Ελληνική Κοινότητα

• Το Στέκι μαςΤο Στέκι μαςΤο Στέκι μας
  • Απόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / ΕνημερώσειςΑπόψεις / Ενημερώσεις
  • GPS / MobilesGPS / MobilesGPS / Mobiles
  • ΥπολογιστέςΥπολογιστέςΥπολογιστές
  • ΓενικάΓενικάΓενικά
  • Προγράμματα PCΠρογράμματα PCΠρογράμματα PC
 Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7
  1. Απάντηση #1
    Αύξηση Γραμματοσειράς Μείωση Γραμματοσειράς

Default Προβλημα μετα απο resize partition

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΧP , υπολογιστης toshiba
    Ιστορικο, ειχα δημιουργησει 2 partition στον υπολογιστη μου με γραμματα D ΚΑΙ Ε οποτε μολις ανοιγες το εικονιδιο υπολογιστης εβλεπες τον C(95g),D(50),E(5g) .
    Μετα απο καιρο (δηλαδη σημερα ) ηθελα να καταργησω το ενα partition και να μεγαλωσω τον c .Ετρεξα το partition manager πηγα στο resize αλλα μου ελεγε οτι δεν μπορουσα να κανω αλλαγη γιατι δεν ηταν ιδιου τυπου δισκοι, ετρεξα PartitionMagicPortable και εκανα τους δισκους ιδιους (δηλαδη logokal η primary) καταργησα τον Ε και εδωσα τον χωρου του στον D εκανα τον D primary οπως ηταν ο c και ετρεξα το partition manager και πηγα στο risize εβαλα το μεγεθος που ηθελα πχ 100 ο c 50 o d σε καποια στιγμη μου ζητησε επαννεκινηση την εκανα μου εβγαλε μια εικονα του που εδειχνε οτι κανει καποια λειτουργεια ελενχου απο οτι καταλαβα και κατω ειχε ενδειξη αν θελω να προσπερασω την λειτουργεια αυτην να πατησω esc οπως και εκανα .
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΡΑ οταν ανοιξε η επιφανεια εργασιας μπηκα στο εικονιδιο υπολογιστης εκει ειδα τα 2 μερη C ,D ομως η αλλαγη δεν ειχε γινει στο μεγεθος εκτις αυτου οταν πηγα να μπω στον D μου εβγαλε ενα πλαισιο που ελεγε οτι ο δισκος δεν ειναι διαμορφωμενος κι αν θελω να τον διαμορφωσω πατησα οχι και ειδα οτι ο D ειναι 50 giga και τα 50 ελευθερα ενω θα επρεπε να ηταν 50 μεν αλλα free τα 34 .Ειχα την φαεινη ιδεα να κανω επαναφορα οπως και εκανα αλλα μου εβγαζε στη επαναφορα ενα πλαισιο που ελεγε οτι οι δισκοι D , E εχουν εξαιρεθει απο την διαδικασια επαναφορας .ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟΝ D ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ;;;;;;; ΠΩΣ;;;;;;;;;; ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ PARTITION MANAGER ,EASEUS Partition Master,PartitionMagicPortable μπας και εχουν καμια διαδικασια επ[αναφορας σε προηγουμενη κατασταση αλλα δεν βρηκα τιποτα .ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΞΑΦΝΙΚΑ;;;;ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ;;;;;;(θα χρησιμοποιησω το get data να παρω τουλαχιστον τις φωτο απο μεσα ,στο παρελθον εχει πιασει αλλα τα υπολοιπα με ενδιαφερουν)

2. Απάντηση #2

οπως καταλαβαινεις...
    εκανες τοσα πολλα μαζι (και χωρις λογο) , που ειναι σα να εβαλες τους δισκους στο μιξερ.

εξηγω:
    δεν αλλαζουμε τον τυπο του δισκου χωρις λογο, υπαρχει περιπτωση να μην εχουμε προσβαση μετα την αλλαγη.
    το partition 5gb τι περιειχε ? μηπως ηταν κρυφο partition για recovery του υπολογιστη ?
    αν ναι , εχασες αυτη τη δυνατοτητα πια.
    κακως διεκοψες τη διαδικασια με esc , αφου ετσι ισως κατεστρεψες αρχεια .
    εχουμε πει ξανα , οτι στα xp η επαναφορα πιο πολλα προβληματα ισως φερει , παρα καλα.
    δεν προκειται με κανενα προγραμμα να κανεις επαναφορα του δισκου στην προηγουμενη κατασταση.
    μπορεις να ''δεις'' το χαμενο κομματι του δισκου στη Διαχειριση δισκων (Υπολογιστης - Δεξι κλι - Διαχειριση - Διαχειριση δισκων).
    εκει δες αν βλεπεις με μαυρο πιθανον χρωμα το χαμενο partition και τι επιλογες σου δινει με δεξι κλικ πανω του.

