Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
 Αποτελέσματα 1 έως 20 από 24
  1. Απάντηση #1
    giorgos-
    Ο χρήστης giorgos- είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 9744
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Γιωργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 10

Προεπιλογή Καταχωρηση αριθμου τηλεφωνου σε caddx nx 6

καλησπερα κι απο μενα!
    εχω ενα συναγρμο caddx nx 6 και εδω και αρκετο καιρο εχει χαλασει ο τηλεφωνητης, μπορω να αλλαξω τον τηλεφωνηκο αριθμο που ηταν καταχωρημενος παλια? και μπορω να χρησιμοποιησω μονο την μοναδα NX 6 χωρις τον τηλεφωνητη απλα και μονο για να εχω καποια ειδοποιηση στο κινητο μου σε περιπτωση παραβιασης? αν γνωριζει καποιος την εντολη που πρεπει να δωσω στο πληκτρολογιο θα με βοηθουσε αρκετα, γιατι με το manual εχω μπερδευτει απιστευτα πολυ ! ευχαριστω!!!

2. Απάντηση #2
    Inspiron
    Ο χρήστης Inspiron είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1339
    Στελιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 21

Προεπιλογή Απάντηση: Καταχωρηση αριθμου τηλεφωνου σε caddx nx 6

Καλησπερα Γιωργο, το πληκτρολογιο σου ειναι με display ή με LED; (αν γνωριζεις το μοντελο).
    Εχεις τον κωδικο master;,προσπαθησες να μπεις στο μενου του προγραμματος;
    Εχεις καποια εξοικιωση ή ειναι η πρωτη σου φορα;

3. Απάντηση #3
    giorgos-
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιωργος

Καλησπερα! Λιγα πραγματα γνωριζω, προσφατα εγκατεστησα ενα συναγερμο κι απο απεκτησα μια μικρη εμπειρια, ομως ο συναγρμος που εγκατεστησα δεν ηταν caddx. Αυτος που εχω στο σπιτι μου ειναι caddx και εχει πληκτρολογιο χωρις display , ο κωδικος μαστερ δεν εχει αλλαξει ποτε . ειναι ο εργοστασιακος, 9713 το πληκυρολογιο ειναι το 28_0293 και ειναι καθετο μακροστενο

4. Απάντηση #4
    Inspiron
    Στελιος

Δε βλεπω να υπαρχει τετοιο πληκτρολογιο, αν μπορεις δωσε μας περισσοτερα στοιχεια.
    Μηπως εχεις το NX-1516 ;
    Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	NX-1516.jpg 
Προβολές: 70 
Μέγεθος: 9,9 KB 
ID: 5972

Αν οχι και γνωριζεις πως θα μπεις στο προγραμματισμο, μπορω να σου πω τι αλλαγες να κανεις και σε ποια segments.

5. Απάντηση #5
    giorgos-
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιωργος

ακριβως αυτο ειναι το πληκτρολογιο, αν γνωριζεις την εντολη θα με βοηθουσες πολυ, επισης και το σημειο συνδεσης της τηλεφωνικης γραμμης πανω στις κλεμες της πλακετας nx6 σε παιδευω λιγο, αλλα πρεπει να το κανω να παιρνει τηλ οποσδηποτε! Καλεσα καποια στιγμη καποιον τεχνικο να το κανει και μου ειπε οτι δεν μπορει να παιρνει τηλεφωνο μονος του ο συγκεκριμενος συναγερμος, να σου πω την αληθεια δεν τον πολυπιστεψα,

γι αυτο και ψαχνομαι μονος μου

6. Απάντηση #6
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.287

Δεν είναι ότι δεν μπορεί να παίρνει τηλ. από μόνος του ο συναγερμός ( ο πίνακας δλδ), αλλά ότι στην ουσία όλοι οι πίνακες,
    είναι φτιαγμένοι για να συνδέονται με Κέντρο Λήψεως Σημάτων (security) και να αποστέλλουν σήματα κωδικοποιημένα και όχι
    να κάνουν κλήσεις "στον βρόντο"... Αυτές τις μεσοβέζικες λύσεις, τις εφεύραμε εμείς, για οικονομία!! Πάει περίπατο το UL!!
    Είναι κάτι που σαφώς κι εγώ αποφεύγω να κάνω στους πελάτες μου, χρόνια τώρα!! Αν επιμένει βέβαια, το κάνω και η ευθύνη δική του!
    Κι επειδή ο πίνακάς σου, δεν μπορεί να καταλάβει ότι εσύ θέλεις να σε καλεί στο κινητό, θα σου βγάζει "βλάβη - fault" όταν έπειτα
    από διέγερση (συναγερμός κλπ), θα σε καλέσει αλλά εσύ δεν θα μπορέσεις να του απαντήσεις με "ειδικά σήματα", ως κονσόλα ΚΛΣ!
    Όσο για την τηλ. γραμμή, συνδέεται εκεί που γράφει T,R (Tip, Ring). Οι κλέμμες T1 & R1 είναι για επιστροφή της γραμμής προς τις τηλεφων.
    συσκευές, κάτι που πλέον δεν χρειάζεται, αφού όλα μπαίνουν πλέον παράλληλα. Αν έχεις και internet πάνω στη γραμμή, καλό
    είναι να βάλεις ένα φίλτρο dsl πριν τον πίνακα, 1ον για να μην σου κρεμάει το dsl και 2ον για να μην γίνει και καμιά ζημιά στον
    πίνακά σου!!

