Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 12 από 12
  1. Απάντηση #1
    kkouvidis
    Ο χρήστης kkouvidis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 12794
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Κώστας
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 6

Προεπιλογή Πρόβλημα στο Navigon 8410

Εχω την συσκευή 8410 της Navigon και τώρα και αρκετό καιρό μου βγάζει πρόβλημα στην αφη μερικών γραμμάτων οταν θέλω να πληκτρολογήσω προορισμό. Ξέρει κανείς αν διορθώνεται το πρόβλημα οικονομικά και αν υπάρχει κάποιος τεχνικός η κάποιο service που να μπορεί να μου το αποκαταστήσει. Εγώ μένω Ηράκλειο Κρήτης και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει ακόμα και εδώ στην Κρήτη κάποιον να μου τον υποδείξει. Ευχαριστώ.

2. Απάντηση #2
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 16
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.098

Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στο Navigon 8410

Άσχετο με την εύρεση κάποιου τεχνικού... να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις:
    * Να υποθέσω ; ότι το έχεις κάνει Βαθμονόμιση Οθόνης "Touchscreen Calibration"
    * Μπορείς να μας περιγράψεις το πρόβλημα ;
    * Εάν το έχεις κάνει βαθμονόμιση... έστρωσε και μετά ξανά δημιούργησε πάλι το πρόβλημα ;

3. Απάντηση #3
    kkouvidis
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Κώστας

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Στο παρελθόν ειχε επισκευαστεί άλλη μια φορά με το ιδιο πρόβλημα.. δεν ξερω τι κάνανε οταν ηταν μεσα στην εγγύηση και το προβλημα λύθηκε. Τώρα ξαναπαρουσιάζεται το ιδιο πρόβλημα και ψάχνω την λύση. Πριν ενα χρόνο είχε γίνει βαθμονόμηση απο κάποιον που ηξερε να το κάνει και ηταν πραγματικά θέμα επαφης της οθόνης. (δεν πατούσε συγκεκριμένα γράμματα). Τωρα ξεκινάει κανει τον ηχο του καλοσωρίσματος και μετα κολλάει στην οθόνη που πρέπει να επιλέξω πλοήγηση η κατι άλλο και πατώντας πλοήγηση δεν ενεργοποιήτε για να περάσει στο επόμενο. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Αυτη είναι η εικονα που έχει κολήσει....(η φωτογραφια ειναι δανεισμένη απο παλαιότερη ανάρτηση στο φόρουμ)

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	Navigon_8410.jpg 
Προβολές: 0 
Μέγεθος: 36,8 KB 
ID: 8123

4. Απάντηση #4
    Ghosty69
    Ο χρήστης Ghosty69 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 3602
    Αλέξης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 10

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους το προβλημα στα navigon 8410 συμβαινει στα περισσοτερα απο αυτη την σειρα Navigon δεν Calibrarete και δεν επιδιορθονετε. Η αντικατασταση ειναι η μονη λυση αλλα μπορει να στο ξαναδημιουργιση παλι σε κανενα 6μηνο. Εχω αντικαταστηση πανω απο 15 τετοια και πριν χρονια που ασχολουμουν η τιμη ηταν 80-90€ δεν προκειτε να βρεις (μαλλον) και δεν μπορεις να αντικαταστησεις μονο το touch screen ειναι Fix μαζι με την LCD. Με συσκευή που εχω που ευθυγραμιζεις οθονες δεν την επιδιωρθωνει ενω ηταν η "ferrari" της Navigon ηταν το ποιο αχρηστο μηχανημα σε σχεση με την οθονη. Το προβλημα που παρουσιαζει συνηθως ειναι απο την δεξια μερια και δεν πατιέτε η τελευτεα δεξια μερια γραμματων. Στην θεση σου απλα θα αλλαζα το keyboard του προγραμματος υπαρχουν καποια skin που εχουν " μικρο" πληκρολογιο και ετσι θα μπορουσες να πληκτρολογισεις την διευθυνση που θες γιατι το προβλημα απο οτι ξερω εμπιρικα ειναι μονο εκει.. Τωρα αν καποιος αλλος ειδικος ξερει ας σου απαντησει.. Για τον φιλο kkouvidis το προβλημα ειναι στο λογισμικο. ΑΝ εχεις κανει καποιο backup στην συσκευη κανε format και ξαναπερνατα καλη χρονια

5. Απάντηση #5
    kkouvidis
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Κώστας

