Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 16 από 16

Θέμα: HOL ελλας

Περιγραφή - Τι να περιμενω;
  1. Απάντηση #1
    stratego
    Ο χρήστης stratego είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 5987
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Γιώργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 191

About HOL ελλας

καλησπερα σας αποφασισα πλεον να βαλω σταθερο ιντερνετ στο σπιτι μου γιατι τοσο καιρο επαιρνα απο τον γειτονα αλλα λογω αποστασης και εμποδιων η ταχυτητα η ποσοτητα και η ποιοτητα του σηματος ειταν σε τραγικα επιπεδα και ειναι ακομα αποφασισα λοιπον να βαλω χολ 24 αρι που θα μπορω και να το πληρωνω αλλα εχω μια απορια και θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε την γνωμη σας.Εχω το καφαο στα 40 μετρα απο το σπιτι αυτο παιζει κανενα ρολο; και αν ναι ποσο; μετα το 24 αρι τι ταχυτητες θα μου βγαζει καθως εχω καινουργια γραμη στο σπιτι μου και σε αριστη κατασταση με ενδιαφερουν οι ταχυτητες και του ανεβασματος αρχειων αλλα καθως και του κατεβασματος επισης σε αυτην την γραμη σκοπευω να συνδεσω τρεις υπολογιστες πιο συγκεκριμενα τρεις μοναδες και το νετμπουκ που εχω ηδη θα τα σηκωνει αν τα λειτουργω ολα μαζι η θα κολαει; και μετα αν οχι τι θα μπορουσα να κανω;

2. Απάντηση #2
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.287

Προεπιλογή Απάντηση: HOL ελλας

Χωρίς να μπορώ να είμαι 100% αντικειμενικός, επειδή οι αποστάσεις αλλά και οι περιοχές διαφέρουν από 10-100% σε ποιότητα καλωδιώσεων
    αλλά και απόστασης από το κοντινότερο κέντρο της HOL ή και του ΟΤΕ, θα ήθελα να σου πω ότι ΔΕΝ θα υπερβείς σε καμία των περιπτώσεων
    τα 12-17ΜΒ! Υπάρχουν φορές που κατεβάζουμε με ταχύτητες έως και 14,5 αλλά και φορές που δεν έχουμε ούτε 5!! Άλλωστε, αν τους ρωτήσεις
    όλους αυτούς, θα σου πουν στο τέλος ότι η γραμμή είναι ΕΩΣ 24ΜΒ! Πάντως, είμαι πολύ ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές, με ελάχιστες
    ατασταλίες σε σήμα κλπ... Για κάποιες άλλες εταιρίες, έχω ακούσει πολλά ευτράπελα, οπότε θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που εδώ και 5 έτη,
    όλα πάνε κατευχήν!!
    Η λύση στα προβλήματά μας θα έρθει όταν όλα αυτά γίνουν παρελθόν και πάμε απευθείας σε οπτική ίνα και σε ταχύτητες που μόνο ονειρευόμαστε
    αυτή τη στιγμή (ενώ στην Ευρώπη θεωρείται δεδομένο εδώ και καιρό!)
    Όσο για το πόσες συσκευές θα συνδέσεις, δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα.. Βέβαια αν κατεβάζουν όλες ταυτοχρόνως αρχεία, ταινίες κλπ, ε ναι, κάποιο
    μικρό θέμα θα το έχεις! Αν απλά όλοι σερφάρουν σε ιστοσελίδες, δεν θα έχεις κολλήματα και καθυστερήσεις..
    Για upload πάντως, δεν θα έχεις πάνω από 0,6-0,7ΜΒ, αφού τόσο κλειδώνει συνήθως. Άντε να πας έως τα 0,8-1ΜΒ κάποιες φορές, αλλά με δυσκολία..
    Εσένα το downloading σε ενδιαφέρει περισσότερο (κατέβασμα προς εσένα..), το τι ταχύτητα θα πετύχουν οι άλλοι για να πάρουν από εσένα, δεν είναι
    και τόσο πρόβλημα!
    Τώρα, όσο για εσωτερικά του σπιτιού, αν μπορέσεις κάποια στιγμή να αλλάξεις το router με κάποιο στα 300ΜΒ αντί των 150ΜΒ που είναι το δικό τους,
    θα δεις σοβαρή διαφορά, ειδικά εάν μοιράζεσαι ταινίες και αρχεία μεταξύ των άλλων Η/Υ σου αλλά και με την TV σου (DLNA), για να βλέπεις από
    τον καναπέ σου, χωρίς την ανάγκη καλωδίων αλλά και χωρίς κολλήματα (σε βαριές MKV ταινίες)..
    Ελπίζω να σε κάλυψα...

