Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
ΕΓΓΡΑΦΗ
 Αποτελέσματα 1 έως 18 από 18
  1. Απάντηση #1
    knaison
    Ο χρήστης knaison είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 642
    Μικρό όνομα Μέλους Όνομα:
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 43

Προεπιλογή Μία τηλεφωνική γραμμή ADSL σε 2 σπίτια - ενδοεπικοινωνία

Από τον κατανεμητή έχω συνδέσει παράλληλα την ίδια τηλεφωνική γραμμή adsl double play σε δύο διαμερίσματα το ένα στον 1ο και το άλλο στον 2ο όροφο. Το router βρίσκεται στον 2ο και με wifi βολεύομαι για το ιντερνετ και στους δύο ορόφους. Συσκευές τηλεφώνου έχω και στους 2 ορόφους.
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα εξής δύο ερωτήματα.

1. Χρειάζεται φίλτρο spliter και στους 2 ορόφους για τις τηλεφωνικές συσκυές? Έχω απώλειες με τις 2 τηλ. συσκευές ή καλύτερα να έχω μία μόνο στον όροφο που έχω το router (2oς όροφος).

2. Επειδή με τις 2 τηλεφωνικές συσκευές μπορούμε να επικοινωνούμε (ενδοεπικοινωνία) οι 2 όροφοι, υπάρχει κάποιος τρόπος να χτυπάνε οι συσκευές όταν καλεί η μία την άλλη? π.χ. όταν από τον 1ο καλώ τον 2o να χτυπάει η συσκευή του 2ου έτσι ώστε να καταλαβαίνει ότι τον καλώ και αντίστροφα.

Να σημειώσω ότι ο πάροχός μου είναι η hol και όχι ο οτε.

Καμιά ιδέα ή καμιά συμβουλή βρε παιδιά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

2. Απάντηση #2
    mobnspy
    Ο χρήστης mobnspy είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 1996
    Χρήστος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.291

Προεπιλογή Απάντηση: Μία τηλεφωνική γραμμή ADSL σε 2 σπίτια - ενδοεπικοινωνία

Δυστυχώς φίλε μου, κουδουνισμός σε 2 παράλληλες συσκευές μέσω ψηφιακής γραμμής, δεν "παίζει" ως σενάριο..
    Η μόνη λύση σου, είναι να έχεις ένα μικρό τηλεφωνικό κεντράκι, με 1 γραμμή εισόδου και 4 εξόδου (έχει η TELE κάτι φτηνά..)..
    Όσο για τη γραμμή που περνάει πρώτα από εσένα στο 2ο και μετά πάει στον 1ο, ΔΕΝ θα χρειαστείς spliter αλλά μόνο 1 φιλτράκι dsl, το οποίο
    και θα βάλεις παράλληλα με τη γραμμή που πάει στον 2ο! Έτσι, θα έχεις 2 σε 1 στον 2ο όροφο και μόνο τηλ. στον 1ο όροφο!
    Και λέω μόνο φίλτρο, επειδή το spliter στην ουσία χωρίζει τη γραμμή σε Τηλέφωνο και DSL δίκτυο, οπότε στον 1ο αυτό δεν είναι χρήσιμο!
    Μιά καλύτερη λύση για μένα, ήταν να πάνε όλα τα καλώδια κοντά στο ρούτερ και από εκεί να πας 1 ζεύγος τηλ. στον 1ο, για να έχεις και τον
    πλήρη έλεγχο σε περίπτωση κάποιου χαλασμένου φίλτρου, βραχυκυκλώματος κλπ!

Κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	σύνδεση dsl.jpg 
Προβολές: 446 
Μέγεθος: 9,2 KB 
ID: 1730

3. Απάντηση #3
    Vagelis
    Ο χρήστης Vagelis είναι συνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 180
    Βαγγέλης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.189

Αρχική απάντηση -> knaison
    Από τον κατανεμητή έχω συνδέσει παράλληλα την ίδια τηλεφωνική γραμμή adsl double play σε δύο διαμερίσματα το ένα στον 1ο και το άλλο στον 2ο όροφο. Το router βρίσκεται στον 2ο και με wifi βολεύομαι για το ιντερνετ και στους δύο ορόφους. Συσκευές τηλεφώνου έχω και στους 2 ορόφους.
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα εξής δύο ερωτήματα.

