Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
 Αποτελέσματα 1 έως 20 από 27

Θέμα: MLS 4800Α

Περιγραφή - Προγραμμα που χρειαζετε
  1. Απάντηση #1
    teocris
    Ο χρήστης teocris είναι αποσυνδεδεμένος
    T
    id Μέλους Μέλος:: 3738
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 9

Προεπιλογή MLS 4800Α

Γεια σας ειμαι Ο Κωστας εχω ενα mls 4800 και εχω χαρτη απο igo θελω να αλλαξω χαρτη σε ποιο καινουρια εκδοση αλλα το μηχανακι δεν την παιρνει ,εμαθα οτι πρεπει να ξανασπασει η διαδικασια απο την αρχη μπορει καποιος να με βοηθησει (προγραμμα που χρειαζετε) ευχαριστω

2. Απάντηση #2
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 16
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.098

Προεπιλογή Απάντηση: MLS 4800Α

Για να είμαι ειλικρινής μπερδεύτηκα έτσι όπως το παρουσιάζεις.
    Δηλαδή έχεις το iGO και δεν μπορείς να ανανεώσεις τον χάρτη?
    Και θέλεις να σπάσεις λες την συσκευή σου? Η συσκευή σου έτσι κι αλλιώς με κάποια έννοια είναι και ήταν ξεκλείδωτη με το που την αγόρασες
    απλα γινεται καποια επεμβαση σε ενα αρχειο ini οπου αλλαζεις την διαδρομη
    και εφόσον έχεις το iGO, σημαίνει ότι έχει γίνει και αυτή η επέμβαση, ξεκαθάρισε λίγο καλύτερα τι και πως

3. Απάντηση #3
    teocris
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    T

Σωστα δεν το εξηγησα απο την αρχη , το μηχανιμα αγοραστικε κανονικα απο καταστημα καποιος φιλος το πηρε και μου ειπε οτι το εσπασε και περαστικε το igo μαζι με το destinator σε καρτα μνημης . Εγω θελοντας να κανω αναβαθμηση του χαρτη σε ποιο νεο 2012-2013 το μηχανακι δεν τον τρεχει. Το μηχανιμα οταν ονοιγει , ανοιγει σε περιβαλων xp αλλα τα εικονιδια του ειναι μονο το δυο που δουλευουν απο τα προγραμματα που αναφερα ,δεν ανοιγει οπως ο υπολογιστης μονο πατωντας στα εικονιδια igo η destinator ειναι μονο σαν φωτογραφια , απο οτι καταλαβα δεν εχει σπασει πληρως ωστε να τρεχει αλλα προγραμματα (ο χαρτης ειναι teleatlas ) προσπαθησα να αλλαξω τον χαρτη με αλλο ιδιο αλλα παλι δε τον τρεχει.

4. Απάντηση #4
    Palmer
    Στέλιος

Δεν ισχύει το παραπάνω που αναφέρεις, ότι το πρόγραμμα πλοήγησης iGO δεν τρέχει με την αλλαγή σε νέο χάρτη.
    Κάτι λάθος κάνεις, περιέγραψε ποια είναι η διαδικασία που έκανες, τι έβγαλες και τι έβαλες από που και τι, όχι άπλα μια ονομασία.
    (Δηλαδή εάν ξανά βάλεις τον παλαιό χάρτη θα τρέχει το πρόγραμμα iGO???)

Και θέλω να δεις μέσα στην κάρτα μνήμης έχει ενα αρχείο SHELL.ini .... άνοιξε το με επεξεργαστή κειμένου και κάνε αντιγραφή επικόλληση
    εδώ στο θέμα σου να δούμε τι γράφει μέσα .

5. Απάντηση #5
    teocris
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    T

SHELL.ini το παραπανω αρχειο δεν το βρηκα τα μονο αρχεια με .ini ειναι το states.ini και το αλλο που θα δειτε παρακατω.