Ονομασία:	caddx.jpg 
Προβολές: 66 
Μέγεθος: 63,4 KB 
ID: 5973

7. Απάντηση #7
    Inspiron
    Στελιος

Αρχική απάντηση -> giorgos-
    μπορω να αλλαξω τον τηλεφωνηκο αριθμο που ηταν καταχωρημενος παλια?
    επισης και το σημειο συνδεσης της τηλεφωνικης γραμμης πανω στις κλεμες της πλακετας nx6
    μου ειπε οτι δεν μπορει να παιρνει τηλεφωνο μονος του ο συγκεκριμενος συναγερμος
    Καπου δε μας τα λες καλα, δεν εισαι σαφης, τελικα τι ισχυει; αν ειχες τηλεφωνο επανω ειναι διαφορετικα στο να μην ειχες ποτε.

Ο συγκεκριμενος πινακας ειναι Αμερικανικος, και δεν εχει σχεση με κανεναν αλλον που κυκλοφορει στην Ελλαδα. Μπορει να δεχτει εως και τρια τηλεφωνα. Απλα τον καθοριζεις να μη στελνει downloading data. Καλει κανονικα σε οποιο τηλεφωνο του ορισουμε, για ποσες φορες να καλεσει και εναλλαξ να καλει μια το ενα μια το αλλο. Η συνδεση ειναι αυτη που δειχνει ο φιλος παραπανω και συμφωνω σε περιπτωση που εχεις προβλημα με το ιντερνετ να βαλεις ενα φιλτρο, οχι οτι θα παθεις ζημια ο πινακας σου αλλα για να μην εχεις αποσυνδεσεις,,,
    καποιες φορες δημιουργει προβλημα στο συγχρονισμο. Σε περιπτωση που εχεις CYTA, τοτε απαραιτητα θα πρεπει να βαλεις το φιλτρο (λογω VoIP)

Το λαμπακι service δε σε ενδιαφερει αν αναβει η οχι μετα την κληση που θα πραγματοποιησει σε περιπτωση ενεργοποιησης του αλαρμ.
    Αν το σηκωσεις δε θα αναψει, για να μην χρεωνεσαι δε χρειαζεται η αναλυψη της κλησης εφοσον θα ξερεις οτι η κληση προερχεται απο τον συναγερμο σου.
    Εδω ειναι η διαφορα ρυθμισης του downloading data, το ρυθμιζουμε να μη στελνει δεδομενα απλα να καλει, φυσικα δε θα ακους καποιο μηνυμα.

Σε ολους τους NSX βαζω και τις παραμετρους για τηλεφωνο. Δεν υπηρξε ποτε προβλημα ουτε θα υπαρξει.
    Να θεωρησω οτι ειπες αρχικα, δηλαδη καλουσε σε καποιο νουμερο το οποιο δεν ισχυει πλεον.
    Αν ισχυει κατι αλλο τοτε εισαι μονος σου. Δεν ειναι ευκολος ο τροπος μεταδοσης στο τι πρεπει να κανεις. Υπαρχουν και πολλες αλλες ρυθμισεις που θα πρεπει να γινουν.

Σε οποια περιπτωση κανεις καποιο λαθος, πατησε το "Exit" δυο με τρεις φορες και περιμενεις 30 δευτερολεπτα. Μετα ξανα απο την αρχη.
    Στο πληκτρολογιο πατησε * 8 και μετα 9 7 1 3 # 0 (Αν μπηκες στις παραμετρους θα αναψουν ολα τα λεντακια, δεξια πανω στο μαυρο πλαισιο)

Δε θα σου πω τι θα κανεις απο εδω και περα, γιατι αν κανεις καποιο λαθος θα εχεις προβλημα, οποτε καλυτερα να μας πεις ποια λεντακια (ζωνες 1 - 16) αναβουν συμφωνα με τα παρακατω βηματα:

