Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 13 από 13
  1. Απάντηση #1
    ninemia123
    Ο χρήστης ninemia123 είναι συνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 346
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Δημήτρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.844

Προεπιλογή Αποσπωμενη η μη μπαταρια

Τον τελευταιο καιρο ολο και περισσοτερες εταιρειες διαπιστωνω οτι επιλεγουν μη αποσπομενες μπαταριες για τα μοντελα τους. Το ερωτημα μου ειναι το εξης οταν πχ εχουμε ενα κινητο με μια αποσπωμενη μπαταρια, οπου ως γνωστον εχει διαρκεια ζωης συγκεκριμενη και συγκεκριμενες φορες φορτισης, η μπαταρια αλλαζει ευκολα με αγορα ανταλακτικου χωρις τεχνικες γνωσεις. Σε μια συσκευη με μη αποσπωμενη μπαταρια τι συμβαινει οταν η μπαταρια του αρχιζει να πεφτει; Γινεται αλλαγη και πως; χρειαζεται τεχνικος; η μαζι με την ληξη της μπαταριας παει και η συσκευη μας;.

2. Απάντηση #2
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.192

Προεπιλογή Απάντηση: Αποσπωμενη η μη μπαταρια

Δημητριε.. Δημητριε..
    οπως πιθανον υποψιαζεσαι, το ''συστημα'' εχει αποφασισει να σε κανει να καταναλωνεις περισσοτερο,
    επειδη λογω της κρισης, εσυ μαζευτηκες για να μη φαλιρισεις.

πώς λοιπον θα κανουμε το Μητσο, να αλλαζει κινητο καθε 1,5 με 2 χρονια, το πολυ ?
    για να σκεφτωωω.....
    ααα το βρηκα !!!
    θα κανουμε το κινητο του να ''ψοφαει'' νωρις..
    και με ποιο τροπο, ετσι ωστε να μη μπορει να μας κατηγορησει ευθεως ?
    θα του ενσωματωσουμε τη μπαταρια, δηθεν λογω εξοικονομησης χωρου (λεπτοτερες συσκευες)
    και αν η μπαταρια χαλασει.. τι θα κανει ??? θα παρει αλλο.!

φυσικα και μπορεις να αλλαξεις τη χαλασμενη μπαταρια, αλλα θα πρεπει να βγαλεις - ισως και να καταστρεψεις - την οθονη σου..

αστο καλυτερα !!!

3. Απάντηση #3
    andreasstergiou
    Ο χρήστης andreasstergiou είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 13413
    Ανδρέας
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 3

Καλησπέρα,

Έχει χρειαστεί να αλλάξω αρκετές φορές μπαταρία στο κινητό μου η σε γνωστών, χωρίς να έχω κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις.
    Κυκλοφορούν πολλά βίντεο στο youtube που το κάνουν αρκετά εύκολο αυτή την διαδικασία.

4. Απάντηση #4
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.192

αν δεν εχει πισω καπακι που να ανοιγει, βγαζεις την οθονη ?.... ναι ή οχι ?
    μενουν σημαδια ?
    υπαρχει πιθανοτητα να σπασει η οθονη ή το digitizer με την εξαγωγη ?

σε ποια κινητα ειναι τοσο ευκολη η διαδικασια και τι ακριβως θα χρειαστει ο χρηστης για να την ολοκληρωσει με επιτυχια ?

5. Απάντηση #5
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

Αρχική απάντηση -> andreasstergiou
    Καλησπέρα,

Έχει χρειαστεί να αλλάξω αρκετές φορές μπαταρία στο κινητό μου η σε γνωστών, χωρίς να έχω κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις.
    Κυκλοφορούν πολλά βίντεο στο youtube που το κάνουν αρκετά εύκολο αυτή την διαδικασία.
    Σε κινητα με μη αποσπωμενη μπαταρια; γιατι απο αυτα που εχουν αποσπωμενη μπαταρια αν βρεις πως ανοιγει η συσκευη σου η αντικατασταση της μπαταριας ειναι μια απλη διαδικασια με τα αλλα ομως;

6. Απάντηση #6
    goumas21
    Ο χρήστης goumas21 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 13414
    Ηλίας

Για να δεις πως αλλαζει μπες στο youtube εχει πολλα βιντεακια.
    Απο κει και περα την εχουν ενσωματωσει για λογους παρακολουθησης. Αν απο το κινητο δεν αφαιρεθει η μπαταρια, δεν ειναι πραγματικα σβηστο.

