Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
 Αποτελέσματα 1 έως 20 από 28
  1. Απάντηση #1
    kosliv
    Ο χρήστης kosliv είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 6625
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 25

Προεπιλογή Επικοινωνια συσκευης με Μιο transfer

με το Μιο transfer δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα....έχετε καμμιά ιδέα?????

2. Απάντηση #2
    FilSteve
    Ο χρήστης FilSteve είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 3
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Στράτος (Στηβ)
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.908

Προεπιλογή Απάντηση: Επικοινωνια συσκευης με Μιο transfer

Λοιπον συμφωνα με προγουμεο θεμα εχεις το mio c220, τελικα μπορει να φταιει το λειτουργικο σου windows 8
    Το χουμε επισημανει οτι ειναι προβλημα και υπαρχει καποια αδυναμια.

*Οταν συνδεεις το GPS με usb, σου δινει καποια επιλογη απο την συσκευη να συνδεθει με Mass storage ή οτι αλλο?
    *Με συνδεδεμενη την συσκευη, τρεξε το Μιο transfer και μετα απο τον πινακα ελεγχου, τρεξε το windows mobile, πατα "Ρυθμισεις Σύνδεσης" και στο πλασιο που θα βγαλει πατα ΟΚ

#Θα πρεπει να δοκιμασεις και σε αλλο λειτουργικο, και μαλλον σε XP με active sync και οχι με windows mobile που εχουν τα νεοτερα λειτουργικα.

3. Απάντηση #3
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Τίποτα από τα 2 δεν λειτούργησε δυστυχώς !!!!!!!!!!!

4. Απάντηση #4
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Για σενα το βασικο ηταν να τρεξει, για μενα το βασικο ηταν να απαντησεις σε αυτο που σε ρωταω
      Αρχική απάντηση -> FilSteve
    *Οταν συνδεεις το GPS με usb, σου δινει καποια επιλογη απο την συσκευη να συνδεθει με Mass storage ή οτι αλλο?
    Για παιξε και με αυτο, παρολα που ειπες σε αλλο θεμα οτι το δοκιμασες
    Transfer Mio

5. Απάντηση #5
    ninemia123
    Ο χρήστης ninemia123 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 346
    Δημήτρης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.826

Το mio c220 στο μονο λειτουργικο που εχω καταφερει να το δω με το mio transfer ειναι τα xp, θα σε συμβουλευα να κοιταξεις προς τα κει.Αν εχεις 8αρια δεν νομιζω να καταφερεις να το δεις

6. Απάντηση #6
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Νομίζω ότι έχεις δίκιο....ότι κι αν προσπάθησα με τα windows 8 δεν λειτούργησε !!!

7. Απάντηση #7
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Ξερετε κατι, μου κανει εντυπωση πως θα μπορουσε καποιος να βοηθησει αφου το εχετε πλεον δεδομενο.
    Αλλωστε αναφερω πιο πανω οτι πραγματι υπαρχει αδυναμια στα 8αρια, αλλα δεν κανετε και κατι για να το αλλαξουμε αυτο.
    Φυσικα απο το να δοκιμαζετε απλα και μονο δεν θα γινει απο μονο του να τρεξει στα win8. Υπαρχουν τροποι αλλαγης συμβατοτητας
    και ενα σωρο αλλες απλες αλλαγες του συστηματος...

Μιας και δεν εχω παρει παλι απαντηση στο πιο βασικο ως προς την συνδεση usb, δεν εχει νοημα για συνεχεια.
    Καλη επιτυχια να εχεις με καποιο αλλο τροπο. τελος απο μενα, ισως καποιος αλλος φιλος μπορεσει να βοηθησει...

8. Απάντηση #8
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Πραγματικά δεν ξέρω γιατί αρπάζεσαι και γιατί θεωρείς ότι τέλειωσες με το θέμα....Δεν καταλαβαίνω ποιά ερώτηση σου πρέπει να απαντήσω αφού τις έχω απαντήσει όλες.Τέλος δεν μ'΄΄αρεσε ποτέ το αλαζονικό ύφος κάποιων που αντιμετωπίζουν ανθρώπους που δεν γνωριζουν τόσα πολλά στο συγκεκριμένο θέμα!!!

9. Απάντηση #9
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Αναρτηση 2 και 4 σε ρωταω επανελημενα. (πως να συνεχισω οταν δεν παιρνω απαντηση)

Μπραβο ομως, και σε ευχαριστω πολυ για τις ταμπελες που μου προσαπτεις.
    (φυσικα δεν ευθυνομαι αν καποια πραγματα τα εκλαμβανεις λαθος)

Οντως ειμαι ολα αυτα που αναφερεις, εσυ να εισαι καλα.

