Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10
  1. Απάντηση #1
    immortal222
    Ο χρήστης immortal222 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 5999
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Γιώργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 136

Προεπιλογή Comodo Internet Security

Το έχει δοκιμάσει κανένας;
    Comodo Internet Security

Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

αυτές είναι οι διαφορές από τις εκδόσεις επί πληρωμής
    ΠΑΤΗΣΤΕ Εμφάνιση περιεχομένου
    Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	comodo internet sec.jpg 
Προβολές: 20 
Μέγεθος: 68,6 KB 
ID: 2916

2. Απάντηση #2
    george1979
    Ο χρήστης george1979 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 2134
    Γιώργος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 55

Προεπιλογή Απάντηση: Comodo Internet Security

το ειχα δοκιμασει πολυ βαρυ καλο ειναι αλλα ειμαι ευχαριστημενος με το nod32

3. Απάντηση #3
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.175

με αφορμη τα οσα συζηταμε μερες τωρα, ξεκινησα μια δοκιμη του Comodo Internet Security

εντυπωσεις πρωτης επαφης:
    Αριστες !!!

παραθετω μια σειρα στοιχειων που μου αρεσαν:
    • Με δεδομενο οτι δεν ειναι ελαφρυ πακετο (δεν ειναι ενα μονο προγραμμα)
      κι ομως καταφερνει ενω τρεχει παρα πολλες διεργασιες μαζι, να μη δευσμευει μεγαλο μερος της μνημης του συστηματος.

unit.exe - livepcsupport component = 46.652k
    trustedadssvc.exe - privdog service = 13.112k
    unit_manager.exe - livepcsupport component = 2.940k
    dragon_updater.exe = 2.704k
    cmdagent.exe - comodo internet security = 2.532k
    launcher_serv - livepcsupport component = 2.476k
    GeekBuddyRSP.exe - GeekBuddy Remote Screen Protocol Server = 1.988k
    GeekBuddyRSP.exe - GeekBuddy Remote Screen Protocol Server = 1.532k
    CisTray.exe - COMODO Internet Security = 1.trustedadssvc.exe424k
    cis.exe - COMODO Internet Security = 1.144k
    cavwp.exe - COMODO Internet Security = 632k

Συνολο: 77136k

*** τα περισσοτερα προγραμματα προστασιας ξεπερνουν αυτο το νουμερο
    με λιγοτερες διεργασιες

• Κατα την επανεκκινηση, ζοριστηκα λιγακι επειδη ειδα μια σεβαστη καθυστερηση, υποψιαστηκα ομως (κι ετσι ηταν τελικα)
      οτι οφειλοταν στην πρωτη επαφη του με το συστημα μου.

• Σιγουρα δεν απευθυνεται στον πολυ αρχαριο, αλλα ειναι πολυ ευχρηστο και Ελληνικο το μενου του,
      κανοντας το πιο ευχαριστο στη χρηση.

• Αν εχεις ορεξη να ψαχθεις, σου δινει απεριοριστες αφορμες για ρυθμισεις και ''χασιμο'' στα κουμπακια του.

• Αποτελεσματικο ... ναι ... με το που εγκατασταθηκε, μου θυμησε οτι το συγκεκριμενο συστημα, ειναι λιγακι ''αμαρτωλο''
      επειδη δεν εχει χρησιμοποιηθει και με πολυ σεβασμο...
      Μου τσεκαρε ολο το συστημα και μου τραβηξε αυτοματα οτι ειδε ως κακοβουλο στην ακρη.

• Ενσωματωνει Antivirus, Firewall, Υπηρεσια Παροχης Βοηθειας online, Δικο του web browser
      μια εκδοση του Chrome, με το ονομα Dragon, που ειναι πιο ασφαλης και πιο γρηγορος.

Με λιγα λογια, οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα
    αρκει βεβαια να αποδειχθει η αποτελεσματικοτητα του και στη συνεχεια
    οταν με το καλο ριξω το συστημα αυτο στα ''βαθια''
    Μερικες φωτο απο την εγκατασταση:
    (πατηστε στην εικονα για μεγεθυνση)

Ονομασία:	comodo_install_1.jpg 
Προβολές: 182 
Μέγεθος: 95,1 KB 
ID: 2924

Ονομασία:	comodo_install_2.jpg 
Μέγεθος: 60,5 KB 
ID: 2925

Ονομασία:	comodo_install_3.jpg 
Προβολές: 180 
Μέγεθος: 60,2 KB 
ID: 2926

Ονομασία:	comodo_install_4.jpg 
Μέγεθος: 60,3 KB 
ID: 2927

4. Απάντηση #4
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.287

Βαγγέλη, ήσουν τόσο κατατοπιστικός, που με έβαλες σε σκέψεις! Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία και να αναφέρω εντυπώσεις,
    μιάς και όλοι μας λίγο-πολύ ασχολούμαστε με διαφορετικά πράγματα και ανατρέχουμε σε διάφορα /διαφορετικά site...