7. Απάντηση #7
    downloader
    Ο χρήστης downloader είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 14117
    Λευτέρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 5

Το ότι ένα smartphone έχει μη αποσπώμενη μπαταρία, δεν σημαίνει ότι δεν αλλάζει.
    Κι ο λόγος επιλογής της από τις κατασκευάστριες εταιρείες είναι για να μικρύνουν το μέγεθος της συσκευής (πιο λεπτή).
    Σε αυτή την κατηγορία κινητών, βάζουν ποιοτικές και με μεγάλη χωρητικότητα μπαταρίες.
    Το καπάκι αφαιρείται, είτε με πένα, είτε με πλαστικό κατσαβίδι.
    Για να αποσπαστεί η μπαταρία, ο κανόνας είναι να λύσεις το πίσω frame και να αφαιρέσεις την πλακέτα. Υπάρχουν εταιρείες όπως η Samsung που δίνει αναλυτικά τις οδηγίες για να αλλαχθεί.
    Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	Αφαιρεση_μπαταριας.jpg 
Προβολές: 3 
Μέγεθος: 85,0 KB 
ID: 8784
    Σωστά ελέχθει ότι υπάρχουν και κατατοπιστικά video.
    Θεωρώ πως στην εποχή μας το ποσοστό των χρηστών που έχει γνώση να καταννοήσει ένα σχεδιάγραμμα και να ξεβιδώσει ένα frame είναι αυξημένο.
    Έτσι κι αλλιώς, από την εμπειρία μου, ακόμα και αποσπώμενη μπαταρία να διαθέτει, η απόλυτη πλειοψηφία των χρηστών δεν μπαίνει καν στην διαδικασία
    να αγοράσει καινούργια μπαταρία, αλλά καινούργιο μοντέλο.
    H απάντηση μου εστιάζεται στο ότι τα κινητά με μη αποσπώμενη μπαταρία κατ' ανάγκη δεν αχρηστεύονται όταν κλείσει ο κύκλος ζωής της μπαταρίας.

8. Απάντηση #8
    DeltaTech
    Ο χρήστης DeltaTech είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 3781
    Ακης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 258

Αν δεν:
    α) σπάσεις πρόωρα την οθόνη ή το digitizer...
    β) σταματήσει από μόνη της η συσκευή να δουλεύει (για πολλούς και διάφορους λόγους, πόσες φορές δεν "έτυχε"??)...
    γ) σου το κλέψουν...
    δ) "μπρικάρει" κατά τη νέα (official) αναβάθμιση...
    κ.α. πολλά, ε τότε μπορείς να ανησυχείς και για τη μπαταρία! Δυστυχώς, κάποια κινητά έχουν μη αφαιρούμενο πίσω καπάκι.
    Είχα ένα Asus τελευταία, το καπάκι του οποίου αφαιρούταν και με λίγες βίδες έφτανες στη μπαταρία (η οποία δεν χρειάστηκε αλλαγή,
    αφού έσπασε η οθόνη στο πάνω μέρος και δεν συμφέρει η αποκατάστασή της). Τώρα με το Xiaomi, πάπαλα!!
    Δεν ξέρω αν ο αυτοσκοπός ήταν καθαρά και μόνο για να γίνουν ποιό λεπτά ή όχι τα κινητά, μιά φορά άχρηστα έγιναν για τον μέσο χρήστη,
    ο οποίος μπήκε σε ένα κυκεώνα άμεσης αντικατάστασης, αφού η επισκευή συνήθως θεωρείται ασύμφορη!!
    Ευτυχώς κάποια είναι σχετικά φθηνά (της τάξης των 150-250€, όσο αυτό μπορεί να λέγεται "φθηνό") κι έτσι μπορείς μία φορά περίπου το χρόνο,
    να πας για νέα συσκευή, μιας και δεν σε ικανοποιεί πλέον και το Android 6 και θέλεις το 7x και πάει λέγοντας...
    Δυστυχώς ή ευτυχώς, δίκιο έχετε όλοι σας, αλλά που να το βρείτε.
    Πάντως, πιστεύω ότι ο Βαγγέλης είναι ποιό κοντά και στη δική μου "προσέγγιση" επί του θέματος!!

