Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 11 από 11
  1. Απάντηση #1
    ntinosbr
    Ο χρήστης ntinosbr είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1391
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Ντίνος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 208

Προεπιλογή Δεν βλεπει ο υπολογιστής το usb του gps

Καλησπέρα στην ομάδα
    Δεν είναι δυνατή η σύνδεση συσκευής gps με τον υπολογιστή μου μέσω θύρας USB .Προσπάθησα να τη συνδέσω για να περάσω νέο χάρτη στo φάκελο content -map (έχω πλοηγό igo primo) και δεν βλέπει τίποτα ούτε με reset ούτε με άλλα καλώδια , δοκίμασα και σε άλλα δυο laptops χωρίς αποτέλεσμα. Μήπως κανείς μπορεί να βοηθήσει?
    Σημείωση: Οι επιλογές από το βασικό μενού της συσκευής MASS STORAGE και MS ACTIVESYNC δεν λειτουργούν

2. Απάντηση #2
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 3
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.967

Προεπιλογή Απάντηση: δεν βλεπει ο υπολογιστής το usb του gps

Ντινο για ποιο μοντελο / μαρκα συσκευης αναφερεσαι?, εχει εξωτερικη καρτα μνημης?

3. Απάντηση #3
    ntinosbr
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ντίνος

Γεια σου steve .Κινέζικο είναι το μηχανάκι δουλεύει με windows ce 5.0 δεν του έχω εξωτερική κάρτα μνήμης , ο πλοηγός και οι χάρτες είναι μέσα στη flash memory (64Mbyts) ,τώρα μοντέλο που λες σύμφωνα με το user manual είναι mediatek MT3351 και USB είναι usb client 2.0 mini usb port.

4. Απάντηση #4
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Αρχική απάντηση -> ntinosbr
    ούτε με reset ούτε με άλλα καλώδια , δοκίμασα και σε άλλα δυο laptops χωρίς αποτέλεσμα.
    Σκουρα τα πραγματα, δειχνει να εχει πρόβλημα το hardware του, ισως η υποδοχη usb της συσκευης gps.
    Συνδεσε το σε καποιο υπολογιστη με winxp, να εχει και το ActiveSync.
    Αστο καλωδιομενο πανω από 2-3 λεπτα, ασχέτως αν συνδεεται η οχι.
    Μετα το περας αυτου του χρονου θα κουνησεις ελαφρως πανω - κατω, δεξια - αριστερα το ηδη κουμωμενο βισματακι
    στην πλευρα του GPS, παρατηρησε αν για κλασματα δευτερολεπτου ακουσεις καποιο ηχο απο την συσκευή
    * Με αυτό τον τροπο θα περιορίσουμε αν εχει καποιο επιφανειακο πρόβλημα η θυρα gps

Άλλη περιπτωση, αφηνεις να ξεφωρτισει τελειως, μα τελειως, προσπαθοντας κάθε φορα να ενεργοποιήσεις τη συσκευή
    και αυτή να αναβει για λιγο, εως οτου να μη ανταποκρίνεται καθολου. Μετα την ξανα φορτιζεις και δοκιμάζεις.

* Άλλη περιπτωση, θα πρεπει να αφαιρέσεις την μπαταρια, ανοιγωντας τη συσκευή, μπλέξιμο οποτε δες τα παραπανω.

Υ.Γ. Δεν πιστευω να εχει καποια ρυθμιση που να ακυρωνει οποια συνδεση? (αν και δυσκολο)

5. Απάντηση #5
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.197

επιτρεψτε μου μια παρεμβαση.

* καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι εχουμε να κανουμε με συσκευη χωρις επισημη υποστηριξη, αρα παμε στα τυφλα.