10. Απάντηση #10
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Φίλε Filsteve σου απάντησα αμέσως πως αν συνδέω την συσκευή δεν μου βγάζει τίποτα ούτε για usb mass storage που λες,ούτε στο windows mobile center γίνεται τίποτα γι αυτό έγραψα τίποτα από τα 2 δυστυχώς.Όσο για τα Xp δεν έχω άλλο υπολογιστή με τέτοιο λειτουργικό για να το δοκιμάσω.Τι άλλο έπρεπε να γράψω???δεν σου προσάπτω τίποτα και στο λέω μπέσα αυτό.Εκτιμώ αφάνταστα το γεγονός ότι μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και να με βοηθήσεις αλλά δεν θέλω επ ουδενί να κατηγορούμαι ότι σε γράφω και δεν απαντάω στα μηνύματά σου.Συγνώμη και πάλι αν παρεξηγήθηκα χωρίς λόγο

11. Απάντηση #11
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Κοιτα, δε μου αρεσει μεσα σε θεματα να δημιουργουμε εντασεις, ενα πραγμα αν εχεις στο νου σου εσυ εγω και ολοι οι υπολοιποι
    .. ειναι οτι σπαταλαμε το χρονο μας για να βοηθησουμε οπου μπορουμε, αδιαμαρτηρητα ολα αυτα τα χρονια, ξερω οτι ο λογος ειναι παντα
    παρεξηγησιμος, αλλωστε γι αυτο δεν εδωσα συνεχεια, το πως το εκλαμβανει ο καθενας μας αυτο δυστυχως δεν μπορω να το αλλαξω.

Πολλες φορες οι απαντησεις μας μπορει να μην ειναι ξεκαθαρες για να καταλαβει αυτος που ρωταει, το ιδιο ισχυει και για μενα οταν δινω απαντησεις
    σε καποια βοηθεια, οταν ομως υπαρχει παντα η καλοπροαιρετη συνεχεια τιποτα απο ολα αυτα δεν θα μπορει να παει στραβα.. ας δωσουμε ενα τελος σε αυτο
    γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο να βγαινουν τετοια πραγματα προς τα εξω, ετσι κι αλλιως δεν φταινε οι υπολοιποι γιατι εμεις την ειδαμε αλλιως..

Δεν μπορω να καταλαβω οτι με το που λες (Τίποτα από τα 2 δεν λειτούργησε δυστυχώς !!!!!!!!!!!) ειναι και αυτο που ρωταω.
    Αυτο δεν ειναι κατι που θα πρεπει να το δοκιμασεις και να λειτουργει..

*Αν για καποιο λογο η συσκευη σου δεν δινει αυτη την επιλογη, θα μπορουσε απλα και μονο να κανει φορτιση οταν την συνδεεις και γι αυτο δεν μπορει να συνδεθει.
    Αν το καταλαβαινα απο την αρχη, δεν θα φταναμε εδω τωρα, ασχετως αν ειχες παντα αυτη την ιδια καλωδιωση,
    υπαρχει καλωδιωση που εχει αλλη συνδεση μεσα(εχει να κανει με την γειωση του)
    Τα XP εχουν αλλη διαχειριση των θυρων usb, απο εκει και περα εχει αλλαξει η διαχειριση αυτη στα επομενα λειτουργικα, σε τετοιες περιπτωσεις δεν κανουμε χρηση ποτε τις μπροστινες θυρες usb)

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις καποιο αλλο καλωδιο αν ειναι εφικτο, οπως επισης να βρεις το exe αρχειο του καθε προγραμματος που σχετιζεται με το mio (miomore, transfer mio)
    .. δεξι κλικ επανω του και ιδιοτητες --> Συμβατότητα --> και στην εντολη Λειτουργια Συμβατοτητας να τσεκαριστει το κουτακι και οπως ειναι στην παρακατω εικονα.

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	symvatotita.jpg 
Προβολές: 59 
Μέγεθος: 70,0 KB 
ID: 3280

12. Απάντηση #12
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Δυστυχώς ούτε αυτό λειτούργησε....Καλώδια έχω αλλάξει 3 μέχρι τώρα χωρίς αποτέλεσμα....Άλλαξα και την ανάλυση της οθόνης μήπως παίζει ρόλο χωρίς αποτέλεσμα.Απλά όταν αλλάζω την συμβατότητα σε windows xp service pack 2 και πατάω εφαρμογή και μετά οκ,όταν ξανακοιτάω την συμβατότητα μου το έχει αλλάξει από μόνο του σε windows vista service pack 2

--- Προηγούμενη Δημοσίευση στις 11:37 ---

Bασικά θα ήθελα να σε ρωτήσω και αυτό που μου λες για την φόρτιση....Γιατί μέχρι τώρα μόνο φορτίζει τίποτα άλλο δεν κάνει όταν την συνδέω στο λάπτοπ.....

