Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 15 από 15
  1. Απάντηση #1
    ninemia123
    Ο χρήστης ninemia123 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 346
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Δημήτρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.841

Προεπιλογή Κλωνοποιηση win8.1

Το ερωτημα που εχω ειναι το εξης, μπορουμε να κλωνοποιησουμε το λειτουργικο του υπολογιστη μας, στην συγκεκριμενη περιπτωση win 8.1, στον εξωτερικο δισκο (toshiba 500giga) και να μπορουμε να κανουμε boot απο τον εξωτερικο;

Βασικα προσπαθησα να το κανω χρσησιμοποιωντας το XXCLONE , εχωντας πριν κανει partition στον εξωτερικο και προσπαθωντας να κλωνοποιησω στο νεο partition το λειτουργικο (εχω αρκετα προγραμματα που χρειαζομαι και γι αυτο τον χωρισα στα δυο).
    Το αποτελεσμα ηταν ναι μεν να μεταφερθει ΟΛΟΣ ο C στο partition του εξωτερικου αλλα δυστηχως οταν πηγαινα να κανω boot απο τον εξωτερικο η διαδικασια σταματαγε (ξεκιναγε εδειχνε το σημα των win αλλα δεν μπορουσε να συνεχισει).

Επειτα δοκιμασα με αυτο το προγραμμα AOMEI Partition Assistant Standard και με την επιλογη migrate os to ssd (παραδοξως το συγκεκριμενο προγραμμα μου εδεινε την δυνατοτητα μεσα απο μια διαδικασια ευκολη να μην σβυσω ΤΙΠΟΤΑ απο τα δεδομενα που ειχα στον εξωτερικο σκληρο και να δημιουργησει μονο του partition με την εγκατασταση του c)

Το αποτελεσμα ηταν το ιδιο με το προηγουμενο προγραμμα.Ειδα το partition στον εξωτερικο να γινεται σε μεγεθος οπως ακριβως ο C (πχ 100 giga 50 ελευθερα οπως και ο c) και να περιεχει οτι ακριβως και ο c αλλα ενω παλι ξεκιναγε να φορτωσει τα win ενω εβγαζε το σημα και τα αστερακια που βγαζει οταν bootari σταματαγε και μου εβγαζε οτι κατι προεκυψε και θα κανει επαννεκινηση. Ισως να φταιει οτι ο δισκος δεν ειναι ''καθαρο'' και χρησιμοποιω 2 partition η ισως κατι αλλο...

Το ερωτημα μου ειναι το εξης μπορουμε να βαλουμε το λειτουργικο σε εξωτερικο και να μπουταρουμε ΚΑΙ απο κει;; κι αν ναι πως θα γινει χωρις να χασω τα δεδομενα που εχω στον σκληρο;

2. Απάντηση #2
    etterna
    Ο χρήστης etterna είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 746
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 471

Προεπιλογή Απάντηση: Κλωνοποιηση win8.1

Μέχρι τα win 7 η $MS$ δεν παρείχε αυτήν την δυνατότητα [ να τρέξεις δλδ τα win απο usb drive ] λόγω
    των δικαιωμάτων αγοράς του λειτουργικού και της ταυτοποίησης χρήσης υλικού και λειτουργικού.
    Η έκδοση Enterprise των Windows 8 έχει ένα χαρακτηριστικό που ονομάζεται Windows To Go
    που επιτρέπει να εγκατασταθεί μια φορητή έκδοση των Windows σε ένα "πιστοποιημένο" flash.
    Δυστυχώς, οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν την έκδοση Enterprise των Windows 8, ούτε μια "πιστοποιημένη" μονάδα flash.
    Βρήκα έναν οδηγό που ισχυρίζεται ότι αυτό μπορεί να γίνει [ δεν το έχω δοκιμάσει ] .
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

Πρακτικά όμως δεν νομίζω ότι θα έχει εφαρμογή γιατί τα win χρειάζονται drivers πράγμα περιοριστικό καθώς θα πρέπει να κουμπώνει
    σε συμβατό hardware εν αντιθέση με τα linux που έχουν τους οδηγούς ενσωματωμένους στον πυρήνα τους
    Το πρόβλημα αυτό προσωπικά το έλυσα με linux σε usb και έτσι έχω τον υπολογιστή μου πάντα μαζί μου σε ένα φορητό δίσκο.
    Linux σύστημα για win users συνιστώ mint17.1 [cinnamon desktop= win desktop]

ΥΓ:Έτσι και αλλιώς τα win8 δεν είναι λειτουργικό σύστημα ...η μαύρη τους η τύφλα είναι και η χαρά του ρουφιάνου

3. Απάντηση #3
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

Μπορω να βαλω linux σε εξωτερικο σκληρο,σε partition και να κανω boot απο εκει σε οποιον υπολογιστη θελω ανεξαρτητου λειτουργικου που εχει ο σκληρος του;

4. Απάντηση #4
    etterna
    Γιάννης

Αρχική απάντηση -> ninemia123
    Μπορω να βαλω linux σε εξωτερικο σκληρο,σε partition και να κανω boot απο εκει σε οποιον υπολογιστη θελω ανεξαρτητου λειτουργικου που εχει ο σκληρος του;

ναι Δημήτρη μπορείς ....

Μπορείς να κάνεις 2 διαφορετικά πράγματα
    1.ο boot loader των linux να αφορά μόνο το portable λειτουργικό linux
    [ δλδ όταν καρφώνεις τον usb δίσκο στο όποιο μηχάνημα ('έχεις επιλέξει από το bios ως πρώτο boot μέσο το usb
    ή συνήθως με το esc εμφανίζεις το boot order menu και επιλέγεις το usb ) να εμφανίζει και να φορτώνει μόνο τα linux]
    2.να εμφανίζει όλα τα λειτουργικά που έχεις και να επιλέγεις εσύ από ποιο λειτουργικό θα φορτώσεις.
    Πάντως όποια επιλογή και να περάσεις η διαδικασία εγκατάστασης σε usb είναι συγκεκριμένη και χειροκίνητη (όχι αυτοματοποιημένη εννοώ)
    ... επιλέγεις something else κατά την εγκατάσταση / φορμάρεις τα root & swap partitions {ίσως και ξεχωριστό home partition αν το χρειάζεσαι}
    και ορίζεις εγκατάσταση του boot στον usb hdd αλλιώς δεν θα bootάρει ποτέ ).
    Αν τελικά το αποφασίσεις και χρειαστείς βοήθεια πες μου να φτιάξω βήμα -βήμα οδηγό .

5. Απάντηση #5
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

Αν δεν σου κανει κοπο φτιαξε ενα και ανεβασε το στο φορουμ ολο και καποιος θα βοηθηθει, αν στον σκληρο εχω 2 partition και το ενα δεν θελω να το πειραξω λογο αποθηκευμενων στοιχειων, μπορω να βαλω στο αλλο τα linux και να bootaro απο κει εχωντας προσβαση στο partition με τα αποθηκευμενα τοσο οταν ειμαι στα linux οσο και οταν μπαινω απο τα win του σκληρου; Δηλαδη χωρις να χρειαζεται να φορμαρω ολον τον εξωτερικο, να κανω φορματ μονο στο partition που θα χρησημοποιησω;