3. Απάντηση #3
    stratego
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιώργος

καλησπερα chris ναι με εχεις καλυψει στα περισοτερα θεματα αν και με ενδιφερει και το ανεβασμα εχω μια ακομα απορια ο γειτονας ειναι στα 20 μετρα μακρια και με κεραια που εχω μια μικρη εσωτερικου χωρου εχω μολις 2 γραμμες σημα και ταχυτητα κατεβασματος 5 εως 8 μππσ και ανεβασμα εως 0.8 και 0.9 με το λιγοτερο να ειναι 0.3 στο ανεβασμα πως με τοσο λιγο σημα εχω ανεβασμα και κατεβασμα τοσο πολυ και με το δικο μου που θα εχω μεσα στο σπιτι μου θα πιανω 12 και 17 μηπως παιζει καπιο ρολο που του γειτονα ειναι 54 αρι;

4. Απάντηση #4
    mobnspy
    Χρήστος

Το σήμα που βλέπεις είναι κατά κάποιο τρόπο εικονικό. Ο γείτονάς σου έχει το πλεονέκτημα ότι είναι μέσα στο σπίτι του, οπότε το μεγαλύτερο μέρος
    του bandwidth είναι γι'αυτόν.. Εσύ παίρνοντας σήμα από αυτόν (ο οποίος μάλλον δεν κάνει και πολλά!), παίρνεις ένα μέρος της γραμμής..
    Θα είχες σοβαρό πρόβλημα, αν είχες μόνο 1 γραμμή ή μόνο ένδειξη του ονόματος (SSID) του δικτύου, αφού οι ταχύτητες θα ήταν δραματικές!
    Και μην νομίζεις ότι μετρώντας με το (π.χ.) speedtest.net βλέπεις αυτό που πραγματικά έχεις! Το τι αποτέλεσμα βγάζει η γραμμή, σε σχέση με αυτό
    που μεταφέρεται σ'εσένα πραγματικά, μόνο με άλλο πρόγραμμα (app) μπορείς να το δεις στην πράξη! Εκτός κι αν κάνεις μετρήσεις με τέτοιο πρόγραμμα
    διαχείρισης-ελέγχου του δικτύου σου, οπότε είσαι και πολύ τυχερός που καταφέρνεις να έχεις αυτά τα αποτελέσματα!

5. Απάντηση #5
    stratego
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιώργος

το προγραμμα απ τι ειναι;

6. Απάντηση #6
    mobnspy
    Χρήστος

Τι εννοείς "από τι είναι"??? Απλά ρώτησα πως μετράς τον όγκο της γραμμής. Δεν ξέρω πως μέτρησες τα ΜΒ της γραμμής σου...

7. Απάντηση #7
    stratego
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιώργος

ελλεγα το app τι ειναι;

8. Απάντηση #8
    mobnspy
    Χρήστος

Αόριστα μιλούσα.. Είπα μήπως είχες κάποιο πρόγραμμα που μετράει το εύρος της γραμμής σου, την ποιότητα κλπ... Δεν έχω κάτι
    συγκεκριμένο κατά νου. Ε, τώρα με τη νέα (δική σου) γραμμή, θα έχεις σημαντική διαφορά, από πολλές απόψεις!

9. Απάντηση #9
    Veyron
    Ο χρήστης Veyron είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 98
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 905

Με το καφάο στα 40 μέτρα;
    Αν είναι στα 40 μέτρα και δεν έχει κανένα πρόβλημα ο βρόγχος, τότε τα 22-23 τα έχεις σίγουρα.
    Στα 150 μέτρα από το κέντρο, έχω δει 22. Όχι δικό μου.
    Στα 750 πού είμαι εγώ, έπαιζα 12 με 14. Με την είσοδο του VDSL είμαι στα 38.
    Θα έχεις μια χαρά ταχύτητα με 40 μέτρα απόσταση.

Όταν με το καλό συνδεθείς, θα μπεις στο μενού του Router και θα πάρεις μέτρηση της ταχύτητας.

Όταν έρθει εκείνη η ώρα και έχεις απορίες, εδώ θα είμαστε.