5. Απάντηση #5
    mobnspy
    Χρήστος

Λοιπόν, οι πρώτες εντυπώσεις είναι:
    α) δικαιολογημένη καθυστέρηση σε όλες τις διεργασίες στον υπολογιστή (αμελητέα ίσως, αλλά υπάρχει)..
    β) καθυστέρηση στις κινήσεις μου στο ίντερνετ γενικότερα, αλλά αυτή είναι η δουλειά του..
    γ) αποκλείει γνωστές και μη εταιρίες που τσεκάρουν σε τι πλοηγείσαι κλπ και κατόπιν σου πετούν διαφημίσεις ανάλογα με αυτά που περιηγείσαι..
    δ) δεν μπλοκάρει cookies, εάν δεν το απαιτήσεις ο ίδιος..
    ε) πολλές από τις εκκινήσεις του laptop καθυστερούν (αρκετά σε σχέση με το ότι έχω SSD δίσκο και είχα ταχύτατες εκκινήσεις..), λόγω ελέγχου (προφανώς..)..
    Σας δίνω και μερικά screenshots..
    Στον Chrome, το privdog ενώ έχει μπλοκάρει καμιά 140 ενέργειες..

Ονομασία:	privdog.jpg 
Προβολές: 216 
Μέγεθος: 31,9 KB 
ID: 2933

Και το πρόγραμμα σε λειτουργία, ενώ παρακολουθεί διαρκώς διεργασίες που έχουν άμεση σχέση με ίντερνετ..

Ονομασία:	comodo.jpg 
Προβολές: 147 
Μέγεθος: 67,9 KB 
ID: 2934

Επίσης, να πω ότι μερικά προγράμματα /διεργασίες τα κάνει στην άκρη, μιάς και δεν έχει μάλλον ιστορικό στις βιβλιοθήκες του και πρέπει να πας μόνος
    στις επιλογές ώστε να τα δηλώσεις ως ασφαλή και ότι θέλεις να τρέχουν anyway!!
    Θα βρείτε αυτά τα αρχεία, εκεί που λέει: Μη αναγνωρισμένα Αρχεία
    Κατά τα άλλα, δεν έχω κάνει και ιδιαίτερες τροποποιήσεις, μιάς και θέλω να δω πως θα τα πάει από μόνο του!

6. Απάντηση #6
    Vagelis
    Βαγγέλης

Αρχική απάντηση -> mobnspy
    Λοιπόν, οι πρώτες εντυπώσεις είναι:
    α) δικαιολογημένη καθυστέρηση σε όλες τις διεργασίες στον υπολογιστή (αμελητέα ίσως, αλλά υπάρχει)..
    μετρηθηκε με καποιο τροπο ή εμπειρικα ?
    ρωταω επειδη σε συγκριση με το προγραμμα που ετρεχα μεχρι προσφατα, ειναι ελαφρυτερο
    και ειδα ταχυτερη εκκινηση του συστηματος...
    φυσικα , ολα μετα την πρωτη εκκινηση και αφου εχεις ρυθμισει και κοψει τα περιττα ( Geekbuddy, spashscreen κτλ )
    *** εγω εχω κοψει και την εναρξη του dragon_updater

β) καθυστέρηση στις κινήσεις μου στο ίντερνετ γενικότερα, αλλά αυτή είναι η δουλειά του..
    εδω να ρωτησω..
    το προγραμμα περιηγησης στο νετ, το τρεχεις απο τη συντομευση του κανονικα
    ή μεσα απο το widget της sidebar ?
    απο εκει τρεχει προστατευμενο, δλδ δεν επιτρεπει κατεβασματα και φυσικα ανεπιθυμητες εισοδους στο συστημα μας.
    Καθυστερηση κατα την πλοηγηση (ανοιγμα νεας σελιδας κτλ)?
    ή καθυστερηση να ανοιξει αρχικα το προγραμμα περιηγησης ?