1. Χρειάζεται φίλτρο spliter και στους 2 ορόφους για τις τηλεφωνικές συσκυές? Έχω απώλειες με τις 2 τηλ. συσκευές ή καλύτερα να έχω μία μόνο στον όροφο που έχω το router (2oς όροφος).
    1. σε καθε συσκευη τηλεφωνου ειναι απαραιτητο το φιλτρο διαχωρισμου.
    2. εχεις απωλειες , οι οποιες ειναι μεν μετρησιμες , αλλα ανευ ουσιας.

2. Επειδή με τις 2 τηλεφωνικές συσκευές μπορούμε να επικοινωνούμε (ενδοεπικοινωνία) οι 2 όροφοι, υπάρχει κάποιος τρόπος να χτυπάνε οι συσκευές όταν καλεί η μία την άλλη? π.χ. όταν από τον 1ο καλώ τον 2o να χτυπάει η συσκευή του 2ου έτσι ώστε να καταλαβαίνει ότι τον καλώ και αντίστροφα.
    1. αυτο μπορει να επιτευχθει με τη χρηση ασυρματων συσκευων τεχνολογιας dect
    οι οποιες εχουν τη δυνατοτητα να καλουν τα ακουστικα μεταξυ τους , το ενα το αλλο.
    το πως γινεται αυτο περιγραφεται στο εγχειριδιο των συσκευων.
    * βασικη προϋποθεση ειναι να δηλωθουν ολα τα ακουστικα σε ολες τις βασεις φορτισης.

2. μπορεις να εγκαταστησεις τηλεφωνικο κεντρο

** φυσικα, μπορει να μη σε ενδιαφέρουν ασύρματες συσκευές λόγω ακτινοβολίας και τηλεφωνικά κέντρα λογω κόστους.

4. Απάντηση #4
    mobnspy
    Χρήστος

Αρχική απάντηση -> Vagelis
    αυτο μπορει να επιτευχθει με τη χρηση ασυρματων συσκευων τεχνολογιας dect
    οι οποιες εχουν τη δυνατοτητα να καλουν τα ακουστικα μεταξυ τους , το ενα το αλλο.
    το πως γινεται αυτο περιγραφεται στο εγχειριδιο των συσκευων.
    * βασικη προϋποθεση ειναι να δηλωθουν ολα τα ακουστικα σε ολες τις βασεις φορτισης.
    Οπότε, αν ακολουθήσεις το σχέδιο που ανάρτησα παραπάνω και τη συμβουλή του Βαγγέλη, μπορείς να έχεις 1 βάση ασύρματου (dect)
    τηλεφώνου ανά όροφο και δεν θα ανησυχείς για το που θα εναποθέσεις το εκάστοτε ακουστικό για φόρτιση!

5. Απάντηση #5
    knaison
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

Ευχαριστώ όλους σας και ιδιαίτερα τον mobnspy για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας.
    Τελικά από ότι καταλαβαίνω η καλύτερη λύση είναι οι dect συσκευές.
    Αυτές οι συσκευές φορτίζουν χωριστά σε καθε όροφο ή πρέπει να κάνω δρομολόγια πάνω κάτω για να τις φορτίζω?

Μία λύση που βρήκα είναι εδώ:

Σύνδεσμος:
    Κρυφό περιεχόμενο! Πρέπει να είστε Μέλος. Σύνδεση ή Εγγραφή

Κάνει αυτή για την περίπτωσή μου ?
    Φορτίζουν τα ακουστικά ξεχωριστά σε κάθε βάση?

6. Απάντηση #6
    mobnspy
    Χρήστος

Από την πείρα μου ως τεχνικός, σου λέω ότι πρέπει να είναι οκ.. ΔΕΝ νομίζω να έχεις θέμα με τη φόρτιση, επειδή τα ακουστικά φέρουν τα ίδια
    ποδαράκια επαφών και πέραν της 1ης ρύθμισης για την ανεύρεση της αρχικής βάσης, μετά δεν παίζει ρόλο σε ποιά βάση θα κάτσει το κάθε ακουστικό!
    Εγώ επειδή είμαι "φίλος" των Panasonic, πήρα 2 ίδια που βρήκα σε προσφορά, αλλά δεν έχουν ενδοεπικοινωνία, φορτίζουν όμως όπου κι όπως νά'ναι!!
    Απλά, αν έχεις περάσει μνήμες μόνο στο 1 ακουστικό, θα το ψάχνεις κάθε φορά, για να κάνεις τη δουλειά σου!!
    Βρήκα και feedback (σχόλια μετά την αγορά..) που άφησαν 2-3 αγοραστές.. Καλό δείχνει..

