Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αναβάθμιση MLS Destinator 4810C

Περιγραφή - Για καινούριους χάρτες 2011.5014
  1. Απάντηση #1
    ikons
    Ο χρήστης ikons είναι αποσυνδεδεμένος
    I
    id Μέλους Μέλος:: 954
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 3

Προεπιλογή Αναβάθμιση MLS Destinator 4810C

Καλησπέρα, έχω το mls destinator 4810c και κατέβασα το MLS 4810A PRO GREECE 2011.5014 update από το site της εταιρίας. Το πρόγραμμα update έτρεξε, αλλά τώρα όταν μπαίνω στο gps βρίσκει τον δρόμο αλλά δεν μου βγάζει πληκτρολόγιο και καθόλου μενού. Δεν μπορώ να πατήσω τίποτε, μόνο να δω που είμαι. Έκανα επίσης το λάθος να μην κρατήσω backup... Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει? Μπορεί κανένας να μου στείλει το Destinator folder (χωρίς τους χάρτες) ή έστω και τα .ini configuration files του 4810c για να δω μήπως είναι καμία ρύθμιση λάθος?

Επίσης, ξέρει κανείς τι έκδοση destinator είχε πριν το 4810c?

2. Απάντηση #2
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 3
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.908

Προεπιλογή

Μεσα στον φακελο Language εχει τον φακελο Greek, μεσα εχει 2 αρχεια ini (KEYBOARD και keyboard2)

Βασικα δοκιμασε αλλαζωντας γλωσσα σε Αγγλικα, και μετα δες αν υπαρχουν τα πιο πανω αρχεια

3. Απάντηση #3
    ikons
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ο χρήστης ikons είναι αποσυνδεδεμένος
    I
    id Μέλους Μέλος:: 954

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την βοήθεια! Τελικά, μετά και από την χάλια εξυπηρέτηση της MLS αναγκάστηκα (πάλι καλά) να βρω κάποιο άλλο πρόγραμμα GPS. Έβαλα το IGO primo, το οποίο είναι έτη φωτός μπροστά από το απαρχαιωμένο Destinator.

4. Απάντηση #4
    baldazor
    Ο χρήστης baldazor είναι αποσυνδεδεμένος
    B
    id Μέλους Μέλος:: 8089
    Γιώργος

Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση MLS Destinator 4810C

καλημέρα, σε mls 4810C φίλου που του κόλλησαν οι χάρτες, δοκίμασα να του κάνω αναβάθμιση από τους χάρτες της mls και έκανα την ☺☺☺☺☺ και δεν κράτησα back up,
    κατεβάζω το MLSDestinatorUpdaterPRO4810GRE, κάνει κανονικά εγκατάσταση , άνοιξε την πρώτη φορά το gps, στο αρχικό μενού αλλά μόλις πάτησα για διαδρομή έμεινε κολλημένο στο ¨Αναμονή σήματος GPS" . Δοκίμασα και το reset χωρίς αποτέλεσμα.
    Κατόπιν, είπα να δοκιμάσω και το MLS Destinator 4810C TMC [4810CTMC_GRE] το οποίο μου έβγαλε σφάλμα "Η συσκευή δεν είναι συμβατή με την τρέχουσα αναβάθμιση. " Το ίδιο σφάλμα μου έβγαλε και με την έκδοση MLS Destinator 4810C (OXI για έκδοση TMC) [4810C_GRE ]

Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη καθώς πρέπει να επιστρέψω το gps όπως μου το έφερε... :/ ( πας για καλό και την πατάς )

--- Προηγούμενη Δημοσίευση στις 13:15 ---

το σύνδεσα στο αυτοκίνητο σε μία διαδρομή που πήγα και ξεκόλλησε από το ¨Αναμονή σήματος GPS" μετά από αρκετή ώρα και μου δείχνει στον χάρτη κανονικά την οδό στην οποία είμαι (γυρνάει ο κέρσορας, αλλάζει τις οδούς κανονικά ) αλλά δεν κάνει τίποτα άλλο. Δεν πηγαίνει στο μενού κτλ..