γ) αποκλείει γνωστές και μη εταιρίες που τσεκάρουν σε τι πλοηγείσαι κλπ και κατόπιν σου πετούν διαφημίσεις ανάλογα με αυτά που περιηγείσαι..
    καλο αυτο...

ε) πολλές από τις εκκινήσεις του laptop καθυστερούν (αρκετά σε σχέση με το ότι έχω SSD δίσκο και είχα ταχύτατες εκκινήσεις..), λόγω ελέγχου (προφανώς..)..
    ενας ελεγχος πραγματοποιηθηκε μετα το install και μετα , αφου εβγαλε πρασινο σηματακι, ηρεμησε..
    δεν εχω δει αναλογη καθυστερηση..
    Μπορεις να βαλεις μερικα στοιχεια σχετικα με την επιβαρυνση του συστηματος (μνημη , cpu) ?

Επίσης, να πω ότι μερικά προγράμματα /διεργασίες τα κάνει στην άκρη,
    μιάς και δεν έχει μάλλον ιστορικό στις βιβλιοθήκες του και πρέπει να πας μόνος
    στις επιλογές ώστε να τα δηλώσεις ως ασφαλή και ότι θέλεις να τρέχουν anyway!!
    εδω να μεινουμε λιγακι...
    η δουλεια ενος τετοιου προγραμματος ειναι να ενεργει και λιγακι αυτονομα..
    δλδ, να κρινει , με βαση την εμπειρια της ομαδας υποστηριξης του, αν τα προγραμματα που συναντα ειναι υποπτα ή μη..
    μεχρι εδω καλα..
    ομως αυτη η τακτικη πολλες φορες δε μας βολευει, καθως εμεις ως χρηστες ισως εχουμε μια οχι και τοσο ξεκαθαρη
    τακτικη απεναντι σε προγραμματα που δεν προερχονται απο επισημες πηγες...
    και το εξηγω πιο απλα..
    απο τη μια βαζουμε , ας πουμε , το πιο δυνατο εργαλειο ελεγχου (ειτε ετσι νομιζουμε, ειτε ετσι ειναι..)
    και απο την αλλη , μας δυσαρεστει οταν μας ανακαλυπτει καποια μη επισημης πηγης προγραμματα που τυχον κατεχουμε.

ειναι λιγακι οξυμωρο, σαν να εχουμε ενα σκυλο για τους κλεφτες και οταν γαβγιζει, να τον μαλωνουμε.