Τη στιγμη που θα εισαι στο παραπανω βημα και στην διαδικασια παραμετροποιησεις, ξανα πατησε 0 #, εδω προσοχη... θα πατησεις τωρα το αστερακι *
    μια φορα και θα καταγραψεις σε ενα χαρτι ποια λεντακια αναβουν (ζωνες 1 - 16), μετα ξανα το αστερακι * και θα σημειωσεις και παλι.
    Αυτη την διαδικασια θα την κανεις εως να τελειωσουν ολα τα σταδια της συγκεριμενης παραμετρου. Ειναι περιπου στις 13 (αναλογα την revision του καθε πινακα). Οταν τελειωσουν ολα τα σταδια θα καταλαβεις οσο κι αν πατησεις ξανα το αστερακι θα ακους ενα διπλο τονο στο πληκτρολογιο που θα υποδηλωνει οτι δεν υπαρχει αλλο σταδιο παρακατω.
    Χωρις να πειραξεις κατι αλλο, πατησε 2-3 φορες το "Exit"
    Επειτα απο καποια δευτερολεπτα θα επανελεθει ο πινακας σου σε νορμαλ κατασταση.

Γραψε μας εδω αυτα τα σταδια, ποια λεντακια (ζωνες 1 - 16) αναβαν σε καθε φορα που πατουσες το αστερακι.
    Βαλε αριθμιση για να βγαλουμε ακρη π.χ.
    Πρωτο πατημα * αναψε το 2 & 7 & 3
    Δευτερο πατημα * αναψε το 4 & 2
    κ.τ.λ.π

Υ.Γ Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ευκολη υποθεση, θα σε συνιστουσα να βρεις καποιο τεχνικο στο περιβαλλον σου και να απαιτησεις σε περιπτωση που σου πει οτι δε γινεται, (αν και το δε γινεται σημαινει: οτι ισως δε γνωριζει, δε θελει να μπλεξει, η οτι αλλο) Σιγουρα να ξερεις δεν εχει να κανει με καποια ανωμαλια που θα μπορουσες να εχεις η οτι δε γινεται.

8. Απάντηση #8
    mobnspy
    Χρήστος

Στέλιο, δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις παραπάνω, αλλά δεν είναι του παρόντος να προχωρήσουμε σε άλλα τεχνικά ζητήματα τώρα...
    Όσον αφορά το τηλέφωνο που αναφέρει ο φίλος Γιώργος, είναι στον τηλεφωνητή και όχι στον πίνακα (έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστο
    από τα γραφόμενά του).... (ποστ #1)
    Γιώργη, τι ακριβώς έπαθε ο τηλεφωνητής σου? Γιατί λες ότι χάλασε?? Μήπως δεν χάλασε και απλώς έχει αφαιρεθεί η γραμμή ΟΤΕ, οπότε δεν μπορεί
    να κάνει κλήσεις??
    Μήπως έχει μέσα περασμένα παλαιότερα τηλέφωνα και απλά καλεί εκεί και όχι σ'εσένα? Πες μας ακριβώς πως διαγνώστηκε η βλάβη στον τηλ/τή??
    Ενδεχομένως να χρειάζεται 1 φιλτράκι dsl στην είσοδο της γραμμής και να είναι εντάξει... Ο θόρυβος που δημιουργεί το φερέσυχνο σήμα του dsl, είναι
    σοβαρό πρόβλημα για πολλούς τηλ/τές της αγοράς αλλά και των πινάκων!! Έχω αλλάξει 2 πλακέτες CADDX και 4 OMNI FBII μέχρι τώρα, ειδικά σε
    κάποιους οι οποίοι έμεναν κοντά σε κόμβο του ΟΤΕ!! Καίγεται ο κωδ/τής του πίνακα και δεν καλεί ποτέ ξανά!!!
    Δώσε μας κάποιες πληροφορίες παραπάνω, σχετικά με το θέμα του τηλ/τη... Ίσως να μπορούμε να τον θέσουμε και πάλι σε λειτουργία.
    Ο Στέλιος έχει δίκιο, στο ότι είναι αρκετή η διαδικασία του προγραμματισμού εξ αποστάσεως, γράφοντας και ξαναγράφοντας στο φόρουμ!!
    Κι αν όντως ο τηλ/τής σου έχει βλάβη, θα χρειαστείς κάποιον από την περιοχή που να ξέρει από CADDX και θα τον "πιέσεις" να σου κάνει προγρ/μό
    στον πίνακα, ώστε να σε καλεί στο /στα κινητά σου.
    Όσο για το λαμπάκι του service (βλάβη /fault), είναι αρκετά σημαντικό να ΜΗΝ ανάβει με το παραμικρό ή να μένει διαρκώς αναμένο, αφού κάποια
    στιγμή μπορεί να έχεις μείνει από: 1) ρεύμα, 2) μπαταρίες, 3) τηλ. γραμμή... και να το πάρεις χαμπάρι, όταν θα είναι πλέον αργά!!
    Ένα μονίμως αναμμένο λαμπάκι (led) στο πληκ/γιο, αγνοείται σταδιακά από το μάτι μας και το μυαλό μας, επειδή νομίζουμε ότι πρέπει να ανάβει διαρκώς!!

