο εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα, δεν θα το λαβω υποψιν, γιατι το μνημονευσαμε εμεις οι ιδιοι

Καλο το αρθρο, χτυπαει στην ψυχολογια του καθε ανθρωπου, περναει ειτε εμμεσα - αμμεσα την ενοχή μεσα σου,
    αυτο κανουν παντα να απελπιστουμε, να το δεχτουμε, ναι ετσι ειναι ειμαστε αυτο που ειμαστε

Υ.Γ. Εγω το παλευω οσο μπορω, εσυ;
    ολοι μας το παλευουμε.. αλλα το να θυμασαι ποσο πιο γλυκια ηταν η εποχη που ειχες λιγα .. εχει τη χαρη του.
    αλλα ειπαμε.. μοιραια ο ανθρωπος εξελισσεται και απολαμβανει.. και πολλα καλα , αλλα και τα αναποφευκτα κακα.

7. Απάντηση #7
    Vagelis
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Βαγγέλης

προσθετω μερικα ακομη που δανειζομαι απο αλλο φιλο..

Όταν ήμουν μικρos δεν είχα iphone, ούτε laptop ούτε PSP.
    Έπαιζα όλη μέρα κρυφτό, σχοινάκι, ποδήλατο.
    Πήγαινα σπίτι όταν νύχτωνε.
    Η μαμά μου δεν με έπαιρνε τηλέφωνο, απλά μου φώναζε από το σπίτι.
    Αντί για facebook είχα μόνο τους φίλους της γειτονιάς μου.
    ... Δεν είχαμε dettol αλλά παίζαμε στη λάσπη..
    Κάθε μέρα βλέπαμε tom&jerry και όχι τα ξέκωλα και τους μαλ@κες των πρωινών εκπομπών.
    Χαρούμενη παιδική ηλικία!!

Ανέβασε το κι εσύ στο προφίλ σου, εάν έχεις πιει νερό απο λάστιχο και πάλι επιβίωσες..!!

+100000

8. Απάντηση #8
    Mr.Paulos
    Ο χρήστης Mr.Paulos είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1900
    Παύλος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 96

- αν σκοπος του ανθρωπου ειναι η εξελιξη (σε ολα τα επιπεδα), τοτε μοιραιο ειναι και η αναβαθμιση του μεσου που μεταφερει εσενα και την οικογενεια σου.

9. Απάντηση #9
    Mr.Paulos
    Ο χρήστης Mr.Paulos είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1900
    Παύλος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 96

1) εαν θεωρουμε την εξελιξη του ανθρωπου απο ουρακονταγκο σε ανθρωπο τοτε σιγουρο ειναι οτι η εξελιξη του αυτη θα οδηγησει στην αναβαθμιση του (στην αλλαζονεια του δηλαδη) απεναντι στα υπολοιπα ειδη οργανισμων

- απο τοτε που οι φιλοι λιγοστεψαν ή κλειστηκαν στις αυστηρα προσωπικες τους ζωες.. το σπιτι εγινε κλειστο και ανοιγει μονο σε ειδικες περιπτωσεις.

2)απο τοτε που εξελιχθηκαμε και αναβαθμιστηκαμε οπως ειπα γιναμε αλλαζονες και εγωιστες.δεν βαζουμε πλεον τους φιλους μας στο σπιτι μας αφου τους ξεχασαμε πολυ γρηγορα μιας και εκεινοι δεν μπορεσαν να εξελιχθουν.ετσι το σπιτι μας μενει κλειστο.

η ζωη η ιδια και η αναγκη για εξελιξη (ξανα) , σε αναγκαζει να ζητας το καλυτερο .. οχι κατ'αναγκη για σενα, αλλα για οσους κουβαλας στους ωμους

3) η ζωη η ιδια και η αναγκη για εξελιξη (ξανα)μας εκανε τοσο σκληρους που μας αναγκασε να ζηταμε ολοενα και περισσοτερα με αποτελεσμα να γινουμε φιλαργυροι και απλυστοι

- το δικο μου ειναι 140τμ αλλα θα ημουν το ιδο ευχαριστημενος και με λιγοτερα , αν ηταν και παλι δικο μου δημιουργημα

4) η αλλαζονεια η απληστια και ο υπεμετρος εγωισμος μας μας εκανε να αγορασουμε μεγαλα τετραγωνικα προσπαθοντας να γεμισουμε τον αδειο χωρο με αντικειμενα και οχι με αισθηματα

- Εχω δυο , στην αρχη ετσι ελεγα κι εγω.. βλεπεις ομως στην πορεια , οτι ΕΣΥ προσαρμοζεσαι στα παιδια και οχι τα παιδια σε σενα..
    δεν παραβλεπω φυσικα το γεγονος οτι η οικογενεια εχει τη βασικη ευθυνη για το τι θα γραψει στο αγραφο χαρτι που ειναι ο χαρακτηρας του παιδιου.

5)πως θα μπορουσαν να προσαρμοστουν τα παιδια στους ρυθμους των μεγαλων? εαν γινει κατι τετοιο το καθε παιδι θα χασει την παιδικοτητα του και απο την αλλη ειναι τοσο ωραιο να προσαρμοζονται οι μεγαλοι στους ρυθμους των παιδιων.μου αρεσει να παιζω μαζι τους να τρεχω ...γινομαι και εγω ξανα παιδι.

ολοι μας το παλευουμε.. αλλα το να θυμασαι ποσο πιο γλυκια ηταν η εποχη που ειχες λιγα .. εχει τη χαρη του.αλλα ειπαμε.. μοιραια ο ανθρωπος εξελισσεται και απολαμβανει.. και πολλα καλα , αλλα και τα αναποφευκτα κακα.

μονο για λιγο αν αφησουμε την αλλαζονεια τον εγωισμο και την φιλαυτια η καρδια μας θα ξαναγεμισει απο αισθημετα και αρωματα και γευσεις.

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