αν τελικα χρειαστει να κανεις επαναφορα των αρχειων , προτεινω το icare

3. Απάντηση #3
    Εκκινητής Δημοσίευσης
    Ο χρήστης ninemia123 είναι αποσυνδεδεμένος
    id Μέλους Μέλος: 346

Και τα 2 partition D,E τα ειχα φτιαξει εγω πριν κανενα χρονο ,οποτε ο e δεν ηταν κρυφο παρτισιον .Εκανα σημερα παλι την διαδικασια αλλα μου εβγαζε error δεν εκανε riseze η merge μονο που τον χωρο που του ελαγα να μετακινησει τον εβγαζε ως παρτοσιον με αστερακι χωρισ ονομα και φορματ και επρεπε να του δωσω ονομα και να του κανω φορματ .Το λαθος μου ηταν οπωε φανηκε η διακοπη με esc στην μεση της διαδικασιας για να γλιτωσω 20 λεπτα και εχασα αρχεια και 1 μερα .
    Σημερα εκανα ελενχο για σφαλματα στον c μετα απο επανεκκινηση εκανε 1 ωρα και 10 λεπτα για τον ελενχο και την επιδιωρθωση και πηγα στον υπολογιστη και ειχε γινει και η αλλαγη δηλαδη ο c 110g και ο D 40
    Φυσικα περαν απο φωτο βιντεο και κατι αρχεια διασπαρτα doc ,excell τα υπολοιπα τα χασα ( η ειναι μη λειτουργικα),και καλα να παθω για 20 λεπτα υποθεση , τωρα παντως ειναι οπως ξεκινησα να τον κανω .........

4. Απάντηση #4

εχω να προτεινω το εξης:
    1. βρες εναν εξωτερικο σκληρο με ελευθερο χωρο μεγαλυτερο απο το μεγεθος D+E
    2. παρε εξω ολα οσα αρχεια σωζονται
    3. κανε διαμορφωση οποιο partition βλεπεις (εκτος το C) και δημιουργησε ενα και μοναδικο.
    (στη διαχειριση δε μου ειπες τι δειχνει)
    4. μη γραψεις τιποτα , ουτε για δοκιμη μεσα στο νεο ενιαιο partition
    5. βρες το icare , κανε ανακτηση ολα τα αρχεια σου απο το νεο partition

5. Απάντηση #5
    Εκκινητής Δημοσίευσης

πηρα τις φωτο και τα βιντεο με το get data και εκανα σημερα τις ενεργεις που περιεγραψα στο 2 σχολιο οπου και τουλαχιστον το θεμα με τα partition τελειωσε ( οχι οπως ξεκινησα να τον κανω που γραφω στο πανω σχολιο αλλα οπως ηθελα να τον κανω),ηταν λαθος η διακοπη που εκανα με το esc και θα επρεπε ως φαινεται να ειχα κανει πριν ξεκινησω την ολη διαδικασια ελενχο για σφαλματα και επιδιωρθωση , γιατι οπως ανεφερα οταν πηγα να ξανακανω resize η merge εφτανε μεχρι 90% περιπου και μου εβγαζε μυνημα error καποιου αρχειου ως ελεγε μονο που δεν μου πειραζε τα partition ,μετα απο την επιδιωρθωση η αλλαγη που ηθελα να κανω εγινε μια χαρα απλα εχασα καποια αρχεια πια λογο της πρωτης ενεργειας .Αν δεν παθεις δεν μαθαινεις δυστηχως

6. Απάντηση #6

και ξαναλεω..
    οτι εχασες μπορεις να το ξαναβρεις
    χωρις βεβαια να εγγυαται κανεις οτι θα λειτουργουν ή θα ερθουν πισω , κατεστραμμενα.

ποτε δεν κανουμε resize αν δεν κανουμε ελεγχο για σφαλματα.

7. Απάντηση #7
    Εκκινητής Δημοσίευσης

το εμαθα οτι δεν κανουμε riseze χωρις προηγουμενως να κανουμε ελενχο για σφαλματα αλλα και δεν σταματαμε διαδικασιες χωρις να ξερουμε τι θα επιφερει .Οι φωτο και τα βιντεο τα ξαναπηρα πισω καθως και καποια doc , excell τα υπολοιπα τα βρηκα μεν αλλα δεν ειναι λειτουργικα δε ......

Ετικέτες

Σύμπτυξη - Διεύρυνση Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δημοσίευση νέων θεμάτων: X
  • Δημοσίευση νέων απαντήσεων: X
  • Μεταφόρτωση συνημένων: X
  • Επεξεργασία αναρτήσεών σας: X
  •  
  • BB κώδικας:
  • Smilies:
  • [IMG] κώδικας:
  • [VIDEO] κώδικας:
  • [HTML] κώδικας: X