ΠΑΤΗΣΤΕ Εμφάνιση περιεχομένου

; Definition Arrays of turn penalties
    ; Angle between input and output links are splitted in six sectors :
    ; 0-30, 30-60, 60-90, 90-120, 120-150, 150-180
    ; fastes penalties in 1/10 sec.
    ; shortest penalties in meters
    ;
    ; If you need to change parameters for specific map or map package,
    ; you can add Map Name ore Map package name as additional sections

[IDC_COUNTRYNAME_DEFAULT]
    FASTES_ROUTE_LEFT = 0,50,100,100,150,200
    FASTES_ROUTE_RIGHT = 0,10,30,30,40,40
    SHORTES_ROUTE_LEFT = 0,5,10,10,15,20
    SHORTES_ROUTE_RIGHT= 0,0,5,5,10,10

;exaples:
    ;[北京]
    ;SHORTES_ROUTE_RIGHT= 6,6,6,6,6,6

;[USARoads]
    ;FASTES_ROUTE_RIGHT = 1,1,1,1,1,1

;[EURoads_EW_AD]
    ;FASTES_ROUTE_RIGHT = 2,2,2,2,2,2

;[France]
    ;SHORTES_ROUTE_LEFT = 3,3,3,3,3,3

;[South (AR LA MS OK TX)]
    ;SHORTES_ROUTE_LEFT = 4,4,4,4,4,4

;[Deutschland]
    ;SHORTES_ROUTE_LEFT = 5,5,5,5,5,5

σημερα ειδα οτι μπορω να μπω σε πιριβαλλον windows απο ενα εικονιδιο που μεχρι πριν βαλω αλλο χαρτη δεν εκανε τιποτα

6. Απάντηση #6
    Palmer
    Στέλιος

το mls 4800 έχει το SHELL.ini, ψαξε καλύτερα, ενεργοποίησε στο λειτουργικό του υπολογιστή σου
    να εμφανίζονται τα κρυφά αρχεία και φάκελοι, μήπως γι αυτό δεν το βλέπεις. όπως και να έχει πρέπει να βρεθεί κάτι ανάλογο
    που θα έχει μια διαδρομή μέσα, μια σειρά όλο και όλο, αυτό που παραθέτεις είναι άσχετο

Δεν μου απάντησες σε αυτά που ρωτάω στην απάντηση #4
    Άρα δεν μπορώ να προχωρήσω παρακάτω

7. Απάντηση #7
    teocris
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    T

Να εισαι καλα συγνωμη που σε ταλαιπορω το αρχειο οτι και να κανω με το ονομα Sell.ini δεν υπαρχει εψαξα ολα τα αρχεια φανερα και κρυφα το μονο που βρηκα δεν ξερω αν ταιριαζει θα το επισυναψω παρακατω , το mls σαν λειτουργικο δεν εχει κατι τετοιο αν μπορω να τα επικολησω ολα τοτε θα δεις μονο το igo και τα αρχεια του .

[General]
    MapBuildID=115
    MapSerialNumber=115
    MapReleaseYear=2008
    MapReleaseId=Q4
    NumStates=0
    NumCountries=1
    Region=EWE
    MapName=GreeceU
    MapDescription=
    MapProvider=GeoIntelligence

[Country0]
    Name=IDC_COUNTRYNAME_GREECE
    CovCat =100

κατα την αλλαγη του χαρτη εσβησα μονο τον χαρτη απο την καρτα και τον αντικατεστησα με νεοτερο τοτε δεν δουλεψε το igo ξαναβαζοντας τον παλιο δουλευει >Να σε καλα για τον χρονο που διαθετεις

8. Απάντηση #8
    Palmer
    Στέλιος

Δεν με ταλαιπωρείς, απλά κάποια πράγματα είναι περίεργα και προσπαθώ να δω τι παίζει
    μη σε προβληματίζει και δίνε όσο περισσότερα στοιχειά μπορείς.

