Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 4 από 4
  1. Απάντηση #1
    emvrithis
    Ο χρήστης emvrithis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 12530
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Χρήστος
    Πόντοι δύναμης Πόντοι: 28

Garageband Προσωπικη εμπειρια σε παραφυσικα

Γεια χαρα φιλοι
    Ξεκιναω λεγοντας οτι μικρος ηθελα να πιστευω σε οτιδηποτε παραφυσικο. Το ορατο και χειροπιαστο δεν μου ηταν αρκετο.
    Τωρα ομως δυστυχως ή ευτυχως δεν πιστευω σε παραφυσικα. Πιστευω οτι για ολα υπαρχει μια λογικη εξηγηση ακομα και αν δεν την εχουμε βρει ακομα.
    Προσφατα ομως μου συνεβη κατι και μαλιστα δυο φορες.
    Ο γιος μου 10 ετων, που ειναι και το δευτερο παιδι μου, εχει δικο του δωματιο. Καθε βραδυ ομως εδω και χρονια, ξυπναει κατα τις δυο ή τρεις τα ξημερωματα και ξαπλωνει διπλα μου ή στην μανα του, χωρις ομως να παραπονιεται για κατι.
    Οτι και εαν εχω δοκιμασει - μεχρι και σε γιατρο πηγα - δεν μπορω να τον κανει να το σταματησει. Φυσικα αν τον σηκωσω και τον παω παλι στο δωματιο του συνεχιζει εκει κανονικα τον υπνο του.
    Ενα βραδυ λοιπον αποφασισα εγω να κοιμηθω εκει, στο κρεββατι του.
    Επεσα λοιπον για υπνο περιπου στις 00:30 και μετα απο δυο ωρες υπνου ξυπνησα. Μολις ανοιξα τα ματια μου ειδα στο ταβανι μεσα στο σκοταδι διαφορες χρωματιστες γραμμες να κουνιουνται γρηγορα. Περιπου οπως αμα κοιταμε κατι πολυ φωτεινο και μετα αμεσως γυρισουμε και κοιταξουμε σε ενα σκοτεινο σημειο και η λαμψη συνεχιζει να φαινεται μπροστα μας. Η μονη διαφορα ηταν οτι αυτο ηταν στο ιδιο σημειο οπου και να εστρεφα εγω το βλεμα μου. Αμεσως εψαξα το πατωμα να βρω μηπως καποιο παιχνιδι εριχνε φως ή κατι τετοιο. Δεν βρηκα τιποτα. Καθησα και το κοιταγα πανω απο 10 λεπτα και ξαφνικα διαπιστωσα οτι αυτο που κοιταγα ηταν χρωματιστες γραμμες (σαν νεον φωτα) που σχηματιζαν το περιγραμμα ενος κιθαριστα που επαιζα με γρηγορους ρυθμους την κιθαρα του. Πραγματικα σκεφτηκα οτι το τυρι που εφαγα το βραδυ ηταν χαλασμενο. Εκεινη την στιγμη ανοιγω τα φωτα μιας και τοση ωρα τα ειχα κλειστα επιτηδες. Εξαφανιστηκε. Αμεσως τα εκλεισα τα φωτα και τσουπ εμφανιστηκε. Πρεπει να ανοιγοκλεισα τα φωτα καμια πενηνταρια φορες. Δεν με επερνε υπνος μετα. Πηγα και συνεχισα τον υπνο μου στον καναπε.
    Το επομενο βραδυ εκανα παλι το ιδιο αλλα τα φωτα πουθενα. Συνεχισα για πολλες νυχτες αλλα φωτα πουθενα. Εδω να πω οτι οση ωρα κοιταγα τα φωτα εννιωθα και εντονη ανυσηχια, που την απεδωσα στο παραξενο αυτο φαινομενο, με την λεπτομερεια οτι η ανησυχια ηταν που με ξυπνησε.
    Περασαν μερες, αλλαξα θεση στο κρεββατι, στα ντουλαπια κτλ. Δεν ειπα για την εμπειρια μου σε κανεναν και ειδκα στον μικρο γιο μου. Καποιο βραδυ με περνει ο υπνος μαζι του στο κρεββατι του και οταν ξυπνησα, εντρομος βλεπω τα φωτακια να καλυπτουν ολη την επιφανεια του ταβανιου. Αμεσως πηρα τον γιο μου απο το κρεββατι και τον πηγα στο κρεββατι μου. Παλι δεν ειπα τιποτα σε κανεναν. Εβαλα την γυναικα να κοιμηθει εκει ενα βραδυ με την δικαιολογια οτι ο μικρος θελει να κοιμηθει μαζι μου. Κατα τις δυο εκανα θορυβο επιτηδες για να την ξυπνησω αλλα δυστυχως δεν υπηρχαν φωτακια.
    Μεχρι σημερα, εχουν περασει 4 μηνες και δεν εχω παρατηρησει τιποτα. Ακομα ψαχνω για μια λογικη εξηγηση και πραγματικα δεν βρισκω κατι. Αναμενο για το επομενο συμβαν.
    Επειδη θα ρωτησετε, φυσικα και τραβηξα φωτογραφια αλλα δυστυχως δεν φαινεται τιποτα. Μονο σκοταδι.
    Δεν με χει τρομαξει καθολου αυτη η εμπειρια αλλα απο την αλλη αν αυτο το βλεπει και ο γιος μου και φοβαται να το πει, σιγουρα ειναι μια τρομακτικη εμπειρια για αυτον. Δεν προκειται ομως να του πω κατι ή να τον ρωτησω διοτι ετσι ισως καθηδηγησω τις σκεψεις του.
    Αυτο ηθελα να μοιραστω μαζι σας ετσι για να το βγαλω απο μεσα μου διοτι σε δικο μου ανθρωπο δεν μπορω να το πω.
    Σας ευχαριστω.

• Απάντηση #2
    red
    Ο χρήστης red είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 669
    Λάκης
    Πόντοι δύναμης Πόντοι: 534

Default Απάντηση: Προσωπικη εμπειρια σε παραφυσικα

δυσκολο να σου προτεινει κατι καποιος και μαλιστα δημοσια.
    δυσκολη περιπτωση και εφοσον εχεις επιβεβαιωσει οτι ολα εγιναν ετσι ακριβως,
    τοτε πρεπει να απευθυνθεις σε επιπεδα ανωτερα ενος φορουμ, εκει που αντιμετωπιζονται αναλογες περιπτωσεις.

καλο κουραγιο φιλε μου.

• Απάντηση #3
    Αγγελος
    Ο χρήστης Αγγελος είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1575
    Αγγελος
    Πόντοι δύναμης Πόντοι: 675

Χρήστο, πολλοί είναι αυτοί που θα "γελάσουν" σε τέτοιες περιπτώσεις. έχει σημασία σε τι πιστεύει ο καθένας. Αυτοί που έχουν ανάλογες εμπειρίες μπορούν να καταλάβουν ως ένα βαθμό, ίσως δεν μπορούν να τα εξηγήσουν αλλά ανάλογα με τα πιστεύω τους μπορούν να το αποδώσουν. Εάν πιστεύεις στην Ορθόδοξη εκκλησία; κάντε έναν Αγιασμό. Εάν όχι, στο βαθμό που θα χρειαζόταν να κάνεις αυτή τη κίνηση, τότε το αφήνεις απλά να υπάρχει.
    Γνώμη μου είναι "ότι δεν μας τρομάζει" μας είναι αδιάφορο ή μας προβληματίζει θετικά.