Ονομασία:	a.jpg 
Προβολές: 406 
Μέγεθος: 64,2 KB 
ID: 1762

Κι εδώ μερικές γενικές πληροφορίες από το διαφημιστικό της Siemens για το προϊόν. Μόνο οι ήχοι κλήσης διάβασα ότι δεν είναι και τόσο "ουάου", αλλά
    αυτό είναι το λιγότερο.. Δεν το παίρεις και για HiFi ούτως ή άλλως!

Ονομασία:	b.jpg 
Προβολές: 394 
Μέγεθος: 39,3 KB 
ID: 1763

Και μπορείς πάντα να ρωτήσεις και στο κατάστημα, αλλά δεν ξέρω αν θα το γνωρίζουν αυτό που ρωτάς, επειδή είναι πολύ "λεπτομέρεια" και συνήθως αυτά
    τα ανακαλύπτεις μόνος σου! Πάντως, θα κάνεις ανέμακτα και αξιόλογα τη δουλειά σου.

7. Απάντηση #7
    knaison
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Χρήστος

ευχαριστώ mobnspy για τη βοήθεια.. θα το χτυπήσω μάλλον.
    Μερικές ερωτήσεις ακόμη για τις dect συσκευές με ενδοεπικοινωνία. Πως καλείς στην ενδοεπικοινωνία την άλλη συσκευή? παίρνοντας εσωτερικό νούμερο ή πατώντας κάποιο κουμπί κλήσης?
    Και αυτός που καλείς στην αναγνώριση κλήσης τι βλέπει?

8. Απάντηση #8
    mobnspy
    Χρήστος

Συνήθως, σηκώνεις το ακουστικό και καλείς το νούμερο του ακουστικού.. Κάποια έχουν ειδικό πλήκτρο intercom, αλλά αυτά νομίζω ότι δεν έχουν!
    Έτσι διάβασα σε feedback που άφησε κάποιος που το αγόρασε! Μπορεί να σηκώνεις το ακουστικό και να καλείς π.χ. #101 ή *101 κλπ... Δεν το ξέρω
    αυτό... Πρέπει να βρεθεί το εγχειρίδιο και να διαβάσεις μέσα τον τρόπο που γίνεται ή μπορείς να ρωτήσεις και στο κατ/μα αν ξέρουν!
    Πιθανότατα η οθόνη θα σου δείχνει εκείνη τη στιγμή της κλήσης π.χ. intercom ή κάποια συντομευμένη λέξη ή θα σου δείχνει κάποιο ειδικό σηματάκι..
    Ενδέχεται να καλεί και με διαφορετικό ήχο (τουλάχιστο τα δικά μου έχουν τέτοια ρύθμιση..), οπότε θα το καταλαβαίνεις κι από εκεί!
    Αν ψάξεις λίγο μέσω Google, μπορεί να βρεις το user manual με όλες τις πληροφορίες εντός!

9. Απάντηση #9
    mksadm
    Ο χρήστης mksadm είναι αποσυνδεδεμένος
    M
    id Μέλους Μέλος:: 11573
    Μάκης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2

Καλησπέρα, μένω στον πρώτο όροφο και οι δικοί μου στον τρίτο. Παίρνω ασύρματα ινερνετ, αλλά ταλαιπωρούμε αρκετά και η σύνδεσή μου είναι αργή. Σκεφτόμουν να κάνω αίτηση για να βάλω σταθερό και εγώ, αλλά διάβασα ότι έχεις γεφυρώσει στον κατανεμητή την γραμμή της τηλεφωνίας και στα δύο διαμερίσματα και σκέφτηκα να κάνω το ίδιο. Χρειάζομαι, όμως, βοήθεια Κατ αρχάς δουλεύει αυτό; αντιμετωπίζεις κανένα πρόβλημα; Πήρα έναν ηλεκτρολόγο, ο οποίος μου είπε ότι δε μπορεί να ξέρει ποια είναι η γραμμή η δική μου για να την περάσει και στο κάτω σπίτι (ενώ από την εταιρία σταθερής μου είπαν ότι οποιαδήποτε εργασία και αν γίνει στον κατανεμητή -τους ειχα ρωτησει για μεταφορα της γραμμής από τον έναν όροφο στον άλλον- γίνεται με ηλεκτρολόγο, συνεπώς αυτός δε θα έπρεπε να ξέρει πώς θα βρει την γραμμή;;;;). Στη συνέχεια πήρα άλλον ηλεκτρολόγο, ο οποίος μου είπε ότι αφενός αυτό είναι παράνομο και αφετέρου δεν γίνεται και ο μόνος τρόπος είναι να περάσω καινούργιο καλώδιο από τον τρίτο στον πρώτο, κάτι που δε με συμφέρει διότι το σπίτι δεν είναι δικό μου και δεν θέλω να μπω σε αυτήν την διαδικασία.