Αυτό που παραθέτεις είναι το wce.ini του χάρτη στο destinator GreeceU

Δες εάν έχεις επιλογή στην συσκευή GPS για διαφορετικό τρόπο σύνδεσης μέσω usb - PC
    Και επίσης εάν τελικά έχεις το MLS 4800 η κάποιο άλλο MLS 4800Α η C η BT η ?????

Γράψε όταν το συνδέσεις με τον υπολογιστή ποιους κεντρικους φακέλους βλέπεις
    Και μέσα στου κεντρικούς ποιους κεντρικούς υπό φακέλους

Η διαδρομή του xxx.ini που ψάχνουμε είναι αυτή η κάπως έτσι
    \ResidentFlash\MobileNavigator\MobileNavigator.exe

9. Απάντηση #9
    teocris
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    T

Γεια και παλι το mls ειναι το 4800Α ,αν εχεις χαρτη απο igo 8 2012 -2013 να μου δωσεις μαζι με οδηγιες γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη .

10. Απάντηση #10
    Palmer
    Στέλιος

Αρχική απάντηση -> teocris
    Γεια και παλι το mls ειναι το 4800Α ,αν εχεις χαρτη απο igo 8 2012 -2013 να μου δωσεις μαζι με οδηγιες γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη .
    Απαγορεύεται η διακίνηση με ότι παράνομο υλικό και τα σχετικά.
    Κανόνες Forum

11. Απάντηση #11
    teocris
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    T

Δεν ειθελα να σας προσβαλω ουτε θελω κατι παρανομα . Εκανα οτι μου ειπατε βρηκα το shell.ini το μετονομασα αλλαξα με αλλο αρχειο εβαλα και χαρτη ξανα πανω στο νεο shell.ini αλλα παλι δεν τρεχει το igo μπορει καποιος να βοηθησει ;

12. Απάντηση #12
    Palmer
    Στέλιος

Δεν ειθελα να σας προσβαλω ουτε θελω κατι παρανομα . Εκανα οτι μου ειπατε βρηκα το shell.ini το μετονομασα αλλαξα με αλλο αρχειο εβαλα και χαρτη ξανα πανω στο νεο shell.ini αλλα παλι δεν τρεχει το igo μπορει καποιος να βοηθησει ;
    Επειδή η μια κουβέντα φέρνει την άλλη δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε, διάβασε μόνος σου τι ζητάς πιο πάνω, (αν εχεις χαρτη απο igo 8 2012 -2013 να μου δωσεις)
    και δεν μας προσβάλλεις, επισήμανση κάνουμε γιατί μας διαβάζουν και άλλοι απ έξω.

Πάμε παρακάτω να δούμε ποιο είναι το λάθος που κάνεις, γιατί για πρώτη φορά αναφέρεις ότι τελικά το βρήκες το αρχείο, είσαι κοντά άλλα δεν το ξέρεις.
    1. Γράψε μας τι διαδρομή γράφει μέσα το αρχείο shell.ini (το νέο που έφτιαξες)
    2. Γράψε την διαδρομή που έχεις μέσα το αρχείο iGO8.exe η όπως το ονομάζεις ...δηλαδή \ResidentFlash\iGO??\iGO.exe?? Αυτές τις ονομασίες θέλω να μου γράψεις

13. Απάντηση #13
    teocris
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    T

\ResidentFlash\iGO\iGO.exe δεν ειναι στο αρχειο του η συγκεκριμενη διαδρομη σταματα στο\ResidentFlash\iGO το αρχειο ειναι στην μνημη . Μετονομασα το υπαρχον shell σε shell_2 εβαλα το καινουριο shell και μεσα σε αυτο τον νεο χαρτη αλλα οταν παταω στο κουμπι δεν το ανοιγει τα αρχεια shell δεν μπορω να τα διαβασω τα βγαζει Ρυθμίσεις παραμέτρων γενικα την παραπανο διαδρομη που περιγραφεις που μπορω να μπω για να την δω η να την αλλαξω η επιφανεια εργασιας ειναι μια μπουκατι βερον με κουμπια απο τα αποια δουλευει το mls προγραμμα το παλιο οταν πατω να φορτοσει το igo τοτε λεει οτι δεν βρισκει την διαδρομη η οτι δεν υπαρχει ο χαρτης ,στον υπολογιστη στα αρχεια ειναι μεσα στο shell κατι δεν κανω καλα .Να σε καλα για ολη την βοηθεια

