Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 4 από 4
  1. Απάντηση #1
    tsigos
    Ο χρήστης tsigos είναι αποσυνδεδεμένος
    T
    id Μέλους Μέλος:: 3579
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2

Iconf Πληροφορίες για το Garmin 1490

Καλημερα στην παρεα του Elgreko!
    Μολις σας ανακαλυψα και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με ενα gps Garmin 1490 το οποιο βρηκα σε πολυ καλη τιμη και σκοπευω να αγορασω.

Η ερωτηση μου ειναι αν εχει αντιμετωπισει κανεις απο εσας προβληματα στην χρηση του και αν τα προβληματα αυτα ειναι δυνατο να λυθουν με καποια αναβαθμιση που εχει βγαλει η εταιρια ή απαιτειται περαιτερω ψαξιμο.
    Το λεω αυτο γιατι ψαχνοντας πληροφοριες για το συγκεκριμενο μοντελο βρηκα αναφορες παρα πολλων χρηστων για τα προβληματα που βγαζει.
    Δηλαδη το οτι ξαφνικα κολλαει και κανει επανεκκινηση κατα τη διαρκεια της πλοηγησης, οτι δεν συνδεεται με συσκευες bluetooth και αρκετα ακομη τα οποια δεν με αφορουν γιατι το θελω για πιο περιορισμενη χρηση...

Το κυριο προβλημα μου ειναι το γεγονος οτι υπαρχει αναφορα προβληματος για την ξαφνικη επανεκκινηση.
    Την εχω πατησει ετσι και με το gps εχω τωρα και δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να δωσω κι αλλα χρηματα και να μου συμβαινει παλι το ιδιο, εκνευριστικο "κολλημα".
    Πραγματικα αχρηστευει την αξιοπιστια της συσκευης το γεγονος αυτο!
    Παρακαλω οι γνωστες/χρηστες πειτε μου την γνωμη σας επ αυτου...
    Θα σας ειμαι ευγνωμων!

Ακομη μια τελευταια ερωτηση...
    Εχει καποιο προβλημα ασυμβατοτητας με καποιους συγκεκριμενους χαρτες?
    Σκοπευω να του βαλω δοκιμαστικα το iGO(το πιο προσφατο μαλλον), το Destinator(6 αν δεν κανω λαθος) και ενα ακομη του οποιου η ονομασια μου διαφευγει αυτη τη στιγμη(MyWay ισως).

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τον χρονο σας και ελπιζω να βρεθουν οι απαντησεις που ζηταω για να αποκτησω επιτελους ενα αξιοπιστο gps!

Φιλικα,
    Δημητρης

2. Απάντηση #2
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1996
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.291

Προεπιλογή Απάντηση: Πληροφορίες για το Garmin 1490

Αρχική απάντηση -> tsigos
    Η ερωτηση μου ειναι αν εχει αντιμετωπισει κανεις απο εσας προβληματα στην χρηση του και...
    Μέχρι και τώρα που το δούλεψα, δεν είχα κανένα θέμα, ούτε με επανεκκίνηση, αλλά ούτε και με κάτι άλλο! Αλλά έχει μέσα χάρτες Ελλάδας - Κύπρου και όχι π.χ. Ευρώπης! Αλλά πριν, είχε όλη τη Βόρεια Αμερική, που σημαίνει όγκο δεδομένων! Διάβασα κι εγώ διάφορα, αλλά λόγω Garmin το εμπιστεύτηκα και δεν είχα άδικο...

Το κυριο προβλημα μου ειναι το γεγονος οτι υπαρχει αναφορα προβληματος για την ξαφνικη επανεκκινηση.
    Την εχω πατησει ετσι και με το gps εχω τωρα και δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να δωσω κι αλλα χρηματα και να μου συμβαινει παλι το ιδιο, εκνευριστικο "κολλημα".
    Δεν μου έχει κάνει τίποτα έως τώρα... Ίσως έτυχε σε μερικούς, δεν είναι παράξενο! Έχουν περάσει από τα χέρια μου, δεκάδες GPS, από επώνυμα μέχρι και Κινέζικα, χωρίς κάποιο θέμα!
    Γι αυτό και λέω ότι μπορεί να έτυχε σε κάποιους! Μπορεί να έτυχε π.χ. να τους πέσει κάτω αλλά να φάνηκε ότι δεν ήταν τίποτα ή π.χ. μπορεί να πείραξαν το λογισμικό! Δεν μπορώ να
    πω με βεβαιότητα... Αυτό που έχω εγώ, έχει μέσα το μανίσιο πρόγραμμα, με Ελληνικούς χάρτες και είναι όλα οκ!!

