Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αγορα gps

1. Απάντηση #1
    panosbms
    Ο χρήστης panosbms είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 10288
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Πανος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 17

Προεπιλογή Αγορα gps

Καλησπερα κ απο εδω φιλοι.Ειμαι καινουριο μελος κ ηθελα τη βοηθεια σας για αγορα gps γιατι δεν εχω ιδεα.
    Κατ αρχην να σας πω οτι αγορασα 2 mls destinator pro 43 απο 2 διαφορετικα καταστηματα κ δεν λειτουργουσε κανενα, το ενα δεν εμπαινε στην πλοηγηση κ το αλλο δεν εβρισκε δορυφορους.Κ τα δυο καταστηματα μου επεστρεψαν τα χρηματα.Οποτε δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να το ξαναδοκιμασω για τριτη φορα, κ απο τοτε αρχισα να ψαχνομαι κ μπορω να πω οτι μπερδευτηκα σαν ανιδεος που ειμαι.
    Αν εχω καταλαβει καλα υπαρχουν συσκευες με λειτουργικο wince,αλλες με android κ αλλες πχ garmin δεν αναφερουν οποτε δεν γνωριζω τι αλλο παιζει.Επισης αν εχω καταλαβει αρκετα αξιολογοι χαρτες ειναι οι igo8 k igo primo?Διορθωστε με αν εχω καταλαβει λαθος.
    Τελος μου ειχε γυαλισει το garmin nuvi 52 αλλα δεν μου πολυαρεσει η απεικονιση στο χαρτη που εχει.
    Για να μην σας κουραζω ηθελα τη γνωμη σας για καποιο gps κοντα στα 100 ευρω που να μπορει να τρεξει χαρτες igo primo.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

2. Απάντηση #2
    alternative
    Ο χρήστης alternative είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1701
    Ακης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 175

Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα gps

σε τι ιντσες οθονης θα σε βολευε? ρωταω επειδη ισως αυτο καθορισει την οποια προταση

3. Απάντηση #3
    panosbms
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Πανος

Καλησπερα φιλε,θα προτιμουσα κατι σε 4.3" η σε 5" για να το χρησιμοποιο κ σε μηχανη αλλα δεν καιγομαι να ειναι αδιαβροχο.
    Επισης θα ηθελα κ γνωμη για το garmin nuvi 52 το οποιο ειναι στα λεφτα που δινω.Μαλλον εχει linux λειτουργικο απο οτι καταλαβα αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιολογο αυτο κ οι χαρτες του.Ευχαριστω.

4. Απάντηση #4
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 3
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.967

Δε ξερω ποσο ευκολο είναι να απαντησει καποιος στα ερωτηματα σου. Προφανως δε θα ρισκαρει ευκολα οποια γνωμη θα εχει για διαφορες συσκευες.
    Αυτο που θα μπορουσα να πω ειναι τα παρακατω:

1) Να ξεκαθαρισεις στον εαυτο σου τι χρειαζεσαι απο μια συσκευη GPS, και εξηγω...
    α) Καποιοι θελουν τη συσκευη εκτος της πλοηγησης να παιζουν και κανα παιχνιδακι, να ακουνε μουσικη ή οτι αλλο σχετικο.
    β) Να συνδεονται με wifi για σερφαρισμα στο διαδικτυο, να εχουν διαφορα αρχεια, φωτογραφιες, εγγραφα και τα κ.τ.λ.π.

2) Αν τελικα θα το χρησιμοποιεις και στη μηχανή οπως αναφερεις ή οχι.
    Το αδιαβροχο σε αυτη την περιπτωση ειναι απαραιτητο, μονο και μονο απο την υγρασια αρκει να γινει η ζημια.