14. Απάντηση #14
    Palmer
    Στέλιος

Δυστυχώς έτσι όπως τα περιγράφεις δεν κατάλαβα τίποτα. πάμε από την αρχή.

Το αρχικό shell το ονόμασες shell_2, επομένως έχουμε τώρα και ένα νέο shell, θα το έχεις στον υπολογιστή αυτό το αρχείο και θα κάνεις δεξί κλικ
    επάνω του και άνοιγμα με επεξεργαστή κειμένου η wordpad. Θα δεις μέσα αυτή την διαδρομή που συζητάμε,

Αν υποθέσουμε ότι γράφει μέσα, παράδειγμα:
    \ResidentFlash\iGO\iGO.exe Αυτό σημαίνει... δώσε προσοχή.... ότι το πρόγραμμα πλοήγησης iGO βρίσκεται μέσα στην κάρτα μνήμης που ονομάζεται ResidentFlash
    και ότι μέσα στην ResidentFlash έχει ένα φάκελο iGO και μέσα σε αυτόν τον φάκελο είναι το αρχείο iGO.exe όπου πατώντας το κουμπάκι πλοήγησης σου τρέχει και ενεργοποιεί τον πλοηγό.

15. Απάντηση #15
    teocris
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    T

Το παταω ποτε ;; οταν ειμαι συνδεδεμενος με τον Υπολογιστη η κατι αλλο ,οταν ειμαι συνδεδεμενος με τον υπολογιστη βγαζει ιδιοτητες του igi.exe ειναι μονο για αρχειοθετηση δεν μου βγαζει τις εντολες ειναι μαρκαρισμενο και δεν μπορω να το τρεξω απο δω υπαρχει η διαδρομη μεσο καρτας μνημης στο gps;;

η διαδικασια που κανω ειναι η σωστη ;;

16. Απάντηση #16
    Palmer
    Στέλιος

Καλύτερα να τα πούμε στο Τσατ

17. Απάντηση #17
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.291

Το παταω ποτε ;; οταν ειμαι συνδεδεμενος με τον Υπολογιστη η κατι αλλο ,οταν ειμαι συνδεδεμενος με τον υπολογιστη βγαζει ιδιοτητες του igi.exe ειναι μονο για αρχειοθετηση δεν μου βγαζει τις εντολες ειναι μαρκαρισμενο και δεν μπορω να το τρεξω απο δω υπαρχει η διαδρομη μεσο καρτας μνημης στο gps;;