Αλέξη σε ευχαριστώ για την βοήθεια ...πράγματικά είναι ετσι όπως τα περιγράφεις το έχω επιδιορθώσει άλλη μια φορά και τώρα εκανε πάλι τα ίδια .Το μηχανημα αυτό οπως σωστα το περιγράφεις ηταν πράγματι η Ferrari της Navigon το πλήρωσα τότε χρυσα χρήματα περίπου 400 ευρώ και για τον λόγο αυτό ήθελα να το επιδιορθώσω αλλα νομίζω δεν αξίζει τον κόπο γιατι μετα απο 6 μηνες θα εχω το ίδιο πρόβλημα.
    Βackup εχω ακόμη και το αρχικό αλλα χωρις να εχω κανει format αντικατεστησα τα αρχεία που υπήρχαν στο μηχάνημα και στην storage αλλα και πάλι κολάει στην ιδια οθόνη.Μηπως πρέπει να ακολουθήσω τιποτα οδηγίες.???Ακόμη βεβαια και να μπεί μεσα πάλι θα εχω το πρόβλημα με το πάτημα των χαλασμένων πλήκτρων-γραμμάτων.
    Ερώτηση: μήπως έχει κανείς τον χάρτη πώς θα πρέπει να ειναι τα αρχεία μέσα στο μηχάνημα για να τα συγκρίνω με το αρχικό μου backup να δω μηπως λείπει τιποτα και για τον λόγο αυτόν μου κολλάει.
    Σας ευχαριστώ και ευχομαι σε όλους μια Καλή και Δημιουργική χρονιά γεμάτη Υγεία..

6. Απάντηση #6
    Ghosty69
    Αλέξης

Καλημερα θα στα στειλω μολις βρω χρονο και αν βρω θα σου στειλω και το πληκτρολογιο "small" για να κανεις την δουλεια σου..

7. Απάντηση #7
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 16
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.098

Αρχική απάντηση -> kkouvidis
    Βackup εχω ακόμη και το αρχικό αλλα χωρις να εχω κανει format
    Επίσης θα μπορούσες να κάνεις Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, έχοντας πατημένο συνεχώς το κουμπάκι On-Off.
    Μετά τη φάση αυτή, θα σου βγάλει το + για να κάνεις βαθμονόμιση της οθόνης.

8. Απάντηση #8
    kkouvidis
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Κώστας

Καλή Χρονιά σε όλους. Ασχολήθηκα αυτές τις ημέρες με το πρόβλημα που έχει το Navigon και τελικά διαπιστώνω οτι φταίει η οθόνη αφής που δεν με αφήνει να κανω οτιδήποτε γίνεται μέσω αυτής. Ακολούθησα τις οδηγίες σας, αλλά οταν φτάνω στο σημείο που πρέπει να χρησιμοποιήσω την οθόνη αφής αυτή δεν υπακούει καθόλου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνεχίσω. Πιθανότατα να θέλει κάποια αλλαγη οθόνης - πληκτρολογίου και έτσι πάμε αναγκαστικά πάμε στο θέμα του τεχνικού μέρους και δεν ξέρω που μπορεί να γίνει αυτό και αν γίνεται ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ να μπώ σε ενα τέτοιο δρόμο αφου απο οτι διαβάζουμε το 8410 είναι προβληματικό στην οθόνη αυτή. Δεν ξέρω βέβαια την επίσημη θέση της εταιρίας πάνω στο θεμα αυτό και θα με ενδιέφερε να την μάθω με κάποιο τρόπο επειδή οπως υποστήριζε η εταιρία το μοντέλο αυτό ηταν απο τα καλύτερα της. Επίσης αν σε τυχόν αντικατάσταση της οθόνης να υπάρχει δυνατότητα με νέας τεχνολογίας ώστε να μην υπάρχει το πρόβλημα της παλαιάς. Αν κάποιος εχει διαβάσει σε ξένα φόρουμ κατι σχετικο θα μπορούσε να μου το μεταφέρει. Σας ευχαριστώ.

9. Απάντηση #9
    Ghosty69
    Αλέξης

kkouvidis ελπιζω να εισαι ενταξει και ολα τωρα να ειναι ΟΚ

10. Απάντηση #10
    kkouvidis
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Κώστας

Ναι είναι εντάξει και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε εσένα για την βοήθεια σου..

11. Απάντηση #11
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 3
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.920

Τελικα Κωστα τι εκανες? αλλαξες καποια αρχεια ή αλλαξες την οθονη αφης?
    Δεν προσδιοριζεις για να ξερουμε και εμεις οι υπολοιποι.
    Αν θελεις κανε τον κοπο και γραψε.

12. Απάντηση #12
    Ghosty69
    Αλέξης

αντικατασταθηκε η οθονη αφης..

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X