9. Απάντηση #9
    Inspiron
    Στελιος

Αρχική απάντηση -> mobnspy
    Στέλιο, δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις παραπάνω, αλλά δεν είναι του παρόντος να προχωρήσουμε σε άλλα τεχνικά ζητήματα τώρα
    Απ οτι γραφεις δειχνει οτι εισαι τεχνικος. Κατι που επιβεβαιωνεις εσυ δε σημαινει οτι μπορει να το ξερω εγω.
    Και για να λες αρα ετσι θα ειναι και πολυ σωστα αναφερεσαι συμφωνα με τα δικα σου δεδομενα. Το ιδιο ισχυει και για μενα, κατι που ξερω δε σημαινει οτι θα πρεπει να το ξερεις εσυ, μπορει ο καθενας μας να εχει διαφορετικους τροπους επομενως δεν υπαρχει λογος για τεχνικο διαλογο και κλεινει εδω.

Ναι θα μπορουσε να εχει τηλεφωνητη ξεχωριστο, και για τα δεδομενα τα δικα μου κακως που τον εχει στον CADDX πινακα, μονο και μονο να ακουει καποιο ηχογραφημενο μηνυμα.
    Το Σερβις δεν ειναι προβλημα γιατι μετα απο 60 λεπτα θα σβησει σε περιπτωση που δε σηκωσει το τηλεφωνο, αν το σηκωσει δε θα εχει προβλημα, μονο στη rev2(δυσκολα να εχει αυτη) πλακετα θα παραμηνει αναμμενο, εκει αποφασιζει αν θελει η οχι. αλλωστε εκτος απο το σερβις, ηχει το πληκτρολογιο σε περιπτωση πτωσης μπαταριας η AC διακοπης ρευματος, (υπαρχουν ρυθμισεις γι αυτο και για αλλα γεγονοτα)
    ΠΑΤΗΣΤΕ Εμφάνιση περιεχομένου
    Γιωργο αποτυπωσε αυτες τις ρυθμισεις, αχρειαστες να ειναι.

Ονομασία:	nsx_1.jpg 
Προβολές: 1 
Μέγεθος: 17,4 KB 
ID: 5974

Ονομασία:	nsx_2.jpg 
Προβολές: 1 
Μέγεθος: 13,6 KB 
ID: 5975

επισης και το σημειο συνδεσης της τηλεφωνικης γραμμης πανω στις κλεμες της πλακετας nx6
    Γιωργο η τηλεφωνικη γραμμη για εξωτερικο τηλεφωνητη δε συνδεεεται στον πινακα nx6, συνηθως περνουν την εντολη απο την AUX ρυθμιζοντας αναλογα απο τις παραμετρους
    πότε να ενεργοποιειται σαν επαφη εξοδου. Περαν αυτου ο εξωτερικος τηλεφωνητης ειναι οπως αναφερει ο Χρηστος παραπανω, αρα δεν υπαρχει και λογος χρησης του πινακα αν δεν μπορεσεις να τα καταφερεις.

10. Απάντηση #10
    giorgos-
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιωργος

φιλε χρηστο και στελιο, ευχαριστω κατ αρχην για τις αμεσες απαντησεις σας,
    η αληθεια ειναι οτι ο προγραμματισμος που περιγραφετε παραπανω απαιτει μεγαλη προσοχη ,
    και πρεπει να τον κανω μερα, θα ξαναδιαβασω το μηνυμα σου στελιο με ηρεμια , και θα κανω ακριβως οτι περιγραφεις,
    την συνδεσμολογια της τηλεφωνικης γραμμης με τις συγκεκριμενες κλεμες την καταλαβα, τωρα οσο αφορα τον τηλεφωνητη που ειναι συνδεδεμενος στην πλακετα, αυτος ειναι ενας sigma και το προβλημα που εχει ειναι οτι δεν αναβει κανενα απο τα δυο led που εχει επανω, δοκιμασα να τον αποσυνδεσω απο την τροφοδοσια του και να τον συνδεσω απευθειας στην μπαταρια του πινακα, αναβει για πεντε δευτερολεπτα και κανει δυο τρια μπιπ, και αμεσως μετα απενεργοποιειτε ξανα, ειναι σαν να εχει προβλημα καποιος πυκνωτης του. η τηλεφωνικη γραμμη πιθανον να ειναι συνδεδεμενη πανω στον τηλεφωνητη, γιατι οι κλεμες του πινακα ειναι εντελως κενες. ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας θα κανω προσπαθεια με τον προγραμματισμο να δουμε αν καταφερω κατι, η αληθεια ειναι οτι 3 τεχνικους που γνωριζα με συναγερμους τους προτεινα να ερθουν για τον προγραμματισμο και μου τα μασηξαν λιγο , εγω δεν βαζω caddx ο ενας , εγω δεν εχω χρονο τωρα, ο αλλος...