9. Απάντηση #9
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

Συμφωνω με τα περισσοτερα που γραφονται, DeltaTech ολα τα αν που αναφερεις σωστα τωρα η αλλαγη καθε χρονο κινητου λιγο δυσκολο. Απλα οταν η μπαταρια αντκατασταται ευκολα οπως στα παλια αντι για 1-2 χρονια το κινητο μπορεις αν δεν εχεις δυνατοτητα αλλαγης να παρατεινεις την ζωη του με το πολυ 10-20 ευρω. Να το κρατησεις κανενα χρονο παραπανω. Το xiaomi που ανεφερες δεν εχει αποσπωμενη μπαταρια το καπακι δεν ανοιγει;

10. Απάντηση #10
    DeltaTech
    Ο χρήστης DeltaTech είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 3781
    Ακης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 258

Δυστυχώς όχι...
    Είναι όλο ένα ενιαίο σύνολο. Ενώ το Asus τουλάχιστο είχα καπάκι που έβγαινε, για να βάλεις τις κάρτες sim.
    Εδώ, όλα μπαίνουν από το πλάι, σαν το iPhone. Αυτές τις αντιγραφές να μην έκαναν και όλα καλά θα ήταν!
    χαχαχαχα

11. Απάντηση #11
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.292

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η τεχνολογία ναι μεν έπεσε κοστολογικά αλλά στην ουσία αυτό δημιούργησε άλλα προβλήματα όπως:

α) φθηνότερα υλικά, αλλά και κακή ποιότητα κάποιες φορές (ακόμη και σε επώνυμες συσκευές, μου έτυχε κι αυτό)...
    β) κινητά με μπαταρίες που δεν βγαίνουν από τον απλό χρήστη αλλά θέλουν συνεργείο ή στην τελική πέταμα (αυτό που λέει και το ποστ)...
    γ) φθηνά εργατικά αλλά μεγάλη απώλεια θέσεων εργασίας...
    δ) φουτουριστικά σχέδια στις ηλεκτρονικές συσκευές που σε κάνουν κάθε τρεις και λίγο να θέλεις όλο και κάτι καινούργιο, που όμως
    θα το πετάξεις γρηγορότερα από ότι έκανες παλαιότερα, γιατί: 1) το λάπτοπ σου έγινε αργό, 2) η TV σου δεν παίζει mpeg4 κ.ο.κ.

Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες, που η μπαταρία που δεν αποσπάται από το κινητό σας, είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα! Και στο
    δικό μου κινητό δεν βγαίνει πλέον η μπαταρία και δυστυχώς επειδή είναι Κινεζιά, δεν έχει επίσημο service στην Ελλάδα αλλά ούτε και
    συμφέρει να το στείλω για επισκευή αφού:
    1) κοστίζει περίπου 13€ συστημένο δέμα για Κίνα...
    2) θα κοστίσει κάποιο x ποσό που δεν ξέρω επακριβώς (και δεν έχει και τόση σημασία, αφού κουβέντα κάνουμε)...
    3) θα κάνει 30-40 μέρες να πάει, θα κάνουν 1 εβδομάδα να το φτιάξουν και θα κάνει άλλες 45 μέρες να ξαναέρθει πίσω...
    4) θα κοστίσει x ποσό για έξοδα επιστροφής...

Οπότε ξαναγυρνάμε στην αρχή και ο κύκλος καλά κρατεί. Επομένως, φθηνά μεν κινητά αλλά "μιας χρήσης". Και μη μου πείτε ότι πήρατε
    όλοι εσείς που αλλάζετε τις μπαταρίες μόνοι σας, android κινητό με 4.1 version και σκοπεύετε να το έχετε κάνα δυό χρόνια ακόμη, όταν
    η Google το έφτασε ήδη στο 7.1 και η μνήμη που έχετε (1 άντε 2GB μάξιμουμ), μπορεί να υποστηρίξει multitasking!! Επομένως, η μπαταρία
    είναι μόνο η αρχή του προβλήματος.... Γι αυτό και "ξύνει" το κεφάλι του ο Βάγγος.
    Έχουμε γίνει δυστυχώς υπερ-καταναλωτές, έχουμε - δεν έχουμε χρήματα, κι αυτό επειδή είτε ζηλεύουμε τη νέα τεχνολογία, είτε την έχουμε
    ανάγκη λόγω δουλειάς ή καπρίτσιου ή είμαστε tech freaks όπως και νά'χει!!
    Και στην τελική, αφού δεν σας έσπασε η οθόνη (DeltaTech), βλέπετε βιντεάκια στο Youtube και γίνατε ειδικοί στις αλλαγές μπαταριών και
    επισκευάζετε τα πάντα μόνοι σας, ποιος από εσάς έχει ακόμη android συσκευή διετίας και βάλε?? Θα ήθελα πολύ να δω ποστ που θα λέει ότι
    διατηρείτε και λειτουργείτε κινητό με 512MB ram και μικρό ή καθόλου αποθηκευτικό χώρο (rom) ή με μόνο χώρο την κάρτα microSD!!
    Κι αν το έχετε, τι μπορείτε να κάνετε με αυτό?? Να μιλάτε στο κινητό και μόλις πάτε να τρέξετε ένα π.χ. app σαν το iGO, κολλάει το σύμπαν?
    Έχω αλλάξει κινητό σχεδόν κάθε 6 μήνες με 1 χρόνο το πολύ τα τελευταία χρόνια, για όλους τους παραπάνω λόγους....και δεν αγόρασα special
    μοντέλα ή πανάκριβα, αφού δεν είχα τη δυνατότητα ή δεν ήθελα να επενδύσω μία περιουσία σε μία μπαταρία που δεν αποσπάται...
    Κι αν κάποιος σας κλέψει το κινητό, να θυμάστε ότι δεν μπορείτε να το βρείτε, αν κάποιος δεν το ανοίξει σε χώρο με σήμα GSM ή WiFI κλπ!!
    Το κάνει ανταλλακτικά ή το πουλάει στο εξωτερικό και άντε γειά....
    Δημήτρη, συγνώμη για τη μακρηγορία φίλε μου, αλλά είχα οίστρο και είπα να μπω λίγο δυναμικά σήμερα!! χαχαχαχα
    Πολλά τα δεν....δεν νομίζετε?
    Καλή συνέχεια στην κουβέντα μας....

12. Απάντηση #12
    AgisPro
    Ο χρήστης AgisPro είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 14316
    Αγις

Κάτοχος oneplusone θα ήθελα αποσπώμενη καθώς μετά από καιρό (2+χρόνια γενικά) οι μπαταρίες θέλουν αλλαγή για ν

13. Απάντηση #13
    frontzosd
    Ο χρήστης frontzosd είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 3764
    Δημήτρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 35

Εγώ πάντως παιδια θα σας πω κάτι πολύ αστείο, σύμφωνα με ενα κινητό nexus 5 παλιό που έχω..
    Το έχω απο το 2013 και σε λίγο καιρό κλείνει την πενταετία (5)..
    Οποτε ο ένας χρονος αλλαγής ακούγεται αστείο εδώ!
    Φυσικά ενσωματωμένη μπαταρία για μια λεπτή
    Εμφάνιση..(με λευκό πίσω καπάκι)!
    Αυτός είναι κι ένας απο τους λόγους που με έκανε να το κρατήσω...γιατί εμφανισιακά είναι
    Πανέμορφο(πάντα σύμφωνα με τη γνώμη μου).

Το ρούταρα απο την πρώτη στιγμή. Ξεκίνησε με android 4.4(εργοστασιακό)
    Κι αυτή τη στιγμη τρέχει android (8.1) (custom). ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!!
    Απο πλευράς χρήσης , να μου επιτραπεί η έκφραση (του έχω βγάλει τα μάτια)
    ---Έχουν φορεθεί άπειρες Ρομ απο τους XDA.
    ---επειδή γράφω κωδικα στη lua για το igo γενικά, όλα γίνονται πανω σ αυτό το τηλέφωνο..γιατί η δουλεια μου δεν μου επιτρεπει να έχω υπολογιστη για τον ίδιο σκοπό!!

Αρα λόγω χρήσης , ΕΧΕΙ ΦΟΡΤΙΣΤΕΙ άπειρες φορες...
    Κι όμως η ενσωματωμένη μπαταρία του δουλεύει άψογα..
    5 χρόνια είναι πολλά !

----Δεν θα αλλαζα ποτε την (SLIM του εμφάνιση) για
    Τίποτα..(για καμια αποσπώμενη μπαταρία που θα έπιανε χώρο)

--για ποια αλλαγή μπαταρίας μιλάμε εδώ;
    Αν ποτε χρειαστεί;
    Γιατί ακόμα κάτι τέτοιο, δεν χρειάστηκε!

Αλλά αν χρειαστει:
    Έχει βγαλει τα λεφτά του , άπειρες φορές..
    Μια καινούργια αγορά συσκευής...
    (Ξανά Slim φυσικά, το τονίζω..
    Αλλωστε τώρα όλες οι συσκευές έτσι φτιάχνονται)
    Θα ηταν αστειο να αλλαζα μπαταρία..
    (εκεί που θα την εκανα παραγγελία ο πωλητής θα άκουγε το καλυτερο ανέκδοτο της ημερας
    Ασε που σε λίγο ουτε καν θα υπάρχει το μοντελο μπαταρίας)

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