Τι να κάνω; Με την γεφύρωση λειτουργεί και στα δύο σπίτια η τηλεφωνική γραμμή και το ίντερνετ;

10. Απάντηση #10
    Vagelis
    Βαγγέλης

Αρχική απάντηση -> mksadm
    Καλησπέρα, μένω στον πρώτο όροφο και οι δικοί μου στον τρίτο. Παίρνω ασύρματα ινερνετ, αλλά ταλαιπωρούμε αρκετά και η σύνδεσή μου είναι αργή
    η συνδεση ιντερνετ ειναι φυσιολογικο να ειναι αργη, λογω αποστασης και εμποδιων

Σκεφτόμουν να κάνω αίτηση για να βάλω σταθερό και εγώ, αλλά διάβασα ότι έχεις γεφυρώσει στον κατανεμητή την γραμμή της τηλεφωνίας και στα δύο διαμερίσματα και σκέφτηκα να κάνω το ίδιο.
    ειναι αλλο η τηλεφωνια και αλλο το ιντερνετ, παρολο που μεταφερονται με την ιδια γραμμη.

Κατ αρχάς δουλεύει αυτό;
    σαν σταθερη τηλεφωνια... ΝΑΙ
    σαν συνδεση ιντερνετ ... ΟΧΙ

Στη συνέχεια πήρα άλλον ηλεκτρολόγο, ο οποίος μου είπε ότι αφενός αυτό είναι παράνομο και αφετέρου δεν γίνεται και ο μόνος τρόπος είναι να περάσω καινούργιο καλώδιο από τον τρίτο στον πρώτο
    απολυτως σωστος

κάτι που δε με συμφέρει διότι το σπίτι δεν είναι δικό μου και δεν θέλω να μπω σε αυτήν την διαδικασία.
    το αν σε συμφερει, πώς το μετρησες οτι δεν ενδείκνυται ?... δλδ, εχεις καποιο αλλο μετρο συγκρισης φθηνοτερο και το ιδιο αποδοτικο ?
    ενα καλωδιο ETHERNET θα σου ελυνε το προβλημα... ΝΟΜΙΜΑ και φθηνα.

επισης, ΑΝ τα δυο διαμερισματα ειναι στην ιδια φαση δικτυου ηλεκτροδοτησης, τοτε μπορεις να δοκιμασεις ενα πακετο home plug
    αλλα αυτα που μπορει να πανε λαθος ειναι αρκετα και η τιμη ειναι ακριβοτερη απο το καλωδιο

11. Απάντηση #11
    mksadm
    Ο χρήστης mksadm είναι αποσυνδεδεμένος
    M
    id Μέλους Μέλος:: 11573
    Μάκης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2

το αν σε συμφερει, πώς το μετρησες οτι δεν ενδείκνυται ?... δλδ, εχεις καποιο αλλο μετρο συγκρισης φθηνοτερο και το ιδιο αποδοτικο ?
    ενα καλωδιο ETHERNET θα σου ελυνε το προβλημα... ΝΟΜΙΜΑ και φθηνα
    Φαντάζομαι ότι ένα καλώδιο πρέπει να περάσει εσωτερικά και όχι από το μπαλκόνι να κρέμεται. Πόσο θα στοίχιζε δηλαδή αυτό;

12. Απάντηση #12
    Vagelis
    Βαγγέλης

εσωτερικα ειναι το ιδανικο, αν δε βολευει, το κανεις απ'εξω.
    αρκει βεβαια να επιλεξεις ακριβουτσικο καλωδιο, για να αντεχει στον ηλιο.
    τιμες απο 15€ τα 30 μετρα μεχρι πολυ παραπανω, ψαξε για καλωδιο ethernet στο skroutz, για να παρεις μια ιδεα.
    ο ηλεκτρολογος σου (ο δευτερος) δειχνει να γνωριζει τι κανει, ρωτησε τον.