*τα παλιοτερα νουμερα που ειχε ο προηγουμενος κατοχος του σπιτιου κατα πασα πιθανοτητα ειναι περασμενα στον τηλεφωνητη και οχι στην πλακετα του συναγερμου

11. Απάντηση #11
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 3
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.955

Παρακολουθω το θεμα σας γιατι καποτε επαιζα κι εγω με αυτα. Εχω ηδη ενα nsx8 στην οικια μου, αν θυμαμαι καλα δεν εχουν μεγαλες διαφορες με τον 6.
    Αν και ανενεργος σαν παλιος στο ειδος η αποψη μου ειναι, μη εμπειρα ατομα να μην μπαινουν στις ρυθμισεις,
    ειδικοτερα οταν εχουν πληκτρολογιο με led και οχι με display. Να σημειωθει οτι εγω δεν κανω χρηση εξωτερικο τηλεφωνητη αλλα του πινακα.
    Πριν 2 χρονια που επιχειρησα να εισαγω ακομα ενα κινητο τηλεφωνο... ειδα κι επαθα να το περασω. Εδω που τα λεμε ειναι πολυ πιο ευκολος ο τηλεφωνητης
    παρα η παραμετροποιηση του πινακα, βολευει τον αγοραστη γιατι θα εχει και ακουστικο μηνυμα και τον τεχνικο (ξεμπερδευει πιο γρηγορα)
    ειδικα οταν δεν εχει μεγαλη εμπειρια στη συγκεκριμενη μαρκα.

Θα σου προτεινα να φτιαξεις τον ηδη υπαρχον ή να βρεις καποια καλη προσφορα και να περασεις καποιον αλλον. Δεν ειμαι στην επικαιροτητα
    για να σου προτεινω κατι, τα παιδια που απαντησαν σιγουρα κατι θα εχουν στο νου τους. Καλη επιτυχια οποια μεθοδο κι αν διαλεξεις.

12. Απάντηση #12
    giorgos-
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιωργος

Σ ευχαριστω Στρατο, θα το προσπαθησω λιγο ακομα ομως γιατι δεν μπορει μια τοσο χρησιμη λειτουργια σε ενα συναγερμο, που κανονικα θα επρεπε να ηταν προσβασιμη απο τον χρηστη, να χρειαζεται ειδικες γνωσεις και εμπειρια εγκαταστατη πανω σε συναγερμους τετοιου ειδους. Θα ηταν εξαιρετικα ευκολο αν για παραδειγμα το εγχειριδιο εγραφε για τηνκαταχωρηση του 1ου τηλεφωνικου αριθμου *8*κωδικος*21*αριθμος κινητου# και εξιτ.... δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει οι προγραμματιστες να γεμιζουν το μενου της καθε συσκευης με ενα σωρρο δυσνοητες ρυθμισεις....