7. Απάντηση #7
    mobnspy
    Χρήστος

α) Μετρήθηκε εμπειρικά, αλλά η απάντησή μου είναι καθολική. Δεν χρειάζομαι κάποιο μετρητή για να καταλάβω ότι γενικά άλλαξε συμπεριφορά ο υπολογιστής μου.
    Το βλέπω στην πράξη, μιας και το πρόγραμμα ελέγχει σχεδόν τα πάντα... Αυτά που αναφέρεις, δεν τα έχω απομακρύνει, αφού το άφησα όπως προαναφέρω, σε αυτόματη και
    αρχική λειτουργία.. Για την ώρα, καμία αλλαγή!
    β) Καθυστέρηση στην ανανέωση των σελίδων, ναι.. Όχι, δεν το τρέχω από το widget αλλά απευθείας από τη συντόμευσή του, στη μπάρα εργασιών.. Και στον browser υπάρχει μία
    ανεπαίσθητη καθυστέρηση, αλλά το παρατήρησα κι εκεί.. Δεν το θεωρώ παράξενο! Τη δουλειά του κάνει!!
    γ) Ουδέν σχόλιο... Κι εγώ τέτοια συμπεριφορά περίμενα και επιτέλους τη βρήκα!
    ε) Αντιμετώπισα και διάφορα άλλα, όπως Μικροεφαρμογές της Επιφ. Εργασίας, οι οποίες δεν εκκινούν πάντα, αλλά πρέπει να τις απενεργοποιήσω /ενεργοποιήσω εκ νέου!
    Κάτι άλλαξε στον υπολογιστή μου σίγουρα, όχι 100% προς το καλύτερο. Εδώ όμως θέλω να τονίσω ότι έχω ξαναδεί τέτοιες συμπεριφορές και προγενέστερα, σε άλλους Η/Υ
    με XP ή Vista κλπ που είχα παλαιότερα και στο τέλος έκανα το πρόγραμμα στην άκρη, επειδή είχε καταντήσει κουραστικό εντέλει! Κι επειδή έχω ανοιχτή τη Μικροεφαρμογή
    που ελέγχει την ταχύτητα της CPU και το μέγεθος μνήμης, παρατηρώ ότι υπάρχει κάποια αύξηση, αλλά και γι'αυτό δεν παραξενεύομαι, επειδή ο έλεγχος που γίνεται είναι
    real time, οπότε κάτι θα μου κόστιζε σε σχέση με την προγενέστερη...ηρεμία που υπήρχε!
    Και τώρα, ας περάσουμε στα γενικά... Δεν είναι θέμα μου αρέσει-δεν μου αρέσει, αλλά πόσο με κουράζει-δεν με κουράζει ένα πρόγραμμα, το οποίο αρχικά παρατήρησα ότι έχει
    κακή μετάφραση στα διάφορα κουμπάκια, λειτουργίες κλπ! Μερικά είναι ποιό κατανοητά στα Αγγλικά, παρά στα Ελληνικά!
    Επίσης, αν δεν έχεις προγενέστερη εμπειρία ή έστω κάποια εμπειρία από Η/Υ και προγράμματα, δεν μπορείς να το χειριστείς και τόσο εύκολα!! Μην κοιτάς εσένα...ξέρεις πολλά
    περισσότερα από εμένα αλλά και από κάθε μέσο ή αρχάριο χρήστη! Τι σημαίνει για παράδειγμα καταστασιακό??? Μπορεί ένα antivirus ή firewall να είναι καταστασιακό???
    Ή κατά πρόσβαση?? Λυπάμαι, αλλά δεν το πιάνω το νόημα.. Απλά (idiot's safe) αντιλαμβάνομαι ότι είναι ένα από τα π.χ. 3 επίπεδα λειτουργίας που έχει...ως εκεί όμως!
    Ο μέσος χρήστης, θέλει κάτι που να τον προφυλάσσει αλλά και να τον βολεύει ταυτόχρονα (θα συμφωνήσει πολύς κόσμος πιστεύω μαζί μου, άσχετα αν είναι fair enough αυτό)...
    Δεν θα κάτσει να διαβάσει όλο το εγχειρίδιο χρήσης (αν υπάρχει αυτό..). Αν είμαι λάθος, ας με διαψεύσει κάποιος (στους 100, μόνο 1 έως 2 διαβάζουν ποτέ το αρχείο help!!).
    Resume:
    Για δωρεάν πρόγραμμα, που δεν εμπεριέχει από πριν κάποιο worm ή crack κλπ (είναι δλδ καθαρό!), που έχει τόσες ιδιότητες και σε προστατεύει real time, μπλοκάροντας διάφορα
    (επίθεση είναι ακόμη και η εταιρία που παρακολουθεί τα ΚΛΙΚ που κάνεις εδώ κι εκεί!!) και που σου τα παραθέτει (όχι αοριστίες του τύπου: Σήμερα το τάδε antivirus σας προστάτευσε
    από μύριους κακούς μπελάδες
    )τα αποτελέσματα άμεσα, καθώς και άλλα που σου προσφέρει, είναι αξιόλογο και δεν θα μπορούσαμε να έχουμε και πολλές απαιτήσεις πάνω σε αυτό!!
    Και ξέρεις γιατί?? Επειδή ο καθένας μας με το μυαλό του, θα θέλει ένα κάρο άλλες δυνατότητες /λειτουργίες!! Ε, πόσα μπορεί να κάνει ένα πρόγραμμα αυτού του τύπου /κόστους??
    Θα το ψάξω σε βάθος τις επόμενες ημέρες, να δω τι μπορώ να κάνω για να το ελαφρύνω λίγο ή τουλάχιστο να το φέρω στα μέτρα μου (αν γίνεται!)...

8. Απάντηση #8
    immortal222
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιώργος

Το εγκατέστησα εδώ και καιρό και μπορώ να πω πως έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος και από το firewall και από το antivirus.
    Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι δεν σκανάρει τους δίσκους του δικτύου(ή δεν το έχω βρει ακόμα).Πρέπει να χρησιμοποιώ κάποιο άλλο antivirus για αυτούς.

9. Απάντηση #9
    Vagelis
    Βαγγέλης

με μια γρηγορη ματια βλεπω οτι δεν εχουν απαντηση ουτε οι ιδιοι ακομη
    Σύνδεσμος:

επισης...
    Σύνδεσμος:

10. Απάντηση #10
    immortal222
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Γιώργος

Άσε,το έψαχνα πόση ώρα και δεν βρήκα τίποτα.Και το χρειάζομαι γιατί όλα τα προγράμματα τα έχω στον server.

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