*** σε εξωτερικο καλωδιο, προτεινω να το τοποθετησεις μεσα σε σπιραλ.

13. Απάντηση #13
    etterna
    Ο χρήστης etterna είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 746
    Γιάννης
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 453

πρώτος > τρίτος σε σπιράλ λίγο ζόρικο ....ας το περάσει μέσα από την υδρορροή :)

14. Απάντηση #14
    Vagelis
    Βαγγέλης

εχω περασειιιιιι και μαλιστα δυσκαμπτο καλωδιο ηλεκτρολογικης παροχης.
    λιγο υγρο πιατων καθε 2 μετρα και περνας χιλιομετρα,
    αφου το σπιραλ ειναι χωρισμενο σε μεγαλα κομματια και οχι μονοκομματο.
    ασε δε, που εμενα ηταν οριζοντιο... το καθετο ή με καποια κλιση, ειναι σχετικα ευκολο
    και φυσικα αυτο ειναι προβλημα του τεχνικου και οχι του Μακη.

*** υδροροη = υγρασια σε περιπτωση ''σκασιματος'' του κελυφους απο τον ηλιο ή τον καιρο.

15. Απάντηση #15
    etterna
    Γιάννης

#χαχαχα lubricate και δώσε μάστορα ...
    το ava για το σπρώξιμο και η βαζελίνη για τις φτέρνες #
    ...αλλά οι

Ονομασία:	ladder.jpg 
Προβολές: 37 
Μέγεθος: 1,6 KB 
ID: 7101
    φέρνουν φασαρίες και υγρασία .....
    1ος> 3ος εξωτερικά πρέπει να τρυπήσει μπαλκόνια και φαντάζομαι ο 2ος θα τσιτώσει λιγάκι

16. Απάντηση #16
    Palmer
    Ο χρήστης Palmer είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος:: 16
    Στέλιος
    Σύνολο αναρτήσεων (θέματα - απαντήσεις) Αναρτήσεις: 2.098

Αρχική απάντηση -> mksadm
    Φαντάζομαι ότι ένα καλώδιο πρέπει να περάσει εσωτερικά και όχι από το μπαλκόνι να κρέμεται. Πόσο θα στοίχιζε δηλαδή αυτό;
    επισης, ΑΝ τα δυο διαμερισματα ειναι στην ιδια φαση δικτυου ηλεκτροδοτησης, τοτε μπορεις να δοκιμασεις ενα πακετο home plug
    Εκτός του εξωτερικού καλωδίου, όπου θα κρίνεις ο ίδιος αν σε βολεύει ή όχι και του home plug που είναι καλές λύσεις και οι δύο... υπάρχει και το wifi extender.

* Εάν έχεις κινητό android, θα βάλεις μια δωρεάν εφαρμογή που μετράει το σήμα wifi.
    Θα πας σε ένα σημείο του δικού σου 1 ορόφου που θεωρείς ότι είναι το πιο κοντινό ενδιάμεσο σημείο router 3 ορόφου - συσκευές 1 ορόφου

αρκεί κοντά να υπάρχει μια πρίζα ρεύματος (όπου θα πάρει ρεύμα το wifi extender)
    Αν το σήμα wifi του router είναι ικανοποιητικό τότε μπορείς να το κάνεις χρήση.

Wi-Fi Range Extender - Ασύρματο Router 300Mbps
    Κόστος από 20 - 35 €

Ονομασία:	tplink-tl-wa850.jpg 
Προβολές: 35 
Μέγεθος: 22,3 KB 
ID: 7102

Router 3ορόφου ----> Extender ---> Συσκευές wifi 1ορόφου
    *Δε χρειάζεται καλωδίωση, ούτε η προυπόθεση (ίδιας φάσης ρεύματος)

17. Απάντηση #17
    Vagelis
    Βαγγέλης

Αρχική απάντηση -> etterna
    1ος> 3ος εξωτερικά πρέπει να τρυπήσει μπαλκόνια και φαντάζομαι ο 2ος θα τσιτώσει λιγάκι
    τι να σου πω ?
    εσεις με τις πολυκατοικιες, ειστε ιδιαιτερη περιπτωση, εμεις στην εξοχη τραβαμε καλωδια αβέρτα

το θεμα ειναι οτι εμεις μιλαμε και ο Μακης δες μας λεει τι του φαινεται πιο εφικτο

18. Απάντηση #18
    etterna
    Γιάννης

και ο Μακης δες μας λεει τι του φαινεται πιο εφικτο
    ο Μάκης είδε λιακάδα και πήγε για καφέ ...και πολύ καλά κάνει

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας: