Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 4 από 4
  1. Απάντηση #1
    Cosmic
    Ο χρήστης Cosmic είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 8931
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Θοδωρής
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 10

Προεπιλογή Arduino και πως να εξοικονομησω χρήματα από την θερμανση

Καλησπέρα,

πρώτο ουσιαστικά θέμα που ανοίγω στο φόρουμ για να ζητήσω τις γνώμες - εμπειρίες σας από κατασκευές με arduino!

Ποιο ακριβώς είναι το project που θελω να δοκιμάσω :

1) Κατασκευή έξυπνου θερμοστάτη χώρου. Ο θερμοστάτης ξέρουμε όλοι τι κάνει, απλά σκεφτομαι να μπορούμε να βάλουμε και καποια άλλα στοιχεία - αισθητήρες πάνω πχ αισθητηρα κινησης και αυτός μέσω κώδικα να επιλέγει για εμάς το πως θα δουλέψει.

2) Κατασκευή μονάδας ελέγχου αντιστάθμισης. Εδώ μιλάμε για μια μονάδα που λαμβάνει δεδομένα από τον θερμοστάτη, εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας, αισθητήρα θερμοκρασίας προσαγωγής λέβητα και αισθητήρα θερμοκρασίας νερών επιστροφής από σωματα προς τον λέβητα. Επεξεργάζεται τα παραπάνω και αυτόματα ανοιγει και κλείνει αντίστοιχα μια τετράοδη βάνα ώστε να αλλαζει η θερμοκρασία που φευγουν τα νερά προς τα σώματα. Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνεται μεγάλη εξοικονομηση καθώς και πολύ καλή αίσθηση θερμοκρασίας χώρου.

Τι λέτε είναι εφικτά να γίνουν τα παραπάνω? Όρεξη, διάθεση και το πως πρεπει να δουλέψουν τα έχω, εμπειρία δεν έχω όμως με το arduino... Υπάρχει καποιος στο φορουμ να ασχολειται ήδη για να το παλεψουμε παρέα και να το παρουσιάσουμε αν το καταφέρουμε?

Ως σχετικός με το αντικείμενο (ως χομπυ) θα πώ ότι γνωρίζω ότι τα παραπάνω υπάρχουν έτοιμα και έχω βρεί εταιρίες που είναι πολύ οικονομικά σε σχεση με τα Ελληνικά δεδομένα, όμως το να το φτιαξεις κάτι μονος σου είναι η όλη φάση!!!

Ευχαριστω

2. Απάντηση #2
    Blaster
    Ο χρήστης Blaster είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 7255
    Περικλής
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 146

Προεπιλογή Απάντηση: Arduino και πως να εξοικονομησω χρήματα από την θερμανση

Ενταξει δεν ειμαι κι αυτος που αναζητας, αλλα καποια υλικα πηρα κι εγω για να ασχοληθω και τα παρατησα προς το παρον.

Αυτο το Thermocouple σενσορα για την βιβλιοθηκη (DS18B20)
    Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	Thermocouple.jpg 
Προβολές: 27 
Μέγεθος: 17,0 KB 
ID: 5419

το lcd Module
    Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	LCD Module Display.jpg 
Προβολές: 29 
Μέγεθος: 9,9 KB 
ID: 5420

Σκεφτομουν με 2 PID, η μια να ελεγχει τη θερμοκρασια του χωρου(δωματιου) και η αλλη τη θερμοκρασια του νερου.
    Δεν πηρα την τετραοδη βανα αναμιξεως, πριν τελειωσω ολο το σκηνικο. Εχει φασαρια και σπαζοκεφαλια, να δω ποτε θα το ξανα πιασω;;.

3. Απάντηση #3
    vasilios
    Ο χρήστης vasilios είναι αποσυνδεδεμένος
    V
    id Μέλους Μέλος:: 2476
    Βασιλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 15

αμα ηταν plc κατι καναμε .....προχωρα και θα βρουμε λυση πιστευω.

4. Απάντηση #4
    Cosmic
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ο χρήστης Cosmic είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 8931
    Θοδωρής
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 10

BLASTER επειδή το έχω ψάξει και εγώ λίγο, νομίζω ότι χρειαζόμαστε τα παρακάτω (για τον ελενγκτη της αντιστάθμισης) :

1)Arduino Mega 2560
    2)Αισθητήρες θερμοκρασίας DS18B20 (εναν για εσωτερική θερμοκρασία, εναν εξωτερική θερμοκρασία, εναν τα νερά που πάνε μετα την αναμιξη στον λέβητα, εναν τα νερά που φεύγουν απο τον λέβητα, εναν τα νερά που επιστρέφουν από τα σωματα)
    3) Ενα θερμοστοιχείο K-type αν θέλουμε να μετράμε και καυσαέρια στον λέβητα
    4) 2 ή 3 ρελε (ενα για κυκλοφορητη, ενα για την 3οδη ή 4οδη και 1 για μένα που έχω και δεύτερο κυκλοφορητή λόγω δοχείου αδρανειας.
    5) Οθόνη για να βλέπουμε τι μετράνε όλοι οι αισθητήρες

Και αν πουμε να συνδέεται ασύρματα με τον θερμοστάτη χώρου τότε τα αντίστοιχα modules.

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