10. Απάντηση #10
    mobnspy
    Χρήστος

Κι εγώ 20μ. απέχω από το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ αλλά δεν πάει έτσι! Αν δεν είναι κοντά σε κατάστημα του ΟΤΕ ή σε βρόγχο της HOL,
    πολύ χλωμό το κόβω! Εσύ έτυχε να είσαι από τους τυχερούς!!
    Ας ελπίσουμε να κάνω λάθος....θα δούμε με το καλό, όταν συνδεθεί επισήμως.

11. Απάντηση #11
    immortal222
    Ο χρήστης immortal222 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 5999
    Γιώργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 136

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την ταχύτητα.Ένας από αυτούς είναι η απόσταση από τον κόμβο.
    Αλλά από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες.Όταν ήρθαν να μου συνδέσουν το τηλέφωνο,χρειάστηκε να πάνε να δούνε τις ενώσεις στα δύο διπλανά μου σπίτια.
    Οπότε παίζει ρόλο πόσες ενώσεις έχεις μέχρι το router(γιαυτό λένε πως καλό είναι το router να μπαίνει στην πρώτη πρίζα του σπιτιού).
    Ακόμα παίζε ρόλο και η ποιότητα του καλωδίου.Όταν συνδέσεις το router θα δες που σου κλειδώνει από τις ρυθμίσεις του και θα δεις τι ταχύτητα θα έχεις.
    Τέλος ,κάπου είχα διαβάσει ότι αν το δουλεύεις ασύρματα, καλό θα είναι να δεις σε τι κανάλι δουλεύουν τα γειτονικά,και να επιλέξεις κάποιο που θα έχει τους λιγότερους.

12. Απάντηση #12
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.175

αψογος ο Γιωργος ....
    ετσι εχουν τα πραγματα.. η αποσταση απο τον κομβο μετραει αλλα και οι ενδιαμεσες συνδεσεις.
    επισης, ειναι αλλο η αποσταση απο το κτιριο και αλλο η πραγματικη αποσταση του χαλκινου καλωδιου μεχρι τον κομβο.

το θεμα με το ασυρματο ειναι αλλη ιστορια, το καθε καναλι καλυπτει ΚΑΙ διπλανα και θελει αρκετο ψαξιμο
    γενικα, επιλεγουμε καναλια αφου ελεγξουμε την περιοχη μας και δουμε οτι 4 καναλια αριστερα - δεξια μας
    δεν εκπεμπει αλλος.

13. Απάντηση #13
    CAPTAINXIF
    Ο χρήστης CAPTAINXIF είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 2436
    Γιώργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 77

καμια σχεση η αποσταση του ΚΑΦΑΟ με την ταχυτητα ιντερνετ. Για να δεις την απόσταση απο το κέντρο, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις τον παρακατω συνδεσμο της CYTA
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

Ουσιαστικα σου δείχνει την απόσταση απο το κεντρο ΟΤΕ που ανηκεις.
    Επίσης εχε υπόψη σου οτι οι "μεγαλες" ταχύτητες επιτυγχάνονται ενσύρματα... και οχι με Wifi.. Για να εχεις τη μεγιστη δυνατή ταχύτητα θα πρεπει να εχεις συνδεσει το ρουτερ σου με καλωδιο και οχι ασύρματα με το PC σου

14. Απάντηση #14
    mobnspy
    Χρήστος

Αυτό ανέφερα κι εγώ στο ποστ #10.. Δεν είναι το ΚΑΦΑΟ αλλά το Κέντρο από όπου παίρνεις βρόγχο! Κι εγώ γνωρίζω εδώ και πολύ καιρό ότι
    απέχω περίπου 1.500 μ. από τον κοντινότερο! Οπότε, όσο ποιό κοντά είσαι σε αυτό, τόσο καλύτερα! Τώρα, αν το ΚΑΦΑΟ είναι 200 μ. από
    το κοντινότερο κέντρο, τότε είσαι από τους τυχερούς!!
    Δοκίμασα και το link της Cyta και μου έδωσε περίπου 1.600 μ. Τι είχες Γιάννη.....!

15. Απάντηση #15
    Veyron
    Ο χρήστης Veyron είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 98
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 905

Σε εμένα έδειξε 494,2

16. Απάντηση #16
    mobnspy
    Χρήστος

Αρχική απάντηση -> Veyron
    Σε εμένα έδειξε 494,2
    Εσύ αποτελείς εξαίρεση!!! ΔΕΝ μετράει η άποψή σου! Άλλο η DSL κι άλλο η VDSL...

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