Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7
  1. Απάντηση #1
    maistros
    Ο χρήστης maistros είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 8099
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 5

Προεπιλογή Πρόβλημα με γραμματοσειρά υποτίτλων κατά την ενσωμάτωση σε ταινία

Γεια σας

Έχω ένα πρόβλημα στην εμφάνιση των γραμμάτων των υποτίτλων κατά την επικόλληση και επεξεργασία ενός βίντεο.

Χρησιμοποιώ το Xilisoft Video Converter Ultimate προκειμένου κάνω επικόλληση των υποτίτλων σε ταινία για να μπορώ να την δω από USB flash στην TV. Και ενώ το πρόγραμμα δούλευε μια χαρά ξαφνικά άρχισε να μου βγάζει τους υποτίτλους με αραβικά ή κινέζικα ή και ινδικά γράμματα. Δοκίμασα και άλλους converters και πάλι μου βγαίνουν τετραγωνάκια καρδούλες και τελίτσες. Η εμφάνιση των υποτίτλων από τον media player όμως είναι κανονική.

Το πρόβλημα αυτό μου είχε επαναεμφανιστεί και στο παρελθόν αλλά δεν θυμάμαι πως το είχα ξεπεράσει, πιθανών να είχε γίνει και φορμάτ αλλά κατά πάσα πιθανότητα απ' ότι θυμάμαι το πρόβλημα ξεπεράστηκε από μόνο του.

Επίσης στην εμφάνιση των γλωσσών στην κάτω μπάρα κάποιες φορές εμφανίζονται γλώσσες όπως KO, JP, CS, αλλά με λατινικούς χαρακτήρες χωρίς να έχω κάνει εγώ τέτοιου είδους επιλογή πληκτρολογίου. Αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται τυχαία και φεύγει με μια επανεκκίνηση, αλλά σε συνδυασμό με το πρώτο πρόβλημα υποψιάζομαι ότι κάτι συμβαίνει με τις γραμματοσειρές των windows και εγώ δεν έχω ιδέα πως να επέμβω.

Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι ας μου δώσει τα φώτα του για να ξεπεράσω το πρόβλημα, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

2. Απάντηση #2
    etterna
    Ο χρήστης etterna είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 746
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 471

Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με γραμματοσειρά υποτίτλων κατά την ενσωμάτωση σε ταινία

Πρώτα από όλα δεν χρειάζεται να κάνεις Hardcode τους υπότιτλους με το xlisoft
    Αν οι υπότιτλοι έχουν το ίδιο ακριβώς όνομα με την ταινία και περιέχονται στον ίδιο φάκελο με την ταινία
    λογικά η tv σου θα τους διαβάσει από το ξεχωριστό αρχείο .srt αυτόματα .
    Εννοείται πως στις ρυθμίσεις της tv έχεις βάλει την κωδικοποίηση υποτίτλων σε Greek

movie.mp4
    movie.srt

Αν επιμένεις σε ενσωμάτωση με το xilisoft δεν σου δίνονται δυνατότητες
    να επιλέξεις ιδιότητες γραμματοσειράς σε κωδικοποίησης υποτίτλων σε ISO 8859-7 = Greek
    Προτείνω να δοκιμάσεις άλλο πρόγραμμα που να έχει παραμετροποίηση κωδικοποίησης σε ISO 8859-7
    πχ: vlc

3. Απάντηση #3
    maistros
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιάννης

Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με γραμματοσειρά υποτίτλων κατά την ενσωμάτωση σε ταινία

Φίλε Εterna ευχαριστώ για την γρήγορη απόκριση όμως υπάρχουν κάποιες βασικές διαφορές που δείχνουν ότι υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι λάθος η διαδικασία που ακολουθώ.
    Πρώτον, μέχρι τώρα με το xilisoft έκανα την επικόλληση των υποτίτλων για να γράφω τις ταινίες στο στικάκι και να τις δω στην tv αφού μέχρι τώρα είχα απενεργοποιημένους τους υπότιτλους στην tv ( χαζομάρα έε)
    Δεύτερον, γράφοντας τώρα στο στικάκι την ταινία με το αρχείο srt και με ενεργοποιημένους τους υποτίτλους πλέον στην tv οι χαρακτήρες των υποτίτλων στην ταινία είναι σύμβολα (??!!...και άλλα).
    Τρίτον, ταινίες στις οποίες έχουν μπει οι υπότιτλοι πριν από το πρόβλημα εξακολουθούν να παίζουν με σωστούς χαρακτήρες.
    Τέταρτον, μόνο ο VLC παίζει τις ταινίες με τους υποτίτλους σωστά.
    Και τέλος, τώρα που γράφω αυτά προέκυψε και το άλλο πρόβλημα με τις επιπλέον γλώσσες που εμφανίζονται στην γραμμή γλώσσας (GR EN JP KO CH απλά και CH Ταϊβάν) και πάω για restart.
    Πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει με τα windows που δεν αναγνωρίζουν τα αρχεία srt ή πρόβλημα στις γραμματοσειρές.