η διαδικασια που κανω ειναι η σωστη ;;
    Αυτό που εννοεί ο Palmer, είναι ότι θα πρέπει να ελέγξεις αν όλη η "διαδρομή" για να φτάσει το GPS σου στο αρχείο iGO.exe και να το τρέξει ΟΤΑΝ πατήσεις το "κουμπάκι" στην οθόνη αφής,
    είναι ορθό και δεν είναι άλλα αντί άλλων! Αν η συντόμευση λοιπόν αυτή, παραπέμπει σε άλλο σημείο και το αρχείο iGO.exe ΔΕΝ είναι εκεί, δεν θα τρέξει ποτέ!!
    Δεν πατάς κανένα κουμπάκι και επίσης δεν πατάς και πάνω στο iGO.exe όσο είσαι στον υπολογιστή, γιατί απλά ΔΕΝ είναι εκτελέσιμο αρχείο των Windows και βέβαια ΔΕΝ θα τρέξει!!
    Αν υποθέσουμε ότι γράφει μέσα, παράδειγμα:
    \ResidentFlash\iGO\iGO.exe Αυτό σημαίνει... δώσε προσοχή.... ότι το πρόγραμμα πλοήγησης iGO βρίσκεται μέσα στην κάρτα μνήμης που ονομάζεται ResidentFlash
    και ότι μέσα στην ResidentFlash έχει ένα φάκελο iGO και μέσα σε αυτόν τον φάκελο είναι το αρχείο.......
    Αν δεν κατάλαβες το θέμα της διαδρομής για να βρεί το GPS σου, το σημείο που βρίσκεται το iGO.exe, θα πρέπει να πάμε τα βήματα πάλι από την αρχή...
    Πρέπει να το φανταστείς ως 1 συντόμευση που έχεις στην Επιφάνεια Εργασίας! Το εκτελέσιμο (exe) αρχείο, έχει κάποια θέση κάπου στο σκληρό σου δίσκο και ΔΕΝ είναι πάνω
    στην ίδια την Επ. Εργασίας! Επομένως, όταν εσύ κάνεις "κλικ" σε αυτήν, ο υπολογιστής σου πάει να βρει τη διαδρομή που παραπέμπει αυτή η συντόμευση!! Π.χ.: συντόμευση Word.... στην πραγματικότητα, το Word.exe βρίσκεται στη διαδρομή: C:\Program Files\Office 10\Word.exe...... Αυτή τη διαδρομή πρέπει να βρεις και στο GPS (όχι βέβαια για το Word αλλά
    για το iGO..)...

18. Απάντηση #18
    teocris
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    T

Προεπιλογή Απάντηση: mls

Αρχική απάντηση -> Palmer
    Καλύτερα να τα πούμε στο Τσατ
    Με βηθησατε πολυ να βρω ακρη να ειστε παντα καλα η σελιδα σας ειναι ενα πολυ χρησημο εργαλειο με αξιους ανθρωπους θα τα ξαναπουμε.

19. Απάντηση #19
    Panos76
    Ο χρήστης Panos76 είναι αποσυνδεδεμένος
    P
    id Μέλους Μέλος:: 3782
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 4

Καλησπερα κι απο μενα. Εχω κι εγω την ιδια συσκευη και προσπαθω να εγκαταστησω το igo primo. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βλεπω το αρχειο exe.
    Εχω βαλει την επιλογη να βλεπω και τα κρυφα αρχεια αλλά δυστυχως δεν εγινε τιποτα.
    Καμια βοηθεια??

20. Απάντηση #20
    Palmer
    Στέλιος

Αρχική απάντηση -> Panos76
    Καλησπερα κι απο μενα. Εχω κι εγω την ιδια συσκευη και προσπαθω να εγκαταστησω το igo primo. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βλεπω το αρχειο exe.
    Εχω βαλει την επιλογη να βλεπω και τα κρυφα αρχεια αλλά δυστυχως δεν εγινε τιποτα.
    Καμια βοηθεια??
    Αν θέλεις γίνε πιο σαφής, ποιο αρχείο exe δεν βλέπεις?

Σημείωση: Από την συσκευή σου και τις ρυθμίσεις επιλέγεις στην σύνδεση μέσω usb να είναι στην θέση Active Sync και όχι Mass.
    Μετά συνδέεις την συσκευή σου μέσω usb, κατά προτίμηση από τις πίσω θύρες του υπολογιστή και όχι από τις μπροστινές (αυτό ισχύει πιο πολύ για τις συσκευές MLS)
    και αν όλα είναι σωστά ενεργοποιείται αυτόματα το Windows Mobile, αυτός είναι ο τρόπος που σου επιτρέπει να δεις σχεδόν όλα τα αρχεία, με την προυπόθεση την
    ενεργοποίηση κρυφών αρχείων και φακέλων από τον υπολογιστή.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X