Ντινο δωσε μου σε παρακαλω συγκεντρωτικα, απαντησεις στα παρακατω:
    1. τι λειτουργικο εχεις ακριβως στον υπολογιστη σου ?
    2. στη Διαχειριση Συσκευων του Υπολογιστη σου (
    Υπολογιστης - Δεξι κλικ - Διαχειριση - Διαχειριση Συσκευων)
    εχει αναγνωριστει εκει μεσα η συσκευη σου ?
    ή εχεις καποια συσκευη ως αγνωστη ή με καποιο σηματακι με θαυμαστικο ή ερωτηματικο ?
    3. το mobile center / activesync λειτουργει με αλλες συσκευες ?
    4. ο υπολογιστης ειναι ενημερωμενος ?
    5. οταν συνδεεις τη συσκευη στον υπολογιστη, σου βγαζει μια τετοια οθονη ?

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	mt3351.jpg 
Προβολές: 48 
Μέγεθος: 25,0 KB 
ID: 6257
    προς το παρον αυτα και η συνεχεια θα εξαρτηθει απο τις απαντησεις σου
    το manual ειναι αυτο ?

Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

6. Απάντηση #6
    ntinosbr
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ντίνος

Γειά σου Βαγγέλη . Επειδή από χθες ξεκίνησα μια συνεργασία με τον steve και όπως τελικά δείχνουν τα πράγματα και σύμφωνα με τις οδηγίες που μου πρότεινε , μάλλον πρόκειται για καταστροφή της θύρας USB της συσκευής μου γιατί όπως προανέφερα δεν ανταποκρίνεται σε κανένα laptop -tablet -pc επιτραπέζιο (σήμερα δοκίμασα σε φίλο μου που έχει winxp) καθώς και σε οποιοδήποτε καλώδιο καινούργιο ή παλιό και αν χρησιμοποίησα . Τα συγκεκριμένα καλώδια λειτουργούν σε άλλες συσκευές κανονικά ,όπως επίσης και ο υπολογιστής μου βλέπει κινητά .
    Τώρα στα ερωτήματα που μου θέτεις :
    1. λειτουργικό win7 64 bit 2.Στη διαχείριση συσκευών δεν φαίνεται τίποτα ,καμμια συσκευή που να θυμίζει κάτι ,ούτε σηματάκι ούτε θαυμαστικό. 3. Αν εννοείς το activesync της συσκευής μου όχι .Πρίν τη βλάβη ακουγόταν ενας χαρακτηριστικός ήχος ένδειξη οτι αναγνωρίστηκε απο τον υπολογιστή και αμέσως είχα πρόσβαση στον πλοηγό και στους χάρτες .4 δεν κατανοώ ακριβώς εννοείς αν κατεβάζω ενημερώσεις? 5. Στη φωτογραφία μου δείχνεις τη χαρακτηριστική εικόνα απο ενα φλασακι και κάποιες βουλίτσες να παίζουν γύρω -γύρω ,αυτή η οθόνη εξαφανίστηκε.

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	MT3351.jpg 
Προβολές: 2 
Μέγεθος: 92,0 KB 
ID: 6267

7. Απάντηση #7
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Βασικα ορθως θιγεται απο τον Βαγγο η περιπτωση του υπολογιστη και γενικοτερα πρωτα η μερια των windows.
    Να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα, η συσκευη GPS εχει δυο τροπους συνδεσης, μια Mass Storage και MS Active Sync.
    Οταν ειναι επιλεγμενη η Mass σημαινει οτι ο υπολογιστης θα αναγνωρισει τη συσκευη με του που θα συνδεθει στη θυρα usb.
    (χωρις να τρεξει καποια εφαρμογη - προγραμμα).

Οταν επιλεγει ο τροπος συνδεσης Active Sync και συνδεσουμε το GPS τοτε αυτοματα ανοιγει το προγραμμα του απο τον υπολογιστη
    Active Sync σε περιπτωση που εχουμε winXP και το Win Mobile Center σε περιπτωση που εχουμε οποιο αλλο λειτουργικο εκτος των XP.

Επομενως αν το GPS δεν συνδεεται στην επιλογη Mass Storage, τοτε θα επιλεξεις την MS Active Sync.
    Παρατηρω ομως οτι δεν κάνεις αναφορα καθολου για win mobile center... Αρα δες τι εχεις και τι οχι, να αποκλειστει
    οποια περιπτωση συνδεσης με τα windows.