Σκοπευω να του βαλω δοκιμαστικα το iGO(το πιο προσφατο μαλλον), το Destinator(6 αν δεν κανω λαθος) και ενα ακομη του οποιου η ονομασια μου διαφευγει αυτη τη στιγμη(MyWay ισως).
    Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο!! Δεν ξέρω αν μπορείς να του βάλεις άλλο λογισμικό (π.χ. διαγράφοντας απλώς το παλιό...) και πως μπορεί να συμπεριφέρεται! Ίσως από εκεί να ξεκινούν τα διάφορα κολλήματα
    ή προβλήματα! Ειδικά σε σχέση με το bluetooth, του οποίου οι drivers είναι ακριβώς φτιαγμένοι από τη Garmin, ενώ ένα "άλλο" λογισμικό να μην μπορεί να το οδηγήσει με 100% επιτυχία!
    Αλλά, δυστυχώς ΔΕΝ έκανα ποτέ μου τέτοια δοκιμή, για να μπορώ με σιγουριά να σου πω αν κάνει ή δεν κάνει!!
    Ίσως αν του βάλεις το iGO8 ή το iGO My Way σε ξεχωριστή κάρτα microSD (TF) και κάνεις δοκιμές, να το πετύχεις! Αυτο θα σου το πουν άλλοι φίλοι - μέλη του φόρουμ, που μπορεί να έχουν κάνει κάτι
    παρόμοιο!
    Αυτά τα...ολίγα!

3. Απάντηση #3
    tsigos
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ο χρήστης tsigos είναι αποσυνδεδεμένος
    T
    id Μέλους Μέλος:: 3579
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2

Φιλε mobnspy σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!
    Με βοηθησες παρα πολυ με την απαντηση σου γιατι ενω ημουν ετοιμος να το παρω, ειδα ολα αυτα τα αρνητικα απο το εξωτερικο και κομπιασα...
    Τωρα το ψαχνω για να βρω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορω για το μοντελο και τελικα κλεινω προς την αγορα του.

Ενα πολυ σημαντικο ερωτημα θα ηθελα να σου θεσω, γνωριζεις αν ο χαρτης σου ειναι της Autodrive Hellas(Geodata) ή αυτος της Navteq?
    Και αν εχεις τον πρωτο, θα μπορουσες να μου πεις αν οντως ισχυουν οι δωρεαν ενημερωσεις που δινονται απο την εταιρια καθε τρεις μηνες?

Τελος, γνωριζει κανεις τι επεξεργαστη εχει το συγκεκριμενο μοντελο, γιατι η εταιρια σε επικοινωνια που ειχαμε μου απαντησε πως η Garmin δεν το ανακοινωνει και αυτο μου φανηκε πολυ περιεργο...

4. Απάντηση #4
    poulopoulos
    Ο χρήστης poulopoulos είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1346
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Κωστας
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 53

φιλε τα μανησια μηχανακια Garmin παιζουν μονο το Garmin και κανενα αλλο προγραμα ναβιγατιον!!!!!!! ειναι λινυχ
    μονο αυτα θα σου παιζει
    Garmin CityXplorer, Garmin Travel Guide
    Ενα πολυ σημαντικο ερωτημα θα ηθελα να σου θεσω, γνωριζεις αν ο χαρτης σου ειναι της Autodrive Hellas(Geodata) ή αυτος της Navteq?
    Και αν εχεις τον πρωτο, θα μπορουσες να μου πεις αν οντως ισχυουν οι δωρεαν ενημερωσεις που δινονται απο την εταιρια καθε τρεις μηνες?
    αυτη η εταιρεια Autodrive Hellas(Geodata) εχει να κανει αναβαθμηση ενα χρονο κοντα !!!!!!
    δες εδω
    Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

και τελος αυτο σωστο ειναι
    Τελος, γνωριζει κανεις τι επεξεργαστη εχει το συγκεκριμενο μοντελο, γιατι η εταιρια σε επικοινωνια που ειχαμε μου απαντησε πως η Garmin δεν το ανακοινωνει ...ετσι ειναι

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X
ΕΓΓΡΑΦΗ