6. Απάντηση #6
    etterna
    Γιάννης

Ναι μπορείς ... καλό είναι βέβαια για το ενδεχόμενου του λάθους να έχεις πάρει backup τα δεδομένα του Data Partition.
    Θέλω να πω δλδ ότι είναι σαφώς πιο εύκολο και με μηδενικό ρίσκο απώλειας δεδομένων από τυχόν λάθος,
    να διαγράψεις πρώτα όλον τον δίσκο / να δημιουργήσεις τα ext4 & swap partitions για τα linux / να εγκαταστήσεις λειτουργικό
    και έπειτα να φορμάρεις τον αδιάθετο χώρο σε ntfs μέσα από τα linux ή τα win για data transfer partition προσβάσιμο και απο Linux και απο MS
    Από τα linux θα μπορείς να read & write όλα τα partitions από όλα τα OS or Data διαμερίσματα
    ενώ από τα win δεν θα μπορείς να δεις το ext4 partition των linux παρά μόνο με ειδικό πρόγραμμα εγκατεστημένο στα win .
    φτιαξε ενα και ανεβασε το στο φορουμ ολο και καποιος θα βοηθηθει
    Έχεις δίκιο ...πιστεύω να βρω λίγο χρόνο το Σ/Κ να το κάνω

7. Απάντηση #7
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

Το UNetbootin κανει αυτη την δουλεια;

8. Απάντηση #8
    etterna
    Γιάννης

Συνήθως το χρησιμοποιούμε για να εγκαταστήσουμε ένα λειτουργικό όταν δεν έχουμε dvd drive ή να τρέξουμε ένα live OS
    Παρόλα αυτά μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και για την εγκατάσταση λειτουργικού σε usb φλασάκι.
    Απλά πρέπει να έχουμε στον νου μας κάποιους περιορισμούς [ space / updates / programs etc]
    Ναι είναι λοιπόν εφικτό να κάνεις εγκατάσταση (όχι απλά Live) σε μια συσκευή τύπου flash ,
    αλλά δεν προτείνεται γιατί μειώνεται γρηγορότερα ο χρόνος ζωής στο φλασάκι ( πάντα μεγαλύτερο από 4G]
    λόγω των πολλών εγγραφών που κάνει ένα λειτουργικό σύστημα.

Σου βρήκα έναν οδηγό με εικόνες [ στα αγγλικά ] για εγκατάσταση ubuntu σε εξωτερικό σκληρό
    Σύνδεσμος:

[μπορείς να βάλεις όποια διανομή θέλεις ...προτείνω mint 17.1 cinnamon with codecs x32 για να είναι συμβατό με πληθώρα μηχανημάτων ]
    Σύνδεσμος:

Αν δεν τα πας καλά με τα αγγλικά ή κάπου κολλήσεις ....εδώ είμαστε ..... να
    Σημαντικό: backup your Data

9. Απάντηση #9
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

Χρησιμοποιωντας το Universal-USB-Installer εβαλα το mint στο partition Κ στον toshiba.O E και ο Κ ειναι ο εξωτερικος.Το θεμα ειναι οτι οταν παω να κανω boot απο το usb δεν τρεχει.

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1_3.jpg 
Προβολές: 1 
Μέγεθος: 21,5 KB 
ID: 5563

Στο Κ περιεχονται αυτα τα αρχεια

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1_2.png 
Προβολές: 0 
Μέγεθος: 34,8 KB 
ID: 5564

Τωρα η διαδικασια απο το λινκ με μπερδεψε λιγακι εκει που λεει για την δημιουργεια partition linux και ετσι προσπαθησα απο τα προγραμματα τυπου rufus, Universal-USB-Installer,unetbootin να τα περασω στο partition του εξωτερικου.Φυσικα δεν ηθελα να παθει κατι το αλλο partition.Κατι δεν ολοκληρωθηκε σωστα και δεν bootari απο τον εξωτερικο.

10. Απάντηση #10
    etterna
    Γιάννης

Δημήτρη ...δεν το έχεις κάνει εγκατάσταση στον Κ.
    Απλά έχεις φορτώσει το mint.iso στον Κ.
    Φυσικα δεν ηθελα να παθει κατι το αλλο partition
    Πάρε backup την data που έχει το partition

Ας το κάνουμε πιο εύκολο ...και πιο ασφαλές .....
    Ξέρεις καθόλου απο vbox ?

11. Απάντηση #11
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

Λοιπον,το εβαλα σε στικακι (γι αυτο αργησα και να απαντησω), κανοντας boot απο το στικακι μπηκα στα linux οπου σου δινουν την δυνατοτητα install και απο κει μπορεις απο οτι καταλαβα να τα βαλεις στον σκληρο.Μονο που απο οτι παρατηρησα (εδω δεν ξερω αν δεν το πιασα το θεμα καλα) σου δινει την δυνατοτητα να κανεις partition εκ νεου αλλα οχι να επιλεξεις εσυ απο τα υπαρχοντα partition. Αυτη την στιγμη δεν εχω χωρο να κανω 200giga buck up και ετσι δεν ρισκαρω την εγκατασταση.Οταν κανω buck up τα αρχεια μου τοτε θα τα εγκαταστησω στον εξωτερικο σκληρο.Τα ελληνικα στα mint πρεπει να τα κατεβασεις;; πατωντας ctrl-alt δεν αλλαξε η γλωσσα

12. Απάντηση #12
    etterna
    Γιάννης

(εδω δεν ξερω αν δεν το πιασα το θεμα καλα) σου δινει την δυνατοτητα να κανεις partition εκ νεου αλλα οχι να επιλεξεις εσυ απο τα υπαρχοντα partition.
    Έχεις κάθε δυνατότητα να επιλέξει;ς / διαμορφώσεις κλπ κλπ όπως θα έκανες με κάθε partitioning πρόγραμμα μέσα από τα win .
    Γρήγορος οδηγός :
    Το ξεκινάς όταν θα έχεις ησυχία , με καθαρό μυαλό .
    Αν έχεις την δυνατότητα να βγάλεις τον C απο το μηχάνημα [ για την περίπτωση λάθους καλό θα ήταν]
    • Βάζεις τον δίσκο usb που θα κάνεις εγκατάσταση τα linux στο μηχάνημα
    • Βάζεις το γραμμένο dvd / usb με το mint.iso στο drive ή στην θύρα usb
    • Επανεκίνηση και boot απο το live dvd or usb linux
    • Θα φορτώσει τα mint σε live κατάσταση
    • Επιλέγεις install
    • Ακολούθησε τις φώτο

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΟ USB HDD

Στο παράδειγμα με τις φώτο χρησιμοποιώ έναν δίσκο [σε vbox] με τρία ntfs διαμερίσματα
    Υποθετικά στο ένα θα κάνω εγκατάσταση τα linux
    Στο άλλο έχω την data μου
    και στο τρίτο [ το αδιάφορο...απλά για το παράδειγμα τις xxx ταινίες μου ]

Θα κάνουμε εγκατάσταση στο μεγάλο ~47 G διαμέρισμα το οποίο θα το διαγράψουμε και θα το χωρίσουμε στα 2
    Ένα διαμέρισμα 44G όπου θα εγκαταστήσουμε τα linux και ένα μικρότερο [ ανάλογα με την μνήμη που φοράει το μηχάνημα σου ...αλλά γύρω στα 2-3 G είναι αρκετά ] οπου θα είναι το "swap" διαμέρισμα
    Φυσικά εσύ μπορείς να διαχωρίσεις το root απο το home διαμέρισμα [εγώ κάνω εγκατάσταση root & home στο ίδιο διαμέρισμα για ευκολία ]
    Τα υπόλοιπα διαμερίσματα δεν θα τα πειράξουμε [ παρόλα αυτά βαρετά επαναλαμβάνω :backup data]

Όταν ξεκινήσεις την εγκατάσταση και φτάσεις στην πιο κάτω οθόνη θα επιλέξεις "SOMETHING ELSE" και θα ακολουθήσεις τις φωτογραφίες
    ΠΑΤΗΣΤΕ Εμφάνιση περιεχομένου