3) Κατηγοριες συσκευων με τα δεδομενα τα δικα μου ειναι:
    * Κλασσικη συσκευη με WinCE με 128 ΜΒ, να παιρνει και εξωτερικη καρτα.
    * Συσκευή με λειτουργικο android στο στυλ της κλασσικης αλλα tablet
    * Συσκευή με hardware Garmin, με οποιες ιδιατεροτητες του.
    * Κινητο τηλεφωνο με android.

Σε ολα τα παραπανω μπορεις να βρεις μεχρι το ποσο των 100€ και λιγο παραπανω για το κινητο.
    Οτι βολευει εμενα δε σημαινει βολευει κι αλλους.
    Εχω ολων των παραπανω ειδων συσκευων, σε εγχωρια ταξίδια κανω χρηση το κινητο με προγραμμα πλοήγησης το igo - primo.
    Σε ταξίδια εξωτερικου την κλασσικη συσκευη με WinCE και igo - primo και σε περιπτωση που συμβει καποιο αναπαντεχο το κινητο που ετσι κι αλλιως το εχω.

Υ.Γ. Επειδη το Garmin δε μου αρεσει προσωπικα δεν αναφερω τιποτα σχετικο για το μοντελο που ρωτας, τα αρνητικα είναι ευκολο να τα βρεις μεσω google.

5. Απάντηση #5
    panosbms
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Πανος

Οκ να ξεκαθαρισω οτι δεν με ενδιαφερουν τα σερφαρισματα ουτε μουσικη η κατι αλλο.Το θελω μονο για πλοηγηση.Οσο για το smartphone εχω ενα κινεζικο εδω κ λιγο καιρο κ ενω ειμαι πολυ ευχαριστημενος στα περισσοτερα δεν ειμαι στο gps,χανει το σημα μεσα στο αυτοκινητο συνεχεια. Τωρα για το αδιαβροχο δεν με ενδιαφερει αν ανεβαζει πολυ το κοστος μιας που δεν οδηγαω με βροχη μηχανη.
    Επισης ξερω οτι το budget μου δεν ειναι μεγαλο αλλα επειδη καταλαβαινω οτι εχετε πιο πολλες γνωσεις απο εμενα για να μην παρω το πρωτο που θα βρω αν γνωριζετε κατι ψιλοαξιολογο θα ακουσω την προταση σας.Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

6. Απάντηση #6
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.197

να σου πω την αποψη μου.

1. μεχρι 5'' οθονη και gps και μεχρι 100€ και επαρκες μεγεθος διαθεσιμης μνημης ram
    ωστε να τρεχει ανετα το προγραμμα πλοηγησης, θα βρεις μονο σε κινεζικο.
    2. με τον ορο ''κινεζικο'' εννοω οσα αγοραζουμε απευθειας απο την Κινα (ebay κτλ),
    μη νομιζεις οτι και οσα θα βρεις στην Ελλαδα, σε αυτη την κατηγορια τιμης, ειναι καλυτερης ποιοτητας.
    3. το κοστος της βασης για τη μηχανη το υπολογισες ?... περιπου 40€
    4. κατα τη γνωμη μου, αν ειναι να αγορασεις κατι για να σου μεινει και να αναβαθμιζεται κατα το δυνατο,
    πρεπει να βαλεις λιγα € παραπανω και να πας σε android κινητο, το οποιο θα χρησιμοποιεις για κλησεις και gps μονο.

ενδεικτικα αναφερω:
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

και ενα απιστευτο για τα λεφτα του τηλεφωνο με μονο θετικα στοιχεια σε ολους του τομεις (οθονη, GPS, μνημη..)
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

οσα αναφερω πιο πανω, ειναι το αποτελεσμα των περιορισμων που βαζεις.
    οσο ανοιγεσαι, τοσο μεγαλωνουν οι επιλογες σου.

7. Απάντηση #7
    panosbms
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Πανος

Λοιπον μου γυαλιζει αυτο,βλεπω οτι εχει μικρη μπαταρια ομως,αλλα τα υπολοιπα στοιχεια νομιζω ειναι καλα.Εσεις τι λετε?Επισεις θα μπορω να βαλω IGO?