4. Απάντηση #4
    etterna
    Γιάννης

Καλημέρα Γιάννη,
    Ένα ένα και με την σειρά

1.Πρώτα να βεβαιωθείς ότι οι υπότιτλοι στο .srt έχουν σωστή κωδικοποίηση
    Αν τους ανοίξεις με το σημειωματάριο σου εμφανίζονται σωστά ;
    2.Δοκίμασε μια unicode γραμματοσειρά για τους υπότιτλους
    [ δεν υποστηρίζουν όλες οι γραμματοσειρές τους Ελληνικούς χαρακτήρες ]
    3.Τα σύμβολα που σου βγάζει η tv είναι αποτέλεσμα των 2 πιο πάνω
    4.Μα φυσικά και οι ταινίες με τους ενσωματωμένους υπότιτλους θα φαίνονται κανονικά
    Δεν είναι πλέον γραμματοσειρά , με την ενσωμάτωση τους έγιναν μέρος της ταινίας
    και αν στην μετατροπή εμφανίζονταν Ελληνικά στην ενσωμάτωση έμειναν ελληνικοί
    [ οι hardcoded υπότιτλοι είναι πια φωτογραφία μέρος του frame ].
    4.Ο vlc παίζει τους υπότιτλους σωστά γιατί στις ρυθμίσεις του έχει την σωστή γραμματοσειρά
    Μπορείς να κοιτάξεις ποια γραμματοσειρά χρησιμοποιεί και να δουλέψεις με αυτήν.
    5.Ο vlc δεν είναι μόνο player μπορεί να κάνει την δουλειά του xilisoft
    Σου δείχνει στο video πως να ενσωματώσει τους υπότιτλους στην ταινία .
    6.Μπορείς να ανεβάσεις τους υπότιτλους κάπου να τους δούμε και ίσως να τους μετατρέψουμε σε σωστή κωδικοποίηση
    7.Μπορείς εσύ ο ίδιος να χρησιμοποιήσεις το δωρεάν subedit να κάνεις εισαγωγή τους υπότιτλους
    και εξαγωγή σε ISO 8859-7 και windows ή UTF8 (η tv στην ουσία είναι linux)
    8.Σε κάθε περίπτωση δεν είναι πρόβλημα που δεν λύνεται , απλά θα χρειαστείς λίγες δοκιμές μέχρι να βρεις την σωστή ρύθμιση
    9.Μπορείς να διαβάσεις τι συμβαίνει με τις γραμματοσειρές στα διάφορα συστήματα στον πιο κάτω σύνδεσμο
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

5. Απάντηση #5
    maistros
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιάννης

Καλησπέρα
    Φίλε Etterna αναλυτικότατες οι συμβουλές σου και σε ευχαριστω.
    Θα δοκιμάσω και θα επανελθω με τα αποτελέσματα.

6. Απάντηση #6
    maistros
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιάννης

Τελικά απ΄όλα τα παραπάνω δοκίμασα την αλλαγή κωδικοποίησης σε UTF-8 όπως περιγράφεις στο tutorial και τελικά η ενσωμάτωση των υποτίτλων στο Xilisoft βγαίνουν κανονικά όπως και στην tv. H tv μόνο τα αρχεία wmv δεν παίζει οπότε ενσωμάτωση των υποτίτλων μόνο με την μετατροπή αυτών των αρχείων. Δοκίμασα την μετατροπή και εγκατάσταση υποτίτλων στο με το VLC αλλά δεν τα κατάφερα, το αρχείο που παράγεται δεν κάνει playback το video παρά μόνο το audio. Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω αν και με το Xilisoft γίνεται η δουλειά και με καλύτερη editing.
    Αυτά λοιπόν και το πρόβλημα θεωρείται λήξαν.
    Τις ευχαριστίες μου στον Etterna

7. Απάντηση #7
    etterna
    Γιάννης

τέλος καλό , όλα καλά ...καλή συνέχεια

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X