13. Απάντηση #13
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Οκ.. Τουλαχιστον ας επιβεβαιωση καποιος, αν οταν γινοταν η συνδεση usb με το GPS του εδινε καποια επιλογη για mass storage?
    Οσο για την συμβατοτητα, δοκιμασε και σε XP service pack3, εχε υποψιν καποια απο αυτα τα προγραμματα ενω επρεπε να τρεχουν
    και να εμφανιζονται κανονικα, τρεχουν στο backround, (κατω δεξια στην μπαρα δες εκει στο βελακι "Εμφανιση κρυφων εικονιδιων)

Ονομασία:	transfer.jpg 
Προβολές: 53 
Μέγεθος: 13,2 KB 
ID: 3282

Εαν συμβαινει κατι τετοιο, οποια αλλαγη δεν λαμβανεται υποψιν.
    Στη δικη σου περιπτωση δε γνωριζω, επισης ξανα προσπαθησε με επιμονη με το mio transfer, εκει υπαρχουν και οδηγοι μεχρι και τα windows 7.

14. Απάντηση #14
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

το προγραμματάκι mio transfer τρέχει κανονικά αλλά είναι σαν νεκρό....ότι κι αν πατήσω δεν ανταποκρίνεται τίποτα...και υπάρχει αυτό το εικονιδιάκι στην μπάρα μου απλά δεν συνδέεται καθόλου με την συσκευή μου,δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό που σου λέω

15. Απάντηση #15
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Το μονο που μενει... οταν συνδεεται η συσκευη με το PC αν δινει επιλογη?? mass storage. Αν καποιος φιλος θυμαται η το κανει χρηση ας μας πει..

16. Απάντηση #16
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Επίσης όταν τρέχω τον οδηγό αποκατάστασης του ΜΙΟ που μου έστειλες σε προγενέστερη ανάρτηση μου γράφει πως δεν βλέπει το κομπιούτερ κάποια συσκευή pna....Παρ'όλο που συνδέω το Mio με usb δεν το αναγνωρίζει μάλλον ο υπολογιστής,γι αυτό επέμενα σε προγενέστερες αναρτήσεις μου ότι το πρωταρχικό είναι να αναγνωριστεί η συσκευή μου από το λαπτοπ.Το μόνο που συμβαίνει είναι να ακούγεται ο ήχος ότι κάτι συνδέθηκε στο λάπτοπ.Από κει και πέρα τίποτα άλλο δεν συμβαίνει.Συγνώμη αν σε ζαλίζω και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σου !!!

--- Προηγούμενη Δημοσίευση στις 12:05 ---

Και συμπληρωματικά να γράψω πως όταν συνδέω την συσκευή με το λάπτοπ δεν μου δίνει πουθενά καμμιά επιλογή για mass storage

17. Απάντηση #17
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Το GPS απο την αρχη το βλεπει ο υπολογιστης σου, το διαβασα στο προηγουμενο θεμα, το βλεπεις ηδη στην διαχειριση του PC σου.
    Πολλες συσκευες θελουν για καποιο λογο αφυπνιση λογω ασυμβατοτητας, γι αυτο δεν μενω σε αυτο που αναφερεις, ηδη το βλεπεις,
    ...αλλωστε απο εκει αλλαζεις και τους οδηγους...ειτε ειναι σε κατασταση φορτισης ή σε κατασταση mass storage (αν τελικα υπαρχει αυτη η κατασταση)
    το ιδο πραγμα θα βλεπεις στην διαχειριση, εδω ειναι η κατασταση που δεν μπορουμε να προσδιορισουμε,
    καλυτερα να απαντησει καποιος που εχει την συγκεκριμενη συσκευη και να θυμαται τι παιζει.

18. Απάντηση #18
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Ονομασία:	Καταγραφή.JPG 
Προβολές: 52 
Μέγεθος: 28,6 KB 
ID: 3283 αν βοηθάει.....

19. Απάντηση #19
    FilSteve
    Στράτος (Στηβ)

Οχι δεν βοηθαει, απλα επιβεβαιωνει οτι το βλεπει ο υπολογιστης.
    Παντως θα το παλευα στην θεση σου, με τους drivers, μεχρι να απαντησει καποιος για το mass storage.

*Οπως ειναι συνδεδεμενη η συσκευη, λογικα εχεις κανει καταργηση του ηδη υπαρχον οδηγου, μετα βγαζεις την συσκευη
    περιμενεις κανα 2λεπτο και ξανα βαζεις την συσκευη, αν προλαβει και την βρει απο μονο του, ξανα κανεις καταργηση και βαζεις
    τους οδηγους που εχεις κατεβασει....

20. Απάντηση #20
    kosliv
    Εκκινητής Δημοσίευσης

Παιδιά καλησπέρα και πάλι....Προσπάθησα να βάλω τους drivers και να κάνω ενημέρωση και μου βγαλε αυτό το μήνυμα που βγάζει η εικόνα....Τι κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση????

Ονομασία:	Καταγραφή.JPG 
Προβολές: 37 
Μέγεθος: 29,6 KB 
ID: 3295

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •