Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 5 από 5

Θέμα: MBR η GPT

1. Απάντηση #1
    ninemia123
    Ο χρήστης ninemia123 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 346
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Δημήτρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.841

Προεπιλογή MBR η GPT

Το ερωτημα που εχω ειναι το εξης, εχω ενα toshiba 500giga εξωτερικο. Τον εχω συνδεση με το Laptop μου toshiba L300 τρεχω τα win8.1.
    Παιζοντας αυτες τις μερες χωρισα τον εξωτερικο σε 2 partition οπου στην πορεια τα ξαναεκανα ενα.
    Στο προγραμμα που χρησιμοποιησα που ειναι το παρακατω, παρεπιπτωντος το θεωρο πολυ ευχρηστο.
    AOMEI-Partition-Assistant-Standard
    Ειδα οτι εχει αυτην την επιλογη δηλαδη convert to GPT και αντιστροφα αν το επελεγες και ξαναμπαινες μεσα θα εβλεπες το convert to MBR.
    Το mbr πρεπει να εχει σχεση με bootable κατασταση αν δεν κανω λαθος, το ερωτημα που εχω ειναι το εξη:
    Τι ειναι καλυτερο να ειναι ο εξωτερικος; ποια τα οφελη απο την καθε κατασταση;

2. Απάντηση #2
    etterna
    Ο χρήστης etterna είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 746
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 471

Προεπιλογή Απάντηση: MBR η GPT

Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

3. Απάντηση #3
    Αγγελος
    Ο χρήστης Αγγελος είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 1575
    Αγγελος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 185

Ειναι δυο διαφορετικοι τροποι αποθηκευσης πληροφοριων των εκαστοτε partitions, πληροφοριες απο ποιο σημειο ξεκιναει και που τελειωνει, ετσι το λειτουργικο γνωριζει ποια sectors ανοικουν σε καθε απο τα partition που εχουμε.

Το MBR, ειναι ενα ειδικο μικρο boot sector το οποιο βρισκεται στην αρχη του σκληρου δισκου οπου παει και φορτωνει ενα μεγαλυτερο boot loader απο αλλο partition, παραδειγμα με καποιο λειτουργικο windows. Μπορει να διαχειριστει μεχρι 2ΤΒ δισκους και οχι παραπανω. Μπορει να υποστηριξει μονο μεχρι τεσσερα(4) partitions, εκτος βεβαια αν κάνεις extended logical παρτισιον (οπως D, E, κ.τ.λ.π) Τα δεδομενα αποθηκευονται σε ενα σημειο του δισκου που σημαινει αν για καποιο λογο διαγραφουν η πειρχτουν θα επιρρεασει ολο το συστημα. Αντιθετως με τον παρακατω τροπο...

Τωρα οσο αναφορα το GPT, ειναι νεοτερη μεθοδο προς αντικατασταση του MBR, πιο μοντερνα κατα μια εννοια. Καθε παρτιτιον(διαμερισμα) με αυτον τον τροπο εχει και μοναδικο αναγνωριστικο ID (το ονομαζεται GUID). Ο τροπος αυτος δεν εχει τα ορια σε ογκου δισκου οπως του MBR, εδω καθοριζουν για παραδειγμα τα windows μιας και μπορουμε να εχουμε εως 128 partitions. Εδω τα δεδομενα αποθηκευονται σε πολλα σημεια, οποτε αν δημιουργηθει προβλημα σε καποιο απο αυτα, θα διορθωσει το προβλημα παιρνοντας πληροφοριες απο τα υπολοιπα σημεια.

4. Απάντηση #4
    ninemia123
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ο χρήστης ninemia123 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 346
    Δημήτρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.841

Τον εξωτερικο δισκο τι ειναι καλυτερο να τον εχουμε σε mbr η GPT ; Εχει να κανει με το αν ειναι απλως για αποθηκευση ο σκληρος η αν θελουμε να εχουμε λειτουργικο μεσα;Δηλαδη μπορω να τον εχω σε gpt και σε καποιο partition να βαλω καποιο λειτουργικο και να κανω boot απο κει;

5. Απάντηση #5
    etterna
    Ο χρήστης etterna είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 746
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 471

το σύνηθες είναι σε mbr οπότε ο δίσκος να είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να δεχθεί λειτουργικό χωρίς μετατροπή .
    Η διαφορά άλλωστε είναι αμελητέα της τάξης των mb .

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