• Απάντηση #4
    emvrithis
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ο χρήστης emvrithis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 12530
    Χρήστος
    Πόντοι δύναμης Πόντοι: 28

Αρχική απάντηση -> Αγγελος
    Χρήστο, πολλοί είναι αυτοί που θα "γελάσουν" σε τέτοιες περιπτώσεις. έχει σημασία σε τι πιστεύει ο καθένας. Αυτοί που έχουν ανάλογες εμπειρίες μπορούν να καταλάβουν ως ένα βαθμό, ίσως δεν μπορούν να τα εξηγήσουν αλλά ανάλογα με τα πιστεύω τους μπορούν να το αποδώσουν. Εάν πιστεύεις στην Ορθόδοξη εκκλησία; κάντε έναν Αγιασμό. Εάν όχι, στο βαθμό που θα χρειαζόταν να κάνεις αυτή τη κίνηση, τότε το αφήνεις απλά να υπάρχει.
    Γνώμη μου είναι "ότι δεν μας τρομάζει" μας είναι αδιάφορο ή μας προβληματίζει θετικά.
    Η πιστη μου ειναι ενα αλλο θεμα αλλα θα μεινω στο οτι πιστευω στον χριστιανισμο και στο 'αγαπατε αλληλους'.
    Οσο για την εμπειρια μου ειχα αλλο ενα περιστατικο αυτη την φορα στο δικο μου δωματιο. Αυτο με τρομαξε διοτι αυτα που εβλεπα δεν ηταν φυσιολογικες εικονες δηλαδη κιθαριστας ή κατι αναλογο αλλα εικονες βγαλμενες απο ταινια θριλλερ.
    Εκανα οτι θρησκευτικο πιστευω καλυτερο για μενα απλα για να βοηθησω και να δυναμωσω την πιστη μου.
    Μετα το εψαξα πιο επιστημονικα - εγκεφαλικα.
    Αυτα που εβλεπα ηταν γραμμικες εικονες που συνηθως υπαρχουν σαν υποσυνειδητα μηνυματα σε διαφημισεις ηλεκτρονικης μορφης. Εικονες δηλαδη που περνανε μπροστα μας οταν δουλευουμε στον υπολογιστη ή κοιταμε μια ταινια. Διαπιστωσα οτι την 'εμπειρια' την εχω μονο μετα απο πολυωρη χρηση υπολογιστη (ταινιες, παιχνιδια, δουλεια γραφειου). Βρηκα ακομα οτι αυτες οι εικονες υπαρχουν και οταν απλα κλεινω τα ματια μου, κατι που στην αρχη δεν το ειχα προσεξει. Οποτε τωρα ψαχνω να βρω ποιο προγραμμα ειναι αυτο που κανει τη ζημια.
    Δεν εμεινα ομως εκει. Εκτος απο θρησκευτικη και ηλεκτρονικη ερευνα πηγα και σε ειδικους γιατρους μηπως τελικα εχανα το μυαλο μου σιγα σιγα απο κουραση - ηλικια. Με βρηκε μια χαρα.
    Επειδη το θρησκευτικο κομματι δεν μπορει να αποδειχτει μιας και το περιστατικο το βιωνω μονο εγω, θα επιμεινω λιγο παραπανω στην ηλεκτρονικη ερευνα που ειναι και κατι πιο ευκολο για μενα.
    Εδω να σημειωσω οτι το περιστατικο δεν με τρομαζει οτι και να ειναι. Με τρομαζει μονο η ιδεα οτι μπορει να ειναι δημιουργια της φαντασιας μου.
    Ευχαριστω παντως σε οσους απαντησαν αν και ο λογος που το εγραψα ηταν απλα για το εξωτερικευσω εστω και με γραπτο λογο. Ουτως ή αλλως τωρα που βρηκα δυναμη να μιλησω σε ειδικους (θρησκευτικους, επιστημονες, προγραμματιστες) νιωθω γαληνια.

•  

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
    • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
    • Μεταφόρτωση συνημένων: X
    • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
    •  
    • BB κώδικας:
    • Smilies:
    • [IMG] κώδικας:
    • [VIDEO] κώδικας:
    • [HTML] κώδικας: X