13. Απάντηση #13
    mobnspy
    Χρήστος

Γιώργη, αν και επαναλαμβάνομαι (αφού το ανέφερα σε ποστ ποιο πάνω...), θα σου ξαναπώ ότι όλα αυτά είναι ξεκάθαρα πατέντες Ελληνικές!
    Πουθενά στον κόσμο δεν προγραμματίζεται ο πίνακας ώστε να κάνει κλήσεις σε κινητά. Ο κωδικοποιητής είναι για επικοινωνία με Κέντρο Λήψης
    Σημάτων (καλώς ή κακώς) και μόνο ένας έμπειρος τεχνικός μπορεί να δώσει όλα τα στοιχεία που απαιτούνται, χωρίς να κάνει λάθη κλπ!!
    1 και μόνο παράμετρο να αλλάξεις κατά λάθος, μπορείς να τρελαθείς ο ίδιος σου από την συμπεριφορά του ή να τρελάνεις τους γείτονες!!
    Πολύ πρόσφατα και μόνο σε νέες version των συστημάτων, έχουν μπει οι "οικιακές κλήσεις" ή paging ή όπως αλλιώς θέλεις πές το κι αυτό μετά από
    απανωτά e-mail στις εταιρίες, από τους απανταχού αντιπροσώπους της Caddx, DSC κλπ, οι οποίοι κουράστηκαν επί μακρόν, να ακούν παράπονα από
    τους πελάτες τους για το συγκεκριμένο θέμα!! Κανένα αξιόλογο σύστημα δεν είχε δυνατότητα "οικιακής κλήσης /κλήσεις σε κινητά" ως πραγματική
    πρόβλεψη στο πρόγραμμά του!!
    Μέχρι κι εγώ έστειλα κάποια e-mails σε DSC και Menvier, αλλά ποτέ δεν αφορούσαν θέματα προγραμματισμού αλλά άλλα θέματα (π.χ. όγκος κουτιού,
    πληκ/για, άλλα προβλήματα κλπ)...
    Αν κάποιος λοιπόν έχει κάποιες βασικές έως προχωρημένες γνώσεις από τέτοια συστήματα, μπορεί να παρέμβει... Αν όχι, είναι πάντα αναγκαίο να κάνει
    τον προγραμματισμό ένας έμπειρος τεχνικός, ο οποίος θα παραμετροποιήσει το σύστημά σου, με τρόπο που να σε βολεύει εσένα και όσο αυτό είναι δυνατό
    τεχνικά!!
    Ας πάμε λίγο και στον τηλ/τη της Sigma... Ποιο μοντέλο είναι? Το παλαιότερο MD03 σε μεταλλικό κουτί, το νεότερο που είναι σε πλαστικό κέλυφος και μοιάζει
    με πληκ/γιο συναγερμού με πλήκτρα?? Αν είναι το παλιό, η συμπεριφορά είναι φυσιολογική. Θα πρέπει να έχεις το κλειδάκι on/off/program για να τον θέσεις
    σε λειτουργία!! Αν είναι το καινούργιο, δοκίμασε να πατήσεις κάποιον τυχαίο κωδικό π.χ. 1234, Enter...
    Κάνει κάποιον ήχο? Δεν κάνει τίποτα?? Πάντως, όποιος Sigma και να είναι, είναι παιχνιδάκι... Κι επίσης, υπάρχει πάντα και η επίσημη αντιπροσωπεία που τα
    παραλαμβάνει και τα επισκευάζει, εάν αξίζει τον κόπο!!

ΠΑΤΗΣΤΕ Εμφάνιση περιεχομένου
    Στέλιο, όπως ανέφερα και ποιο πάνω για το System /Fault /Service led, έχω δει και έχω ακούσει τα εξ αμάξης στα 22 χρόνια που κάνω αυτή τη δουλειά!!
    Άλλος έχει καταψύκτες με αστακούς και καβούρια εκατοντάδων ευρώ μέσα και στη λέει με πολύ άσχημο τρόπο, που το σύστημά του είχε μονίμως θέμα.... Στην ουσία,
    δεν είχε πραγματικό θέμα, αλλά βλέποντας το led του Service (ειδικά στο Caddx) αναμμένο ανά διαστήματα, το έδεσε κόμπο ότι αυτό έτσι θα ανάβει, ασχέτως εάν
    διαγράφηκε από το Κ.Λ.Σ. και ενημερωνόταν στο κινητό του για διάφορα συμβάντα διάρρηξης, όχι όμως και για διακοπή ρεύματος ή χαμηλής μπαταρίας, αφού όπως
    θα ξέρεις από την όποια πείρα έχεις, τα σήματα αυτά θεωρούνται από το 99% των πελατών "άσκοπα" και ότι αδίκως τους ενοχλεί το σύστημα, μέχρι να σβήσουν οι....
    καταψύκτες τους!!! Τότε είναι που αρχίζει το πανηγύρι!!!!!!!
    Επίσης, δεν έρχομαι σε αντίλογο σχεδόν ποτέ με άλλους συναδέλφους, γιατί ο καθένας έχει δει κι ακούσει πάρα πολλά....αλλά δεν μπορώ να ακούω τεχνικό
    να λέει ότι δεν πειράζει να ανάβει ανά τακτά διαστήματα το Service και να το αγνοούμε, επειδή θα σβήσει μετά από 1/2 ή 1 ώρα!! Κανένας σοβαρός τεχνικός ή σοβαρή
    εταιρία που εγκαθιστά Συστήματα Ασφαλείας, δεν επιτρέπει στα συστήματά του /της, να έχουν σχεδόν μόνιμα πρόβλημα!! Ξέρω ότι φταίει ο πελάτης που αυτό ζήτησε,
    αλλά στην ουσία το λάθος το κάνουμε εμείς, που κάνουμε όλες αυτές τις αλχημείες για να τους εξυπηρετήσουμε!! Και που δυστυχώς, λόγω των καιρών, συνήθως δεν
    μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς!!!!