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1b.jpg 
Μέγεθος: 44,0 KB 
ID: 5567

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1c.jpg 
Προβολές: 3 
Μέγεθος: 70,6 KB 
ID: 5568

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1d.jpg 
Προβολές: 6 
Μέγεθος: 49,4 KB 
ID: 5569

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1e.jpg 
Μέγεθος: 67,3 KB 
ID: 5570

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1f.jpg 
Προβολές: 6 
Μέγεθος: 52,8 KB 
ID: 5571

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1g.jpg 
Μέγεθος: 48,8 KB 
ID: 5566

Όπου έχεις απορία η δεν κατάλαβες κάτι σταματάς και
    α)διαβάζεις από τον σύνδεσμο που πιο πάνω σου δίνω και είναι πιο αναλυτικός
    β)γράψε την απορία σου εδώ .

Καλή επιτυχία

13. Απάντηση #13
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

το θεμα ειναι το εξης,πρωτον και χτες που πηγα να το κανω και σημερα βλεπει τον εξωτερικο toshiba 500 giga αλλα ενιαιο χωρις τα 2 παρτιτιον και το δευτερο τον δειχνει sda.Οταν κανω εισοδο απο το στικακι ,στην επιφανεια βλεπω 2 δισκους ,ο ενας ειναι ο σκληρος του υπολογιστη και ο αλλος ο εξωτερικος.Τον εξωτερικο μου τον εχει 350 γιγα οσο ακριβως ειναι το ενα παρτισιον το αλλο παρτιτιον δεν το βλεπω πουθενα.Οταν ξεκιναω την διαδικασια επιλεγω τον toshiba τον οποιο μου δειχνει οτι ειναι 500 χωρις partition ομως.

Ονομασία:	Κλωνοποιηση win8.1a.jpg 
Μέγεθος: 20,2 KB 
ID: 5577

Μηπως να αλλαξω κατι για να δει 2 τα partition;

14. Απάντηση #14
    etterna
    Γιάννης

Αρχική απάντηση -> etterna
    Ας το κάνουμε πιο εύκολο ...και πιο ασφαλές .....
    Ξέρεις καθόλου απο vbox ?
    VirtualBox platform packages + VirtualBox 4.3.20 Oracle VM VirtualBox Extension Pack

Σύνδεσμος:

ή
    όταν πας να εγκαταστήσεις τα mint δώσε μου ένα screenshot από το partition window [το επόμενο παράθυρο του "SOMETHING ELSE" ] και από τa Disks & GParted του mint

--- Προηγούμενη Δημοσίευση στις 14:18 ---

κάνε επίσης :

Με φορτωμένα τα mint

πάτα ταυτόχρονα Ctrl+Alt+T
    θα ανοίξει το τερματικό
    γράψε [ ή αντιγραφή+ επικόλληση ]

sudo apt-get-install gdisk

αποδοχή και εγκατάσταση του gdisk [ θα το εγκαταστήσει στην μνήμη ]

έπειτα γράψε και εκτέλεσε [με enter]

sudo gdisk /dev/sd?

όπου ? το γράμμα του δίσκου [πχ: dev/sdc αν ο δίσκος είναι καταχωρημένος ως sdc
    ή dev/sdb αν ο δίσκος είναι καταχωρημένος ως sdb κλπ] και δώσε το print να το δούμε

Πάντως με vbox θα μπορέσω να δοκιμάσω να στα περάσω με teamviewer

15. Απάντηση #15
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Δημήτρης

Τα μιντ δεν μου κανανε το χατηρι,εβαλα ubuntu με vbox.Για δοκιμη περισσοτερο,μολι αδειασω τον σκληρο θα κανω αυτο που χω στο μυαλο μουΔηλαδη ξεχωριστο μεταφερομενο λειτουργικο.Απλα τωρα δοκιμαζω.Να σαι καλα φιλε για την καθοδηγηση σου

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