GO CLEVER NAVIO 525 GPS

Εξαιρετικά εύκολη στη χρήση, συσκευή πλοήγησης 5", με γρήγορη ανταποκρίση.
    - Επεξεργαστής: CPU - Mstar MSB2531 800MHz (Cortex A7)
    - Πολύγλωση φωνητική πλοήγηση (και σε Ελληνική γλώσσα)
    - Λειτουργικό σύστημα: Windows CE 6.0
    - Ενσωματωμένη μνήμη RAM 128 MB DDR2
    - Ενσωματωμένη μνήμη 4GB MLC NAND flash
    - Διαγώνιος oθόνης: 5"
    - Ανάλυση: 800x480
    - Πολύχρωμη οθόνη αφής TFT LCD
    - Bluetooth
    - Ενσωματωμένος δέκτης GPS Mstar MSR2112
    - Υποστηρίζει αρχεία ήχου, βίντεο, φωτογραφίας, e-book
    - Είσοδος / έξοδος: miniUSB
    - Εξοδος ήχου: mini-jack υποδοχή ακουστικών
    - Audio: WMA
    -Video: MP4, WMV
    - Video In: Not available
    - Card reader: micro SD έως 8GB
    - Usb: miniUSB
    - Πομπός FM
    - Φόρτιση: DC 5V/2A
    - Συμπαριλαμβάνεται φορτιστής αυτοκινήτου
    - Ενσωματωμένα ηχεία
    - Mικρόφωνο
    - Μπαταρία: 950mAh Li-Polymer
    - Διαστάσεις: 135 x 84 x 12mm
    - Εγγύηση: 2 έτη από την Astra Service
    - Περιέχει χάρτες Ευρώπης -

8. Απάντηση #8
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 16
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.157

Καλή φαίνεται σύμφωνα με τα στοιχεία, ρίσκο να πω αν μπορεί να πάρει το igo - primo, εφόσον δε γνωρίζω προσωπικά
    τη δομή των αρχείων και κατά πόσο είναι εφικτό το ξεκλείδωμα της, αν τελικά είναι κλειδωμένο... Αν υπάρχει τρόπος κατά μια έννοια
    να μπει κάποιο μενού και να επιλέγεις τι πρόγραμμα πλοήγησης θα τρεχεις δε θα έχεις πρόβλημα.

Υ.Γ. Το βασικότερο είναι η συσκευή να είναι ξεκλείδωτη ή να υπάρχει εύκολο τρόπος ξεκλειδώματος.

9. Απάντηση #9
    panosbms
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Πανος

Το παρηγγειλα απο θεσσαλονικη γιατι μονο εκει το βρηκα.Εδω οσα καταστηματα το εδειχναν διαθεσιμο τελικα δεν το ειχαν.Φυσικα κ δεν γνωριζω εαν ειναι ξεκλειδωτο αλλα θα το μαθω μολις το παρω στα χερια μου.Σας ευχαριστω για τις γνωμες σας κ θα σας ενημερωσω μολις το παρω γιατι θα χρειαστω βοηθεια για τα επομενα βηματα.

10. Απάντηση #10
    panosbms
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Πανος