14. Απάντηση #14
    Inspiron
    Στελιος

Στέλιο, δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις παραπάνω, αλλά δεν είναι του παρόντος να προχωρήσουμε σε άλλα τεχνικά ζητήματα τώρα
    αλλά δεν μπορώ να ακούω τεχνικό
    να λέει ότι δεν πειράζει να ανάβει ανά τακτά διαστήματα το Service και να το αγνοούμε, επειδή θα σβήσει μετά από 1/2 ή 1 ώρα
    Χρηστο συνεχιζεις να αφιερωνεις. Ζητω συγνωμη απο το φορουμ που καταληξαμε το συγκεκριμενο νημα βοηθειας σε κατι αλλο. Δεν θα κανω την χαρη να συνεχισω..
    Σε τετοιες ψιλο-αντιπαραθεσεις ακουγονται και διαφορετικες αποψεις.

Καλεσα καποια στιγμη καποιον τεχνικο να το κανει και μου ειπε οτι δεν μπορει να παιρνει τηλεφωνο μονος του ο συγκεκριμενος συναγερμος,
    εγω δεν βαζω caddx ο ενας , εγω δεν εχω χρονο τωρα, ο αλλος..
    Γιωργο σορρυ για τα παραπανω και συνεχιζω, σιγουρα δεν ειναι ευκολος ο προγραμματισμος και δεν εχει καμια σημασια τι θα αποφασισεις στο τελος.
    Πρεπει να γνωριζουν οσοι εχουν τετοιο πινακα οτι υπαρχει δυνατοτητα χρησης τηλεφωνικης ειδοποιησης κατι που κανω σε ολους τους πελατες μου εδω και παρα πολλα χρονια, (ασχετως αν γινεται χρηση για το κεντρο ληψης σηματων) ουδεποτε υπηρξε προβλημα και ουτε θα υπαρξει η μονη διαφορα ειναι οτι δεν ανακοινωνει καποιο μηνυμα(απλη κληση).
    Οσο για το services(LED), μην σε προβληματιζει υπαρχουν εντολες οι οποιες κοβουν την αποστολη προς την εκαστοτε εταιρια security. Δεν θα κανουμε χρηση τα προτωκολλα (για την ελλειψη download complete). Επισης ο πινακας σου εχει τη δυνατοτητα να δωσει εντολη να ηχει το πληκτρολογιο σου σε διακοπη ρευματος (αναλογα μετα απο ποση ωρα θα το ρυθμισουμε) οπως για χαμηλη μπαταρια και διαφορες αλλες εντολες (οι οποιες ειναι ανεξαρτητες απο το service).

Περαν απο τα παραπανω αναφερομενα καλο ειναι να δεις αν μπορεις να λειτουργησεις τον ηδη υπαρχον τηλεφωνητη σου συμφωνα με τις οδηγιες του Χρηστου.
    Τουλαχιστον σε αυτο ταυτιζομαστε

15. Απάντηση #15
    giorgos-
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιωργος

Καλησπερα :) να σας πω κι εγω τα νεοτερα μου! Κατ αρχην ο τηλεφωνητης ειναι σε πλαστικο κουτι και εχει πληκτρολογιο αριθμιτικο , εχει επισης time code voice enter read adress, και οτι και να πατησω εκει πανω δεν κανει τιποτα , ουτε αναβει κατι ουτε ακουγεται κατι,.

Τωρα οσο αφορα την εισοδο μου στο μενου του πινακα, εκανα τα εξης, πατησα * 8 αρχισαν να αναβοσβηνουν μονο τα stay chime exit bypass cansel αμεσως μετα πατησα 9713 και εμειναν μονιμα αναμενα τα συγκεκριμενα led και αρχισε να αναβοσβηνει το service, παταω # και κανει τριπλο τονο που σημαινει οτι δεν ειναι σωστη εντολη, παταω 0 και # και αναβει το armed μονιμα το service αναβοσβηνει και τα stay chime exit bypass cancel μενουν σταθερα αναμενα. Παταω * και παλι κανει τριπλο τονο, παταω εχιτ και κωδικο και βγαινω απο το μενου χωρις να εχω καταφερει τιποτα!!!!!!! Απ οτι καταλαβα η μονη λυση ειναι να κανω την ελληνικη πατεντα , οπως αναφερεται ο φιλος παραπανω, την οποια μπορει να την καταφερει μονο καποιος που εγκαθιστα τετοιους συναγερμους.

Οπως και να χει σας ευχαριστω για το χρονο σας!