5. Απάντηση #5
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 16
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.087

Γιώργο η διαδικασία αναβάθμισης είναι απλή, αν για κάποιο λόγο δεν γίνει σωστά, δεν δοκιμάζουμε άλλης βέρσιον.
    Αν δεν πετύχει, κάνουμε reset, και ξανά δοκιμάζουμε την δική του προτεινόμενη βέρσιον που δίνει η MLS.
    (Δεν πρέπει στην φάση της αναβάθμισης να τρέχει ο πλοηγός destinator)
    και μπορεί να χρειαστεί να ξανά δοκιμάσουμε την αναβάθμιση και 2-3 φορές.

Δυστυχώς δεν βλέπω κάποιο τρόπο στην φάση που είσαι, (εκτός αν βρεις από κάποια άλλη συσκευή
    τα αρχεία και τα ρίξεις μέσα...

Αλλιώς μετά κάνεις κάποια προσπάθεια να βάλεις κάποιο μενού και πάει λέγοντας
    (μέσω εντολής στο gpsrunfile.txt αν θυμάμαι καλά)

6. Απάντηση #6
    baldazor
    Ο χρήστης baldazor είναι αποσυνδεδεμένος
    B
    id Μέλους Μέλος:: 8089
    Γιώργος

άλλη έκδοση δοκίμασα λόγω του ότι διάβασα για κάποια προβλήματα που είχε η έκδοση 4810 c με 4801 c tmc κτλ.. θα δοκιμάσω να του κάνω update πάλι και ο θεός βοηθός..

--- Προηγούμενη Δημοσίευση στις 18:07 ---

Είπα να δοκιμάσω να το κάνω μία φορά ακόμα εγκατάσταση μήπως δεν περάστηκε σωστά κάποιο αρχείο. το gps ήταν κολλημένο στον χάρτη όπως θυμάστε και δεν γύρναγε στο μενού.
    ανοίγω το κέντρο συσκευών, συνδέω το gps , τρέχω το mls destinator updater και μου βγάζει σφάλμα στην αντιγραφή αρχείων. Όταν πάτησα ΟΚ, το gps πήγε στο αρχικό μενού (Πλοήγηση/ Media / ρυθμίσεις κτλ . Ξανατρέχω το updater τελειώνει κανονικά το update , ξαναβγάζει την αρχική οθόνη και μόλις πατάω πλοήγηση κολλάει πάλι στην αναμονή σήματος gps και δεν γυρνάει πίσω (να θυμήσω ότι σε δοκιμή στο αυτοκίνητο ξεκόλλησε από εκεί και έβρισκε σε ποια οδό είμαι )
    Υπάρχει πιθανότητα να έχει πρόβλημα το αρχείο με τους χάρτες και να κολλάει για αυτόν τον ΄λόγο;

--- Προηγούμενη Δημοσίευση στις 23:36 ---

Πήρα τηλ την mls και με εξυπηρέτησαν και σας περιγράφω την διαδικασία που είχε αποτέλεσμα:

Λοιπόν, η επιδιόρθωση έγινε ως εξής:
    Κατ'αρχήν ο σωστός χάρτης είναι ο εξής : " MLS Destinator 4810C (OXI για έκδοση TMC) [4810C_GRE ]" <ο οποίος μου έβγαζε μη συμβατή συσκευή επειδή χρειαζόταν μία ρύθμιση-την αναφέρω παρακάτω: >

Στο κεντρικό μενού έπρεπε να μπω στην υποκατηγορία USB , (το οποίο επειδή ήταν παγωμένο το πρόγραμμα στον χάρτη έγινε όπως περιέγραψα παραπάνω.. "... τρέχω το mls destinator updater και μου βγάζει σφάλμα στην αντιγραφή αρχείων. Όταν πάτησα ΟΚ, το gps πήγε στο αρχικό μενού (Πλοήγηση/ Media / ρυθμίσεις κτλ )..." )

και εκεί να επιλέξω το MASS STORAGE αντί του MS ACTIVESYNC (που ήταν προεπιλογή)
    Εμφανίζεται η δισκέτα για το save στην δεξιά γωνία ,
    Έκανε restart η συσκευή και κατόπιν ξανάτρεξα το Updater και ολοκληρώθηκε με επιτυχία.
    Τώρα πρέπει μόνο να επιλέξω πάλι το MS ACTIVESYNC αντί του MASS STORAGE.

To GPS λειτουργεί κανονικά τώρα, οι χάρτες δουλεύουν και δεν έχει παγώσει πουθενά :)

Ετικέτες

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X