8. Απάντηση #8
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.197

η παρεμβαση μου ειχει να κανει με το γεγονος οπου η συσκευη δεν αναγνωριζεται απο κανενα μηχανημα,
    επειδη ΙΣΩΣ απουσιαζουν για καποιο λογο οι οδηγοι της mediatek.
    το γεγονος οτι τα καλωδια παιζουν σωστα, αλλα δεν αναγνωριζεται καν η συσκευη σου,
    σημαινει δυο πραγματα:
    1. απουσια οδηγων
    ή
    2. κατεστραμμενη συνδεσμολογια, πιθανως στη μητρικη της συσκευης.

επικεντρωσου σε οσα ανεφερε σε προηγουμενα ποστ ο steve, εχει σημασια να απαντησεις
    σε οσα ρωταει, με ακριβεια και να κανεις τις δοκιμες με τη σειρα και στο χρονο που αναφερει.

*** αν εχεις win7 home ισως δεν εχεις εγκατεστημενο το win mobile center
    αν εχεις τα pro και πανω, μαλλον το εχεις.... δε μας ειπες τι εχεις ..

9. Απάντηση #9
    ntinosbr
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ντίνος

Αρχική απάντηση -> Vagelis
    το γεγονος οτι τα καλωδια παιζουν σωστα, αλλα δεν αναγνωριζεται καν η συσκευη σου,
    σημαινει δυο πραγματα:
    1. απουσια οδηγων
    ή
    2. κατεστραμμενη συνδεσμολογια, πιθανως στη μητρικη της συσκευης.
    Πιθανολογώ οτι μάλλον είναι το δεύτερο που αναφέρεις Βαγγέλη και απ' οτι φαίνεται πρέπει να πάει για service (αν αξίζει τον κόπο )
    Για να απαντήσω και στα υπόλοιπα, έχω τα win7 home premium και το win mobile center είναι εγκατεστημένο, άλλωστε σ' αυτό το gps πέρασα χάρτες και χάρτες στα δυο χρόνια που το έχω .
    Όπως προανέφερα στο αρχικό μου σχόλιο ούτε η mass storage λειτουργεί ούτε η avtivesyng.
    Περίπτωση να βραχυκύκλωσε εξ'αιτίας του φορτιστή και να "έκαψε" την είσοδο του usb λέτε να παίζει? Πάντως ο πλοηγός δουλεύει μια χαρά κατά τα άλλα.

10. Απάντηση #10
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Αρχική απάντηση -> ntinosbr
    απ' οτι φαίνεται πρέπει να πάει για service (αν αξίζει τον κόπο )
    Πρωτη ενεργεια του τεχνικου ειναι αυτα που γραφτηκαν παραπανω. ΕΔΩ Πιστευω να τα εκανες κατα γραμμα.
    Δευτερη ενεργεια ειναι να την ανοιξει και να δει αν υπαρχει καποιο προβλημα επιφανειακο.
    Τριτη ενεργεια αν δεν υπαρχει επιφανειακο προβλημα να σου πει μια τιμη που δε θα συμφερει να επισκευαστει
    ή να σου πει δε μπορει να φτιαχτει... μπλα, μπλα, μπλα, λογω ανεπαρκιας υλικου.

Εφοσον παιζει η συσκευη ειναι θετικο προς το παρον και για κανα 2 - 3 χρονια θα εισαι οκ.
    * Ερωτηση, η συσκευη επιδεχεται εξωτερικη καρτα? Α ναι...τοτε θα προχωρησουμε παρακατω.

11. Απάντηση #11
    ntinosbr
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ντίνος

Αρχική απάντηση -> FilSteve
    * Ερωτηση, η συσκευη επιδεχεται εξωτερικη καρτα? Α ναι...τοτε θα προχωρησουμε παρακατω.
    Ναι και σκέφτομαι να μεταφέρω τα δεδομένα στη micro SD και κάθε φορά που θα θέλω να προσθέσω ή να αφαιρέσω δεδομένα να το κάνω στον υπολογιστή ,αφού δεν έχω πλέον τη δυνατότητα απ'ευθείας μέσω της θύρας usb. Αργότερα θα προμηθευτούμε ενα σαν το δικό σου

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