16. Απάντηση #16
    mobnspy
    Χρήστος

Ίσως χρειάζεσαι απλά ένα πολύμετρο, ώστε να διαπιστώσεις ότι ο τηλ/τής σου παίρνει τάση 13,8V από τον πίνακα...
    Λίγο δύσκολα ένας Sigma παθαίνει ζημιά (χωρίς αυτό να αποκλείει το οποιοδήποτε ενδεχόμενο). Αν δεν κάνει καθόλου
    ήχους ή δεν έχεις καμία ένδειξη απολύτως, πάει να πει ότι ή δεν τροφοδοτείται ή κάηκε για κάποιο λόγο (υπέρταση από ΟΤΕ
    ή από τροφοδοσία).
    Η απόφαση είναι δική σου... Όπως και νά'χει, μάλλον θα χρειαστείς τη βοήθεια κάποιου που να είναι κοντά σου και να γνωρίζει καλά
    από Συστ. Ασφαλείας, ειδικά Caddx και Sigma...
    Γι αυτόν, ο προγραμματισμός ή ο εντοπισμός της όποιας βλάβης, θα είναι εύκολη υπόθεση...

17. Απάντηση #17
    giorgos-
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιωργος

ταση υπαρχει κανονικα πανω στην πλακετα του τηλεφωνητη! μαλον πρεπει να καλεσω καποιον ειδικο για αυτα τα θεματα! :)

18. Απάντηση #18
    mobnspy
    Χρήστος

Κατά πάσα πιθανότητα, πέρασε κάποια υπέρταση από το δίκτυο ΟΤΕ (αν ήταν τροφοδοσία, μάλλον θα σου έκαιγε και τον πίνακα)....
    Οπότε, δυστυχώς (ή ευτυχώς) πας στη λύση του τεχνικού. Αν ήταν "ζωντανός" ο τηλ/τής, τουλάχιστο θα δοκιμάζαμε να κάνουμε κάτι
    με αυτόν. Πάντως, μην ξεχνάς και αυτό που σου είπα περί Sigma. Μπορείς να τον βγάλεις από εκεί που είναι και να τον πας να τον δουν.
    Η αποκατάσταση βλάβης, δεν είναι πάντα πολύ ακριβή. Έχω επισκευάσει αρκετούς πίνακες Sigma MC-08 στο παρελθόν, με μικρό κόστος
    και μάλιστα με αποστολή από Θεσ/νίκη!

19. Απάντηση #19
    giorgos-
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιωργος

τελικα καταφερα να καταχωρησω τον αριθμο του τηλεφωνου μου με τον εξης τροπο!

ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ 0
    *8 κωδικος εγκαταστατη 0# 0# 15* 6*9*9*10*1*2*3*4*5*6*14*14*14*14*14*14*14*14*14* # exit
    οπου για παραδειγμα το 6990123456 ειναι το κινητο μου
    (κι επειδη ο τηλεφωνικος μου αριθμος περιλαμβανει τον αριθμο 0, τον αντικαθιστουμε με 10)
    (μετα το τελευταιο ψηφιο του τηλεφωνου εβαλα οσα 14* χρειαζονται μεχρι να ακουσω διπλο τονο, και μετα πατησα # )

ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ 2
    *8 κωδικος εγκαταστατη 0# 2# 13*# εξιτ

ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ 3
    *8 κωδικος εγκαταστατη 0# 3# 2* 0* #εξιτ

ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ 4
    *8 κωδικος εγκαταστατη 0# 4#
    αφου ειμαστε στην παραμετυρο 4, στο πρωτο τμημα της πατησα το 1 και αναψε ο αριθμος 1
    και στο δευτερο τμημα της εσβησα οτι ηταν αναμενο

τμηματα αλλαζω πατωντας *

αυτα εκανα και τωρα με παιρνει τηλ δυο φορες , φυσικα χωρις να ακουω καποιο μηνυμα,
    ειναι δυσκολη διαδικασια για καποιον που δεν εχει εξοικιωση με το ειδος,
    και η αληθεια ειναι οτι ενα λαθος να κανεις μπορει να αλλαξεις καποια ρυθμιση που δεν πρεπει να αλλαξεις και
    να μην λειτουργει σωστα η μοναδα σου, ενας τεχνικος νομιζω ειναι η καλυτερη λυση!!!

Ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθησαν με τις οδηγιες τους!!!

20. Απάντηση #20
    Inspiron
    Στελιος

Ωραια, για παρακατω εφοσον ειναι τσεκαρισμενες οι επιλογες να ηχει το πληκτρολογιο με τις παραπανω εντολες που δοθηκαν για τη διακοπη ρευματος AC και πτωση μπαταριας.
    Θα σιγουρευτεις για το χρονο που ειναι ρυθμισμενο, αν ειναι για το AC, για την πτωση μπαταριας δεν εχει χρονο, ειναι αμεσο μετα την πτωση της.
    Στην ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ 40(σαραντα) και στο τμημα 2 δες ποια λεντακια(αριθμοι) αναβουν και πες μας.
    Συμπληρωματικα θα δεις και την ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ 39, εχει ενα τμημα, να αναβουν οπωσδηποτε το 3 και 4 (ειναι επισης απαραιτητη για τη διακοπη AC και πτωση μπαταριας)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X