Καλησπερα.Το εχω παραλαβει εδω κ λιγες μερες αλλα περιμενα καποιο τεστ για να γραψω εντυπωσεις.Λοιπον ειναι ομορφο εξωτερικα κ εχει ωραιο μενου αλλα εχω αναμεικτα συναισθηματα.Η οθονη του ενω φαινεται ικανοποιητικη η φωτεινοτητα της μεσα στο σπιτι,στο αμαξι με ζοριζει με τον ηλιο,ο ηχος ηθελα να ειναι πιο δυνατος στο TTS, κ τελος η μπαταρια κραταει μιση ωρα.Παμε στους χαρτες, εχει Dont panic 4.7.3 που πιο πολυ μου μοιαζει με Panic, εχει αρκετα λαθη μεσα στην πολη.Μολις του εκανα αναβαθμιση στον ιδιο χαρτη του 2014 ομως κ στην επομενη βολτα θα δω αν διορθωθηκε.Η απεικονιση μπορω να πω οτι μου αρεσει.Για μοτο δεν νομιζω οτι κανει γιατι δεν θα βλεπω τιποτα φανταζομαι.Δεν ειμαι παραλογος ξερω οτι δεν αγορασα κατι ακριβο απλα το συγκρινω με ενα mls 3855 που εχει ο αδερφος μου εδω κ 8 περιπου χρονια το οποιο κ λαθη δεν εχει στους χαρτες κ πιο δυνατο ηχο κ φωτεινοτητα εχει κ εκανε κ τα μισα λεφτα.Γι αυτο κ εψαχνα απο την αρχη για mls.Τελος παντων δεν μπορω να πω οτι ειναι χαλι μαυρο αν καταφερω να βαλω καλυτερους χαρτες κ βρω κ καποια πατεντα για σκιαστρο στο αμαξι με βολευει.Το δυνατο του σημειο ειναι το πολυ γρηγορο rerouting σε σχεση με το mls.Αυτα απο πρωτες εντυπωσεις κ θα ζητησω βοηθεια οταν χρειαςτω να εγκαταστησω χαρτη.

11. Απάντηση #11
    CAPTAINXIF
    Ο χρήστης CAPTAINXIF είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 2436
    Γιώργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 82

Μία μπαταρία 900mAh, προσωπικά την θεωρώ αρκετα μικρή για να σου αντέξει πάνω απο μισή ώρα. Ειδικά αν έχεις αυξήσει την φωτεινότητα και έχεις βάλει τον ήχο τέρμα. Στην πράξη, για να το χρησιμοποιήσεις σε ταξιδι, χρειάζεται να έχει επι μονίμου βάσεως επάνω του τον φορτιστή. Υπάρχουν και περιπτώσεις που το σύστημα πλοήγησης θα σου εμφανίζει καθυστερήσεις και λάθη αν η παροχή ρεύματος δεν είναι σωστή. Όσο για προγραμμα πλοήγησης, νομίζω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα να του βάλεις κάποια απο τις version του IGO.

12. Απάντηση #12
    ninemia123
    Ο χρήστης ninemia123 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 346
    Δημήτρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.849

για τον ηλιο παντως υπαρχουν σκιαστρα που τοποθετουνται στην συσκευη και ετσι μπορεις να βλεπεις

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	gps.jpg 
Προβολές: 59 
Μέγεθος: 4,7 KB 
ID: 6333

δεν λυνουν το προβλημα αλλα το βελτιωνουν

13. Απάντηση #13
    alternative
    Ο χρήστης alternative είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1701
    Ακης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 175

οπως ειπαν τα παιδια, η μπαταρια μου φαινεται οριακα καλη, αν σκεφτει κανεις οτι θα εχει καθοδικη πορεια η χωρητικοτητα της.
    επισης, η γνωμη μου ειναι οτι, ναι μεν τα 128mb ram ειναι μια χαρα για igo8x & primo
    αλλα το μελλον δε φαινεται να ειναι στην εξελιξη του περιβαλλοντος Windows CE

14. Απάντηση #14
    panosbms
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Πανος

Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις.Ωραιο το σκιαστρο αυτο δεν γνωριζα οτι το πουλανε κ εξτρα.Οσο για την μπαταρια ναι ειναι πολυ λιγος ο χρονος που διαρκει χρειαζεται συνεχως ρευμα.Για την ωρα το μεγαλυτερο μου θεμα ειναι ο κακος χαρτης που εχει, θα σας γραψω σημερα η αυριο πληροφοριες γιατι δοκιμασα να βαλω χαρτη igo κ δεν τα καταφερα.

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